3D filmy a 3D televizory aneb máte o 3D zájem?

4. srpna 2010
TWEET SDÍLET
3D filmy a 3D televizory aneb máte o 3D zájem?
Daří se zúročit filmařům zájem o 3D filmy, který začal Avatar? Je zájem o drahé 3D televizory, pro které nejsou 3D filmy?

Dnes nebude řeč o tom, zda byl Avatar kvalitní film, či zda scénář hýřil originalitou. Podíváme se spíše jak prostorový 3D obraz pokračuje ve svém útoku na naše peněženky. Nebude si od věci připomenout, kolik Avatar zatím přinesl peněz filmovým producentům. Částka 2,7 miliard dolarů, které zatím Avatar vydělal, není určitě malá. Hollywood se okamžitě chytil příležitosti a začal nabízet jeden 3D film za druhým. Abychom zjistili s jakým úspěchem, podívejme se nejdříve na návštěvnost kin, lépe řečeno procentuální podíl 3D verzí nových filmů.

3D vydělává, diváků ubývá

Když přišel do kin Avatar, celkem 71 % Američanů během prvního víkendu zvolilo jeho 3D verzi. O pár týdnů později se na 3D verzi animovaného filmu Jak vycvičit draka vydal téměř stejný podíl diváků – 68 %. Pokud se podíváme na jiné tituly, už to tak slavné není. Shrek: Zvonec a konec ve 3D shlédlo již jen 61 % diváků, 3D variantu filmu Poslední vládce větru (The Last Airbender) v červenci zvolilo již jen 56 % diváků. A o týden později si u animáku Já, padouch (Despicable Me) zašlo do kina již více lidí na „zastaralou“ 2D verzi – prostorovému 3D obrazu dalo přednost 45 % diváků.

Zájmu o 3D nepřispěla určitě ani na poslední chvíli přepočítaná prostorová verze filmu Souboj titánů, která sklidila nemilosrdnou kritiku za svoji mizernou kvalitu 3D obrazu (o té filmové nemluvě). Zkrátka a dobře je vidět, že divák neskočí již na každý špek s nápisem 3D a začíná si vybírat.

Objevují se hlasy, že tak špatné to zatím není. Například v USA z celkového množství 40 000 kin jen 5 000 dokáže promítat ve 3D. Stejně tak například nová Alenka v říši divů od Tima Burtona za první víkend údajně vydělala 116 miliónů dolarů, což je šestý nejúspěšnější premiérový víkend v historii (a podíl z 3D verze činil dvě třetiny). Filmový kritik Roger Ebert se pro změnu nechal slyšet, že 3D nepřidává k filmovému zážitku nic důležitého a orientace na 3D je pro Hollywood sebevražedná. Někoho 3D otravuje a vyrušuje, jiné z toho bolí hlava.

Telegraph ale poznamenává, že v současnosti filmová studia pracují na nejméně 24 nových 3D filmech, které mají přijít do kin příští rok, také se mluví o sebevražedných plánech na 3D konverzi Hvězdných válek či Harryho Pottera.

Co z toho plyne? Ukazuje se, že péči (a peníze), kterou měl Avatar od Jamese Camerona, se rozhodně nedostane každému 3D filmu. Režiséři s třetím rozměrem zatím moc neumí pracovat, o kameramanech nemluvě. Doufejme, že klesající zájem o 3D filmy v kinech vytvoří tolik potřebný tlak na zvýšení kvality.

3D televizory prodejním hitem

Zůstává paradoxem, že přestože na 3D televizorech zatím prakticky není co sledovat (když pomineme 3D demosnímky, několik 3D Blu-ray filmů a pro filmy nevhodnou 2D/3D konverzi), zájem o ně je veliký a dokonce předčil očekávání výrobců. 3D plazmové televizory VT20, které Panasonic uvedl v dubnu tohoto roku, jsou leckde vyprodané a dle výrobce je poptávka třikrát vyšší, než dostupnost. A to výrobci 3D televizorů čekají na prosinec tohoto roku, kdy konečně na Blu-ray dorazí Avatar ve 3D. Pouhé vysvětlení a prostý fakt, že 3D televizor je zároveň špičkovým 2D televizorem, zde neobstojí.

