9
Fotogalerie

4x Evil Dead aneb Lesní duch se vrací

Kapitoly článku:


Evil Dead II (1987)

S rozpočtem 3,6 milionu dolarů přichází v roce 1987 do kin Evil Dead II, opět v režii Sama Raimiho a v hlavní roli s Brucem Campbellem, na scénáři zde navíc s Raimim spolupracoval Scott Spiegel, který se podílel už na Within the Woods.

Evil Dead 3.jpg 

Je ale Evil Dead II skutečně přímým pokračováním původního filmu, jak napovídá jeho název? Ne tak docela. Zhruba prvních deset minut se v něm převypráví děj The Evil Dead tak, že se Ash (Campbell) vydává do lesní chaty se svou přítelkyní Lindou (v podání jiné herečky) a tedy bez zbylých tří přátel. Lindu brzy postihne démon a Ash jí musí zabít, načež v chatě zůstává sám. Brzy se však přidají nové postavy v čele s Annie, dcerou profesora Knowbyho, který v chatě překládal Necronomicon a poprvé tak vyvolal zlo.

Na konci filmu se Ashovi a Annie podaří otevřít časoprostorový portál, do kterého zhmotněné zlo uvrhnou, tímto portálem je ale nakonec vtažen i Ash, který se nyní ocitá v Anglii 14. století.

Zatímco The Evil Dead byl čistý horor, Evil Dead II je spíše hororovou komedií, která sice stále dokáže vyděsit, nebere se už však tolik vážně. Film je dnes podobným kultem jako jeho předchůdce, právě až zde ale zkultovněl i samotný Campbellův hrdina Ash, který se s upilovanou brokovnicí a motorovou pilou naraženou na pahýlu své pravé ruky stal jednou z nejrozeznávanějších hororových postav.

U nás lze Evil Dead II koupit na DVD pod názvem Smrtelné zlo 2, přičemž Smrtelné zlo byl původní festivalový název prvního dílu, dnes už se však oficiálně vůbec nepoužívá.

Army of Darkness (1992)

Posledním dílem Raimiho trilogie je snímek Army of Darkness (tedy žádný Evil Dead v názvu) z roku 1992, jenž sleduje příběh Ashe ve 14. století, který se pomocí Necronomiconu snaží opět dostat do své doby.

Evil Dead 4.jpg
 

Army of Darkness (česky Armáda temnot) je sice už v podstatě přímým pokračováním Evil Dead II, i zde ale proběhlo několik menších změn. Když Ash v úvodní scéně rekapituluje události předchozího filmu, vedle několika původních záběrů je použito i mnoho záběrů znovu natočených (ve kterých Ashovu přítelkyni hraje opět jiná herečka). Navíc, zatímco v závěru Evil Dead II je Ash uctíván středověkými rytíři, na začátku Army of Darkness se dostává do jejich zajetí.

Pokud byl The Evil Dead hororem a Evil Dead II hororovou komedií, Amy of Darknes už je v podstatě čistou komedií s prvky temné fantasy, ve které démony téměř převážně nahrazuje armáda oživlých kostlivců vedených „zlým Ashem“, démonem reflektujícím Ashovu temnou stránku, který se v podstatě objevil už v Evil Dead II.

Třetí část trilogie Evil Dead už sice obecně není tak populární jako předešlé díly, stále si ale drží věrnou fanouškovskou základnu, a to převážně i díky masivní kadenci nejrůznějších Ashových hlášek. Ze všech tří filmů měl tento největší rozpočet – 13 milionů dolarů, který se mu podařilo zaplatit téměř jenom z amerických tržeb.

Z iniciativy Sama Raimiho a Bruce Campbella měl film po porážce zla původně skončit tím, že Ash upadne do dlouhého spánku, ze kterého se má opět probudit ve své době, místo toho ale „zaspí“ a probudí se až v jakési postapokalyptické budoucnosti. Studio však pro film chtělo happyend a na americký trh tak Armáda temnot vstoupila s koncem, ve kterém se Ash skutečně vrátil do své doby. Postapokalyptický konec byl poté uveden do evropské distribuce a obsahuje ho také později vydaný režisérský sestřih.

Určitě si přečtěte

Články odjinud