11× nejzajímavější filmy roku 2014

11× nejzajímavější filmy roku 2014

Clooneyho váleční Památkáři, Jonzeho emotivní Ona, Andersonův hravý Grandhotel Budapešť i Jarmuschova upírská romance. Vyberou si v letošní nabídce i milovníci náročnějších titulů?

Kapitoly článku:


Stejně jako v předchozích letech, tak i letos jsme pro vás připravili výběr nejatraktivnějších titulů, jež se v roce 2014 objeví v našich kinech. V prvním speciálu  jsme se zaměřili na sci-fi a komiksové adaptace, v tom druhém na sandálové opusy s biblickou tématikou, monster filmy, fantasy, akční a krimi.

Ne všichni diváci ale vyhledávají pokračování zajetých blockbusterových sérií a herectví třeba takového Dwaynea Johnsona alias The Rocka jim přijde spíš k smíchu. Mají radši filmy méně bombastické, které se nesnaží až tolik zalíbit dospívajícímu nebo teenagerskému publiku, jehož mentalitě se hodně přizpůsobují.

Jde o filmy, otevírající prostor k naší mnohem aktivnější účasti na jejich percepci, jež pak vede k množství rozličných interpretací toho, co jsme právě zhlédli. Nemohou se chlubit masivními reklamními kampaněmi, ale umožňují nám často prožít zážitek, který opisujeme slovy hypnotický, provokativní, bizarní, sugestivní či výjimečný.

Tyto filmy jsme si zvykli nazývat termíny umělecké, artové, pro náročnějšího diváka, festivalové, autorské, nemainstreamové, pro cinefily i jinak, což jim pro někoho může dávat punc výlučné exkluzivity, která jim brání se k nim přiblížit. Což je ale škoda, protože jde většinou o snímky, na něž nezapomenete s odchodem z kina a můžete se k nim opakovaně vracet.

Do výběru těchto filmů, o nichž jsem přesvědčen, že byste je neměli v nejbližších týdnech a měsících minout, jsem zařadil tituly, které se před pár dny premiérově představily na festivalu Berlinale (Památkáři, Grandhotel Budapešť), z nichž ten druhý přijel režisér Wes Anderson záhy poté uvést osobně i do Prahy.

Nalezneme zde i variaci gurua nezávislého filmu Jima Jarmusche na populární upírské romance pod názvem Přežijí jen milenci, holandského vousatého divouse Borgmana, jehož by si neměli nechat ujít obdivovatelé Caraxova Holy Motors nebo Lynchových filmů či drama Jimmy P., zkoumající psychiku Indiána v podání Benicia Del Tora.

Blížící se udílení oscarových sošek připomenou dva snímky, které se objevují v devítce nominovaných na nejlepší film roku. Ona Spikea Jonzeho o romantickém vztahu muže a operačního systému s hlasem Scarlett Johansson má pět oscarových nominací a velkou šanci proměnit tu za původní scénář. Neméně emotivní je i britská Philomena, jež vyhrává všemožné domácí ankety o nejlepší film roku a pyšní se čtyřmi oscarovými nominacemi.

Philomenu je zároveň se čtyřmi dalšími tituly (Koleje osudu, Vášeň mezi řádky, Walesa: člověk naděje, Grace of Monaco) možno považovat za zástupce biografických snímků, vycházejících ze skutečných událostí. V těchto filmech se režiséři pokusí o nový pohled na romanopisce Charlese Dickense, vůdce Solidarity a prvního postkomunistického polského prezidenta Lecha Walesu a monackou kněžnu a krásnou múzu Alfreda Hitchcocka Grace Kelly.

Osobně se nejvíc těším na Grandhotel Budapešť a Jonzeho snímek Ona, ale nenechám si ujít i Jarmuschovo upírské soužení, nejednoznačného Borgmana a další. A vy?


Památkáři

Film podle skutečné historie vypráví o největším lovu pokladů v historii. Památkáři jsou méně známou vojenskou jednotkou, která působila během druhé světové války. Jejím úkolem bylo najít, zachránit a vrátit evropské umělecké poklady, které naloupili nacisté v jimi obsazených zemích. Od děl Michelangela a Da Vinciho, až po van Eycka a Vermeera. Stejně tak měli ochránit mosty a budovy před zničením. Protože, když se toto kulturní dědictví zničí, bude to z pohledu historie vypadat, že nikdy neexistovalo.

Byl to téměř nesplnitelný úkol, který se často odehrával za nepřátelskými liniemi a pod palbou německé armády, která měla rozkazy tyto poklady zničit, aby po pádu říše nezůstalo nic. Těchto sedm vojáků, původně ředitelů galerií, architektů, umělců, kurátorů a historiků umění, bojuje s časem, aby se zabránilo zničení staleté evropské kultury.

V rolích členů této jednotky se kromě George Clooneyho jako jejího vedoucího představí Matt Damon, Bill Murray, John Goodman, Jean Dujardin, Hugh Bonneville a Bob Balaban. Roli osudové ženy v ní sehraje Cate Blanchett.

Americký herec a režisér George Clooney ve svém pátém režijním počinu opět spojil opět síly se scenáristou Grantem Heslovem (Dobrou noc a hodně štěstí). Na filmu, vzniklém podle knihy Roberta M. Edsela se podílí jako herec, scenárista i režisér a my se kromě hvězdného obsazení dočkáme i humorem prodchnuté exkurze do méně známé historie druhé světové války.
 

Určitě si přečtěte

Články odjinud