15 filmových tipů pod stromeček aneb co musíte vidět (video)

15 filmových tipů pod stromeček aneb co musíte vidět (video)

Podívejte se na přehled letošních filmů, které vám poslouží jako tip na hezký dárek, doplnění filmotéky nebo jako inspirace, na co se během Vánoc podívat.

Kapitoly článku:


S blížícím se koncem roku přinášíme pravidelný přehled atraktivních filmových počinů, jimiž si zájemci mohou rozšířit své filmotéky. Podívali jsme se proto trochu dozadu a pokusili jsme se o zmapování zajímavých titulů a kolekcí, které distributoři v právě odcházejícím roce uvedli na trh a neměli by dle našeho názoru uniknout vaší pozornosti. Probrali jsme se jimi a předkládáme vám výběr těch, které by mohly zároveň zafungovat jako vhodný dárek pod stromeček.

joda.jpg 

Dnes vám přinášíme první část tohoto speciálu, který zahrnuje vesměs snímky žánrové - komiksové adaptace, sci-fi, fantasy, moderní fantaskní pohádky a oscarové tituly.

Komiksové adaptace


Avengers
r. Joss Whedon, USA 2012

Zbrojní magnát a playboy Tony Stark alias Iron Man. Vědec Bruce Banner s nezkrotným zeleným alter-egem jménem Hulk. Arogantní severský kralevic Thor. Válečný dobrovolník Steve Rogers, kterého armádní experiment proměnil v patriotického Kapitána Ameriku. Ruská agentka Nataša Romanoffová, známá jako Black Widow. Lukostřelec Hawkeye.

První čtyři se před společnou marvelovskou týmovkou dočkali vlastních sólových jízd, další dva se mihli ve filmech svých slavnějších stájových kolegů. Černá vdova v druhém Iron Manovi, Hawkeye v Thorovi.

Ve chvíli, kdy je lidstvo v ohrožení a k zemi se blíží vesmírný šmejd, který chce zotročit naši planetu, je třeba se spojit.

Seriálový tvůrce (Buffy, přemožitelka upírů, americká verze Kanclu), režisér a scenárista Joss Whedon dostal od studia Marvel zadání vytvořit superhrdinský megaspektákl, který na rozdíl od origin story ukáže kooperaci jednotlivých hrdinů v týmu.

Z jejich vzájemných třenic, při nichž dochází k dominantnímu vymezování si vlastních pozic, čerpá humor první poloviny snímku. V té druhé navíc přichází ke slovu opravdu šmrncovně a přehledně natočená akce. Její technické zpracování dává zapomenout nejen na papundeklové trapnosti typu Green Lanterna, ale i na nepřehlednost dynamických sekvencí v Bayových Transformerech. Pojetí akčních a trikových scén je opravdu nápadité, pompézní a vynikne při něm souhra celého týmu.

Whedon se jako nadšený komiksový fanda a geek nezalekl ani čtvrtmiliardového rozpočtu, ani přítomnosti velkého množství hereckých celebrit na place. Právě naopak, kolem jejich hypertrofovaných eg vystavil ústřední zápletku s jednoduchým poselstvím, že v čase krize nebo ohrožení se lidstvo musí semknout kolem tradičních hodnot, jež ztělesňuje u Marvelů postava Kapitána Ameriky.


Temný rytíř povstal
r. Christopher Nolan, USA / VB 2012

Christopher Nolan předchozími dvěma díly batmanovské ságy redefinoval způsob, jakým se točí filmy o komiksových superhrdinech. V rámci netopýřího universa se od fantaskně gotické vize Tima Burtona posunul k realisticky temnému kriminálnímu ladění, reflektujícímu nejpalčivější problémy, jež sužují současnou americkou společnost.

Ne jinak je tomu i ve třetí části, která reaguje na rozevírání sociálních nůžek mezi různými vrstvami společnosti a vznik hnutí a iniciativ (Occupy Wall Street), které se vůči tomuto stavu vymezují.

