AVmania.e15.cz

12 nejlepších filmů s boxerskou tematikou (video)

Seznam kapitol
Vítáme vás ve filmovém ringu, kde se vám pokusíme připomenout, který svalnatý hrdina umí rozdávat nejlépe rány mezi provazy zápasiště i přijímat ty od života.
12 nejlepších filmů s boxerskou tematikou (video)

V souvislosti s právě probíhajícím Mistrovstvím Evropy ve fotbale a blížícími se třicátými letními olympijskými hrami v Londýně jsme se rozhodli pro vás připravit letní speciál, věnující se reflexi sportovní tematiky ve filmovém umění. A začínáme pěkně zprudka.

Cesta podceňovaného outsidera k vrcholu

Boxerské filmy nebo lépe a přesněji řečeno dramata z prostředí boxu patří z oblasti sportovních snímků k těm nejlepším a divácky nejvyhledávanějším. Jistě není náhoda, že jejich režie se ujali tvůrci tak zvučných jmen jako je Robert Wise, Martin Scorsese, Michael Mann nebo Clint Eastwood.

Boxerský subžánr jako specifická odnož sportovních filmů je doménou především americké kinematografie a jeho kořeny bychom mohli najít už v v roce 1926. Právě tehdy natočil komik Buster Keaton celovečerní film Frigovy cesty ke kráse a síle, v němž si groteskně pohrál s předstíranou identitou slavného boxera Battling Butlera.

První významné boxerské filmy se začali pak objevovat ve druhé půli čtyřicátých let a už tedy se jim podařilo ustanovit žánrové konvence, které fungují v drobných obměnách vlastně dodnes. Proto, i když se díváme na film současný nebo takřka sedmdesát let starý, vždy v něm nalezneme scény tréninku s boxovacím pytlem nebo nabírání sil zpocených a vyčerpaných soupeřů mezi jednotlivými koly zápasu.

Vyprávěním se vždy táhne ta stejná tematická linie, ukazující vzestup podceňovaného outsidera k jeho kariérnímu a společenskému vrcholu, po němž může mnohdy následovat stejně strmý pád. Boxerský ring se stává prostorem pro realizaci a naplnění jeho (amerického) snu, jemuž jsou často obětovány hodnoty jako přátelství, láska nebo rodinné zázemí. Ale na konci šampion vždy znovu a znovu zvedne hlavu a snaží se v ringu překonat démony, jež ho stravují. Protože tak by tomu mělo být i v životě.

A my budeme moc rádi, když se s námi podělíte o svůj názor, který z boxerských filmů považujete za ten nejlepší a proč. Stejně jako když nám dáte v diskuzi vědět, zda jsme se vám trefili tímto výběrem do vašeho vkusu, případně zda jste mezi zmíněnými tituly objevili ten, který neznáte a hodláte se s ním seznámit.

Tělem a duší (r. Robert Rossen, USA 1947)

Filmový debut amerického divadelníka, scenáristy a režiséra Roberta Rossena (Všichni královi muži, Hazardní hráč), v němž zúročil svou vlastní zkušenost profesionálního boxera.

První zásadní dílo boxerského subžánru, v němž se, tak jako ve většině kvalitních boxerských dramat, na pozadí sportovních utkání vypráví o tématech mnohem důležitějších. V tomto případě o společenském a kariérním vzestupu podceňovaného amatérského boxera Charleyho Davise (John Garfield), který negativně poznamená jeho charakter i chod jeho rodiny. Na přetřes se dostávají i otázky kšeftování se zápasy a další nekalé zákulisní praktiky.

 

Kameraman James Wong Howe při snímání zápasů přišel s inovativní technikou, když k pohybu mezi provazy použil kolečkové brusle a ruční kameru, čímž vtáhl diváka přímo mezi aktéry souboje.

Rossenův film byl oceněn Oscarem za střih a posloužil jako inspirace k Zuřícímu býkovi i k Pulp Fiction. Noirovému ladění podkopává nohy snad jen schematický scénář a povinný happy-end.

Podvod (r. Robert Wise, USA 1949)

Tvůrce sci-fi Den, kdy se zastavila Země nebo muzikálů West Side Story a Za zvuků hudby Robert Wise přišel v roce 1949 se zajímavým narativním experimentem, kdy děj filmu nechal proběhnout během jednoho večera jakoby v reálném čase.

Zavádí nás do prostředí třetiligových zápasů, ovládaných místními bookmakery a podvodníčky, kde sledujeme stárnoucího boxera při zápasu, v němž chce dokázat, že ještě nepatří do starého železa.

