10 podzimních filmových trháků [video]

10 podzimních filmových trháků [video]

Jack Reacher 2, Doctor Strange, Snowden, Příchozí, Noční zvířata, spin-off Star Wars nebo Assassin's Creed. Výběr toho nejlepšího z distribuční nabídky posledního čtvrtletí roku.

Letní počasí je definitivně pryč, dřív se stmívá a venku je pošmourno. Ideální čas pro návštěvu kina. Proto přicházíme s přehledem nejatraktivnějších titulů, které můžete během října až prosince vidět v našich kinech.


Jack Reacher: Nevracej se

r. Edward Zwick, USA, 2016

Drsnějších samozvaných detektivů po světě moc nechodí. Jack Reacher (Tom Cruise) se pyšní vojenským drilem, pronikavým sherlockovským intelektem a schopností z kohokoliv cokoliv vymlátit. Hrdina úspěšné knižní série Leeho Childa se poprvé na filmovém plátně objevil před čtyřmi lety ve snímku scenáristy a režiséra Christophera McQuarriea Jack Reacher: Poslední výstřel. A už tehdy bylo jasné, že to nebylo naposledy.

Reacher nejraději pracuje tam, kde by byl oficiální postup příliš zdlouhavý. Jako bývalý major vojenské policie má rád zločiny s armádní příchutí a vůbec nejraději ty, které na první pohled nedávají smysl. Jako třeba obvinění velitelky a armádní majorky Susan Turner (Cobie Smulders) ze špionáže.

Krásku s dosud neposkvrněnou pověstí, kolem které začali náhle v podezřelém tempu umírat lidé, chtěl původně pozvat na večeři. Teď ji musí vytáhnout z basy, aby pomohl dokázat její nevinu. Někomu se to samozřejmě nelíbí a ten někdo bude chtít Reachera pořádně klepnout přes prsty. Neváhá k tomu přitom využít i ty nejodpornější prostředky, jako je likvidace Reacherovy dcery, o jejíž existenci on sám dosud neměl tušení.

Reacherovu patnáctiletou dceru Samanthu Dayton si zahraje Danika Yarosh, známá ze seriálů Shameless a Hrdinové: Znovuzrození. Půjde o inteligentní drsňačku, odchovanou ulicí a dětskými domovy. Stejně tvrdohlavou jako její táta, takže nebude nouze o jejich názorové střety. Zároveň ale přispěje k tomu, aby urovnala věčné spory mezi Reacherem a Susan Turner. Tito tři pak budou tvořit dysfunkční „rodinu“ na útěku.

Vztahová chemie mezi nimi, plná hádek, emocí, ale i suchých hlášek přispěje k tomu, že druhý Reacher bude jiný než ten první. Režie se ujal Edward Zwick (Krvavý diamant, Odpor), který je spolu s Richardem Wenkem (Equalizer, Sedm statečných) a Marshallem Herskovitzem (Láska a jiné závislosti) také autorem scénáře. Zwick s Herskovitzem si spolupráci s Tomem Cruisem vyzkoušeli už při tvorbě historického eposu Poslední samuraj.

Pokračování 2 / 10

Doctor Strange

r. Scott Derrickson, USA, 2016

Doktor Stephen Strange (Benedict Cumberbatch) je brilantní neurochirurg z New Yorku. Úspěch mu však stoupne do hlavy a stane se arogantním egoistou, kterého zajímá jen zisk z lékařské kariéry. V jejím úspěšném pokračování ho zbrzdí autonehoda, při níž si vážně poraní ruce a ztratí v nich cit.

Pohrdavě odmítne nabídky pracovat v poradním lékařském týmu či vyučovat a veškerý svůj majetek vynaloží na alternativní metody léčby svého zranění. Úplně bez peněz a v depresích se nakonec vydává do Nepálu na mystické místo Kamar-Taj, kde vyhledá tajemnou Prastarou - The Ancient One (Tilda Swinton).

Ta mu ale zprvu kvůli jeho sobectví a zpupnosti odmítá pomoci. Postupně v něm ale spolu se svým učedníkem Karlem Mordoem (Chiwetel Ejiofor) rozpozná někoho, kdo by jim mohl být prospěšný v boji proti nebezpečí, jemuž čelí. A rozhodne se ho zasvětit do jejich způsobu života.

