10× vášeň, touha a smyslnost ve filmech

30. září 2012
TWEET SDÍLET
10× vášeň, touha a smyslnost ve filmech
Isabelle Adjaniová, Monica Bellucciová, Emmanuelle Béartová, Emmanuelle Seignerová, Paz Vega nebo Eva Greenová. Smyslnost našla svou tvář.

Ken Park
(USA/Nizozemsko 2002) - r. Edward Lachman, Larry Clark

Scenáristu a režiséra Harmony Korinea proslavil hned jeho debut Gummo (1997). Ještě předtím než začal točit své vlastní autorské projekty (Julien Donkey-Boy, Pan Osamělý) ale navázal spolupráci s dalším enfant terrible americké nezávislé scény Larrym Clarkem.

Společně představili film Kids (1995), pojednávající velmi drsnou formou o mladých lidech bez budoucnosti, kteří berou drogy a oddávají se nezávaznému sexu, v důsledku čehož se mezi nimi šíří AIDS. Své první herecké příležitosti zde získaly například Chloë Sevignyová a Rosario Dawsonová. Snímek šokoval publikum a stal se senzací festivalu nezávislých filmů Sundance.

Po sedmi letech, během nichž se Korinemu rozpadl vztah s Chloë Sevignyovou a začal brát drogy, se oba tvůrci znovu spojili. Výsledkem jejich spolupráce je neméně šokující počin jako Kids.

Příběh Kena Parka je zasazen do kalifornského městečka Visalia. Mladí skejťáci zabíjejí bezbřehou nudu v nespoutaném sexu. Spí zde opravdu každý s každým. Larry Clark se odmítá podvolovat cenzuře a tak jsou sexuální scény velmi otevřené, někdy až na hranici pornografie.

Shawn spí jak se svou přítelkyní, tak obšťastňuje její matku (Maeve Quinlanová). Společně se pak potkávají při rodinných obědech. Claude nemůže vystát svého alkoholického otce, s kterým se neustále sváří. Ten se mu svůj cit snaží v opilosti projevit tak, že ho málem znásilní. Sadistický Tate terorizuje svého psa i prarodiče a pravidelně onanuje za pomoci bizarních pomůcek při pohledu na tenisové hráčky v sukýnkách. Peachés žije po smrti matky se svým otcem, který si v ní hledá náhradu za zemřelou manželku. Oddává se švédské trojce s Shawnem a Claudem a společně sní o ráji, kde by mohli lidé bez následků v podobě dětí souložit.

A to nesmíme zapomenout na skateboardistu, podle nějž se film jmenuje a jenž si hned na začátku vystřelí na U-rampě mozek a ještě to nahraje na videokameru.

Ken Park se snaží za každou cenu šokovat a jeho výpovědní hodnota o dětech s dysfunkčních rodin tím ztrácí trochu na účinnosti. Sex, který ve filmu není simulovaný, se pro tyto dospívající stává prostředkem vzdoru i vymezení se vůči světu rodičů. Zábavou, jejíž pravidla ještě nejsou schopni pochopit.

Snílci
(Francie/Velká Británie/Itáli 2003) - r. Bernardo Bertolucci

Italský režisér Bernardo Bertolucci se nostalgicky ohlíží za vlastní minulostí a s ironickým odstupem reflektuje své tehdejší radikální postoje.

Stará moudrost praví, že kdo není komunista ve dvaceti, nemá srdce. Kdo je jím ve třiceti, nemá rozum. Proto se ve Snílcích režisér tak shovívavě vyrovnává se všemi zapálenými idealisty včetně sebe sama, kteří chtěli měnit svět, ale neuměli přitom vystoupit z blahobytného bezpečí šekových knížek svých rodičů.

Přenáší nás do doby studentských nepokojů v Paříži roku 1968. Mladí lidé a intelektuálové zvlášť tehdy politiku, filmy, rockovou hudbu, sex, filosofii a drogy vnímali jako jeden omamný koktejl, který se rozhodli v touze pochopit zákonitosti chodu tohoto světa absorbovat.

