AVmania.e15.cz

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

Nejdelší den, Tucet špinavců, Generál Patton, Sophiina volba, Jdi a dívej se, Zachraňte vojína Ryana nebo Černá kniha. Nejlepší filmy s tématikou druhé světové války?
14× nejlepší filmy o druhé světové válce

8. květen je v České republice státním svátkem. Slaví jako Den vítězství a Den osvobození. Za konec 2. světové války v Evropě se považuje kapitulace vojsk nacistického Německa, která byla podepsána 7. května 1945 v hlavním stanu spojeneckých vojsk v Remeši.

Úplná a bezpodmínečná kapitulace vstoupila v platnost dne 8. května ve 23:01 hodin středoevropského času. Což odpovídá první minutě 9. května času moskevského. Z toho jednoduchého důvodu na západě probíhaly oslavy 8. května a v Sovětském svazu o den později.

Při příležitosti 69. výročí oslav konce druhé světové války jsme se pro vás rozhodli připravit filmový speciál, který se k tomuto tématu váže.

Období let 1939-1945, kdy II. světová válka probíhala, je pro filmaře nesmírně vděčné. Protože právě v těchto nejtěžších letech novodobých světových dějin se testovala síla lidského ducha, jeho morálka, odvaha a vůle přežít. Filmy o válce se točily už během ní, ale ty relevantní a významné vznikly až po jejím skončení. S odstupem a reflexí všech traumat, jež přinesla. Existuje přes 500 snímků, které se tématu druhé světové války nějak dotýkají. Dnešní výběr se věnuje těm zahraničním, českým filmům se budeme určitě věnovat v samostatném článku.

My jsme se rozhodli vybrat čtrnáct z nich. Nejde určitě o jediný možný a reprezentativní vzorek těch nejlepších titulů s tématem Druhá světová válka, protože každý takový výběr je vždy subjektivní. Hodně z filmů, jež jsou všeobecně považované za nejlepší snímky, vztahující se k tomuto období, tu ale naleznete.Svědčí o tom počet Oscarů, které získaly i jejich řazení na přední místa žebříčků odborníků i laiků, kteří se vyslovují k tomu, které filmy z daného ranku by oni vypíchli před ty ostatní.

Najdete zde klasické válečné filmy (Nejdelší den, Příliš vzdálený most), biografie (Generál Patton) i holokaustová dramata (Sophiina volba, Schindlerův seznam). Snímky heroické (Zachraňte vojína Ryana) i ty totálně deziluzivní (Tenká červená linie, Jdi a dívej se).

Pro větší rozmanitost projednávaného tématu sem zařazujeme i thrillerové žánrové hry s válečnými náměty (Černá kniha, Valkýra). Předností všech těchto vyprávění je, že v jejich středu člověk, ne nějaká anonymní masa, účastnící se válečného konfliktu.

Tento válečný konflikt přinesl smrt až šedesáti milionům lidí a rozpoutal běsy, jaké si nikdo v moderním civilizovaném světě do té doby neuměl ani představit. V době jeho skončení lidé určitě věřili, že je tím posledním. Není tomu tak a ukazuje to, že si míru neumíme vážit.

Evropané, když zůstaneme v našem regionu, s hrůzou sledovali, co za zvěrstva se odehrávají během etnické a nacionalistické války na území bývalé federativní Jugoslávie a nyní opět se znepokojením sledují situaci na Ukrajině. Tak věřme, že se snad z historie do budoucna někdy poučíme.


Odtud až na věčnost

r. Fred Zinnemann, USA 1953

Klepněte pro větší obrázek

Vojín, přezdívaný Prew (Montgomery Clift), byl dobrovolně převelen do kasáren na ostrově Oahu na Havaji. Než se ohlásí u svého nového kapitána Holmese (Philip Ober), potkává kamaráda Angela Maggieho (Frank Sinatra).

Holmes na Prewa naléhá, aby se stal členem boxerského spolku. Ten to tvrdošíjně odmítá, protože během posledního zápasu vážně zranil soupeře. Od té doby boxovat nechce. Nezlomí ho ani nekalé a tvrdé praktiky kapitána, ani domlouvání přímého nadřízeného seržanta Miltona Wardena (Burt Lancaster).