Strange nejprve ale musí vykonat duševní očistnou cestu a osvobodit svou mysl. Doktor, který na magii a mystiku do té doby nevěřil, během své duchovní cesty odhalí spiknutí proti Prastaré. Stane se následovníkem a žákem Prastaré a naučí se rozpoznávat svět magie a mystiky, spolu s existencí mnoha dimenzí. Postupně se vypracuje na nejmocnějšího mága na světě.

Postava Doctora Strange se v komiksových sešitech vydavatelství Marvel Comic poprvé objevila v roce 1963. Jejími autory jsou třiadevadesátiletý Stan Lee a Steve Ditko. Oproti předloze je ve filmu změněna nebo rozvolněna identita Prastaré.

V komiksové předloze je to starý tibetský mystik Prastarý, který se stává Strangeovým mentorem a učitelem. Tvůrci chvíli spekulovali, že by Tilda Swinton hrála muže, ale nakonec kvůli jejímu androgynnímu zjevu ponechali otázku jejího pohlaví nejednoznačnou. Prastarou či Prastarého totiž chápou jakou duchovní sílu, která v průběhu dějin přechází z osoby a koncentruje v sobě po staletí moudrost a moc.

Hlavního záporáka Kaeciliuse si zahraje Mads Mikkelsen. Měl by představovat kouzelníka, který se vydá vlastním směrem a založí si svou sektu. Je přesvědčený, že The Ancient One nechrání svět, ale pouze svoji vlastní moc.

Kouzelník věří, že v paralelních dimenzích najde klíč k nesmrtelnosti. Důležitou roli v této souvislosti bude mít amulet, zvaný Agamottovo oko, který může být velice nebezpečný, pokud padne do špatných rukou. Jeho nejsilnější schopností je, že dokáže manipulovat s časovým kontinuem.

Identifikace diváků se světem magie by měla probíhat skrze postavu Christine Palmer, již ztvární Rachel McAdams. Mělo by jít o Strangeovu kolegyni z chirurgického oddělení, která se bude starat, aby při svých výletech do paralelních dimenzí nezapomněl na své lidství.

Tyto výlety měly v předloze poměrně halucinogenní či tripovou podobu, kterou se režisér Scott Derrickson (Den, kdy se zastavila ZeměSinister) pokusí přenést do vizuální stránky filmu. I tím by se měl jeho počin od těch ostatních marvelovských odlišovat.

Pokračování 3 / 10

Zúčtování

r. Gavin O'Connor, USA, 2016

Christian Wolff (Affleck) je matematický génius, který má lepší vztah k číslům než k lidem. Pod zástěrkou maloměstské účetní kanceláře pracuje jako nezávislý účetní pro několik nejnebezpečnějších zločineckých organizací na světě. Drogové kartely, kšeftaře se zbraněmi, nájemné vrahy, propírače špinavých peněz.

S postupným stahováním smyčky ze strany oddělení pro boj s organizovaným zločinem ministerstva financí, v jehož čele stojí Ray King (J. K. Simmons), Christian přijme legálního klienta. Dobře zavedenou společnost, zabývající se robotikou, ve které účetní Dana Cummings (Anna Kendrick) zjistila účetní nesrovnalosti ve výši miliónů dolarů. Ale s tím, jak Christian rozkrývá účetní záznamy a přibližuje se k odhalení pravdy, začíná v jeho okolí stoupat počet mrtvých.

Scenáristou filmu je Bill Dubuque (Soudce) a scénář z roku 2011 se zapsal na seznam nejoblíbenějších nerealizovaných scénářů. Režisérem je Gavin O'Connor, který natočil filmy Hrdost a sláva a Warrior. Kameramanem pak Seamus McGarvey, který má na svém kontě tituly jako Pokání, první Avengers nebo Anna Karenina.

Velice slušný realizační tým bude tvořit zázemí pro hereckou kreaci Bena Afflecka, který si zahraje autistického účetního, vedoucího dvojí život. Ve svém civilním životě se zabývá čísly, ve volném čase pak likvidací nepohodlných osob.

