10× skuteční gangsteři na filmovém plátně

10× skuteční gangsteři na filmovém plátně


Mafiáni

r. Martin Scorsese, USA 1990

Brooklyn 1955. Školák a dítě sicilsko-irských rodičů Henry Hill sní o tom, že se stane gangsterem. Od jedenácti let vykonává drobné služby pro místní mafiány, a když je zadržen policií kvůli pašování cigaret, odmítá vypovídat, což mu vynese přízeň kmotra Paula Cicera (Paul Sorvino), který ho přijme do svých služeb.

Rok 1963. Henry (Ray Liotta) spolu s Jimmym Conwayem (Robert De Niro) a Tommym DeVitem (Joe Pesci) provede úspěšnou loupež na letišti. Protřelý Jimmy se stává mladíkovým přítelem a mentorem. Henry se ožení se středoškolskou láskou, židovskou dívkou Karen (Lorraine Bracco) a navenek žije poklidným a usedlým životem. Jeho žena po svatbě zjistí skutečný pramen Henryho příjmů a přijme to jako nezvratitelný fakt.

1970. Henry opustí svoji ženu po žárlivé scéně, kterou mu Karen ztropí kvůli jeho milence. Na Cicerovo naléhání však dál udržuje zdání fungujícího manželství. Za surové zmlácení jednoho dlužníka jsou Henry s Jimmym odsouzeni na deset let. Ve vězení se Henry zaplete do distribuce drog, protože má strach, že jeho rodina zůstane bez prostředků. Když je po čtyřech letech podmínečně propuštěn, slibuje Cicerovi, že drogy nechá.

1980. Henry, Jimmy a Tommy provedou další loupež na letišti, která vynese 6 milionů dolarů. Na jejich stopu se však dostává FBI. Cicero se rozhodne odstranit slabý článek, kterým je zabiják Tommy. Henry zjišťuje, že další na řadě bude on a rozhodne se přihlásit se jako dobrovolný svědek, aby získal ochranu federálních úřadů, které mu zařídí změnu totožnosti.

Film Mafiáni vychází z knihy Ctihodný muž aneb Život v mafiánské rodině (1986), v níž Nicholas Pileggi zachytil skutečný příběh Henryho Hilla (1943-2012). Ten začínal v padesátých letech jako malý kluk ve službách newyorské mafie, stal se jejím úspěšným spolupracovníkem a nakonec se po třicetiletém působení v prostředí organizovaného zločinu odevzdal vládnímu programu na ochranu svědků a stal se informátorem FBI.

Martin Scorsese vypráví svou dvouapůlhodinovou mafiánskou kroniku stroze, bez oslnivých efektů, zato naléhavě a se smyslem pro detail. Bez sentimentu, glorifikace i zjednodušování zachycuje životní styl obávané všemocné uzavřené organizace, s důrazem na fakt, že smyslem a cílem jejího snažení není zabíjení, ale vydělávání peněz. Faktografičnost látky podtrhují vnitřní monology Henryho Hilla a jeho ženy Karen, které popisují nebo vysvětlují paralelně probíhající události.

V Mafiánech, kteří tepají ve stejně zběsilém tempu, se spoléhá na detailní evokaci prostředí a doby. Například za pomocí hudby, pečlivě vybrané od 50. až po 80. léta. Populární dobové šlágry dotvářejí atmosféru a jsou mnohdy určující pro střihovou skladbu filmu a tím i pro rytmus vyprávění.

Spolehnout se může beze zbytku i na herce. Ray Liotta zde podává svůj nejlepší herecký výkon. Jeho postava si uvědomuje nezákonnost svého počínání, ale mezi mafiány nachází hodnoty, které v dětství postrádal v rodině. Přátelství, pocit, že se může spolehnout na onu gangsterskou „rodinu", vědomí, že jej jeho bossové nenechají na holičkách.

Virtuózní a stylově přesný je i Robert De Niro, který ztvárňuje dominantního gangstera, který je natolik inteligentní, že má potřebný odstup a dokáže přesně vytušit hranici, za kterou už nesmí. Joe Pesci pak za postavu psychotického Tommyho získal naprosto zaslouženého Oscara. Toho proměnil jako jediného ze šesti oscarových nominací.

Film se od téměř idylických retro začátků brzo stáčí do čím dál šílenější spirály násilí, drog a paranoie. Katolicky vychovaný Scorsese Mafiánům kromě jejich téměř paradokumentárního rozměru dodává také přesah v podobě meditace nad povinností, hříchem a vinou. Režisér na úspěšný film o pět let později navázat snímkem Casino s podobným obsazením i tematikou.

Určitě si přečtěte

Články odjinud