AVmania.e15.cz

12 nejlepších filmů s boxerskou tematikou (video)

Seznam kapitol
Vítáme vás ve filmovém ringu, kde se vám pokusíme připomenout, který svalnatý hrdina umí rozdávat nejlépe rány mezi provazy zápasiště i přijímat ty od života.
12 nejlepších filmů s boxerskou tematikou (video)

V souvislosti s právě probíhajícím Mistrovstvím Evropy ve fotbale a blížícími se třicátými letními olympijskými hrami v Londýně jsme se rozhodli pro vás připravit letní speciál, věnující se reflexi sportovní tematiky ve filmovém umění. A začínáme pěkně zprudka.

Cesta podceňovaného outsidera k vrcholu

Boxerské filmy nebo lépe a přesněji řečeno dramata z prostředí boxu patří z oblasti sportovních snímků k těm nejlepším a divácky nejvyhledávanějším. Jistě není náhoda, že jejich režie se ujali tvůrci tak zvučných jmen jako je Robert Wise, Martin Scorsese, Michael Mann nebo Clint Eastwood.

Boxerský subžánr jako specifická odnož sportovních filmů je doménou především americké kinematografie a jeho kořeny bychom mohli najít už v v roce 1926. Právě tehdy natočil komik Buster Keaton celovečerní film Frigovy cesty ke kráse a síle, v němž si groteskně pohrál s předstíranou identitou slavného boxera Battling Butlera.

První významné boxerské filmy se začali pak objevovat ve druhé půli čtyřicátých let a už tedy se jim podařilo ustanovit žánrové konvence, které fungují v drobných obměnách vlastně dodnes. Proto, i když se díváme na film současný nebo takřka sedmdesát let starý, vždy v něm nalezneme scény tréninku s boxovacím pytlem nebo nabírání sil zpocených a vyčerpaných soupeřů mezi jednotlivými koly zápasu.

Vyprávěním se vždy táhne ta stejná tematická linie, ukazující vzestup podceňovaného outsidera k jeho kariérnímu a společenskému vrcholu, po němž může mnohdy následovat stejně strmý pád. Boxerský ring se stává prostorem pro realizaci a naplnění jeho (amerického) snu, jemuž jsou často obětovány hodnoty jako přátelství, láska nebo rodinné zázemí. Ale na konci šampion vždy znovu a znovu zvedne hlavu a snaží se v ringu překonat démony, jež ho stravují. Protože tak by tomu mělo být i v životě.

A my budeme moc rádi, když se s námi podělíte o svůj názor, který z boxerských filmů považujete za ten nejlepší a proč. Stejně jako když nám dáte v diskuzi vědět, zda jsme se vám trefili tímto výběrem do vašeho vkusu, případně zda jste mezi zmíněnými tituly objevili ten, který neznáte a hodláte se s ním seznámit.

Tělem a duší (r. Robert Rossen, USA 1947)

Filmový debut amerického divadelníka, scenáristy a režiséra Roberta Rossena (Všichni královi muži, Hazardní hráč), v němž zúročil svou vlastní zkušenost profesionálního boxera.

První zásadní dílo boxerského subžánru, v němž se, tak jako ve většině kvalitních boxerských dramat, na pozadí sportovních utkání vypráví o tématech mnohem důležitějších. V tomto případě o společenském a kariérním vzestupu podceňovaného amatérského boxera Charleyho Davise (John Garfield), který negativně poznamená jeho charakter i chod jeho rodiny. Na přetřes se dostávají i otázky kšeftování se zápasy a další nekalé zákulisní praktiky.

 

Kameraman James Wong Howe při snímání zápasů přišel s inovativní technikou, když k pohybu mezi provazy použil kolečkové brusle a ruční kameru, čímž vtáhl diváka přímo mezi aktéry souboje.

Rossenův film byl oceněn Oscarem za střih a posloužil jako inspirace k Zuřícímu býkovi i k Pulp Fiction. Noirovému ladění podkopává nohy snad jen schematický scénář a povinný happy-end.

Podvod (r. Robert Wise, USA 1949)

Tvůrce sci-fi Den, kdy se zastavila Země nebo muzikálů West Side Story a Za zvuků hudby Robert Wise přišel v roce 1949 se zajímavým narativním experimentem, kdy děj filmu nechal proběhnout během jednoho večera jakoby v reálném čase.

Zavádí nás do prostředí třetiligových zápasů, ovládaných místními bookmakery a podvodníčky, kde sledujeme stárnoucího boxera při zápasu, v němž chce dokázat, že ještě nepatří do starého železa.

 

Pětatřicetiletý Bill „Stoker“ Thompson (Robert Ryan) má za sebou sérii potupných porážek a jeho kariéra je všemi odpískávána. Včetně jeho trenéra a manažera, kteří bez jeho vědomí prodají jeho zápas s o dvanáct let mladším konkurentem. Stokera ale pohled na prázdné místo v hledišti, kde měla sedět jeho krásná manželka Julie (Audrey Totterová), vyburcuje k výkonu, jímž chce jasně dát najevo, že hrdost nelze tak snadno zaprodat. Netuší, že tím riskuje pomstu od místního gangu, sázejícího na duely.

