16 vánočních filmových tipů: drama, biografické, české filmy

20. prosince 2015
TWEET SDÍLET
16 vánočních filmových tipů: drama, biografické, české filmy
Chlapectví, Whiplash, Americký sniper, Hon na lišku, Divočina, Teorie všeho, Kód Enigmy, Kouzlo měsíčního svitu, Kobry a užovky a Domácí péče. Oscarové tituly i to nejlepší z domácí produkce.

Hon na lišku

r. Bennett Miller, USA 2014

Klepněte pro větší obrázek

Bennett Miller, tvůrce ceněných oscarových děl Capote a Moneyball, se ve svém třetím režijním počinu inspiroval skutečným příběhem dvou bratrů, který poznamenala těžko vysvětlitelná tragédie. Tento případ tehdy velmi otřásl Amerikou.

Mark (Channing Tatum) a David (Mark Ruffalo) Schultzové jsou špičkoví zápasníci ve volném stylu. Olympijští vítězové, z nichž jednoho z nich, Davida, se rozhodl z neznámých důvodů v roce 1996 zastřelit jeho sponzor a dlouholetý přítel. Americký multimilionář, průmyslník, sportovní nadšenec, ale také paranoidní schizofrenik John du Pont (Steve Carell).

Na počátku všeho stálo pozvání Marka do Johnova hypermoderního tréninkového kempu na jeho panství Foxcatcher, aby se tam mohl připravovat na obhajobu zlaté medaile na olympiádě v Soulu v roce 1988. Mark se rozhodl chytit příležitost za pačesy, už proto, aby vystoupil ze stínu svého uctívaného bratra.

Jeho spojení s bratrem, který žije s rodinou jinde, je přesto stále velmi silné. Ve chvíli, kdy se málo komunikativnímu Markovi přestává dařit, rozhodne se du Pont jeho staršího bratra na Foxcatcher pozvat. Protože jedině on dokáže k uzavřenému Markovi proniknout a dovést ho k vítězství.

Mark ale značně nelibě nese, že se o svého štědrého patrona musí s bratrem dělit. Na opačné straně zas du Pont žárlí na Davida. Co se zprvu zdálo být přátelstvím, se proměňuje v patologický vztah díky nevyrovnané povaze mecenáše, který podrývá psychologickými hrami sebevědomí mladého zápasníka. Dave se snaží zasáhnout a bratrovi pomoct, místo toho se ale dostává do střetu s du Pontem, jehož paranoia a snaha vydobýt si moc se každým dnem zvětšují. Napětí, plynoucí z vazeb mezi skutečnou a náhradní rodinou, ústí do tragického činu.

Režisér pečlivý sběr materiálu o tomto případu přetavil do „fincherovského“ dramatu o neodvratném zločinu. Scenáristická dvojice E. Max Frye (Palmetto) a Dan Futterman (Capote) vyšla z autobiografie Marka Schultze, ale mnohem více než zápasení nebo sportovní úspěchy obou bratrů je zajímal vhled do temných zákoutí lidské duše.

Především té schizofrenní du Pontovy. Steve Carrell, jehož máme spjatého především s komediálními rolemi (40 let panic, americká verze Kanclu) tu předvádí dokonalé fyzické převtělení do někoho jiného. S umělým nosem, krysím ksichtem, prázdným pohledem a pozměněnou dikcí vytváří mnohavrstevnatou démonickou osobnost.

Režisér umí dostat z herců to nejlepší, čehož jsme v minulosti byli svědky u Philipa Seymoura Hoffmana v Capotem nebo u Jonaha Hilla v Moneyballu. Ze Stevea Carrella doslova mrazí, stejně jako z tohoto klinicky chladnokrevného pohledu do pokřiveného světa falešné loajality, bratrské lásky a žárlivosti na ni ze strany člověka, který má velký vliv, bohatství a také nenaplněnou touhu po uznání.

Témata článku: Filmy

Určitě si přečtěte

16 vánočních tipů na levná a kvalitní sluchátka pro mobily

16 vánočních tipů na levná a kvalitní sluchátka pro mobily

Levná přenosná sluchátka s kabelem nabízejí za málo peněz hodně muziky. Vybrali jsme nejlepší modely v ceně od 200 Kč do 1100 Kč.

11 Jaromír Puk

DLNA pro začátečníky – jak doma sdílet videa, fotografie, hudbu

DLNA pro začátečníky – jak doma sdílet videa, fotografie, hudbu

Stále častěji najdete v novém televizoru, přehrávači, rekordéru či AV receiveru připojení sítě a podporu DLNA. Co to pro vás znamená, co DLNA nabízí a jak se dá využít?

35 Martin Buchta

Sony KD-55XF9005: prémiový 4K HDR LCD televizor s výborným obrazem [test]

Sony KD-55XF9005: prémiový 4K HDR LCD televizor s výborným obrazem [test]

Sony se snaží navázat na úspěšnou XE9005. Údajná vylepšení by novější typ mohly posunout do ještě vyhledávanější kategorie LCD. Bude i letos Sony patřit do naprosté špičky?

16 Alexandr Bray

Jak přehrávat video, hudbu a fotky z mobilu na televizor

Jak přehrávat video, hudbu a fotky z mobilu na televizor

Téměř každý moderní chytrý televizor, který můžete připojit k síti, to umí, přesto to málokdo využívá. Ukážeme vám, jak na to.

20 Tomáš Holčík

Jan Palach: recenze filmu

Jan Palach: recenze filmu

Nadčasové memento, apelující na každého z nás. Režisér Robert Sedláček zkoumá osobnost Jana Palacha a společenské a politické okolnosti, které jej přivedly k jeho meznímu činu sebeobětování.

6 Marek Čech

4K Ultra HD nebo Full HD: musíte kupovat TV s 4K rozlišením?

4K Ultra HD nebo Full HD: musíte kupovat TV s 4K rozlišením?

Když se podíváme do obchodů, začíná to vypadat, že kdo nekoupí 4K televizor, tak vyhazuje své peníze oknem. Jaká je realita?

84 Jaromír Puk

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

Ready Player One: Hra začíná, Upgrade, Black Panther, Avengers: Infinity War, Mission: Impossible - Fallout, Tiché místo, Tísňové volání, Jack staví dům. První výběr toho nejlepšího, co se letos objevilo v kinech a na DVD a Blu-ray nosičích.

9 Marek Čech