 

Pětatřicetiletý Bill „Stoker“ Thompson (Robert Ryan) má za sebou sérii potupných porážek a jeho kariéra je všemi odpískávána. Včetně jeho trenéra a manažera, kteří bez jeho vědomí prodají jeho zápas s o dvanáct let mladším konkurentem. Stokera ale pohled na prázdné místo v hledišti, kde měla sedět jeho krásná manželka Julie (Audrey Totterová), vyburcuje k výkonu, jímž chce jasně dát najevo, že hrdost nelze tak snadno zaprodat. Netuší, že tím riskuje pomstu od místního gangu, sázejícího na duely.

Ve Wiseho boxerském dramatu se noirová zápletka kloubí s romantikou a psychologickým pohledem do duše podceňovaného boxera. Jeho těžištěm je dvacetiminutová zápasová scéna, jež nám poskytne i velmi ironický náhled na typologii diváků v hledišti, lačnících po krvavém střetu.

Šampión (r. Mark Robson, USA 1949)

Zlatým glóbem za kameru a Oscarem za střih se může pyšnit další noirové boxerské drama, v němž exceluje na Oscara za tento film nominovaný Kirk Douglas.

Představuje se jako jeden ze dvojice chudých bratří, kteří cestují stopem nebo jako černí pasažéři za prací. Dravější Midge Kelly (Kirk Douglas), na rozdíl od svého zmrzačeného bratra Connieho (Arthur Kennedy), dostane jednoho dne šanci svůj osud změnit. A rozhodne se této příležitosti pevně chytit.

 

Svůj hněv může uplatnit a přetavit v úspěch v prostředí, jež k tomu svádí. V boxerském ringu. Z pana bezejmenného se přes noc stává někým, kdo má peníze, ovace publika, zájem médií i úspěch u žen. Sláva si u něj vybírá svou daň a on se mění v bezohledného parchanta, odcizeného svým nejbližším.

Režisér Mark Robson vypráví klasický příběh rubu a líce sportovní slávy a filmovou řeč boxerských snímků obohacuje o zpomalený záběr knock-outu.

Další kapitola
Seznam kapitol


celkem 8 komentářů

Nejnovější komentáře

Neznate nahodou nazve filmu(mozna to byl i v… Pavel 7. 3. 2013, 01:24
Kaspiku, zdravím vás z karlovarského festiva… Marek Čech 1. 7. 2012, 14:32
I když to není čistě boxerské, nějak mi zde … Kaspik 1. 7. 2012, 13:55
este podotknem, ze tento skvely skvely cs fi… pica 30. 6. 2012, 12:28
a kde je boxer a smrt? <a rel="nofollow" … pica 30. 6. 2012, 12:22
Zobrazit diskuzi Přidat příspěvek

Další podobné články

První člověk: recenze filmu

První člověk: recenze filmu

Vesmírný let Apolla 11 na Měsíc jako způsob, jak se vyrovnat s pozemským rodinným traumatem. Režisér Damien Chazelle si komorním podáním velkolepé události znovu říká o Oscara.

Jack staví dům: recenze filmu

Jack staví dům: recenze filmu

Vražda je dokonalé umělecké dílo a sériový vrah Jack jako jeho zdokonalující se tvůrce. Dánský režisér Lars von Trier provokuje sadistickými scénami i metaforickými přesahy k vlastní tvorbě i osobě.

Aquaman: nový rozšířený pětiminutový trailer na očekávaný film

Aquaman: nový rozšířený pětiminutový trailer na očekávaný film

Venom – recenze filmu

Venom – recenze filmu

Tom Hardy v komiksové variaci na Dr. Jekylla a pana Hydea, jež má ambici rozjet sérii ze spider-manovského světa. Rozpolceně zde nepůsobí jen hlavní hrdina, ale i celkové vyznění filmu.

Internetová televize Mall.TV odstartovala a chce zatopit Streamu

Internetová televize Mall.TV odstartovala a chce zatopit Streamu

Už na jaře prosákly překvapivé informace, že pod značkou jednoho z největších českých e-shopů vznikne internetová televize – Mall.TV. Uběhlo půl roku a nová služba je od dnešního dne, neděle 7. října, na českém internetu.

Toman: recenze filmu

Toman: recenze filmu

Muž mnoha jmen, šéf zahraniční rozvědky, komunistický šmelinář a šedá eminence v pozadí politického dění tzv. Třetí republiky. Režisér Ondřej Trojan odkrývá osud muže, o němž se dosud příliš nemluvilo.

Domestik – recenze filmu

Domestik – recenze filmu

Klaustrofobní body horor, v němž posedlost a sobecké prosazování vlastních zájmů vede k postupnému psychickému i tělesnému rozkladu osobnosti i vztahu dvou lidí. Konceptuálně dotažený debut Adama Sedláka.

10 nejočekávanějších podzimních filmových hitů

10 nejočekávanějších podzimních filmových hitů

První člověk, Creed II, Smrtelné stroje, Aquaman, Alita: Bojový Anděl, Nebezpečná laskavost, Johnny English potřetí, portrét Silvia Berlusconiho a české novinky Zlatý podraz a Ten, kdo tě miloval.