16
Fotogalerie

10 tipů na MP3/MP4 přehrávače pod stromeček [Vánoce 2012]

Kapitoly článku:


Střední střída

Přehrávače s barevnými displeji umí přehrát video soubory či obrazy (byť na titěrném displeji) a disponuje už obstojnou výdrží, čímž nám připomínají tristní výdrže současných chytrých telefonů. Zpravidla mají takové přehrávače i výkonnější výstupní výkon a tak mohou vybudit i náročnější sluchátka. Tato třída pomalu vymírá, protože pro ni přestává mít využití. Smartphony s lepšími displeji a větší podporou formátů (e-knihy, video atd.) je postupně válcuj, stejně jako odvozeniny od chytrých telefonů jako iPod Touch.


Sony NWZ-S764
 

Sony NWZ-S764.jpg 

Velice dobrou volbou jsou také přehrávače Sony, například model Sony NWZ-S764. Jejich ovládání je velice jednoduché a zpracování jak se patří na Sony, precizní. Výhodou řady S je podpora Bluetooth pro připojení bezdrátových sluchátek či reproduktorů. Také výrobce dodává k přístroji kvalitní sluchátka, která si nezadají s podobnými špunty v ceně okolo tisíce korun. Skvělá je i výdrž překračující hranici čtyřiceti hodin přehrávání hudby. Největším problémem pro náročnější uživatele je absence podpory FLAC audio souborů a také zamrzí nestandardní konektor pro připojení s počítačem.


Cowon i9, i10

Cowon i10.jpg Cowon i9.jpg
 

Jihokorejský výrobce je už (doufám) znám kvalitními přehrávači, za které si nechá samozřejmě trochu připlatit. Určitě lze zmínit legendy jako Cowon D2, iAudio i7 nebo Cowon X5. Námi vybrané modely Cowon i9Cowon i10 mají stále jen to dobré ze starších typů, jen se jim mění vzhled připomínající už zmíněné Sony nebo starší modely iPodu Nano.

Samozřejmě oba modely podporují bezztrátové soubory FLAC, mají ucházející zvukový výstup a zvládnou v nouzi přehrát video soubor i s externími titulky. Některým uživatelům nemusí plně vyhovovat dotykové ovládání přehrávače přes senzorové klávesy a bohužel i unikátní konektory pro připojení s počítačem


Nejvyšší třída

Do nejvyšší třídy přenosných přehrávačů jsem si dovolil zařadit relativně širokou skupinu přístrojů a to proto, že se funkčně suplují a tak není třeba vytvářet nové kategorie. Před několika lety bylo v této kategorii tzv. PMP přehrávačů plno a každý výrobce se snažil přijít s novější unikátní funkcí, která by vystoupila z nepřeberného množství přehrávačů vyráběných pro přeznačkování (typicky Doonio apod.).

 Máme zde pořád podobnou skupinu „hloupých“ přehrávačů s množství video funkcí, jen se jeví jako zbytečná koupě. Jednoduše proto, že Apple přispěl segmentu přehrávačem s operačním systémem (a měl úspěch) a tudíž se několik dalších výrobců přidalo. Toužíte-li po přehrávači s obrovskou porcí multimediálních funkcí a nevlastníte dotykový telefon, určitě si tipy nenechte ujít.


iPod Touch

iPod Touch.jpg

iPod Touch: obligátní volba pokud nemáte chytrý telefon. Kvalitní konstrukce, skvělý displej Retina, výborný výstup, nový konektor Lightning - nekompatibilní se starším příslušenstvím, nová kvalitní sluchátka a operační systém iOS.


Samsung Galaxy Wi-Fi 3.6, 4.0 a 5.0

Galaxy.jpg

„Ten výrobce procesorů pro Apple, který způsobil patent Applu oblých čtverečků“. Aneb Samsung připravil do tohoto segmentu také své příspěvky Samsung Galaxy Wi-Fi 3.6, 4.0 a 5.0. Modely se odlišují velikostí displeje, jinak jsou funkčně identické. Nahraná verze Androidu je sice ve verzi 2.3, naštěstí je komunita okolo přehrávačů dostatečně velká a tak existují kvalitní neoriginální verze Androidu ve verzi 4.0.

Doufejme, že Samsung přijde znovu s podobnými přehrávači, protože po stránce hardwaru už nejsou technologickými výkřiky – jedno jádrový procesor a rozlišení displeje 800x480px je u pětipalcového modelu (stejně tak 480x320px u nejmenšího modelu 3.6) slabým parametrem ve srovnání s moderními mobily a tablety. I tak však stojí za pozornost a na funkčnosti jim naše výtky neubírají.


Sony F805

Sony F805.jpg

Tvůrce první hardcore konzole si nemohl nechat ujít vlnu chytrých přehrávačů, takže zde máme model Sony F805. Výrobce použil 3,5“ palcový displej s rozlišením 800x480px a nahrál moderní Android ve verzi 4.0. Přístroj pohání výkonný procesor Nvidia Tegra 2. Zpracování znovu jako vždy precizní a také jsou v balení přibalena kvalitní sluchátka.

Článek pokračuje v další kapitole

Určitě si přečtěte

Články odjinud