10 tipů z filmového festivalu – Karlovy Vary ve vašem kině

9. července 2016
TWEET SDÍLET
10 tipů z filmového festivalu – Karlovy Vary ve vašem kině
Německý komediální hit Toni Erdmann, Jarmuschův melancholický Paterson, groteskní Líná zátoka, Harry Potter jako živá mrtvola ve Švýcaráku, sex, drogy a rock ’n’ roll v nočním klubu Belgica.

Belgica

r. Felix Van Groeningen, Belgie, 2016

Belgica je příběhem dvou bratrů. Charismatického a temperamentního Franka, manžela, otce a nevyléčitelného sukničkáře. A jeho ambiciózního, ale nezkušeného bratra Joa s jedním okem, který je majitelem baru zvaného Belgica

Bratři Frank (Tom Vermeir) a Jo (Stef Aerts) se dlouhá léta neviděli a neměli o sobě žádné zprávy. O to intenzivnější vztah navážou, když Frank začne pracovat v baru svého mladšího bratra. A jejich pracovní a lidské spojení začne nést kýžené plody.

Stanou se obchodními partnery a rychle promění Belgicu v místo, plné skvělé hudby, krásných lidí a nezřízené zábavy, kde je možné v temné noci či ranních dojezdech zapomenout na všechny strasti života. Parket se prohýbá pod náporem dusajících lidí, rock ’n’ roll cáká z upocených zdí.

Belgica se záhy stane kultovním klubem, ve kterém platí, že „nebe je jediným omezením“. Opojnost a návyk na tento zběsilý životní styl je rychlejší, než by člověk čekal. Pak ale bratři zjistí, že vést takový podnik je provozně náročnější než čekali.

Idea pospolitého komunitního podniku pro přátele je dlouhodbě neudržitelná a je třeba začít klub řídit víc manažérsky. Toho si vědom zodpovědnější Jo, zatímco Frank dál žije na vlně bezuzdné zábavy. A jejich vzájemné vztahy v důsledku toho začnou trpět.

Belgický režisér Felix Van Groeningen (1977) natočil dosud pět celovečerních filmů. Jeho třetí film Smolaři (2009) byl vybrán do nezávislé sekce Patnáctka režisérů na festivalu v Cannes a na MFF v Istanbul za něj získal nejvyšší ocenění, Zlatý tulipán. Následné hudební drama Přerušený kruh (2012) se promítalo po celém světě (Berlinale, FF Tribeca, 48. MFF KV v sekci Deset evropských režisérů očima Variety) a získalo řadu mezinárodních ocenění, včetně nominace na Oscara za nejlepší zahraniční film

Jeho nejnovější snímek Belgica měl úspěšnou premiéru na festivalu Sundance, kde vyhrál cenu za režii. Režisér nenechává po dvě hodiny nadechnout ani své hrdiny, ani diváka, a naopak je nekompromisně, s ohromnou vizuální silou a téměř vražedným tempem vtahuje do světa nočních mejdanů. V nich po čase přestanete ztrácet pojem o čase i realitě.

Dynamický, emotivní a suverénně natočený snímek, ve kterém hrdinové i diváci „jedou“ nadoraz, nabízí pohlcující zkušenost euforie z nejžhavějšího nočního klubu ve městě. Zůstává otázka, zda Frank a Jo budou schopni znovu nalézt v alkoholu, sexu a drogách utopený vztah a sami sebe. A také, zda to přežijí.

Skvělá hudba eklektické belgické skupiny Soulwax opojnou cestu obou bratrů vzhůru k úspěchu i nevyhnutelnému pádu lemuje a dotváří intenzivní a hluboce smyslový prožitek, který film přináší.

Témata článku: Filmy

Určitě si přečtěte

KEF Q550: povedené kompaktní sloupové reprobedny [test]

KEF Q550: povedené kompaktní sloupové reprobedny [test]

Malé a kompaktní sloupečky KEF Q550 jsou velmi realistickými, velmi spořádanými a velmi kultivovanými hráči a ve své cenové třídě nabízí překvapivě delikátní hodnoty. Ocení je vyznavači starého dobrého anglického zvuku.

5 Daniel Březina

11 nejlepších sluchátek pro domácí poslech

11 nejlepších sluchátek pro domácí poslech

Jako domácí sluchátka označujeme rozměrnější a pohodlnější sluchátka pro dlouhodobější poslech: například hudby u počítače, domácího Hi-Fi, ale i televizoru. Vybrali jsme ta nejlepší.

46 Jaromír Puk

Jak dobře rozmístit reprosoustavy

Jak dobře rozmístit reprosoustavy

Pokud máte sestavu reproduktorů, vyhněte se obvyklým chybám a nekažte zbytečně její zvuk špatným umístěním.

Jaromír Puk

ELAC Debut B6.2: dobré, malé a levné regálové Hi-Fi reprobedny [test]

ELAC Debut B6.2: dobré, malé a levné regálové Hi-Fi reprobedny [test]

Tyto reprobedny jsou příkladem toho, jak by měl vypadat dostupný a vyrovnaný zvuk, který je věrný a realistický - realistický nejen ve smyslu respektu k nahrávce, ale i ke svým vlastním schopnostem.

3 Daniel Březina

Jak na Googlecast a Chromecast pro začátečníky: funkce a instalace [video]

Jak na Googlecast a Chromecast pro začátečníky: funkce a instalace [video]

Velkým kladem televizorů s Android TV je Google Cast a snadné streamování, pokud Android nemáte, stejnou službu nabízí Chrome Cast. Jak jednoduše na to si ukážeme v krátkém videu.

1 Jaromír Puk, Tomáš Holčík

Vypalování OLED TV – pravda nebo fáma?

Vypalování OLED TV – pravda nebo fáma?

Často se lidé ptají, jak to vlastně je s vypalováním OLED panelů. Podívám se tedy na výsledky probíhajícího zahraničního testu a také si řekneme, kdy skutečně hrozí a kdy nikoliv.

42 Jaromír Puk

DLNA pro začátečníky – jak doma sdílet videa, fotografie, hudbu

DLNA pro začátečníky – jak doma sdílet videa, fotografie, hudbu

Stále častěji najdete v novém televizoru, přehrávači, rekordéru či AV receiveru připojení sítě a podporu DLNA. Co to pro vás znamená, co DLNA nabízí a jak se dá využít?

35 Martin Buchta

Jak levně připojit mobil v autě k napájení i reproduktorům

Jak levně připojit mobil v autě k napájení i reproduktorům

Jednoduché tipy na co se zaměřit a co vybrat, když chcete přehrávat hudbu z mobilu přes vaše autorádio.

25 Tomáš Holčík