Jedněmi z těchto „snílků“ jsou i sourozenci Theo (Louis Garrel) a Isabelle (Eva Greenová). Děti bohatých rodičů, kteří právě ojeli na dovolenou. Bratr a sestra se při protestech před proslulou Cinémathèque náhodně seznámí s americkým studentem Matthewem (Michal Pitt).

Venku zuří revolta a oni se v domě rodičů pouští do politologických, cinefilských a milostných hrátek. V zobrazení těch posledně zmíněných se režisér, podobně jako v jeho dalším a slavnějším pařížském opusu Poslední tango v Paříži, nedrží zkrátka a předvádí nám jakousi více libertinskou variaci na Truffautova Julese a Jima. Milovníci půvabů dcery Marlène Jobertové Evy Greenové si při tom jistě přijdou na své.

Matthew odhaluje tajemství sourozeneckého vztahu svých hostitelů a je přitahován smyslnou Isabellou, která ho eroticky provokuje. Společně plameně řeční o revoluci a na citacích z konkrétních filmů demonstrují svůj vybraný cinefilský vkus. Čínského vůdce Mao Ce-tunga nazývají největším režisérem dějin. V dětských pokojích zkouší dospělejší pojetí hry na doktory, na ulicích při demonstracích házejí Molotovovými koktejly, ale uvnitř zůstávají stále oněmi nedospělými dětmi, neschopnými nést následky svých činů.

Bertolucci se jim nevysmívá. Jen shovívavě pohlíží na jejich bláhové představy, čehož dokladem je závěrečná píseň „Ničeho nelituji“ od Edith Piaf, která běží pod titulky, jež jsou puštěny pozpátku. Jakoby říkal, toto je moje mládí a prostřednictvím vzpomínky na něj chci udělat radost všem milovníkům filmového umění.

Témata článku: Filmy

Určitě si přečtěte

Oscar 2018: přehled vítězných filmů

Oscar 2018: přehled vítězných filmů

Nejočekávanější filmová událost je za námi. Ocenění Akademie filmového umění jsou rozdány, podívejme se na přehled filmů, které obdržely ocenění.

Jaromír Puk

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

Připravili jsme výběr nejzajímavějších televizorů s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

92 Jaromír Puk

14 tipů na nejlepší televizory pod stromeček

14 tipů na nejlepší televizory pod stromeček

Kvalitnější a prémiové televizory v cenové relaci od 20 000 Kč slibují lepší obraz i zvuk, pohlednější design a především ostřejší obraz a špičkové zpracování obrazu. Vybrali jsme ty nejzajímavější.

61 Jaromír Puk

Sony KD-55XG9505: povedený prémiový 4K HDR LED televizor s Androidem [test]

Sony KD-55XG9505: povedený prémiový 4K HDR LED televizor s Androidem [test]

Android Oreo, jak se zdá, zavání pozitivním skokem v rámci kategorie televizorů, které na operačním systému Android staví. Jedním z nich je Sony KD-55XG9505.

50 Alexandr Bray

Skleněný pokoj: Potlačované vášně ve vile Tugendhat [recenze filmu]

Skleněný pokoj: Potlačované vášně ve vile Tugendhat [recenze filmu]

Vila Tugendhat se v adaptaci slavného románu Simona Mawera stává místem milostného vzplanutí dvou žen i mlčenlivým svědkem dějinných událostí dvacátého století.

1

Pioneer A-40AE: integrovaný Hi-Fi zesilovač se skvělým poměrem cena/výkon [test]

Pioneer A-40AE: integrovaný Hi-Fi zesilovač se skvělým poměrem cena/výkon [test]

Pioneer A-40AE za velmi akceptovatelné peníze nabídne jak analogovou, tak digitální konektivitu a jednoduchý, ale bezkonfliktní charakter, který vám ukáže, cože to vlastně je ta Hi-Fi úroveň.

6 Daniel Březina

Jak na Googlecast a Chromecast pro začátečníky: funkce a instalace [video]

Jak na Googlecast a Chromecast pro začátečníky: funkce a instalace [video]

Velkým kladem televizorů s Android TV je Google Cast a snadné streamování, pokud Android nemáte, stejnou službu nabízí Chrome Cast. Jak jednoduše na to si ukážeme v krátkém videu.

1 Jaromír Puk, Tomáš Holčík