10
Fotogalerie

10 tipů na domácí kino a audiosystém [Vánoce 2014]

Dobrý zvuk je nedílnou součástí filmu, razantně vylepší zážitek. Ale i pouhá hudba stačí, abychom večer spočinuli v křesle a při jejím poslechu zapomněli na svět.


Doba, kdy jediným zdrojem zvuku v domácnostech bylo tranzistorové rádio, případně rádio s CD přehrávačem je pomalu (ale jistě) pryč. Podíl na tom mají dva fakty. S masovým boomem hudby v MP3 formátu má většina z nás doma více hudby, než těch několik CDček (či gramodesek), druhým faktorem je rozmach mobilů s integrovaným MP3 přehrávačem. Pomiňme studentská řešení v podobě notebooku s aktivními bedýnkami, raději se podívejme po mikrosystému, nebo domácí kinu. Pokud máte smartphone, většina výrobců už nabízí i modely s bezdrátový připojení přes Bluetooth.

Chci ponechat stranou sestavy Hi-FI komponentů, poněvadž zde jde o individuální volbu, kdy se volí dle velikosti poslechového prostoru a dle hloubky kapsy. My se dnes zaměříme na obvyklé kategorie, do kterých se ozvučení dá rozdělit. Opět výběr probíhá zcela podle názoru redakce, možná existuje kvalitnější, dražší či vybavenější systém, našim cílem ale bylo nabídnout tip na přístroj, který je vhodným a osvědčeným zástupcem dané kategorie, zkrátka takový zdroj zvuku, se kterým byste měli být spokojeni.

Pokud vám náš tip nevyhovuje, vězte, že prakticky v každé kategorii výrobci nabízí podobné produkty s podobnými funkcemi, například některá domácí kina se často liší jen jinou velikostí reprobeden. Takže možná vám náš článek alespoň pomůže k rozhodnutí, ve které kategorii produktů budete pátrat po tom vašem vánočním favoritovi.

Mikrověž je základním přístrojem vhodným do kuchyně, obýváku, dětského pokoje. Můžete mít pouze s CD mechanikou, pokud jej budete používat primárně pro hudbu, ale jsou i verze s DVD, které lze využít jako zdroj filmů pro televizor. Zde je třeba říci, že DVD části mívají jen základní výbavu, takže bude stačit nenáročným, důležité je také, že mikrosystémy mají obvykle zejména v basech menší výkon než komplety domácích kin, která jsou vybaveny subwooferem (tj. samostatnou basovou jednotkou). Základní pravidlo tedy je, že pokud budete koukat více na filmy, raději hledejte určitě domácími kiny s Blu-ray mechanikou. Pokud posloucháte hudbu, síťové hudební přehrávače můžou být to pravé, nebo AV přijímač s možností příjmu internetových rádií.

Odkazy na produkty uvedené v tomto článku jsou placenou inzercí obchodu T.S.Bohemia. Doporučení jednotlivých produktů je ale čistě redakční rozhodnutí, odkazy jsme k nim přidali až dodatečně. 


Hi-Fi mikrosystémy aneb dostupná kvalita

Panasonic SC-PMX7EG

Cena orientační 6 690 Kč

Panasonic SC-PMX7EG.jpg

Základní tip je od nás stejný, jako loni. Výborný Hi-Fi mikrosystém Panasonic SC-PMX7EG uspokojí i ty náročnější, kteří ale mají hlouběji do kapsy. Přes malé rozměry nabídne výkon 120 W, ve své třídě neobvyklé třípásmové reprobedny poskytnou plný, dynamický přitom přesný zvuk, který uspokojí i náročnější posluchače jazzu a klasiky. Ale ani při hlasité taneční hudbě, rocku či rapu Panasonic nezaváhá a má překvapivě dobré a hutné basy.

Zvládá jak CD, tak MP3 soubory, nechybí Bluetooth pro bezdrátové připojení smartphonu, na horní straně najdou majitelé iPhonu dokovací Lightning konektor. Jestli nepotřebujete Bluetooth připojení a chcete ještě ušetřit, tak kolem 5 000 Kč stále pořídíte zvukově také vynikajícího předchůdce, mikrosystém Panasonic SC-PMX5EG.


Denon D-M39

Cena orientační 9 990 Kč

Denon D-M39.jpg 

Mikrosystémů, které jsou vynikající, ale nemají žádné síťové funkce, postupně ubývá. Například Denon CEOL Picocolo N4 (síťový přehrávač bez CD) pořídíte také kolem 10 000 Kč. Denon D-M39 nabízí výkon 2x 30 W, kromě FM/AM rádia umí samozřejmě přehrávat CD, z USB zvládne přehrávání MP3 a WMA audiosouborů.

Tento systém se prodává v několika variantách. Námi uváděná je včetně regálových reprosoustav Denon SC-M39. Pokud chcete používat jiné reprobedny, tak si můžete koupit samostatně mikrosystém bez reproduktorů, cena se pohybuje od 6 000 Kč, další variantou je Denon D-M39DAB, který stojí bez bedýnek podobnou částku, jako bez DAB tuneru s bedýnkami – necelých 10 000 Kč. Variant je hodně, stačí si vybrat – zvuk je u všech stejně výborný, detailní a čistý.

Určitě si přečtěte

Články odjinud