10× vášeň, touha a smyslnost ve filmech

30. září 2012
TWEET SDÍLET
10× vášeň, touha a smyslnost ve filmech
Isabelle Adjaniová, Monica Bellucciová, Emmanuelle Béartová, Emmanuelle Seignerová, Paz Vega nebo Eva Greenová. Smyslnost našla svou tvář.

Stvořeni pro lásku
(Hong Kong/Francie/Thajsko 2000) - r. Kar-wai Wong

Brilantní komorní drama o sváru touhy a cti. Dle mne nejlepší a nejpůsobivější film posledního dvacetiletí. A také nejerotičtější. Přesto že v něm k žádným postelovým scénám nedojde. Jeho erotický náboj tkví v detailech. V letmém doteku šatů dvou hlavních postav, které se potkávají na ulici, v jejich pohledech, v žáru těl, který cítíme, ale nedojde k jeho vzplanutí.

Ocitáme se na počátku šedesátých let v Hongkongu. Do vedlejších bytů jednoho patra v činžovním domě se přistěhovali noví nájemníci. Pan Chow (Tony Leung) s manželkou a paní Chanová (Maggie Cheungová) s manželem. Zatímco jejich polovičky jezdí často do zahraničí nebo pracují do noci, pan Chow a paní Chanová se potkávají na společné chodbě, vedoucí k jejich příbytkům.

Prohodí přitom pár zdvořilostních frází, které ale víc zatajují, než odhalují. Ač jsou k sobě vzájemně přitahováni, jsou svazováni pochybami o tom, zda je správné dát průchod svým citům. I s přihlédnutím k tomu, že jejich protějšky tak útlocitné při navazování paralelních vztahů nejsou. Oba sousedé mají podezření, že jejich manželé jsou milenci. Oni ale nechtějí být jako oni. Jsou distingovaní, zdráhaví a ostýchaví, krouží kolem sebe, ale prostor pro splynutí nenaleznou. V jejich životech už je příliš rezignace a smutku.

Jejich protínání nebo spíš míjení zachycuje hongkongský režisér Kar-wai Wong jako umělecký artefakt, svébytné výtvarné dílo. Užívá k tomu stylistických prvků, typických pro jeho tvorbu. Kompozice obrazu je orientovaná na pohyb, přičemž pozornost je věnována především detailům jejich těl. Kamera Christophera Doylea se doslova laská se sošným tělem Maggie Cheungové, povětšinou zahalené do přiléhavých květinových šatů.

Snové, melancholické atmosféry, jež na nás dýchá z každého záběru, je dosaženo za pomocí silně kontrastního světla, barevných filtrů, zpomalených záběrů kamery a jednoduchého, ale naprosto pohlcujícího hudebního smyčcového motivu Shigeru Umebayashiho. Nevidíme žádné syté barvy, ani sluncem zalité exteriéry či interiéry. Naopak okolo se rozprostírá noc, mlha či déšť.

Kar-Wai Wong je mistr stylizace a symbolických prvků užívá k zachycení nálady svých postav. I když tyto činí zcela běžné úkony, v jeho pojetí vypadají jako osudové momenty. Stěžejní je impresionistická atmosféra, nikoliv děj, plný zvratů. O čtyři roky později se film dočkal svého volného pokračování v titulu nazvaném 2046.

Mexická jízda
(Mexiko 2001) - r. Alfonso Cuarón

Mexický režisér Alfonso Cuarón před třetím Harrym Potterem a Potomky lidí zachytil ve svém posledním domácím snímku esenci všeho toho, co chtějí zažít v oblasti sexuálního zasvěcení nejen sedmnáctiletí chlapci. A vytvořil opojnou a divokou road movie, která vypráví upřímně a otevřeně o křehkosti chlapeckého přátelství, objevování vlastního těla, ztrátě nevinnosti, zradě i odpuštění.

Dva sedmnáctiletí kluci Julio (Gael García Bernal) a Tenoch (Diego Luna) se vypraví před vstupem do dospělosti na prázdninovou jízdu na vysněnou pláž Boca del Cielo (Ústa nebes). Na cestu autem přiberou vdanou osmadvacetiletou Španělku Luisu (Maribel Verdúová), manželku Tenochova staršího bratrance. Tu sužuje nejen trápení s jejím slabošským nevěrným manželem, ale i diagnóza, již si vyslechla u lékaře. Někdy je třeba hodit alespoň na chvíli starosti za hlavu a užít si života. A toto je právě ten okamžik.

