10 nejlepších filmů z vězeňského prostředí

10 nejlepších filmů z vězeňského prostředí

Kapitoly článku:


Brubaker

r. Stuart Rosenberg, USA 1980

Do nápravného zařízení Wakefield přivážejí novou várku trestanců. Mezi nimi i jednoho (Robert Redford), který se velmi živě zajímá o poměry, které zde panují. Po nějaké době se ukáže, že nejde o obyčejného vězně, ale o nového ředitele této státní věznice.

Do svého nového působiště nastoupil inkognito, aby jej lépe poznal zevnitř. To by mu mohlo pomoci v jeho ambiciózním plánu zahájit zásadní reformu vězeňského systému, odpovídající humánní představě o smyslu a výkonu trestu.

Vězni jsou z odhalení jeho identity v šoku, nadřízeným připadá jeho přístup k odsouzeným příliš liberální. Vzdělaný a zásadový Henry Brubaker, zprvu podporovaný guvernérem, usiluje o reformu s cílem, aby trest skutečně sloužil k nápravě vězňů.

Postupně získává na svoji stranu vězně i některé pracovníky bývalého vedení. Vyvolá však odpor těch lidí z vedení věznice, kteří byli zvyklí svého postavení zneužívat k osobnímu obohacování.

Právě oni přispěli výraznou měrou k vytvoření kastovního systému mezi vězni na ty bezprávné a ty, kteří je mohou šikanovat na základě loajality k vedení věznice. Tento krutý vnitřní řád ale není jediná překážka, kterou musí idealistický Brubaker překonat. Klacky pod nohy mu totiž hážou i lidé ze státní komise pro vězeňství, prolezlé politikařením.

O tom, jak jeho boj na několika frontách, provázený vyhrocením dramatických událostí, jež jeho reformy spustily, dopadl, vypovídá nejlépe emočně silný a působivý konec. Ředitele věznice politické pletichy jeho nadřízených donutí k tomu, aby se poroučel, ale vězni mu tleskají. Neboť Brubaker jim pomohl pochopit význam slov spravedlnost a trest a přijmout je ve svých konkrétních kauzách.

Vítězi i poraženými současně se v tomto momentě stávají vězni i jejich ředitel. Vyprávění o boji za humánnější přístup k těm, kterým má trest sloužit k nápravě, vychází ze skutečného příběhu Thomase O. Murtona. Ten v roce 1968 nastoupil jako ředitel věznice a pokoušel se o podobné systémové reformy. Fikční je ve filmu pouze ona inkognito hra na schovávanou.

Režiséra Boba Rafelsona uprostřed natáčení vystřídal Stuart Rosenberg, tvůrce Frajera Lukea, který tak spolupráci s Butchem Cassidym vyměnil za tu se Sundance Kidem.

Speciál: Filmy, které musíte vidět

Vybíráme nejlepší filmy nebo seriály, které má smysl si pustit. Od thrillerů po romantiku, od válečných filmů přes sci-fi až třeba k nejlepším českým komediím. Nepřehlédněte ani Filmy na víkend, kde každý pátek doporučujeme zajímavé novinky na Netflixu, HBO a dalších streamovacích službách

Určitě si přečtěte

Články odjinud