Ve Wiseho boxerském dramatu se noirová zápletka kloubí s romantikou a psychologickým pohledem do duše podceňovaného boxera. Jeho těžištěm je dvacetiminutová zápasová scéna, jež nám poskytne i velmi ironický náhled na typologii diváků v hledišti, lačnících po krvavém střetu.

Šampión (r. Mark Robson, USA 1949)

Zlatým glóbem za kameru a Oscarem za střih se může pyšnit další noirové boxerské drama, v němž exceluje na Oscara za tento film nominovaný Kirk Douglas.

Představuje se jako jeden ze dvojice chudých bratří, kteří cestují stopem nebo jako černí pasažéři za prací. Dravější Midge Kelly (Kirk Douglas), na rozdíl od svého zmrzačeného bratra Connieho (Arthur Kennedy), dostane jednoho dne šanci svůj osud změnit. A rozhodne se této příležitosti pevně chytit.

 

Svůj hněv může uplatnit a přetavit v úspěch v prostředí, jež k tomu svádí. V boxerském ringu. Z pana bezejmenného se přes noc stává někým, kdo má peníze, ovace publika, zájem médií i úspěch u žen. Sláva si u něj vybírá svou daň a on se mění v bezohledného parchanta, odcizeného svým nejbližším.

Režisér Mark Robson vypráví klasický příběh rubu a líce sportovní slávy a filmovou řeč boxerských snímků obohacuje o zpomalený záběr knock-outu.

Další kapitola
Seznam kapitol


celkem 8 komentářů

Nejnovější komentáře

Neznate nahodou nazve filmu(mozna to byl i v… Pavel 7. 3. 2013, 01:24
Kaspiku, zdravím vás z karlovarského festiva… Marek Čech 1. 7. 2012, 14:32
I když to není čistě boxerské, nějak mi zde … Kaspik 1. 7. 2012, 13:55
este podotknem, ze tento skvely skvely cs fi… pica 30. 6. 2012, 12:28
a kde je boxer a smrt? <a rel="nofollow" … pica 30. 6. 2012, 12:22
Zobrazit diskuzi Přidat příspěvek

Další podobné články

Úsměvy smutných mužů: recenze filmu

Úsměvy smutných mužů: recenze filmu

Přes dno lahve na samé dno života. David Švehlík v hořké tragikomedii, stojící na dobrých hereckých výkonech, autentickém prostředí a upřímném a tedy syrovém podání toho, co představuje boj s démonem alkoholu.

Muž, který zabil Dona Quijota: recenze filmu

Muž, který zabil Dona Quijota: recenze filmu

Terry Gilliam po třicetiletých přípravách představuje svůj „prokletý“ donkichotský projekt, do něhož imaginativní formou vnáší téma odpovědnosti umělce za své dílo a lidi, zapojené do jeho přípravy.

Ant-Man a Wasp: recenze filmu

Ant-Man a Wasp: recenze filmu

Svižná, vtipná a emotivní dvojka přichází se záchrannou misí do kvantové říše. Sází přitom na vícegenerační rodinný model vyprávění a vizuální gagy se zmenšováním a zvětšováním.

10 nejočekávanějších letních filmových hitů

10 nejočekávanějších letních filmových hitů

Šestý díl Mission: Impossible, dvojky Úžasňákových a Mamma Mia!, Mrakodrap s Dwaynem Johnsonem, Hotel Artemis, MEG: Monstrum z hlubin a čtyři české novinky na vás čekají v letních měsících v kinech.

První člověk: nový trailer na očekávaný film o první cestě na Měsíc

První člověk: nový trailer na očekávaný film o první cestě na Měsíc

Sicario 2: Soldado – recenze filmu

Sicario 2: Soldado – recenze filmu

Válka proti drogovým kartelům dostává nový rozměr s podezřením, že se podílí na pašování teroristů přes mexické hranice. Syrový pohled do světa tajných operací, v němž postavy hájí svou lidskost.

Predátor: Evoluce - nový oficiální trailer na očekávané akční sci-fi

Predátor: Evoluce - nový oficiální trailer na očekávané akční sci-fi

10 filmů, které si nenechte ujít na festivalu ve Varech (a poté v kinech)

10 filmů, které si nenechte ujít na festivalu ve Varech (a poté v kinech)

Breivikovo řádění z pohledu jeho obětí, psychothriller z tísňové linky, brežněvovská éra očima rockerů i nechtěného spisovatele, Javier Bardem a Penélope Cruz v novince Asghara Farhadiho, transgender baletka. To nejlepší z nabídky karlovarského festivalu.