10× filmové hity roku 2016: komedie a dramata

29. ledna 2016
TWEET SDÍLET
10× filmové hity roku 2016: komedie a dramata
Zoolander 2, Hitler v současném Berlíně, George Clooney v Coenovic Ave, Caesar!, Smrt panen na turecký způsob i Penélope Cruz v Ma Ma. Druhá ochutnávka toho nejlepšího z letošní filmové nabídky.

Humr

r. Yorgos Lanthimos, Irsko / Velká Británie / Řecko, 2015

Cenu poroty si z loňského festivalu v Cannes odvezl řecký režisér Giorgos Lanthimos (Špičák, Alpy) za snímek Humr. Jde o jeho první anglicky mluvený film, natočeným v evropské koprodukci. Přenáší nás v něm do surreálního alegorického světa blízké budoucnosti, kde nesmí existovat nezadaní nebo svobodní jedinci.

Budoucnost totiž singlům nepřeje. Všichni muži a ženy bez partnera jsou zatýkáni a odváženi do zařízení zvaného Hotel, v jehož prostředí si mají během 45 dnů najít spřízněnou duši. Komu se to nepovede, ten bude proměněn ve zvíře podle vlastního výběru a vyhnán do lesů.

Introvertního architekta Davida (Colin Farrell) opustila žena a on přijíždí do tohoto luxusního hotelu uprostřed lesů. Zapojí se do párovacích rituálů, které se odehrávají na základě společných znaků, jako jsou osobnostní zlozvyky, postižení nebo naopak výjimečné schopnosti.

V případě, že se mu nepodaří dostát seznamovacím pravidlům, chce být proměněn v humra. Dlouhověkého tvora, který žije sto let, má modrou krev a nekonečnou plodnost. Manažer hotelu jeho rozhodnutí vítá a dodává, že většina lidí se raději nechá proměnit v psy.

Davidovi je spolu s ostatními hotelovými hosty, s nimiž se spřátelí (Ben Whishaw, John C. Reilly) vtloukáno do hlavy, jaké výhody má partnerský život. Ve volných chvílích pak vyráží do okolních losů lovit ty, kteří se tomuto civilizačnímu zřízení postavili a rozhodli se žít samotářsky.

Po zklamání, jež v hotelu David zažije, mezi ně David prchá, ale zjišťuje, že mají podobně nekompromisní pravidla jako hotelová společnost. V partě Samotářů, již vede postava s tváří francouzské herečky Léy Seydoux (Život Adèle) jej ale zaujme jedna mladá žena, již hraje Rachel Weisz. Možná proto, že stejně jako on trpí krátkozrakostí. Dvojice se do sebe zakouká, což ale musí před ostatními tajit.

Vztahová satira jde ruku v ruce s tou společenskou či politickou. Tragikomická romance o hledání opravdové lásky se střetává s černohumornou a ironickou etudou o mechanismech, které tuto lásku zbavují všeho romantického a lidského. Od mezilidských a sociálních vazeb se tak dostáváme k vizi orwellovského Velkého bratra, který chce kontrolovat a regulovat vše, včetně naší intimity.

Témata článku: Filmy

Určitě si přečtěte

Sony HT-XF9000: vynikající soundbar s prostorovým zvukem 7.1.2 [test]

Sony HT-XF9000: vynikající soundbar s prostorovým zvukem 7.1.2 [test]

Mezi hezké, nenápadné, menší a tenčí soundbary se řadí i nové Sony a do dostupnější cenové relace přináší nejnovější dekodéry prostorového zvuku Dolby Atmos/DTS X. Výsledek? Jednoznačně skvělý.

7 Alexandr Bray

Jak zobrazit displej mobilu na televizoru (Miracast)

Jak zobrazit displej mobilu na televizoru (Miracast)

Dostat obraz z mobilního telefonu bezdrátově do televizoru je snadné, jen musíte splnit pár nutných podmínek.

50 Tomáš Holčík

Denon PMA-800NE: výborný integrovaný Hi-Fi zesilovač [test]

Denon PMA-800NE: výborný integrovaný Hi-Fi zesilovač [test]

Finančně přátelský, výbavou solidní a hlavně svým zvukem nadstandardně dobrý - takový je integrovaný zesilovač PMA-800NE. Lepší vstup do třídy seriózního Hi-Fi si jen tak nepořídíte.

3 Daniel Březina

Sony KD-55AF9: zvuková reference s obrazovou radostí [test UHD OLED TV]

Sony KD-55AF9: zvuková reference s obrazovou radostí [test UHD OLED TV]

Kdybych měl vyhlásit kategorii televizorů s referenčním zvukem, jednoznačně a bez jakýchkoliv pochybností, do ní OLED Sony KD-55AF9 zařadím. Ultimativní, vzdušný, čitelný, prostorový, plnohodnotný zvuk bude těžké nahradit jakýmkoliv běžným externím systémem.

20 Alexandr Bray

Jak přehrávat video, hudbu a fotky z mobilu na televizor

Jak přehrávat video, hudbu a fotky z mobilu na televizor

Téměř každý moderní chytrý televizor, který můžete připojit k síti, to umí, přesto to málokdo využívá. Ukážeme vám, jak na to.

20 Tomáš Holčík

16 vánočních tipů na levná a kvalitní sluchátka pro mobily

16 vánočních tipů na levná a kvalitní sluchátka pro mobily

Levná přenosná sluchátka s kabelem nabízejí za málo peněz hodně muziky. Vybrali jsme nejlepší modely v ceně od 200 Kč do 1100 Kč.

11 Jaromír Puk

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

Připravili jsme výběr nejzajímavějších televizorů s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

80 Jaromír Puk

15 nejlepších komedií roku 2018

15 nejlepších komedií roku 2018

Ztratili jsme Stalina, BlacKkKlansman, Psí ostrov, Tři billboardy kousek za Ebbingem, Čtverec, Úžasňákovi 2, Oni a Silvio, Já, Simon, Pěkně blbě. Třetí letošní výběr se nese v uvolněném duchu silvestrovské zábavy.

10 Marek Čech