Jeho otec si byl vědom jeho odlišnosti. Od dětství (Seth Lee) ho proto podporoval v tom, v čem vynikal (práce s čísly) a zároveň ho učil vzdorovat případným příkořím. Utužováním jeho fyzické kondice a schopností se proti posměváčkům bránit.

V dospělosti je Chris mužem, žijícím uzavřeným životem, který dělá špinavou účetní práci pro ještě špinavější zločinecké organizace. Když této jeho činnosti přijde Ray King a jeho lidé na stopu, rozhodne se bránit. Dana pak představuje osobu, skrze niž vede cesta k vykoupení jeho poznamenané duše. Kombinace thrilleru špionážního a psychologického vypadá podle ukázek velmi nadějně.

Pokračování 4 / 10

Snowden

r. Oliver Stone, USA / Německo / Francie, 2016

Špion, hacker, zrádce, hrdina. Jeho jméno zná každý. Edward Snowden (1983) za sebou nechal pokojný rodinný život a vzornou kariéru v tajných službách a stal se psancem na útěku. Je muž, který odhalil šokující praktiky amerických výzvědných služeb, hrdinný whistleblower nebo zrádce, který zaslouží nejtvrdší trest?

Snowden je bývalý systémový administrátor, pracující pro americkou Národní bezpečnostní agenturu (NSA) a zaměstnanec CIA, který do tisku vynesl informace o masivním a do té chvíle před veřejností utajovaném celosvětovém sledování telefonů a elektronické komunikace ze strany bezpečnostních služeb USA. Za tento čin mu v USA hrozí pronásledování a exemplární tresty. V srpnu 2013 obdržel v Rusku statut uprchlíka.

Jeho příběh byl před dvěma lety zachycen v autentickém dokumentu Citizenfour: Občan Snowden režisérky Laury Poitras, který získal Oscara za nejlepší celovečerní dokument. Nyní se k němu vrací dnes už klasik americké angažované kinematografie Oliver Stone.

Ten celou svou filmařskou kariéru zasvětil kritické analýze americké demokracie, jejích dějinných proměn a úskalí. Jeho tvorba se soustředí na významné dějinné mezníky americké zahraniční politiky (Četa, Salvador, Nebe a země), pozoruhodné politické osobnosti, které hýbaly společenským děním (JFK, Nixon, W.) i sociopolitické problémy moderní Ameriky (Wall Street, Narozen 4. července, World Trade Center).

Stone zůstává hrdým vlastencem i kritickým intelektuálem, který výrazně inklinuje k liberální tradici a rád nabízí příběhy, které protiřečí mainstreamovému výkladu dějin. To způsobuje, že jeho vidění amerických dějin v desetidílném dokumentárním cyklu Americké století očima Olivera Stonea (2012) používají jako podloží pro své teorie různí konspirační šílenci s podstatně menším rozhledem než má on.

Volba Edwarda Snowdena (Joseph Gordon-Levitt) jako hrdiny jeho nového filmu proto určitě nepřekvapí. Režisér a scenárista v jedné osobě zkoumá profesní, rodinné i osobní zázemí člověka, který ukázal světu, že jsme stále sledováni. A že válka proti teroru a výměna bezpečí za svobodu posloužila jako záminka k bezprecedentnímu vpádu moci do našeho soukromí.

V rámci příprav na natáčení se Oliver Stone několikrát vydal za Snowdenem do Moskvy, kde má dočasný azyl, a diskutoval s ním o jeho životních osudech. Díky tomu nám lépe umožňuje pochopit, jaké motivace a záměry ho vedly k rozhodnutí tyto dokumenty o sledování globálních firem i konkrétních osob zveřejnit.

Vznikl živý, napínavý i odlehčený portrét tohoto inteligentního IT odborníka ve službách americké vlády. Jeho přítelkyni Lindsay Mills si v něm zahrála Shailene Woodley. Novináře Glenna Greenwalda, píšícího pro The Guardian, jemuž informace v červnu roku 2013 v Hongkongu předal, Zachary Quinto. Režisérku Lauru Poitras, s níž natáčel onen oscarový dokument, Melissa Leo. A šéfa CIA Corbina O'Briana, odkazujícího k postavě z románu George Orwella 1984, Rhys Ifans.