Nolan neútočí na mírumilovný charakter těchto protestů, ani je nezesměšňuje, ale fiktivně domýšlí, kam by se mohly zvrtnout, kdyby se jich manipulativně a prostřednictvím nastrčených osob zmocnili ti, proti nimž jsou namířeny.

Oním vykonavatelem zájmů druhých se zde stává Tom Hardy jako zloduch Bane. Jeho konání předznamenává už věta, kterou na opulentním plesu pošeptá do ucha Bruceovi Wayneovi (Christian Bale) zlodějka Selina Kyleová (Anne Hathaway): „Blíží se bouře. Až udeří, budete se divit, jak jste si mohli myslet, že můžete žít tak rozmařile a nechat všem ostatním tak málo."

V Batmanovi pak nachází zastánce systému, který sice trpí velkými neduhy, ale pořád funguje lépe než diktát ulice. Ten se v revolučním zápalu uchyluje k násilí nebo lidovým soudům.

Nolan ukazuje nekompromisní a fyzicky velmi bolestný střet těchto hlavních antagonistů. Ve vynikajících montážích přináší opulentní obrazy zkázy moderního velkoměsta. Všechny linie, jež v novém příběhu i v odkazech na ty předchozí, naznačí, bez nějakých otazníků dovypráví a vytýčí i směr, kterým by se mohlo batmanovské vyprávění ubírat dále. Ano, příště by to mohlo být hodně o Robinovi.

Nolan, který se tak důsledně vyhýbal uplatňování všech komiksových konvencí, se k nim v závěru uchyluje. Vlastně ani nemůže jinak, pokud chtěl, aby jeho vyprávění neskončilo tragicky a obsahovalo prvek naděje. Tak jako na konci dvojky zlikvidoval koncept superhrdiny, nastolený prvním filmem, ve trojce se k němu vrací jako k východisku, zakončení a vyvrcholení celé série.


Amazing Spider-Man
r. Marc Webb, USA 2012

Trendem realističtějších adaptací komiksových látek, tak jej určuje právě Christopher Nolan, se inspiroval i režisér Marc Webb při restartu jiné ságy a to té pavoučí.

Od amerického režiséra, který debutoval indie dramedií 500 dní se Summer, jež je právem považována za asi nejlepší romanci posledního desetiletí, se očekávalo, že dá postavám větší hloubku a psychologickou rozpracovanost. To se i stalo a ústřední romance mezi Peterem (Andrew Garfield) a Gwen (Emma Stone) díky jejich nadmíru sympatickým hereckým představitelům působí něžně, přirozeně a uvěřitelně.

Nezklamal ale ani v choreografickém ztvárnění akčních a trikových scén. Ty jsou přehledně nasnímány a využívají všech prostorových zákoutí i plenérů městských lokací. 3D technologie pak zvýrazňuje jejich dynamiku, kterou se neužijí snad jen ti, kteří trpí závratí z výšek, spojenou s arachnofobií.

Problematická je spíš smysluplnost celého projektu, neboť z hlediska vyprávěného příběhu jde vlastně o recyklaci Raimiho prvního Pavoučího muže, kterého jsme viděli před deseti lety. Scenáristé dělají vše možné, aby se srovnání s Raimiho sérií vyhnuli, ale i tak se nezbavíme dojmu, že jde o pouhé omlazení původní verze.

Okolnosti jsou pozměněny, dějová východiska zůstávají stejná. Klíčový důraz položil Marc Webb na postavy a motiv hledání zmizelých Peterových rodičů. Asi nejpůvabnější část vyprávění je rozehrána v momentě, kdy Peter získává výjimečné schopnosti a okouzleně se s nimi učí zacházet. Akční scény používá spíše jako koření vyprávěného děje, který operuje s velkou mírou nadsázky. Handicapu v podobě již viděného se zcela nezbavuje, ale jako základ restartu pavoučí ságy v omlazené formě můžeme jeho verzi určitě uvítat.

Určitě si přečtěte

Články odjinud