10 (dalších) nejlepších filmových parodií

29. března 2015
TWEET SDÍLET
10 (dalších) nejlepších filmových parodií
Mladý Frankenstein, Zoolander, Johnny English, Princ a pruďas nebo Apokalypsa v Hollywoodu. Druhá várka filmových parodií a žánrových variací je zde.

Hairspray

r. Adam Shankman, USA 2007

Po stejnojmenném filmu z roku 1988 nonkonformního tvůrce Johna Waterse, který původní námět Hairspray přivedl na svět, a broadwayském muzikálu z roku 2002, vstupuje potřetí do stejné řeky retro muzikálu z počátku šedesátých let režisér Adam Shankman (Svatby podle Mary, Rock of Ages).

Hned úvod filmu nám v nostalgickém oparu a s písní Dobré ráno, Baltimore přiblíží ladění snímku i jeho hlavní protagonistku. Píše se rok 1962 a jsme teprve na počátku liberalizujících se poměrů v americké společnosti. Kolem stále přetrvávají předsudky vůči černochům a vysněným mužským ideálem je útlá blondýnka z dobré středostavovské rodiny.

V této atmosféře, svázané nechutí k jakékoliv odlišnosti, chce obtloustlá teenagerka Tracy (Nicole Blonsky) realizovat svůj sen účinkovat v televizní Cornyho taneční show, sponzorovaném lakem na vlasy. V tom se jí snaží zabránit bývalá královna krásy a producentka pořadu Velma (Michelle Pfeiffer).

Ta se ne právě čestnými prostředky snaží pomoci své dceři Amber (Brittany Snow), konkurentce Tracy na poli televizní slávy a postupně i tom milostném. A zbytek už je jen variace na klasický pohádkový příběh o hodné Popelce, která navzdory četným ústrkům a útrapám prokáže odhodlanost i dobré srdce a po zásluze bude odměněna.

O děj zde ale až tolik nejde, tvůrci se na pozadí nekomplikovaného vyprávění snaží za pomoci kostýmů, dekorací a zářících pastelových barev dokonale evokovat dobovou retro atmosféru, plnou napjatých očekávání. Vážnější témata, jako je manipulativnost médií a diskriminace rasová, sociální nebo z důvodu vzhledu, který neodpovídá prvním stránkám módních žurnálů, nikdy nesklouznou do pozice prázdné agitky a nepřebíjí čirou radost ze zábavného vyprávění. 

Při zachycení rytmických a divoce roztančených hudebních čísel Shankman jako bývalý tanečník a divadelní choreograf plně využívá znalost svého původního povolání a muzikálové výstupy okouzlují svou svižností a skvělým provedením, jak po stránce hudební, tak herecké a pěvecké.

Herci si své role zjevně užívají, ať už jde o naivně upřímnou a veselou Nikky Blonsky, která je s natupírovaným účesem opravdu dojemně odzbrojující nebo těžkotonážního Johna Travoltu v ženské masce chápající Tracyiny mámy Edny.

Christopher Walken jako něžně nesmělý milující choť Edny nám předvede taneční kreace, jež nám připomenou jeho účinkování v klipu Fatboye Slima a nezklame ani Michelle Pfeiffer, která si s chutí vystřihla postavu bezskrupulózní manipulátory a rasistky Velmy.

Shankman natočil cukrkandlový muzikál v tom nejlepším hollywoodském stylu, plný humoru, citací, v nadsázce užívaných klišé a odkazů na slavné žánrové předchůdce. Během dvou hodin film neztrácí na dynamičnosti a při tom se ještě nenásilně a výchovně stačí zastat všech zdánlivých outsiderů.

 

Témata článku: Filmy, Filmy, které musíte vidět

Určitě si přečtěte

Sony HT-XF9000: vynikající soundbar s prostorovým zvukem 7.1.2 [test]

Sony HT-XF9000: vynikající soundbar s prostorovým zvukem 7.1.2 [test]

Mezi hezké, nenápadné, menší a tenčí soundbary se řadí i nové Sony a do dostupnější cenové relace přináší nejnovější dekodéry prostorového zvuku Dolby Atmos/DTS X. Výsledek? Jednoznačně skvělý.

6 Alexandr Bray

Jak dobře rozmístit reprosoustavy

Jak dobře rozmístit reprosoustavy

Pokud máte sestavu reproduktorů, vyhněte se obvyklým chybám a nekažte zbytečně její zvuk špatným umístěním.

Jaromír Puk

10 nejskandálnějších francouzských erotických filmů

10 nejskandálnějších francouzských erotických filmů

…a Bůh stvořil ženu, Emmanuelle, Buzíci, Betty Blue, Pianistka nebo Chtíč. Galská kinematografie odhaluje svou provokativní erotickou tvář.

10 Marek Čech

15 nejlepších komedií roku 2018

15 nejlepších komedií roku 2018

Ztratili jsme Stalina, BlacKkKlansman, Psí ostrov, Tři billboardy kousek za Ebbingem, Čtverec, Úžasňákovi 2, Oni a Silvio, Já, Simon, Pěkně blbě. Třetí letošní výběr se nese v uvolněném duchu silvestrovské zábavy.

10 Marek Čech

Co umí Miracast - bezdrátový přenos obrazu

Co umí Miracast - bezdrátový přenos obrazu

Miracast, Wireless Display, Screen mirroring, řada názvů pro stejnou funkci - zobrazení obsahu displeje mobilního zařízení na televizoru.

35 Tomáš Holčík

10 nejlepších filmů o lásce s lesbickou tématikou

10 nejlepších filmů o lásce s lesbickou tématikou

Láska je láska, Vrcholné umění, Loving Annabelle, Děcka jsou v pohodě. Proč vyobrazení vášně v lesbických romancích působí opravdověji?

27 Marek Čech

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

Připravili jsme výběr nejzajímavějších televizorů s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

73 Jaromír Puk

14 tipů na bezdrátová sluchátka s nejlepším poměrem cena/výkon

14 tipů na bezdrátová sluchátka s nejlepším poměrem cena/výkon

Bezdrátová sluchátka už dokážou nabídnout kvalitní zvuk, dlouhou výdrž. Vybrat si můžete z dostupných modelů kolem tisíce korun, ti náročnější si rádi připlatí nejen za kvalitnější zvuk, ale i za aktivní potlačení okolního hluku.

31 Jaromír Puk