AVmania.e15.cz

3D filmy a 3D televizory aneb máte o 3D zájem?

Daří se zúročit filmařům zájem o 3D filmy, který začal Avatar? Je zájem o drahé 3D televizory, pro které nejsou 3D filmy?
3D filmy a 3D televizory aneb máte o 3D zájem?

Dnes nebude řeč o tom, zda byl Avatar kvalitní film, či zda scénář hýřil originalitou. Podíváme se spíše jak prostorový 3D obraz pokračuje ve svém útoku na naše peněženky. Nebude si od věci připomenout, kolik Avatar zatím přinesl peněz filmovým producentům. Částka 2,7 miliard dolarů, které zatím Avatar vydělal, není určitě malá. Hollywood se okamžitě chytil příležitosti a začal nabízet jeden 3D film za druhým. Abychom zjistili s jakým úspěchem, podívejme se nejdříve na návštěvnost kin, lépe řečeno procentuální podíl 3D verzí nových filmů.

3D vydělává, diváků ubývá

Když přišel do kin Avatar, celkem 71 % Američanů během prvního víkendu zvolilo jeho 3D verzi. O pár týdnů později se na 3D verzi animovaného filmu Jak vycvičit draka vydal téměř stejný podíl diváků – 68 %. Pokud se podíváme na jiné tituly, už to tak slavné není. Shrek: Zvonec a konec ve 3D shlédlo již jen 61 % diváků, 3D variantu filmu Poslední vládce větru (The Last Airbender) v červenci zvolilo již jen 56 % diváků. A o týden později si u animáku Já, padouch (Despicable Me) zašlo do kina již více lidí na „zastaralou“ 2D verzi – prostorovému 3D obrazu dalo přednost 45 % diváků.

Zájmu o 3D nepřispěla určitě ani na poslední chvíli přepočítaná prostorová verze filmu Souboj titánů, která sklidila nemilosrdnou kritiku za svoji mizernou kvalitu 3D obrazu (o té filmové nemluvě). Zkrátka a dobře je vidět, že divák neskočí již na každý špek s nápisem 3D a začíná si vybírat.

Objevují se hlasy, že tak špatné to zatím není. Například v USA z celkového množství 40 000 kin jen 5 000 dokáže promítat ve 3D. Stejně tak například nová Alenka v říši divů od Tima Burtona za první víkend údajně vydělala 116 miliónů dolarů, což je šestý nejúspěšnější premiérový víkend v historii (a podíl z 3D verze činil dvě třetiny). Filmový kritik Roger Ebert se pro změnu nechal slyšet, že 3D nepřidává k filmovému zážitku nic důležitého a orientace na 3D je pro Hollywood sebevražedná. Někoho 3D otravuje a vyrušuje, jiné z toho bolí hlava.

Telegraph ale poznamenává, že v současnosti filmová studia pracují na nejméně 24 nových 3D filmech, které mají přijít do kin příští rok, také se mluví o sebevražedných plánech na 3D konverzi Hvězdných válek či Harryho Pottera.

Co z toho plyne? Ukazuje se, že péči (a peníze), kterou měl Avatar od Jamese Camerona, se rozhodně nedostane každému 3D filmu. Režiséři s třetím rozměrem zatím moc neumí pracovat, o kameramanech nemluvě. Doufejme, že klesající zájem o 3D filmy v kinech vytvoří tolik potřebný tlak na zvýšení kvality.

3D televizory prodejním hitem

Zůstává paradoxem, že přestože na 3D televizorech zatím prakticky není co sledovat (když pomineme 3D demosnímky, několik 3D Blu-ray filmů a pro filmy nevhodnou 2D/3D konverzi), zájem o ně je veliký a dokonce předčil očekávání výrobců. 3D plazmové televizory VT20, které Panasonic uvedl v dubnu tohoto roku, jsou leckde vyprodané a dle výrobce je poptávka třikrát vyšší, než dostupnost. A to výrobci 3D televizorů čekají na prosinec tohoto roku, kdy konečně na Blu-ray dorazí Avatar ve 3D. Pouhé vysvětlení a prostý fakt, že 3D televizor je zároveň špičkovým 2D televizorem, zde neobstojí.