Pokračování 5 / 10

Příchozí

r. Denis Villeneuve, USA, 2016

Když po celém světě přistanou tajemné vesmírné lodě, dojde k sestavení elitního týmu, který má zjistit, jaké mají mimozemšťané úmysly. Aby došlo k dorozumění s nimi, do čela týmu je postavena odbornice na lingvistiku Louise Banks (Amy Adams).

Zatímco celé lidstvo balancuje na pokraji globální války, Louise se společně se svým týmem pokouší ve velmi omezeném čase najít odpovědi. A aby je byla schopna najít, bude muset přistoupit k činům, které mohou ohrozit nejen její vlastní život, ale dost možná osud celého lidstva.

Devětačtyřicetiletý quebecký rodák z frankofonní části Kanady a režisér artových počinů (32. srpen na Zemi, Maelström, Polytechnika, Požáry) Denis Villeneuve před třemi lety představil svůj hollywoodský debut, ponurý kriminální psychothriller Zmizení. Opřel se v něm o mnohovrstevnatý scénář se spoustou falešných stop, které nám umožnily doslova na vlastní kůži pocítit utrpení, zoufalství a bezmoc, jíž prochází postavy rodičů unesených dětí.

Loni neméně suverénně přesedlal do žánrových vod policejního thrilleru, jemuž nechyběl potřebný etický přesah. Ve filmu Sicario: Nájemný vrah rozehrál potemnělou story o boji americké a mexické policie proti příhraničnímu drogovému kartelu. Pod ní se linula konspirační teorie o kontrole CIA nad celou drogovou operací.

Nyní přichází s vědeckofantastickým thrillerem Příchozí, v němž se ptá, zda jsou jednotlivé vlády za situace ohrožení mimozemskou civilizací vůbec schopny vůči ní zaujmout nějaké jednotné stanovisko. V dnešním rozděleném světě, kde každý hájí své zájmy.

Nepůjde o žádnou akční sci-fi, plnou explozí a přestřelek, zkrátka žádný Emmerich, ale o hloubavou alegorii, vztahující se k úrovni komunikace v dnešním světě a podstatě lidství. Režisér slibuje ambiciózní sci-fi, která by měla mít chytrý scénář s morálním přesahem, působivou atmosférickou vizuální stránku i hudební podkres (Jóhann Jóhannsson) a špičkové obsazení (Amy Adams, Jeremy Renner, Forest Whitaker). Na festivalu v Benátkách, kde se film premiérově představil, sbíral nadšené ohlasy, takže očekávání jsou vysoká.

Pokračování 6 / 10

Muž jménem Ove

r. Hannes Holm, Švédsko, 2015

Devětapadesátiletý Ove (Rolf Lassgård) je umíněný a svárlivý bručoun a potížista, který pohrdá všemi kolem a dává jim to zřetelně najevo. Bývalý předseda družstva vlastníků, kterému nedávno zemřela milovaná žena Sonja (Ida Engvoll) nyní terorizuje sousedství jako samozvaný strážce pořádku.

Zvrat v jeho životní rutině nastává s příchodem jeho nových sousedů, mladé pákistánské rodiny, jejíž životní styl se mu zpočátku příčí. Když omylem nabourají autem do Oveho poštovní schránky, spustí tím řetězec nečekaných událostí.

Stárnutí je stěžejním tématem tohoto komediálního dramatu, které vypovídá i o tom, že na první dojmy se nelze spolehnout a že silné přátelské pouto se může zrodit i tam, kde bychom to čekali nejméně. Tedy mezi protivným a nevrlým Ovem a těhotnou Pákistánkou Parvaneh (Bahar Pars), která se spolu s manželem a dvěma dětmi nastěhuje vedle něj.

Právě Parvaneh postupně odhaluje, co Sonja pro Oveho znamenala a proč bez ní nechce žít. Ove chce spáchat sebevraždu, ale není to tak jednoduché, jak si myslel. Jeho pokusy jsou pokaždé přerušeny tím, že lidé od Oveho něco potřebují. Díky přátelství s Parvaneh Ove zvolna přilne k její rodině a zamiluje si její děti, které ho nazývají dědečkem.

Oveho životní příběh je divákům předkládán v několika časových liniích. Skrze sérii flashbacků nahlížíme na jeho minulost a události, které formovaly hrdinovu osobnost, což dává možnost přehodnotit náš pohled na něj. Každý další flashback jej činí sympatičtějším a sympatičtějším.

