6
Fotogalerie

Z vašich domovů: sluchátkový nadšenec

Rozhovor se sluchátkovým nadšencem Petrem Janoškem, který může být inspirací jak pro začátečníky, tak sluchátkově pokročilejší.

Nový projekt nazvaný „Z vašich domovů“ bude postupně formou rozhovorů představovat milovníky audio a video techniky. Obyčejně neobyčejní lidé, kteří své časové a finanční prostředky věnovali do zdánlivě postradatelných věcí. V odpovědích na mé otázky přinesou spoustu zajímavých informací, jež mohou pomáhat získávat zkušenosti, nové poznatky, znalosti a dobrou náladu. Dnešní první díl je věnován sluchátkové reprodukci a už nic nebrání tomu, abychom se pustili do výslechu.

Bc. Petr Janošek

Narodil se roku 1979, vystudoval bakalářský program na Masarykově Univerzitě v Brně, obor Filosofie. Pokud zrovna neposlouchá hudbu na své sluchátkové sestavě, věnuje se filozofii nebo pobíhá po kurtu s tenisovou raketou v ruce. O Hi-Fi se zajímá již od roku 2001 a věrná reprodukce ho přivedla mimo jiné k náročné klasické hudbě. Petr není pouhým pasivním posluchačem, svá zjištění předává prostřednictvím článků širšímu publiku. Například zde výborně vystihl kvality binaurálního zesilovače Zama HPA-1.

Petře, čtenáře a samozřejmě i mě by zajímalo, proč právě sluchátkový poslech? Mohl bys nám nastínit, jak to všechno začalo?

K Hi-fi jsem se dostal docela náhodou. Po vojně mi zůstal menší obnos, za který jsem si chtěl koupit „něco“ na poslech hudby. Do rukou se mi tehdy dostala i výborná sluchátka (zhruba za 5 tisíc). A protože se ukázalo, že s nimi mohu, na rozdíl od dvakrát tak drahých reproduktorů, soustředěně poslouchat po dobu trvání celého alba, pořídil jsem si nakonec sluchátka Sennheiser HD 580 a CD přehrávač Denon DCD-755AR.

A u sluchátek jsi už zůstal…

Opravdu dobrá sestava s reproduktory je pro mě finančně zcela nedostupná, takže jsem vsadil na sluchátka. A udělal jsem dobře. Má sestava za stále ještě rozumnou cenu mi už umožňuje zapomenout na technické záležitosti a soustředit se jen na hudbu. A to je pro mě nejdůležitější, nejsem audiofil, kterému poslech hudby neustále kazí otázka: Nemohlo by to hrát ještě lépe?

U sluchátek ale nezůstávám pouze kvůli svému omezenému rozpočtu. Jak známo, tento typ poslechu přináší velmi specifický, intimní druh zážitku. A pro mě osobně je právě ta fascinující bezprostřednost hudby, které se reproduktory (bez ohledu na jejich cenu) jen více nebo méně blíží, nepostradatelná. High-endová sluchátka v adekvátní dotažené sestavě jsou pro mě plnohodnotným poslechovým nástrojem.

V signálové cestě používáš binaurální sluchátkový zesilovač Zama HPA-1, proč právě on? V čem spatřuješ jeho výhody?

High-endová sluchátka jsou v některých zvukových parametrech prvotřídní. Kvůli nemožnosti vnímat zvuk přirozeným způsobem, dané tím, že máme měniče přímo na uších, se ale musíme i u těch nejlepších modelů smířit s horším podáním prostoru a lokalizací v něm, hudební scénou nacházející se v hlavě posluchače atd. V celkovém dojmu sluchátkům něco podstatného schází; navíc poslech bývá po delší době únavný a často dokonce přináší nepříjemné pocity.

4_1.jpg1é.jpg5.jpg
Česká Zama HPA-1 je těžkým soupeřem pro sluchátkové zesilovače bez binaurálního processingu. Ve spojení s AKG K-701 pak poskytuje opravdu audofilní zážitek.

