AVmania.e15.cz

4K Ultra HD nebo Full HD: musíte kupovat TV s 4K rozlišením?

Když se podíváme do obchodů, začíná to vypadat, že kdo nekoupí 4K televizor, tak vyhazuje své peníze oknem. Jaká je realita?
4K Ultra HD nebo Full HD: musíte kupovat TV s 4K rozlišením?

Množí se dotazy, co si vlastně lidi mají koupit. Zda 4K nebo Full HD televizor. Fyzickému porovnání jsem se už věnoval v článku „Kdy koupit 4K UHD TV a kdy stačí Full HD“. Zde v několika bodech vysvětluji, kdy 4K uvidíte a kdy nikoli. Ve zkratce – smysl začíná mít od úhlopříčky 50“.

Kupujeme televizor: kdy koupit 4K UHD TV a kdy stačí Full HD

Kupujeme televizor: kdy koupit 4K UHD TV a kdy stačí Full HD

Spousta lidí si pořád myslí, že vyšší rozlišení znamená kvalitnější obraz. Ve skutečnosti, i když je 4K rozlišení pro vás možná zbytečné, tak ho stejně budete mít.

Upozorňuji, že se nebudu věnovat sporu OLED vs. LCD LED, ani LCD panelům. To jsou jiná témata. Předem je potřeba říct, že musíme oddělit přístroje, které obraz zobrazují (televizory) a pak obsah, který zobrazujeme (televizní stanice, filmy (DVD a BD), streamovaný obsah). Platí tedy, že FULL HD rozlišení je zastaralé technicky, nebo jen morálně?

Pozemní vysílání

Prakticky každý má digitální fotoaparát nebo mobil, který dělá fotky v rozlišení vyšším, než je 4K. Ale televizor nekupujete primárně na fotografie, takže na tento argument můžeme zapomenout. Pozemní vysílání zde není a minimálně do nástupu DVB-T2 po roce 2021 na 4K nedojde. A na 8K zapomeňte úplně - datový tok, který u 8K vysílání dostanete, je neúnosný a přínos v TV normálních velikostech nulový.

Klepněte pro větší obrázek

Ani TV stanice na 4K nejsou vybavené - před pár lety pořídila studia Full HD zařízení a už to mají zase vyměňovat? Navíc stále dost stanic vysílá pouze v SD. Když přidáme to, že Ultra HD vysílání přináší i další problémy (gamut rec.2020, tj. jiný mastering, HDR, problém s ostřením je ještě větší než u Full HD, nutnost používat 60 s/s kvůli plynulosti, atd.), tak v nejbližší době masový nástup 4K vysílání nám nehrozí.

Satelit a další zdroje

Satelit? Zde to má smysl o něco větší, než žádný. Parabola má hezký seznam 4K stanic, napočítáte jich 40. V češtině není žádný, 18 z nich jsou testovací nebo demo kanály. Zajímavé můžou být sportovní kanály Sky Sport vysílající německy. Zbytek vysílá módu, dokumenty, filmy (ruská Trikolora). Pokud chcete satelit, kupte si 4K TV se satelitním tunerem, jinak budete platit další 10 tisíc navrch.

Dalším zdrojem 4K obrazu jsou fyzická média, konkrétně Ultra HD Blu-Ray. Přehrávačů máme pár, filmů také. Vše je navíc podstatně dražší, než klasický Full HD Blu-ray, který masové rozšíření na rozdíl od DVD nepotkalo. A nikdy nepotká.

Klepněte pro větší obrázek 
Satelitní 4K stanice se zaměřují především na sport, módu a dokumenty

On-line služby (Netflix, Amazon), jsou placené, měsíčně zaplatíte zhruba 10 Euro, kvalita technická je dobrá, ale velmi záleží na kvalitě připojení k internetu. Obsahu pomalu přibývá, pár dobrých seriálů ve 4K zde už najdete.

Klepněte pro větší obrázek 
Nejdostupnější 4K obsah nabídne Netflix. A má ho v nabídce také nejvíc

Když vám někdo slibuje 4K vysílání, tak je třeba mít na paměti, že je třeba mít i původní zdroj ve 4K. Jak sami dobře víte, tak Full HD vysílání neznamená, že všechny pořady jsou skutečně ve Full HD rozlišení - místo toho se také vysílají upscalované původní SD pořady.

