18 filmů, které musíte vidět: oscarové tituly a drama

18 filmů, které musíte vidět: oscarové tituly a drama


Životopisné filmy


Lincoln

r. Steven Spielberg, USA 2012

Steven Spielberg ve své tvorbě pravidelně střídá zábavné žánrové snímky s tituly tematicky závažnějšími a ambicióznějšími. V tom druhém případě jde nejčastěji o historická dramata, vztahující se k nějaké významné osobnosti (Schindlerův seznam), události (Zachraňte vojína Ryana, Mnichov) nebo tématu (Purpurová barva, Amistad), jež mu slouží k vystavení velkého dramatického příběhu o boji za nějaké vyšší mravní hodnoty a cíle.

S těmito filmy, jež šíří poselství humanity, se pak pravidelně uchází o oscarové sošky. Se Schindlerovým seznamem a vojínem Ryanem mu to vyšlo, jindy pohořel. Biografický portrét 16. prezidenta Spojených států Abrahama Lincolna do této linie přesně zapadá. Z dvanácti nominací na Oscary proměnil dvě. Za výpravu a pro Daniela Day-Lewise jako herce v hlavní roli.

Nejde ale o klasické životopisné drama o Lincolnově životě, mapující události jeho života od narození až po atentát v dubnu roku 1865 v lóži Fordova divadla. Zabírá relativně krátký časový úsek, přibližující proceduru, jež vedla k zrovnoprávnění černochů. Scénář se soustředí na poslední čtyři měsíce prezidentova druhého volebního období. Tedy na stěžejní období Lincolnovy politické kariéry, kdy se pomalu chýlila ke konci válka mezi státy Unie a Konfederace.

Občanská válka trvala už čtvrtý rok a kapitulace konfederačních armád se blížila. V té chvíli se prezident Lincoln rozhodl rozehrát vyšší politickou hru a na půdě Sněmovny reprezentantů prosadit 13. dodatek ústavy o definitivním zrušení otroctví. Dříve než válka skončí.

Jako chytrý právník si totiž byl vědom toho, že ve chvíli, kdy válka skončí, nastane ve společnosti atmosféra, která může tento akt oddálit nebo zcela odsunout. Dokud má tedy podporu veřejnosti, stojící během války na jeho straně, rozhodne se prosadit tento návrh stůj co stůj. I za cenu manipulace se svými přívrženci a kupování si hlasů oponentů.

Odmítnul jít na nějaké kompromisní řešení a pověřil proto svého spojence a ministra zahraničí Williama Sewarda (David Strathairn), aby zapojil do hry lobbisty (řečeno dnešní terminologií), kteří přesvědčí pár poslanců, aby řekli své „ano“ dodatku ústavy výměnou za pozice ve státní správně.

U poslanců, napříč politickým spektrem, se totiž dostavují pochyby, co změněná situace svobody pro černochy udělá s jejich zemí. Ať už ekonomicky nebo společensky. Je země už na toto rozhodnutí připravena? Na druhý pokus a hlasováním aklamací to nakonec vyjde.

Steven Spielberg představuje institut parlamentní demokracie jako zábavné hřiště a kolbiště, na němž se tříbí názory a prezident na něm vede svůj důsledný zápas za zrušení otroctví. Prezident lavíruje na hraně zákona a uchyluje se k praktikám, jež dobře známe i z domácí politické scény. Zatajování skutečností, manipulace s informacemi, intrikování, vydírání, nátlak a korupce. Účel světí prostředky. Jen tentokrát v zájmu věci, která je opravdu bohulibá a nezpochybnitelná.

V této špinavé hře je prezident Lincoln namočen, ale z hlediska historie z ní vychází čistý. Konat eticky sporné věci ho netěší, ale obětuje svou slušnost a ušlechtilost na oltář svobody druhých a víry v lidskou rovnoprávnost a spravedlnost před Bohem i před zákonem.

Steven Spielberg Lincolna neglorifikuje, ale ctí ho. Ukazuje ho jako otce, v obou významech tohoto slova, jež si s jeho osobou pojíme. Jako otce národa i otce rodiny, u něhož politický, veřejný život a ten soukromý není možno oddělit, protože jsou jedním a uceleným postojem ke světu.

Daniel Day-Lewis v duchu Stanislavského metody převtělování dokonale odpozoroval jeho pohyb, držení těla, mimiku, hlasovou modulaci i přízvuk. Britskému herci se ale podařilo mnohem víc. Vdechnout mramorovému pomníku duši skrze probleskování Lincolnovy ohromné lidskosti, již z jeho výkonu cítíme. Lincoln v jeho podání je přitažlivým mužem, ale i vzorem pro politiky, neboť opravdu mění svět k lepšímu. Po filmech Moje levá noha a Až na krev mu třetí Oscar zaslouženě patří.

 

Speciál: Filmy, které musíte vidět

Vybíráme nejlepší filmy nebo seriály, které má smysl si pustit. Od thrillerů po romantiku, od válečných filmů přes sci-fi až třeba k nejlepším českým komediím. Nepřehlédněte ani Filmy na víkend, kde každý pátek doporučujeme zajímavé novinky na Netflixu, HBO a dalších streamovacích službách

Určitě si přečtěte

Články odjinud