15 filmových tipů pod stromeček aneb co musíte vidět (video)

8. prosince 2012
TWEET SDÍLET
15 filmových tipů pod stromeček aneb co musíte vidět (video)
Podívejte se na přehled letošních filmů, které vám poslouží jako tip na hezký dárek, doplnění filmotéky nebo jako inspirace, na co se během Vánoc podívat.

Moderní fantaskní pohádky


Sněhurka
r. Tarsem Singh, USA 2012

V letošním roce se objevily hned dvě zpracování pohádky bratří Grimmů. Toho prvního se po Válce Bohů ujal indický režisér Tarsem Singh.

Marnivá královna Julia Roberts v něm uvrhne své království do dluhů. Vyřešit by je mohla pragmatická svatba s mladým a bohatým princem Alcottem (Armie Hammer), který ale nalezne zalíbení v její nevlastní dceři Sněhurce (Lily Collins). Zhrzená žena ji nechá v lese zabít, což se ale nezdaří. Namísto toho se Sněhurka spojí s tlupou loupeživých trpaslíků, s nimiž začne proti královně vést guerillovou válku, spočívající hlavně v okrádání výběrčích daní.

Klepněte pro větší obrázek

Z nástinu děje je patrné, že jde o pohádku značně zmodernizovanou, která je především hravá, bizarně vtipná a hodně stylizovaná. Prostřednictvím choreografie závěrečné taneční scény se režisér hlásí ke svým kořenům a bollywoodské kinematografii. Singhova dvorní návrhářka Eiko Ishioka, která má Oscara za Coppolova Draculu, připravila nádherné kostýmy, které spolu s výpravou okamžitě upoutají naši pozornost. Škoda, že se s její prací nebudeme dále setkávat, neboť v lednu letošního roku zemřela.


Sněhurka a lovec
r. Rupert Sanders, USA 2012

Oproti pestrobarevné parodické modernizaci Tarsema Singha, v níž je pohádková stylizace dovedena do extrému, vsadil debutující režisér Rupert Sanders v druhé letošní variaci na známý příběh na žánr hororově laděné akční výpravné fantasy. Tady se nebude tančit, ale mocně kouzlit, intrikovat a bojovat v brnění Johanky z Arku.

Už chromově metalický vizuál evokuje, že půjde o příběh patřičně temný. Zlá královna Ravenna (Charlize Theron) nechce tentokrát Sněhurce (Kristen Stewart) uzmout jejího potencionálního partnera, ale chce ji rovnou zavraždit. Stejně tak, jako to udělala v případě jejího otce. Právoplatná nástupkyně trůnu, jejíž jméno je zmiňováno v tu nejméně vhodnou chvíli, kdy se královna zrcadla ptá, kdo je na světě nejkrásnější, sedí zatím uvězněná ve věži.

Odtud se jí podaří utéci a ona se postupně staví do čela vzpoury proti tyranské královně a její armádě. Děj pak ze všeho nejvíc připomíná mix z úspěšných blockbusterů posledních let. Jacksona Pána prstenů, Scottova Robina Hooda, závěrečného Harryho Pottera nebo Burtonovy Alenky v říši divů. Pamětníkům se určitě vybaví i Scottova Legenda. Seriálovým příznivcům Hra o trůny.

Archetypální příběh doznává mnoha změn. Sněhurka není křehká dívka, ale nebojácná bojovnice. Vztah mezi královnou a jejím slizkým blonďatým bratrem má až incestní charakter. Královna vysává z mladých děvčat život jak Čachtická paní. Nápadníci Sněhurky jsou hned dva, přičemž dívčině ctiteli z dětství Williamovi (Sam Claflin) konkuruje lovec (Chris Hemsworth), který se užírá smrtí své ženy.

Psychologické motivy, temná mytologie a epický rozměr vyprávění, to je nová Sněhurčina tvář.


Temné stíny
r. Tim Burton, USA 2012

Poprvé se potkali před dvaadvaceti lety na Střihorukém Edwardovi, naposledy na disneyovské Alence v říši divů. Jeden z nich rád zkoumá fantaskně, pohádkově nebo morbidně laděné bizarní světy za zrcadlem, druhý se stává pod jeho vedení jejich průvodcem. O kom je řeč? O dvojici Tim Burton a Johnny Depp. Vizuální mág a herecká hvězda první velikosti. Výsledkem jejich osmé spolupráce je gotická fraška na motivy mýdlové opery Temné stíny.

Jejím prostřednictvím se Tim Burton vrací k oblíbeným motivům a ingrediencím své tvorby. Vše je na svém místě a tak jak to známe. Gotická hororová atmosféra v kombinaci s líbivě barvotiskovou retrostylizací současnosti. Rodinné prostředí, starobylé rozlehlé panství a jiné pseudoviktoriánské kulisy. Zjevující se duchové. Stejně jako nepřirozené svícení, stylizované herectví, podpořené make-upem, sklon k teatrálnosti a parodický nadhled. Reminiscence k období německého expresionismu i hororům studia Hammer.

