10× terorismus ve filmu podle skutečných událostí

10× terorismus ve filmu podle skutečných událostí


O bozích a lidech

(r. Xavier Beauvois, Francie, 2010

Ozbrojená islámská skupina ve filmu podruhé. Klášter Tibhirine v severním Alžírsku je obýván malou komunitou cisterciáckých mnichů rozdílného věku a názorů. Jde o ostrov křesťanské víry uprostřed muslimského moře. Zprvu poklidné soužití s arabským obyvatelstvem začíná být stále častěji narušováno agresivitou místních teroristických skupin islámských fundamentalistů, operujících v alžírské občanské válce.

Po masakru nevinných zahraničních dělníků začínají celý kraj svírat strach a nejistota. Alžírská armáda nabízí klášteru ochranu, mniši však odmítají a počínají řešit kardinální otázku mnišství i své existence vůbec. Mají zůstat v klášteře, nebo jej opustit? A je láska k bližnímu pro všechny věřící přesvědčivým argumentem?

Film volně vychází z reálné události z 26. března 1996. Tehdy v Tibhirine příslušníci protivládní Ozbrojené islámské skupiny (GIA) unesli a zavraždili sedm cisterciáckých mnichů, včetně představeného kláštera. Pachatele tohoto zločinu, který se stal jednou z rozbušek vrcholné fáze alžírské občanské války, se nikdy nepodařilo vypátrat.

Francouzská herec, scenárista a režisér (Komisař, Cena slávy) Xavier Beauvois využívá půdorys daných historických událostí, ve svém filmu však akcentuje především spirituální stránku celého příběhu. Mniši ve filmu vystupují jako představitelé křesťanské víry a jsou jako jednotlivé modelové typy výrazně osobnostně odlišeni. Důraz je kladen na křesťanské a morální vnímání celé situace, stupňující se napětí funguje v druhém plánu jako zkouška víry a stálosti charakteru každého z hrdinů.

V závěrečném hlasování o případném odchodu z kláštera se jejich stanoviska liší, nakonec však převládne vědomí morální a duchovní odpovědnosti. V duchu všeobjímající lásky k bližnímu, kterou hlásal Ježíš Kristus, tak zůstávají mezi obyčejnými muslimy, žijícími ve vesnici, stejně jako mezi „bratry z nížiny" (alžírská armáda) a „bratry z hor" (teroristické skupiny).

Ačkoliv Beauvoisův film mapuje události z roku 1996, kontext vnímání je rozšířen o celosvětovou eskalaci křesťansko-muslimského konfliktu po událostech ze září 2001 a znovu relativizuje předsudky vnímané kategorie dobra a zla, rozumu a víry, aktivity a defétismu.

Film získal v roce 2010 Velkou cenu poroty a Cenu ekumenické poroty na festivalu v Cannes a s úspěchem byl promítán i na festivalech v Torontu a v Karlových Varech. Z jedenácti nominací na francouzské filmové ceny César proměnil tři, včetně té nejprestižnější v kategorii nejlepší film. Francii zastupoval v roce 2011 i na Oscarech.

Určitě si přečtěte

Články odjinud