Pravdou tedy je, že běžně dostupný 4K obsah téměř neexistuje. Když pomineme demo snímky, které můžete mít zdarma, tak za 4K obsah si téměř vždy musíte připlatit. A to bude ještě pár let trvat.

HDR je laskomina v začátcích

Technologie HDR (vysoký dynamický jas), kterou se chlubí většina 4K televizorů, nabízí vyšší dynamický rozsah jasu, než využívá u TV vysílání, Blu-ray či DVD disků. Podobně se má využívat vyšší rozsah barev, to ale také potřebuje kompletní produkční řetězec.

OLED TV vs. LCD TV + co vám přinese HDR [video]

OLED TV vs. LCD TV + co vám přinese HDR [video]

OLED televizory stále patří mezi exkluzivní, drahé a nabízí úžasný kontrast, ale LCD televizory s LED podsvícením mají také své přednosti. A jak si poradí s HDR?

Zkrátka a dobře, film musí být v HDR vyroben. Zde i na aktuální tvorbě je vidět, že se filmaři a studia učí novými možnostmi pracovat. Takže je to také otázka budoucnosti, než současnosti.

4K TV jako vyšší třída

Chcete-li koupit 4K televizor, tak si ho klidně pořiďte. Ale kvůli obsahu to určitě dělat nemusíte a kvůli TV vysílání ho nepotřebujete. Faktem je, že televizory střední a vyšší třídy zkrátka a dobře 4K rozlišení mají a mít budou, s tím nenaděláte nic. Ale 4K HDR demosnímky na prodejnách vám jen ukazují možnosti nových televizorů, nikoliv realitu, na kterou doma budete koukat.

Full HD televizor vám tedy (co se aktuálního vysílání) udělá stejnou službu, jako 4K televizor a o nic nepřijdete. A to bude minimálně platit ještě minimálně několik let. Bližším milníkem je přechod na DVB-T2 s HEVC kódováním, přítomnost DVB-T2/HEVC přijímače je z hlediska plánování do budoucnosti daleko důležitější a užitečnější, než 4K. 

Další článek
celkem 82 komentářů

Nejnovější komentáře

Proto je nutné zatlačit na výrobce, aby byly… Medvěd 30. 10. 2017, 16:12
Zdravím, v tomto článku se tak trochu zapomn… Roman 19. 10. 2017, 19:01
Dobrý den, u nás jsou to modely J6272 a J628… Filip 1. 10. 2017, 10:42
Dobry den na kanadskych RTINGS je zajimava r… Miroslav Tuna 17. 4. 2017, 21:20
Dobrý den pane Puk, potřebuji poradit chtěl … boom 14. 3. 2017, 23:49

Další podobné články

12 tipů na nejlepší prémiový televizor pod stromeček

12 tipů na nejlepší prémiový televizor pod stromeček

Kvalitnější a prémiové televizory v cenové relaci od 20 000 Kč slibují lepší obraz i zvuk, pohlednější design a především ostřejší obraz a špičkové zpracování obrazu. Vybrali jsme ty nejzajímavější.

11 nejlepších sluchátek pro domácí poslech

11 nejlepších sluchátek pro domácí poslech

Jako domácí sluchátka označujeme rozměrnější a pohodlnější sluchátka pro dlouhodobější poslech: například hudby u počítače, domácího Hi-Fi, ale i televizoru. Vybrali jsme ta nejlepší.

BenQ W1700: první cenově dostupný projektor s rozlišením 4K UHD a HDR

BenQ W1700: první cenově dostupný projektor s rozlišením 4K UHD a HDR

Philips nabízí v rámci akce prodloužení záruky televizorů na 5 let

Philips nabízí v rámci akce prodloužení záruky televizorů na 5 let

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

Vánoce jsou za dveřmi. Připravili jsme výběr nejzajímavějších televizorů s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

Philips 55POS9002: povedený "levný" 4K OLED televizor s Ambilightem  [test]

Philips 55POS9002: povedený "levný" 4K OLED televizor s Ambilightem [test]

Testovaný OLED Philips obdržel letos cenu EISA, a to za výborný poměr cena/výkon. Když k tomu přičtete Ambilight a Android, tak nelze než souhlasit.

Celé mistrovství světa ve fotbale 2018 bude dostupné ve 4K HDR

Celé mistrovství světa ve fotbale 2018 bude dostupné ve 4K HDR

Sencor: tři nové levné 4K Ultra HD televizory

Sencor: tři nové levné 4K Ultra HD televizory