Vtipně a zároveň dojemně vyprávěný příběh s řadou humorných situací byl několikrát přirovnáván k románu Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel, který v roce 2009 napsal Backmanův krajan Jonas Jonasson a jenž se dočkal úspěšného filmového zpracování.

Románová prvotina stockholmského spisovatele, bloggera a sloupkaře Fredrika Backmana vyšla o tři roky později v roce 2012 a stala se rovněž bestsellerem. Její filmové adaptace se chopil švédský režisér a scenárista Hannes Holm, který vytvořil severskou obdobu snímků typu O Schmidtovi nebo Miluj souseda svého, v nichž se ukazuje, že za nevrlou slupkou se skrývá citlivá a vlídná duše.

Pokračování 7 / 10

Americká idyla

r. Ewan McGregor, USA, 2016

Americká idyla (v originále American Pastoral) je román amerického spisovatele Philipa Rotha (1933) z roku 1997. O rok později za něj získal prestižní Pulitzerovu cenu za beletrii.

Děj se odehrává v Nové Anglii během války ve Vietnamu a jeho vypravěčem je Nathan Zuckerman (David Strathairn), Rothovo literární alter ego. Právě on nás seznamuje s příběhem Seymoura Levova (Ewan McGregor), bratra svého spolužáka Jerryho (Rupert Evans).

Seymour, přezdívaný kvůli svým blonďatým vlasům a modrým očím Švéd, je potomek židovské rodiny, která do Ameriky přišla z Evropy. Středoškolská sportovní hvězda a voják-vlastenec, který bojoval na konci druhé světové války proti Japonsku, se v otcově (Peter Riegert) továrně na rukavice vypracuje od píky. Po odchodu otce na zasloužený odpočinek se ujme jejího řízení.

Přes odpor otce si vezme irskou katoličku a někdejší Miss New Jersey Dawn Dwyer (Jennifer Connelly). S ní pak na venkově poblíž New Yorku vychovává jejich dceru Merry (Dakota Fanning). Jejich život se zdá idylický až do chvíle, kdy náctiletá Marry, která se potýká s koktáním, spatří v televizi záběr upáleného vietnamského mnicha.

Sociopolitický kvas šedesátých let ji silně zasáhne a ona se přidá na stranu odpůrců proti válce ve Vietnamu. Její protestní aktivity vyvrcholí tím, že na poště v Newarku, kde stojí otcova továrna, nastraží bombu, která usmrtí zdejšího lékaře. Merry se stává teroristkou, po jejichž stopách intenzivně pátrá FBI.

Seymourův americký sen se s rasovými nepokoji a protesty proti válce ve Vietnamu mění v noční můru. Merrry se toulá se Amerikou a přitom spáchá další násilný čin. Po skončení války se se stane džinistkou, pracuje v továrně na konzervy a bydlí v brlohu nedaleko otcovy továrny. Její otec, ono ztělesnění amerického poválečného úspěchu, jí celou tu dobu hledá a klade si přitom spolu se svou ženou otázku, kde udělali v její výchově chybu.

Třígenerační rodinná sága nastoluje hned několik témat. Přistěhovalectví, klidná padesátá léta versus bouřlivá šedesátá, americký sen a jeho zhroucení. Herec (Trainspotting) a v pětačtyřiceti letech debutující režisér Ewan McGregor všechny tyto témata ve svém zneklidňující adaptaci Rothova románu dává do souvislosti se stavem dnešní Ameriky.

Pokračování 8 / 10

Noční zvířata

r. Tom Ford, USA, 2016

Susan Morrow (Amy Adams) má všechno, po čem vždy toužila, a přesto se ocitla v životní pasti. Kurátorka galerie moderního umění se snaží svou vnitřní prázdnotu zaplňovat vystavováním šokujících exponátů. A po nocích bdí v prázdné zlaté kleci v luxusním domě v L. A., ze kterého asi i před ní nápadně často utíká její manžel Hutton (Armie Hammer).