V domácnostech se 3D televizory budou objevovat čím dál tím více. Větší zájem můžeme samozřejmě čekat před vánocemi. Na trh má přijít první amatérská 3D kamera, očekává se, že ti výrobci, kteří 3D televizory ještě nemají, je co nevidět oficiálně představí na IFA 2010 v Berlíně, celkově poroste počet modelů s 3D obrazem, navíc by měly být za dostupnější ceny. Hráči vlastnící Sony PlayStation3 se již radují z několika 3D her, o vysílání ve 3D se také mluví čím dál hlasitěji.

Zatím to tedy vypadá, že zatímco na 3D filmy se do kin chodí méně, 3D televizorů bude v našich domovech naopak více. Teprve příští rok ovšem ukáže, zda půjde o setrvalý zájem, či jak budou majitelé 3D televizorů spokojeni například s 3D filmy. A co vy? Jak vám se líbí 3D filmy v kinech? Plánujete koupi 3D televizoru?

Témata článku: 3D, Novinky

Určitě si přečtěte

Samsung QE55Q7FN: prémiový 4K HDR QLED televizor [test]

Samsung QE55Q7FN: prémiový 4K HDR QLED televizor [test]

QLED řada Q7 od Samsungu má být prémiový televizorem s maximální výbavu, výborným obrazem a pohodovým ovládáním. Míří zejména a ty, kdo chtějí televizor vybalit z krabice a v pohodě si užívat.

22 Alexandr Bray

Sony KD-55XF9005: prémiový 4K HDR LCD televizor s výborným obrazem [test]

Sony KD-55XF9005: prémiový 4K HDR LCD televizor s výborným obrazem [test]

Sony se snaží navázat na úspěšnou XE9005. Údajná vylepšení by novější typ mohly posunout do ještě vyhledávanější kategorie LCD. Bude i letos Sony patřit do naprosté špičky?

16 Alexandr Bray

11 nejlepších sluchátek pro domácí poslech

11 nejlepších sluchátek pro domácí poslech

Jako domácí sluchátka označujeme rozměrnější a pohodlnější sluchátka pro dlouhodobější poslech: například hudby u počítače, domácího Hi-Fi, ale i televizoru. Vybrali jsme ta nejlepší.

46 Jaromír Puk

14 tipů na nejlepší televizory pod stromeček

14 tipů na nejlepší televizory pod stromeček

Kvalitnější a prémiové televizory v cenové relaci od 20 000 Kč slibují lepší obraz i zvuk, pohlednější design a především ostřejší obraz a špičkové zpracování obrazu. Vybrali jsme ty nejzajímavější.

61 Jaromír Puk

Jak na Googlecast a Chromecast pro začátečníky: funkce a instalace [video]

Jak na Googlecast a Chromecast pro začátečníky: funkce a instalace [video]

Velkým kladem televizorů s Android TV je Google Cast a snadné streamování, pokud Android nemáte, stejnou službu nabízí Chrome Cast. Jak jednoduše na to si ukážeme v krátkém videu.

1 Jaromír Puk, Tomáš Holčík

10 nejlepších filmů o lásce s lesbickou tématikou

10 nejlepších filmů o lásce s lesbickou tématikou

Láska je láska, Vrcholné umění, Loving Annabelle, Děcka jsou v pohodě. Proč vyobrazení vášně v lesbických romancích působí opravdověji?

27 Marek Čech

Jak levně připojit mobil v autě k napájení i reproduktorům

Jak levně připojit mobil v autě k napájení i reproduktorům

Jednoduché tipy na co se zaměřit a co vybrat, když chcete přehrávat hudbu z mobilu přes vaše autorádio.

25 Tomáš Holčík

Sony WH-1000XM3: nejlepší bezdrátová sluchátka s potlačením hluku [test]

Sony WH-1000XM3: nejlepší bezdrátová sluchátka s potlačením hluku [test]

Už první generace sluchátek s aktivním potlačením hluku Sony se řadila mezi naprostou špičku. Po vylepšené druhé Sony přišla letos s třetí. Ta přináší nový analogový zesilovač a ukazuje konkurenci definitivně záda.

41 Jaromír Puk