10× filmové hity roku 2016: komedie a dramata

10× filmové hity roku 2016: komedie a dramata


Poklad

r. Corneliu Porumboiu, Rumunsko / Francie, 2015

Třiatřicetiletý Costi (Toma Cuzin) žije s rodinou v Bukurešti. Večer obvykle předčítá šestiletému synkovi před spaním z knížky o dobrodružstvích Robina Hooda. Costi vidí i sám sebe jako hrdinu, který napravuje křivdy a brání utlačované.

Jednoho večera u jeho dveří zazvoní soused Adrian (Adrian Purcanescu) a svěří se mu s domněnkou, že na zahradě jeho prarodičů je zakopán poklad. A učiní mu nabídku. Jestli si Costi vypůjčí detektor kovů, nebo sežene někoho, kdo s ním umí zacházet, a pomůže mu poklad najít, dá mu polovinu toho, co najdou.

Costi je nejprve skeptický a trochu váhá, pak ale duše milovníka pohádek a vyhlídka snadného zisku převáží nad pochybnostmi a společně se sousedem a specialistou na detekci kovů (Corneliu Cozmei) se vydá vstříc dobrodružství. Tři komplicové mají víkend na to, aby poklad vypátrali. Navzdory všem překážkám se Costi nenechá odradit. A pro svou ženu a svého syna se stává skutečným hrdinou, kterého nikdo a nic nezastaví.

Corneliu Porumboiu (1975) je jedním z nejznámějších a také nejvtipnějších režisérů rumunské nové vlny. K napsání jeho posledního filmu Poklad ho inspiroval jeho kamarád, režisér Adrian Purcarescu, o němž chtěl natočit dokumentární film. Adrian mu vyprávěl historku o rodinném jmění či pokladu, který jeho pradědeček zakopal před nástupem komunismu a znárodňováním majetku na svém pozemku.

Na podkladě reálných osudů Adrianovy rodiny pak vytváří fiktivní dobrodružný příběh, který má díky motivu hledání pokladu za pomocí detektoru kovu velmi komický ráz. Výsledek je překvapivý nejen pro samotné hledače pokladu, ale i pro diváky tohoto minimalistického, lakonicky a se suchým humorem vyprávěného příběhu o zoufalé honbě za utopií, kterou banální překážky brzdí natolik, že se ani nestačí pořádně rozvinout.

Režisér umně čerpá z poetiky trapnosti a absurdna a ironizuje přitom ekonomické touhy lidí v současném Rumunsku, kteří hledají cestu ven ze stagnace. Výsledek jejich snažení pak v závěru ironicky korunuje brutální předělávkou hitu Life is Life od slovinské skupiny Laibach.

Určitě si přečtěte

Články odjinud