Rukopis románu Noční zvířata, který napsal její bývalý manžel Edward Sheffield (Jake Gyllenhaal), by mohl být dokonalým lékem na nespavost. Kdyby nebyl jeho příběh tak zneklidňující. Jeho hlavním hrdinou je Tony Hastings (také Jake Gyllenhaal). Spokojený chlap ve středním věku, který vezme ženu a dospívající dceru na rodinnou dovolenou do Nového Mexika. Tu však přetne náhodné noční setkání s trojicí násilníků na opuštěné texaské dálnici.

Tony nemá proti přesile pod vedením Raye Marcuse (Aaron Taylor-Johnson) sebemenší šanci a nedokáže tak zabránit únosu svých blízkých. Další den se s pomocí cynického detektiva Bobbyho Andese (Michael Shannon) vydává po stopách zločinců, ale šance na záchranu ženy a dcery je, zdá se, mizivá.

Daleko od tohoto dramatu, ve spícím L. A., si čím dál vyděšenější Susan při jeho čtení uvědomuje, že krutý text je paralelou k jejímu vztahu s bývalým mužem. Že je neobvyklou pomstou za to, jak strašně mu kdysi ublížila.

Noci Nočních zvířat, tedy chronických nespavců, bývají osamělé, temné a nekonečně dlouhé. Režisér Tom Ford (Single Man) na motivy předlohy Austina Wrighta Tony a Susan (1993) o jednom exempláři tohoto druhu natočil výjimečný film, který je krutý a velmi intenzívní. Zkoumá onu tenkou a neviditelnou hranici, jež vede mezi láskou a nenávistí, mezi touhou po pomstě a vykoupením.  

Děj se odehrává ve dvou rovinách. V jedné sledujeme Susan (Amy Adams) a jejího bývalého muže, spisovatele Edwarda, který jí přinesl svůj nový rukopis, aby si jej přečetla. V druhé rovině se odehrává příběh této knihy, jejíž děj začíná postupně ovlivňovat Susanin život.

V mnohovrstevnatém příběhu Amy Adams a Jake Gyllenhaal září jako rozvedený pár, objevující temné pravdy jeden o druhém i o sobě samých. Intimní drama rozpadu jednoho vztahu se zde potkává s napínavým a šokujícím thrillerem, který je paralelou tohoto vztahu.

Pokračování 9 / 10

Rogue One: Star Wars Story

r. Gareth Edwards, USA, 2016

Na konci letošního roku by se měl objevit první celovečerní hraný spin-off ze světa Star Wars. Ten má vyplnit dějovou mezeru mezi III. a IV. epizodou hvězdné ságy a odvyprávět, jak se nesourodé skupině povstalců podařilo získat plány k tajné superzbrani Impéria, zvané Hvězda smrti.

Idea vedlejších příběhů ze světa Star Wars existovala už za George Lucase. Se základním konceptem Rogue One přišel ale až John Knoll, kreativní ředitel společnosti ILM, která pro Star Wars připravuje triky. Samostatná dobrodružství ze světa Star Wars, která budou pojednávat o událostech a postavách mimo ústřední dějovou linii, budou prezentovány pod značkou Star Wars Anthology, jak potvrzuje přiložené logo filmu.

Příběh se odehrává v časech, kdy řád Jedi prakticky neexistuje. Běžní smrtelníci se nemohou spoléhat na pomoc bojovníků s nadpřirozenými silami a musí se chránit sami. Film by proto měl mít realističtější nádech než Star Wars sága a měl by připomínat válečný film.

V době války mezi Impériem a separatisty se obě strany snažily tu druhou trumfnout vývojem co nejmodernějších zbraní. Proto všechny zaujme práce geniálního vědce Galena Ersa (Mads Mikkelsen), který se zabývá výzkumem energie. Galena, jeho ženu Lyru (Valene Kane) a jejich dceru Jyn (Felicity Jones) zajmou separatisté, ale Orson Krennic (Ben Mendelsohn) využije svého vlivu a nechá je zachránit.

Ersovi jsou Krennicovi zavázáni, a tak Galen okamžitě přijímá, když mu tento vysoce postavený důstojník Impéria nabídne veškeré prostředky, které potřebuje ke svému dalšímu výzkumu. Galen a Lyra se domnívají, že jejich poznatky poslouží k zachování míru, ale ve skutečnosti mají umožnit definitivně dokončit Hvězdu smrti. Když si Galen uvědomí, jakou zbraň stvořil či pomohl zdokonalit, předává plány skupině povstalců.

