10 filmových hitů z festivalu v Karlových Varech

10 filmových hitů z festivalu v Karlových Varech

Kapitoly článku:


Jestli umřeš, zabiju tě

r. Hiner Saleem, Francie 2011

Dopředu se přiznám, že na film bez sekce Zaostřeno na kurdský film bych za normálních okolností asi nezavítal, ale ve Varech mě vznikla časová mezera mezi dvěma filmy, které jsem měl v plánu zhlédnout a tak jsem to zkusil. A tento zdánlivě nenápadný snímek se postaral o jedno z nejpříjemnějších překvapení festivalu.

Natočil ho filmař, malíř a spisovatel Hiner Saleem (1965), narozený v iráckém Kurdistánu a žijící ve Francii. Zde také vznikla jeho komedie Vodka Lemon (2003), která se objevila i v našich kinech.

Jeho předposlední snímek s patřičně uhozeným názvem je multikulturní komedií, v níž se zdrojem humoru stává střet dvou světů. V tomto případě toho evropského a muslimského, zastoupeného kurdskou komunitou, žijící ve Francii.

Příběh s tragikomickou zápletkou začíná seznámením a sblížením v baru Francouze Philippa (Jonathan Zaccaï), právě propuštěného z vězení, a Kurda Avdala (Billey Demirtas), který tvrdí, že v Evropě pronásleduje irácké válečné zločince. Do přátelství dvou mužů ale zasáhne smrt mladého Kurda, kterého nechá Philippe v rozporu s kurdskými tradicemi zpopelnit.

Do Paříže přilétá krásná Avdalova snoubenka Siba (Golshifteh Farahani) a jeho pobožný otec Cheto, který poté, co seznámí se situací, chce Sibu násilně provdat za Avdalova bratra. Na scéně se objevuje i šest kurdských bratrů, kteří se tváří jako mafiáni a prezentují se jako vlastenci, demokraté, socialisté a pokrokoví lidé. Jeden z nich dokonce jako feminista.

A začíná se rozvíjet neobyčejně zábavná černá komedie o lásce, smrti, odpuštění, exilu a smutku z odloučení od domova, jejíž humor pramení ze střetu hned několika protikladů. Dochází zde ke konfliktu mezi tradicí a modernitou či venkovským a městským životem.

Režisér si všímá kurdské diaspory a ironizuje politické cíle i způsoby jejich prosazování touto emigrantskou entitou. Odlehčenou formou nahlíží i na palčivá témata jako střet civilizací, soužití kultur, patriarchální morálka, vlastenectví, víra, ženská emancipace nebo vražda kvůli cti. Nikdy ale tyto témata nezesměšňuje, spíše ukazuje, jak mohou v odlišném prostředí získávat zcela jiný a absurdnější charakter.

Pro postavy z odlišné kultury a s jinými nároky na morálku se Paříž stává magickým místem, kde se mohou realizovat jejich sny na lásku i vlastní sebeurčení (Siba). A vy budete těmto sympatickým hrdinům přitom držet palce.

Určitě si přečtěte

Články odjinud