V domácnostech se 3D televizory budou objevovat čím dál tím více. Větší zájem můžeme samozřejmě čekat před vánocemi. Na trh má přijít první amatérská 3D kamera, očekává se, že ti výrobci, kteří 3D televizory ještě nemají, je co nevidět oficiálně představí na IFA 2010 v Berlíně, celkově poroste počet modelů s 3D obrazem, navíc by měly být za dostupnější ceny. Hráči vlastnící Sony PlayStation3 se již radují z několika 3D her, o vysílání ve 3D se také mluví čím dál hlasitěji.

Zatím to tedy vypadá, že zatímco na 3D filmy se do kin chodí méně, 3D televizorů bude v našich domovech naopak více. Teprve příští rok ovšem ukáže, zda půjde o setrvalý zájem, či jak budou majitelé 3D televizorů spokojeni například s 3D filmy. A co vy? Jak vám se líbí 3D filmy v kinech? Plánujete koupi 3D televizoru?

Další článek
celkem 51 komentářů

Nejnovější komentáře

No nevim Odare, my mame doma 3D televizi <a … Adelice 5. 10. 2012, 00:17
Ty ses koukam expert :D. <a rel="nofollow"… BlackRider 3. 5. 2012, 22:52
je pravdou že u 3d se ůhlopříčka nedá brát--… LOMYR 3. 5. 2012, 17:36
já spěchat musím--jak mám vyřešit to že za 2… LOMYR 3. 5. 2012, 17:30
mám kamaráda který to také tak má a nemá ani… lomyr 3. 5. 2012, 17:28
Zobrazit diskuzi Přidat příspěvek

Další podobné články

Marantz: nové AV přijímače nabídnou větší možnosti, pohodlí i lepší zvuk

Marantz: nové AV přijímače nabídnou větší možnosti, pohodlí i lepší zvuk

Nový Marantz SR6013 nabídne až 11.2 kanálový zvuk, levnější SR5013 poskytne 7.2 kanálový výstup, nechybí podpora 4K HDR videa a 3D zvuku. Oba stroje samozřejmě nabídnou Hi-Res streaming i multiroom.

Klipsch R5 Neckband: nová komfortní bezdrátová špuntová sluchátka

Klipsch R5 Neckband: nová komfortní bezdrátová špuntová sluchátka

Sony: dvě nové řady televizorů 4K HDR MASTER Series míří na ty nejnáročnější

Sony: dvě nové řady televizorů 4K HDR MASTER Series míří na ty nejnáročnější

Nové řady televizorů OLED AF9 a ZF9 LCD ponesou název MASTER Series, Sony tak chce označovat výhradě televizory s nejvyšší kvalitou.

Philips vrací při koupi televizoru v rámci speciální akce zpět až 10 000 Kč

Philips vrací při koupi televizoru v rámci speciální akce zpět až 10 000 Kč

Panasonic RP-BTS35 a RP-BTS55: nová bezdrátová sportovní sluchátka

Panasonic RP-BTS35 a RP-BTS55: nová bezdrátová sportovní sluchátka

JBL: trojice nových odolných, přenosných Bluetooth reproduktorů

JBL: trojice nových odolných, přenosných Bluetooth reproduktorů

Dva nové levnější, malé přenosné reproduktory doplňuje velká a výkonná novinka pro ty, kteří chtějí fakt mohutné basy.

Trust Norma: nová levná přenosná sluchátka v retro stylu

Trust Norma: nová levná přenosná sluchátka v retro stylu

Nový 65" OLED televizor Loewe bild 3 pro milovníky designu

Nový 65" OLED televizor Loewe bild 3 pro milovníky designu