K nim se přidá i jeho dcera Jyn Erso, již ztvárňuje půvabná britská herečka Felicity Jones. Nemělo být jít jen o strohou válečnici, ale o postavu, která se dovede bát a nechybí jí smysl pro humor. Po jejím boku se v řadách vzbouřenců objeví třeba Diego Luna, Donnie Yen nebo Forest Whitaker.

Scénář připravil Gary Whitta (Kniha přežití), Tony Gilroy (bourneovská trilogie) a Chris Weitz (Zlatý kompas). Režie se ujal britský tvůrce Gareth Edwards, což je jméno, které vzbuzuje velké naděje už kvůli tomu, jak neblockbusterově si poradil s Godzillou.

Pokračování 10 / 10

Assassin's Creed

r. Justin Kurzel, USA, 2016

Tvůrčí tým, který loni připravil intenzivní, temnou a skličující interpretaci Sheakespearovy tragédie Macbeth, přichází letos s adaptací populární hry od společnosti Ubisoft Assassin's Creed.

Videoherní společnost Ubisoft se rozhodla nad projektem převzít absolutní kontrolu a sama zaplatila rozpočet, který se pohybuje někde mezi 175 až 200 miliony dolarů. Projekt vznikal čtyři roky a na scénáři se podílela trojice Bill Collage (EXODUS: Bohové a králové), Adam Cooper (Série Divergence: Aliance) a Michael Lesslie, který už s Justinem Kurzelem spolupracoval na Macbethovi.

V něm se v hlavních rolích představili Michael Fassbender a Marion Cotillard, kteří hrají ústřední party i zde. Fassbender film rovněž produkuje a je zřejmě jeho zásluhou, že se mu podařilo prosadit, aby velkorozpočtový projekt kočíroval režisér spíše nezávislých snímků.

Jeho pojetí videoherní předlohy se inspirovalo snímky Batman začíná a Blade Runner a režisér se rozhodl Assassin’s Creed žánrově ukotvit jako akční historickou sci-fi, která se bude odehrávat v průběhu několika století na nejatraktivnějších lokacích středověku a novověku.

Scénář filmu by se neměl inspirovat žádnou konkrétní hrou, ale měl by s videoherními náměty série Assassin’s Creed sdílet stejný fikční svět. To znamená, že i v něm by se měla objevit tajemná společnost Abstergo, ve které se ukrývají současní Templáři.

Těm se do rukou dostane trestanec, odsouzený na smrt, Callum Lynch (Michael Fassbender), potomek člena řádu Assassinů, se kterými Templáři už po staletí vedou válku. Pomocí stroje Animus Templáři vstoupí do geneticky uložených vzpomínek Lynchových předků, kde se snaží vystopovat mocné artefakty, které by jim pomohly vyhrát svatou válku.

Ve filmu konkrétně mají být vyvolány vzpomínky Aguilara de Agaroboa, vraha z dob počátků španělské inkvizice na konci patnáctého století. Callum Lynch je outsider, který začne díky prožívání vzpomínek svého předka poznávat svůj pravý rodokmen a původ, odkud pochází. A také získávat nové schopnosti a vědomosti, které se mu budou hodit v boji proti odvěkému nepříteli Assasinů, řádu Templářů, kteří chtějí ovládnout svět.

Děj v minulosti se bude odehrávat ve Španělsku a hlavním záporákem této linie se stane vrchní inkvizitor Tomás de Torquemada (Javier Gutiérrez). Společnost Abstergo Industries v současnosti bude řídit Alan Rikkin v podání Jeremyho Ironse. Marion Cotillard ztvární jeho dceru Sophii. Doktorku, která bude řídit celý vědecký projekt s genetickými vzpomínkami. Brendan Gleeson si zahraje Callumova otce Josepha.

Od her se filmová série má lišit také v tom, že zatímco hlavní hrdina se v každém dílu videohry mění, ve verzi pro kina chce Ubisoft i do budoucna pokračovat ve spolupráci s Michaelem Fassbenderem. Základy pro případná pokračování jsou prý v prvním filmu položené.

Určitě si přečtěte

Články odjinud