Toho seržanta Wardena, který využije přítomnosti kapitána Holmese ve městě, aby se mohl setkat s jeho ženou Karen (Deborah Kerr), která mu od první chvíle silně imponuje. Manželka kapitána zprvu jakékoliv sblížení odmítá, i když se ve svém osamělém světě vojenské paničky necítí příliš šťastná. Nakonec Wardenovu šarmu podléhá. Mají společné plány na novou budoucnost, o nichž se ale její manžel nesmí zatím dovědět.

Prew se seržantem Wardenem se v noci opijí, aby ulehčili svým nelehkým životním situacím. Při rozmluvě je najde zakrvácený Angelo. Utekl z vězení poté, co ho dali na samotku a co ho seržant ve vojenské věznici „Tučňák“ Judson (Ernest Borgnine) zmlátil.

Angelo umírá v náručí Prewa, který slibuje pomstu. Počká si na Tučňáka, když vychází z nočního baru a vyzve ho na souboj nožem. Zalezou do tmavé uličky, kde si změří síly. Prew Tučňáka zabije a skryje se u své milenky Almy (Donna Reed).

Píše se 7. prosinec 1941, když japonské armádní stíhačky zaútočí na Pearl Harbor. Prew je už několik dní nezvěstný, vražda Tučňáka je stále nevyřešená, seržant Warden se snaží zmobilizovat své vojáky. V to nedělní ráno nastává na základně obrovský zmatek.

Prew má informace z rádia a navzdory svým zraněním, ke kterým přišel v zápase s Judsonem, a přes Alminy protesty, se večer vykrádá do kasáren. Chce se vrátit mezi vojáky, aby mohl bojovat s ostatními. Noční hlídka ho odhalí a vyzve, aby neutíkal a vzdal se. V šeru noci a napjaté situaci neodhadne, o koho jde a Prewa zastřelí.

Film končí záběrem na evakuační loď. Na její palubě rozmlouvají Karen a Alma. První se rozhodla vrátit s manželem do USA a skončit románek s Wardenem, druhá se ve svém smutku rozhodla opustit Havaj navždy.

Když odhlédneme od spekulací, jak moc byl scenárista Pearl Harboru (2001) Randall Wallace seznámen při jeho psaní se Svěrákovým scénářem k Tmavomodrému světu, inspiraci v Odtud až na věčnost Michael Bay pro vznik svého díla nezapře.

Milostné a jiné osudy několika jedinců, žijících v americkém vojenském přístavu, se fatálně protnou v předvečer japonského útoku na Pearl Harbor. Do podoby silného válečného melodramatu, které na rozdíl od toho Bayova mnohem méně šustí popcornem. Ve své době byl naopak film vzýván za realistické přiblížení poměrů v americké armádě a ukázání jeho odvrácených stránek (šikana).

Zinnemannovi se podařilo sestavit skvělý herecký tým ze slavných hvězd té doby. V něm si nikdo nemůže stěžovat, že by byl upozaděn. Naopak, každá postava má v příběhu své místo a svou úlohu, skrze níž ovlivňuje svým jednáním ostatní.

Postavu italského vojína Maggieho měl původně hrát Eli Wallach, ale nakonec ji získal Frank Sinatra. Jeho filmová kariéra v té době trochu upadala a on potřeboval pořádný hit. Což se povedlo a za roli opilce-sympaťáka získal Oscara.

Těch Oscarů nakonec film posbíral celkově osm z třinácti nominací. Včetně těch úplně nejdůležitějších za nejlepší film, režii a scénář. A dva Zlaté glóby k tomu navrch. Pokud hledáte silné padesátkové válečné drama, natočené podle stejnojmenného románu Jamese Jonese, tady chybu při výběru rozhodně neuděláte.

 

Předchozí KAPITOLY Následující


celkem 5 komentářů

Nejnovější komentáře

Přidám ještě další tip, Most u Remagenu, Ďáb… Tom 29. 4. 2016, 14:53
To posrané klikání si strčte doprdele avmani… Jiří 18. 1. 2016, 19:00
Díky za tip. Unsere Mutter, Unsere Vater vyp… Lukáš 18. 5. 2015, 08:05
tvoj názor nemá zato hodnotu vôbec žiadnu. … miro 15. 5. 2015, 19:13
Další nesmyslná slatanina...ČECH K LOPATĚB-]… TM 15. 5. 2015, 18:12