12 nejlepších filmů všech dob podle uživatelů IMDB

12 nejlepších filmů všech dob podle uživatelů IMDB

Kapitoly článku:


7. Schindlerův seznam (USA 1993) – r. Steven Spielberg

417 991, 8.9, 5 | CSFD

Na základě pečlivého studia historických pramenů a rozhovorů se „Schindlerovými zachráněnými židy“ vznikla kniha Schindlerova archa australského spisovatele Thomase Keneallyho, která se po vydání v roce 1982 stala bestsellerem. Autor v ní rekonstruuje události, jež vedly k zachránění více než tisíce Židů v koncentračních táborech.

Režisér Steven Spielberg se nechal touto knihou inspirovat a vytvořil jedno z nejpůsobivějších holocaustových dramat. To proměnilo sedm oscarových nominací z celkových dvanácti, včetně těch pro nejlepší film, režii, nádhernou černobílou kameru Janusze Kaminskiho, hudbu Johna Williamse, výpravu, střih a adaptovaný scénář.

Spielberg v něm Schindlerovu osobu neidealizuje, ale jeho jednání zasazuje do kontextu doby, v níž tento německý obchodník a člen NSDAP působil.

Že jsou diváci ochotni slyšet i na vážnější témata, dokazují tržby tohoto tří a čtvrt hodinového opusu. Při rozpočtu 22 milionu vydělal v USA 96 a celosvětově 321 milionů dolarů.

 

8. Temný rytíř (USA/VB 2008) – r. Christopher Nolan

759 423, 8.8, 34 | CSFD

Druhá část Nolanovy batmanovské trilogie, která si bere to nejlepší ze snímků komiksového a kriminálního ranku a jejich spojením povyšuje oba tyto žánry na novou úroveň.

Tísnivá výpověď o světě, kde zlo a chaos je vždy o krok dál před dobrem a pořádkem a kde jsou po zásluze „odměněni“ ti, kteří se snaží tomuto stavu vzdorovat.
Snímek byl nominován na osm Oscarů a odnesl si dva. Za zvukové efekty a pro tragicky zemřelého představitele Jokera Heatha Ledgera, jenž zde vytvořil opravdu nezapomenutelnou kreaci.

S rozpočtem 185 miliónů se zámořské tržby přehouply přes půl miliardy dolarů a ty celosvětové přes jednu miliardu.

 

9. Pán prstenů: Návrat krále (USA/Nový Zéland 2003) – r. Peter Jackson

565 581, 8.8, 30 | CSFD

Třetí díl z filmové trilogie Pán prstenů, kterému předcházely filmy Společenstvo Prstenu (2001) a Dvě věže (2003). Peter Jackson završuje tolkienovskou ságu a proměňuje ve vítězství všech 11 oscarových nominací. Pro nejlepší film, režii, výpravu, kostýmy, střih, masky, hudbu, píseň - "Into the West", zvuk, vizuální efekty a adaptovaný scénář. Vyrovnává tím rekord, držený snímky Ben Hur (1959) a Titanic (1997) a jako jediný fantasy film v historii získává Oscara za nejlepší film.

Stejně úspěšně si vede i komerčně. Rozpočet 94miliónů povýší tržby v USA na 377 milionů, celosvětově na 1 miliardu a 120 milionů. Bude se Hobit pyšnit podobnými čísly?

10. Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder (USA 1980) – r. Irvin Kershner

405 407, 8.8, 37 | CSFD

Jedná se o druhý natočený snímek z šestice filmů Star Wars, ale v chronologickém a dějovém pořadí je až pátý. Nejtemnější a asi i nejlepší díl celé ságy. George Lucas ho platil ze své kapsy, aby nedocházelo k hádkám se studiem podobně jako při natáčení prvního dílu. Vklad se mu vrátil během tří měsíců.

Rozpočet 18 milionů dolarů. Tržby v USA 290, 5 milionů dolarů, celosvětové 538 milionů. Získal Oscara za zvuk.

11. Klub rváčů (USA/Německo 1999) – r. David Fincher

609 296, 8.8, 63 | CSFD

David Fincher se ve svém čtvrtém celovečerním filmu nechal inspirovat stejnojmennou předlohou Chucka Palahniuka. Už ta vzbudila silné kontroverze a nejinak tomu bylo i s jejím filmovým převedením. Anarchistické postoje hlavních hrdinů a vyobrazené násilí mělo problém mainstreamové publikum přijmout. Film vyvolal smíšenou reakci kritiků, u diváků propadl. Komerční úspěch a status kultovního filmu mu zajistilo až vydání na DVD.

S rozpočtem 63 milionů získal na tržbách v USA milionů 37, celosvětově pak 101. Nominován na Oscara byl za střih zvukových efektů. Za podobné filmy ale slovutní akademici většinou zlaté sošky nerozdávají.

12. Přelet nad kukaččím hnízdem (USA 1975) – r. Miloš Forman

338 359, 8.8, 3 | CSFD

A na závěr této dvanáctky český rodák, který se dokázal prosadit v Hollywoodu. Miloš Forman zfilmoval román beatnického autora Kena Keseyho Vyhoďme ho z kola ven s Jackem Nicholsonem v hlavní roli rebela McMurphyho. Ten zde podává jeden z nejlepších výkonů své kariéry v působivé alegorii o vzpouře svobodného ducha proti všem svazujícím systémům, jež se ho snaží potlačit.

Původně nízkorozpočtový snímek s náklady ve výši 3 milióny dolarů získal na tržbách v USA milionů 109. Z devíti oscarových nominací proměnil ve výhru pět těch nejdůležitějších. Pro nejlepší film, režii, herce v hlavní roli - Jacka Nicholsona, herečku v hlavní roli - Louise Fletcherovou a adaptovaný scénář. A Miloši Formanovi se začal plnit jeho americký sen.

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud