10 nejhorších filmových komedií

10 nejhorších filmových komedií

Které komedie jsou označované za nejhorší v historii? Spice World, Norbit, Velkej biják, Guru lásky nebo Jack a Jill. Po právu?

Kapitoly článku:


Tak jako se objevují ankety, žebříčky či hlasování o nejlepší filmy všech dob, existují i volby s opačným hodnotícím znaménkem. Asi nejznámější z těchto ocenění nese název Zlatá malina a podle tradice se tyto ceny udělují v Los Angeles v předvečer udílení Oscarů.

Mezi vybranou desítkou nejhorších komedií všech dob v tomto speciálu se objevují tituly, které migrují hned mezi několika anketami, které se na toto téma objevily. Jedna z nejprestižnějších byla ta, již přinesl v roce 2010 americký časopis Empire na základě hlasování svých čtenářů.

My jsme se rozhodli v našem připomenutí nejhorších filmových počinů zvolit měřítko žánrové a začít v jejich rekapitulaci právě komediemi. Pochopitelně existují mnohem horší filmy z komediálního ranku než ty, které jsou zde zmíněné, ale ty mají mnohem menší ambice a dopad než snímky, které ovlivňují masový vkus a v případě této desítky ho citelně deformují.

Budeme zároveň rádi, když se s námi v diskusi podělíte o vaše tipy na nejhorší komedie všech dob, které tuto desítku účinně rozšíří.


Spice World
r. Bob Spiers, Velká Británie 1997

Seriálový režisér Bob Spiers a scenárista Kim Fuller se rozhodli přijít s variací na beatlesácký Perný den nebo Help! Výsledek jejich snažení je smutným dokladem toho, jaké popkulturní fenomény od časů liverpoolské čtveřice uctíváme.

Pokud je vám jméno Kima Fullera nějak povědomé, vězte, že jde o bratra mnohem slavnějšího Simona Fullera, který byl manažerem Spice Girls, ale stál i za dalšími populárními projekty jako S Club 7 nebo American Idol či v Británii Pop Idol (u nás Česko nebo Česko-Slovensko hledá Superstar). Z prostředí těchto talentových soutěží ostatně pochází i další scenáristická zhůvěřilost od Kima Fullera Láska mezi superstar (2003).

Spice World zachycuje rušný týden v životě superhvězd před jejich velkým koncertem. Po úspěchu alba Spice World (1997) jsou děvčata pod silným tlakem a pozornost médií je obrovská. Film začíná úspěšným vystoupením skupiny v programu Top of the Pop a poté následuje non-stop cirkus-fotografování, natáčení videoklipů, interview, zkoušek a chaosu v zákulisí koncertů.

I pokud máte Ginger Spice, Baby Spice, Posh Spice, Sporty Spice a Scary Spice rádi, od tohoto křížence Perného dnu a Charlieho andílků dejte radši ruce pryč. Pokus o humorné či groteskní ladění nevychází a vy jen přemýšlíte, jak se tvůrcům do tohoto podniku podařilo uvrtat tolik známých britských tváří (Alan Cumming, Stephen Fry, Bob Geldof, Bob Hoskins, Hugh Laurie, Elton John ad.)

Herecké výkony ústřední pětice (Melanie Brown, Emma Bunton, Melanie Chisholm, Geri Halliwell, Victoria Beckham) pak byly po právu oceněny kolektivní Zlatou malinou pro všech pět protagonistek Spice Girls.


Jak dobýt Hollywood...
r. Alan Smithee, Arthur Hiller, USA 1997

Jméno Alan Smithee nezvěstuje nic dobrého, i když má na svém kontě víc než dva tucty filmů. Nejde totiž o konkrétního režiséra, ale o pseudonym, který zavedla DGA na ochranu svých tvůrců v roce 1968. Pokud někdo z producentů porušil během natáčení nebo postprodukce smluvní podmínky a někomu "sebral" film, v titulcích bylo jeho jméno nahrazeno jménem Alan Smithee. Stejně tak tomu bylo v opačném případě, když samotní režiséři nechtěli, aby se jejich jméno objevilo v závěrečných titulcích.

Příjmení je úmyslně specifické, aby se nekrylo s žádným tvůrcem nebo hercem. Poprvé bylo jméno Alan Smithee použito v titulcích westernu Smrt pistolníka (1969), který natočil Don Siegel. Pseudonym se požíval do 90. let, kdy byla celá finta odhalena Joem Eszterhasem ve snímku An Alan Smithee: Burn Hollywood Burn.

Režisér snímku Arthur Hiller (Love Story, Autor! Autor!, Nevidím zlo, neslyším zlo) se v titulcích nechal nahradit Smitheem také. Údajně právě pro neshody se scenáristou Joem Eszterhasem, který má na svém kontě filmy jako Flashdance, Zubaté ostří, Základní instinkt, Někdo se dívá nebo Showgirls.

Jak dobýt Hollywood… se snaží být satirou na hollywoodský systém, ale výsledek je značně těžkopádný. Vypráví o režisérovi Alanu Smitheemu (Eric Idle), který dostal od studia šanci natočit velkou akční detektivku Trio se Sylvesterem Stallonem, Jackie Chanem a Whoopi Goldberg v hlavních rolích. Studio mu však jeho práci přestříhá. Když Smithee vidí odstrašující výsledek finálního střihu, rozhodne se s filmem před světovou premiérou zmizet.

Trojice slavných herců se ve filmu spíš jen mihne a my většinu stopáže sledujeme, jak se postavy dohadují, co se s filmem mohlo stát. A to způsobem, díky němuž si snímek v roce 1998 vysloužil pět Zlatých malin. Za nejhorší film, nejhoršího herce ve vedlejší roli (Joe Eszterhas), nejhorší scénář, nejhorší novou hvězdu (Joe Eszterhas) a nejhorší originální píseň.

Určitě si přečtěte

Články odjinud