Kořením filmu, prosyceného teplem chvějícího se mexického klimatu, jsou tři erotické scény. Luisa nejprve svede každého z chlapců, čímž u nich zavdá důvod k vzájemné řevnivosti. Zapůsobí tak jako katalyzátor jejich vzájemného vztahu. Na konci jejich sebepoznávací cesty je ale spojí zas dohromady.

Po pár panácích tequilly zapne jukebox, začne vrtět svým dráždivým pozadím a odvádí je do přístřešku, kde jsou na pláži ubytováni. Ruční kamera Emmanuela Lubezkiho ji přitom až hypnoticky pozoruje. Tam je zprvu začne orálně uspokojovat, až je přivede k momentu, kdy se oba vzájemně políbí. Tady nejde o homosexuální náklonnost, ale o stvrzení přátelství, které během cesty doznalo hrou na pravdu mnoho trhlin.

Setkání s Luisou chlapcům změní život a oni se vrací mnohem dospělejší. Už to nejsou ti hormonálně zjančení pubescenti, kteří machrují s počtem zářezů na pažbě, ale mají přitom problémy s předčasnou ejakulací. Jsou to dospělí muži, kteří vědí něco nejen o hodnotě přátelství, ale i života.

Mexická jízda se oproti žánrově příbuzným zámořským produkcím (série American Pie) vyznačuje nejen značně otevřenějším, barvitějším a explicitnějším ztvárněním sexuálních scén, ale i mnohem realističtějším a charakterově prokreslenějším pohledem na problémy dnešních teenagerů. To ji činí výjimečnou.

Témata článku: Filmy

Určitě si přečtěte

Moduly pro satelitní receivery a televizory (CAM) – pro začátečníky

Moduly pro satelitní receivery a televizory (CAM) – pro začátečníky

Chtěje přijímat satelitní vysílání, vzal kartu a vložil ji do televizoru. Jaké bylo jeho překvapení, když zjistil, že štěrbina je moc velká a karta moc malá.

7 Alexandr Bray

8 nejočekávanějších komiksových filmů roku 2019

8 nejočekávanějších komiksových filmů roku 2019

Captain Marvel, Shazam!, Hellboy, Avengers: Endgame, X-Men: Dark Phoenix, Spider-Man: Daleko od domova, Noví mutanti, Joker. Nejatraktivnější filmové novinky v prvním letošním výhledu.

8 Marek Čech

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

Připravili jsme výběr nejzajímavějších televizorů s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

73 Jaromír Puk

Technisat Digipal ISIO HD: německý kralevic v DVB-T2 vodách [test STB]

Technisat Digipal ISIO HD: německý kralevic v DVB-T2 vodách [test STB]

Co všechno umí set-top-box od populárního výrobce (nejen) satelitních přijímačů? Znamená vyšší cena i vyšší kvalitu?

33 Alexandr Bray

Jak dobře rozmístit reprosoustavy

Jak dobře rozmístit reprosoustavy

Pokud máte sestavu reproduktorů, vyhněte se obvyklým chybám a nekažte zbytečně její zvuk špatným umístěním.

Jaromír Puk

Vypalování OLED TV – pravda nebo fáma?

Vypalování OLED TV – pravda nebo fáma?

Často se lidé ptají, jak to vlastně je s vypalováním OLED panelů. Podívám se tedy na výsledky probíhajícího zahraničního testu a také si řekneme, kdy skutečně hrozí a kdy nikoliv.

42 Jaromír Puk

Jak funguje HDR a co dnes v televizorech dokáže

Jak funguje HDR a co dnes v televizorech dokáže

HDR není jen nový pokus výrobců prodat vám dražší televizor. Po dlouhé době tu je něco, co opravdu dává smysl.

66 Tomáš Holčík

Co umí Miracast - bezdrátový přenos obrazu

Co umí Miracast - bezdrátový přenos obrazu

Miracast, Wireless Display, Screen mirroring, řada názvů pro stejnou funkci - zobrazení obsahu displeje mobilního zařízení na televizoru.

35 Tomáš Holčík