10× vášeň, touha a smyslnost ve filmech

30. září 2012
TWEET SDÍLET
10× vášeň, touha a smyslnost ve filmech
Isabelle Adjaniová, Monica Bellucciová, Emmanuelle Béartová, Emmanuelle Seignerová, Paz Vega nebo Eva Greenová. Smyslnost našla svou tvář.

Sex a Lucía
(Španělsko/Francie 2001) - r. Julio Medem

Madridský spisovatel Lorenzo Alvarez (Tristán Ulloa) se seznámí s mladou servírkou jménem Lucía (Paz Vega), do níž se zamiluje. Do jejich vztahu ale vstupuje stín minulosti v podobě Lorenzova zážitku milostného splynutí za úplňku v moři. Milování s anonymní dívkou, která se jmenuje Elena (Najwa Nimri), nezůstalo bez následku. Dívka přivedla na svět dceru Lunu.

Když se Lorenzo ztratí z metropole, vydává se ho Lucía hledat na zmíněný ostrov. Prostřednictvím potápěče Carlose (Daniel Freire) se seznámí s Elenou. Do příběhu vstupuje ještě třetí žena - Belén (Elena Anaya), mladá opatrovatelka holčičky Luny, se kterou Lorenza opět spojí sex.

Anebo je to všechno jinak a jde jen o Lorenzovu literární fikci? Spisovatel totiž paralelně se zápletkou vyprávění píše svůj nový román, jehož děj zcela nápadně připomíná scénář tohoto filmu. Hranice mezi autobiografickým a fiktivním se stírají a baskický režisér Julio Medem toto prolínání vzniku uměleckého díla s reálným životem tematizuje v duchu magického realismu.

Výmluvnou metaforou tohoto přístupu je scéna na začátku filmu, kdy hlavní hrdinka propadne do neznámého otvoru na pobřežním útesu. Tím se stává součástí více vrstevnaté reality, v níž je možno proplouvat bez ohledu na logiku či fyzikální zákony.

Tuto subjektivní realitu obohacuje Medem v Sex a Lucía o prvky dráždivé erotiky, podněcující (stejně jako celý film) naši fantazii. Těmito prvky nešetří, ale zachází s nimi tak, že náš dojem ze sexuálních scén je povznášející. A přitom velice povědomý, pokud si v té chvíli vzpomeneme, jak probíhala seznámení s Lucí(emi) našeho života.

Sekretářka
(USA 2002) - r. Steven Shainberg

Nekonvenční sadomasochistická romance, která vás donutí přemýšlet o tom, který sexuální vztah je možno definovat jako normální. Sexuologové pro to mají poučku, že za normalitu lze považovat všechno, s čím dobrovolně souhlasí a co se líbí oběma partnerům

Lee Hollowayová (Maggie Gyllenhallová) se vrací z psychiatrické léčebny, kam ji rodina umístila kvůli jejím sklonům k sebeubližování. Od dětství trpí sebedestruktivními sklony, dnes je zdánlivě vyléčená a rozhodnutá zapojit se do běžného života. Přihlásí se proto na inzerát, nabízející místo sekretářky u známého advokáta Edwarda Greye (James Spader) a podivnému vstupnímu pohovoru vyhoví.

 

Odhodlaně plní nudnou práci písařky a telefonistky a první náznaky, že s jejím pohledným šéfem není něco v pořádku, si tak úplně nepřipouští. Když si naopak on všimne, že slovní ponížení ji nevyvádí z míry, ale naopak že je vítá, přidává k nim ty fyzické.

Dominantní sadista a submisivní masochistka nacházejí průsečík svých představ o tom, co jim dělá dobře. Role se proměňují a je to právě Lee, kdo na sebe bere větší iniciativu v spřádání vzájemných her. Dvě osamělé a kvůli svým úchylkám z většinových představ o standardním sexuálním splynutí dvou bytostí opačného pohlaví vyřazené bytosti obhajují svůj prostor na vzájemnou lásku.

Debutový snímek Stevena Shainberga získal na festivalu nezávislých filmů Sundance Zvláštní cenu za originalitu zpracování tohoto námětu.

Témata článku: Filmy

Určitě si přečtěte

Onkyo TX-NR696: nový 7.2 kanálový AV receiver s THX certifikací

Onkyo TX-NR696: nový 7.2 kanálový AV receiver s THX certifikací

Japonské Onkyo představilo nový AV přijímač střední třídy, model TX-NR696. Kromě 3D zvuku Dolby Atmos se může pochlubit také certifikací THX.

7 Jaromír Puk

Jak na Googlecast a Chromecast pro začátečníky: funkce a instalace [video]

Jak na Googlecast a Chromecast pro začátečníky: funkce a instalace [video]

Velkým kladem televizorů s Android TV je Google Cast a snadné streamování, pokud Android nemáte, stejnou službu nabízí Chrome Cast. Jak jednoduše na to si ukážeme v krátkém videu.

1 Jaromír Puk, Tomáš Holčík

14 tipů na nejlepší bezdrátová sluchátka s výborným poměrem cena/výkon

14 tipů na nejlepší bezdrátová sluchátka s výborným poměrem cena/výkon

Bezdrátová sluchátka už dokážou nabídnout kvalitní zvuk, dlouhou výdrž. Vybrat si můžete z dostupných modelů kolem tisíce korun, ti náročnější si rádi připlatí nejen za kvalitnější zvuk, ale i za aktivní potlačení okolního hluku.

5 Jaromír Puk

15 nejlepších komedií roku 2018

15 nejlepších komedií roku 2018

Ztratili jsme Stalina, BlacKkKlansman, Psí ostrov, Tři billboardy kousek za Ebbingem, Čtverec, Úžasňákovi 2, Oni a Silvio, Já, Simon, Pěkně blbě. Třetí letošní výběr se nese v uvolněném duchu silvestrovské zábavy.

13 Marek Čech

DLNA: snadné přehrávání filmů z PC v TV

DLNA: snadné přehrávání filmů z PC v TV

Ve světle reflektorů je dnes sice Chromecast, ale každý internetový televizor podporuje i protokol UPnP a DLNA, na které se občas zapomíná. Dělají podobnou věc trošku jinak.

27 Jakub Čížek

Yamaha MusicCast VINYL 500: skvělý gramofon, který si poslechnete po celém domě [test]

Yamaha MusicCast VINYL 500: skvělý gramofon, který si poslechnete po celém domě [test]

Japonský gigant Yamaha patří k největším průmyslovým podnikům planety a ne úplně malá část je věnovaná hudbě - hlavně sice hudebním nástrojům, ale také elektronice pro domácí reprodukci dvou i vícekanálového zvuku. Po letech jisté, řekněme, lehké stagnace se Yamaha rozhoupala také k návratu k pravověrnému high endu. Nejnověji ale představila gramofon pro moderní generaci.

3 Daniel Březina

7× Full HD projektor pro domácí kino ve srovnávacím testu

7× Full HD projektor pro domácí kino ve srovnávacím testu

Přes klesající ceny velkých televizorů ani ten s největší úhlopříčkou nedokáže konkurovat levnému Full HD projektoru. Především v zážitku, jaký poskytuje obraz promítaný na stěnu či plátno.

14 David Starý

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

Nejdelší den, Tucet špinavců, Generál Patton, Sophiina volba, Jdi a dívej se, Zachraňte vojína Ryana nebo Černá kniha. Nejlepší filmy s tématikou druhé světové války?

38 Marek Čech