Tim Burton se dostal do pozice, kdy si může točit, co chce a využívá toho. Po sterilní Alence se rozhodl oživit oblíbený seriál z dětství, v jehož převedení se rozhodl zkombinovat žánry komedie, hororu a romance. Vytvořil žánrový pelmel, v němž strašidelný námět vyvažuje parodickou nadsázkou.

Hlavním hrdinou vyprávění učinil nešťastného upíra Barnabase Collinse, na kterého pomstychtivá čarodějka (Eva Green) ze zhrzené lásky uvalila kletbu. Mrtvolně bledý muže s vybraným chováním se v roce 1972 rozhodne navrátit zašlou slávu panství Collinwood, jež mu před staletími patřilo.

Deppova výrazová strnulost, nezdravá barva pleti a připlácnutý účes alá Vít Bárta ve srážce s atmosférou sedmdesátých let ironicky poukazuje na mimoňství mnohých postav světa showbyznysu, kteří jsou zcela vytrženi z reality.

Z kontrastu minulostních zvyků s těmi současnými se snaží režisér vytěžit vtipné situační momenty, které odkazují k sitcomovému ladění melodramatických televizních soap oper. Tělesností a erotičnem zas vrací upírské filmy k jejich kořenům, na hony vzdáleným ufňukánkům z Twilight ságy.

Mnohým může jeho nový film evokovat Addamsovu rodinu. Ta také vycházela z televizní matérie a nadsázka si v ní podávala ruku s černým humorem. Jen u Addamsových mnohem morbidnějším.

Ze všeho nejvíc ale jeho film připomíná stylistické cvičení na téma Tim Burton a nejčastěji používané trademarky v jeho vlastní tvorbě. Až se občas dostavuje pocit, při němž váháme, zda slavný režisér své postupy sebeironicky paroduje nebo už jen bohapustě vykrádá.

Témata článku: Filmy

Určitě si přečtěte

Jamo D 590 SE: sloupové Hi-Fi reprobedny s velkým zvukem [test]

Jamo D 590 SE: sloupové Hi-Fi reprobedny s velkým zvukem [test]

Reprobedny Jamo D 590 SE jsou poměrně specifické reprosoustavy - najdou se v nich totiž zejména ti, kteří mají rádi všeho hodně. Hodně zvuku, hodně basu, hodně "hmoty", hodně materiálu - ale třeba i (poměrně) hodně hlasitosti nebo hodně velkou vzdálenost, z níž se poslouchá. Jsou značně specifické, ale ve správných podmínkách umí být zajímavé.

Daniel Březina

Nejlepší české filmy roku 2018

Nejlepší české filmy roku 2018

Prezident Blaník, Úsměvy smutných mužů, Miss Hanoi, Hastrman, Jan Palach, Domestik, Toman, Zlatý podraz. Letos se objevilo nebývalé množství povedených domácích titulů a my vám přinášíme jejich přehled.

3 Marek Čech

Yamaha MusicCast VINYL 500: skvělý gramofon, který si poslechnete po celém domě [test]

Yamaha MusicCast VINYL 500: skvělý gramofon, který si poslechnete po celém domě [test]

Japonský gigant Yamaha patří k největším průmyslovým podnikům planety a ne úplně malá část je věnovaná hudbě - hlavně sice hudebním nástrojům, ale také elektronice pro domácí reprodukci dvou i vícekanálového zvuku. Po letech jisté, řekněme, lehké stagnace se Yamaha rozhoupala také k návratu k pravověrnému high endu. Nejnověji ale představila gramofon pro moderní generaci.

3 Daniel Březina

DLNA: snadné přehrávání filmů z PC v TV

DLNA: snadné přehrávání filmů z PC v TV

Ve světle reflektorů je dnes sice Chromecast, ale každý internetový televizor podporuje i protokol UPnP a DLNA, na které se občas zapomíná. Dělají podobnou věc trošku jinak.

27 Jakub Čížek

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

Připravili jsme výběr nejzajímavějších televizorů s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

92 Jaromír Puk

Samsung QE55Q7FN: prémiový 4K HDR QLED televizor [test]

Samsung QE55Q7FN: prémiový 4K HDR QLED televizor [test]

QLED řada Q7 od Samsungu má být prémiový televizorem s maximální výbavu, výborným obrazem a pohodovým ovládáním. Míří zejména a ty, kdo chtějí televizor vybalit z krabice a v pohodě si užívat.

28 Alexandr Bray

Panasonic TX-55FX700E: plujte na klidné vlně [test 4K HDR LED TV]

Panasonic TX-55FX700E: plujte na klidné vlně [test 4K HDR LED TV]

Sedmistovka od Panasonicu - televizor (skoro) pro každého. Tentokráte na vaše přání přinášíme test LCD televizoru z dostupné kategorie.

26 Alexandr Bray

Onkyo TX-NR696: nový 7.2 kanálový AV receiver s THX certifikací

Onkyo TX-NR696: nový 7.2 kanálový AV receiver s THX certifikací

Japonské Onkyo představilo nový AV přijímač střední třídy, model TX-NR696. Kromě 3D zvuku Dolby Atmos se může pochlubit také certifikací THX.

7 Jaromír Puk