100 nejlepších filmů 21. století podle BBC

24. září 2016
TWEET SDÍLET
100 nejlepších filmů 21. století podle BBC
Který z filmů 21. století má šanci postavit se po bok nesmrtelným klasikám? Mulholland Drive, Stvořeni pro lásku, Až na krev, Cesta do fantazie? Nejen podle žebříčku BBC, ale i podle vás?

9. Rozchod Nadera a Simin

r. Asghar Farhadi, Írán, 2011

Strhující manželské drama o slepých uličkách předsudků a striktního právního systému. Íránský vítěz festivalu Berlinale, kde získal Zlatého medvěda za nejlepší film a Stříbrné medvědy pro všechny čtyři ústřední herecké představitele. Následně byl oceněn desítkami cen, včetně Oscara a Zlatého glóbu za nejlepší cizojazyčný film.

Manželé Nader (Peyman Moaadi) a Simin (Leila Hatami) spolu žijí čtrnáct let a vychovávají dceru Termeh (Sarina Farhadi). A právě ona se stává důvodem, proč se chce Simin se svým manželem rozvést. Nader na ni není zlý, ani ji není nevěrný. Simin si je ale vědoma, že pokud chce své dceři zajistit svobodný život, musí rodina opustit Írán.

Nader to ale odmítá. Brání se tím, že se musí postarat o vážně nemocného otce, postiženého Alzheimerovou chorobou, kterého tu nemůže nechat. Simin se od Nadera odstěhuje k matce, ale jejich dcera Termeh odmítne jít s ní. Doufá, že tím rodiče přivede zpátky k sobě.

Nader mezitím musí najít někoho, kdo se bude po dobu, co je přes den v práci, starat o jeho starého senilního otce. Nechá si doporučit paní Razieh (Sareh Bayat). Mladou, těhotnou a hluboce věřící ženu z chudého předměstí, která musí do práce dojíždět přes celé město i s malou dcerou Somayeh (Kimia Hosseini). Ta o svém novém místě neřekne nezaměstnanému impulsivnímu manželovi Hodjatovi (Shahab Hosseini), který má finanční problémy.

Samotný název filmu se může jevit jako zavádějící. Rozchod sice začíná roztržkou manželů, kteří začnou žít odděleně a čekají na vyjádření dcery, zda-li zůstane s otcem nebo opustí s matkou zemi. Náhle však veškeré pochybnosti a manželské neshody překryje zcela jiná událost. Nezkušená pečovatelka Naderova otce po osudovém nedorozumění nařkne svého zaměstnavatele z toho, že při zkratovém útoku zapříčinil její potrat.

Celý zbytek děje pak sledujeme konfrontaci dvou sociálně nerovných manželských párů, střet ortodoxního islámu, přítomného i v zákonodárství, s jeho umírněnou podobou a stále zapletenější síť lží a přetvářky. Režisér se zaměřuje na psychologii postav, sevřených tamními poměry i muslimskou vírou.

Zatímco Nader a Simin pocházejí ze střední vrstvy se západním životním stylem, Razieh je hluboce věřící muslimka a její manžel lpí na tradicích. Uprostřed sporů nejvíce trpí děti. Chytrá a snaživá Termeh, na níž rodiče nechávají neřešitelné rozhodnutí, a Raziina dcerka Somayeh. Osudy obou rodin se dramaticky proplétají a divák zůstává až do konce vyprávění na pochybách, která z postav je v právu a která nese větší díl viny.

Realistické psychologické drama s detektivními prvky nastoluje hned několik vážných témat. Manželská krize, odchod z autoritářského režimu, sociální rozdíly. Snímek se opírá o propracovaný scénář, vynikající herecké výkony a o autentičnost prostředí. Zároveň jeho tvůrce záměrně jen pokládá palčivé otázky, týkající se morálky a stavu společnosti. Nelehké odpovědi ponechává na divácích.

Témata článku: Filmy, Filmy, které musíte vidět

Určitě si přečtěte

Jak zobrazit displej mobilu na televizoru (Miracast)

Jak zobrazit displej mobilu na televizoru (Miracast)

Dostat obraz z mobilního telefonu bezdrátově do televizoru je snadné, jen musíte splnit pár nutných podmínek.

54 Tomáš Holčík

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

Nejdelší den, Tucet špinavců, Generál Patton, Sophiina volba, Jdi a dívej se, Zachraňte vojína Ryana nebo Černá kniha. Nejlepší filmy s tématikou druhé světové války?

34 Marek Čech

Polk Signature S55e: dostupné sloupové Hi-Fi reprobedny s velkým zvukem [test]

Polk Signature S55e: dostupné sloupové Hi-Fi reprobedny s velkým zvukem [test]

Polk Signature S55e jsou střední sloupky s velkým americkým zvukem, frekvenčně zdůrazněné na obou koncích, ale zato schopné hrát příjemně, vstřícně, jaksi snadno a vyplnit takovýmto zvukem skutečně celý prostor.

Daniel Březina

Jak na Googlecast a Chromecast pro začátečníky: funkce a instalace [video]

Jak na Googlecast a Chromecast pro začátečníky: funkce a instalace [video]

Velkým kladem televizorů s Android TV je Google Cast a snadné streamování, pokud Android nemáte, stejnou službu nabízí Chrome Cast. Jak jednoduše na to si ukážeme v krátkém videu.

1 Jaromír Puk, Tomáš Holčík

Denon Ceol N10: skvělý síťový Hi-Fi mikro CD receiver [test]

Denon Ceol N10: skvělý síťový Hi-Fi mikro CD receiver [test]

Malý všeuměl Denon RCD-N10 (neboli Ceol N10) je překvapivě dobře, všestranně a zvukově příjemně fungující krabička, která spojuje všechna důležitá řešení pro pohodlný každodenní poslech.

7 Daniel Březina

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

Ready Player One: Hra začíná, Upgrade, Black Panther, Avengers: Infinity War, Mission: Impossible - Fallout, Tiché místo, Tísňové volání, Jack staví dům. První výběr toho nejlepšího, co se letos objevilo v kinech a na DVD a Blu-ray nosičích.

11 Marek Čech

Vybrali jsme 13 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Nejen pod stromeček

Vybrali jsme 13 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Nejen pod stromeček

Vybrali jsme 13 nejzajímavějších bezdrátových reproduktorů. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

20 Jaromír Puk

Denon PMA-800NE: výborný integrovaný Hi-Fi zesilovač [test]

Denon PMA-800NE: výborný integrovaný Hi-Fi zesilovač [test]

Finančně přátelský, výbavou solidní a hlavně svým zvukem nadstandardně dobrý - takový je integrovaný zesilovač PMA-800NE. Lepší vstup do třídy seriózního Hi-Fi si jen tak nepořídíte.

3 Daniel Březina