Bianurální processing zesilovače Zama dokáže zmíněné nedostatky velmi účinně potlačit. Zvuk s touto korekcí nepostrádá nic z tradičních předností sluchátek; kromě nich ale přibude i přesvědčivé podání prostoru. Hudba má patřičnou atmosféru a poslech neunavuje ani po mnoha hodinách poslechu. To pouze díky binaurální korekci jsou pro mě sluchátka rovnocennou alternativou k reproduktorům.

Jaká pozitiva spatřuješ ve sluchátkovém poslechu? A je naopak něco, co bys mu vytknul?

Zvuk u většiny běžných sestav je značně poznamenán kompromisy ať už akustiky místnosti, reproduktorů nebo jednotlivých komponent. Za největší klad sluchátek proto považuji příležitost vybudovat si s nimi za relativně přijatelnou cenu sestavu, která nemá žádnou větší slabinu a která je prakticky ideální pro soustředěný, ničím nerušený poslech.

Sám poslouchám v noci, když je ticho, spíš při nižší hlasitosti. Jedině se sluchátky se mohu uvolnit a ve špičkové kvalitě se seznamovat s důležitými díly dějin klasické hudby. Žádné reproduktory, přestože s nimi hudbu (samozřejmě na rozdíl od sluchátek) vnímáme i celým povrchem těla, by u mě doma nepodaly tak přesvědčivý výkon.

Souhlasím s názorem, že univerzální aparatura, která by vyhověla ve všech ohledech jednotlivým preferencím posluchačů a jejich konkrétním podmínkám, prostě neexistuje. Pokud si člověk vybere podle svého ucha, jednotlivé nedostatky jeho řetězce (které se najdou vždy) pro něj nemusí být podstatné a mít větší vliv na prožitek hudby.

Petrova sestava

zdroj signálu: CD/SACD přehrávač Denon DCD-2000AE
sluchátkový zesilovač: Zama HPA-1
sluchátka: AKG K 701
signální kabel: Krautwire Cameo X
síťové kabely: Krautwire Omega
napájení: Opti DS 1000B dvojkonverzní záložní zdroj

8.jpg1a.jpg4.JPG

Ze zkušenosti vím, že i sluchátkový poslech může být velice drahou záležitostí. Máš nějakou „finanční“ radu pro začínající hifisty, kteří by se chtěli věnovat právě sluchátkám?

Radit zde je obtížné, protože lidé se ve svých nárocích velmi liší. Někteří jsou perfekcionisté a poslouchat např. klasickou hudbu v nízké kvalitě jim přijde stejně absurdní (a neuspokojivé) jako si prohlížet obrazy slavných umělců ze špatných fotek v malém rozlišení v novinách. Na opačné straně pak máme posluchače, kteří hudbu neberou tak vážně a radost jim přinášejí i relativně velmi levné sestavy.

Pokud nám ale na věrnosti reprodukce opravdu záleží, dříve nebo později se přesvědčíme o tom, že plnohodnotné zprostředkování hudby přináší pouze high-endová elektronika. Jak už to tak bývá, nejekonomičtějším, rozumným přístupem je proto raději počkat, déle šetřit a zvolit skutečnou kvalitu než projít výměnou průměrných komponent.

Představ si, že máš dostatek volných financí a můžeš si tedy pořídit jakoukoli sestavu, zůstal bys věrné té své nebo bys něco měnil?

Bezpochyby je pravda, že od jisté hranice se za každé malé zlepšení platí velké peníze.Jenže každý krůček vpřed ve zvukové kvalitě znamená zároveň penězi nezaplatitelné větší přiblížení se k plnému bohatství krásy a hloubky, které hudba obsahuje. Vyhrát první cenu ve Sportce, pořídil bych si sluchátkovou sestavu zhruba za milion…

V audiofilní sféře se často diskutuje o vlivu síťových praček, signálových a síťových kabelů. Jak se k této problematice stavíš ty?

U nás, ve starším panelovém domě, je kvalita napájení dost špatná, takže záložní zdroj (méně účinná, ale mnohem levnější obdoba aktivní síťové pračky) je pro mě nezbytnost. Zvuk bez něj, a to jistě i kvůli velmi vysokému rozlišení sluchátek, je nepříjemný natolik, že bych nevydržel poslouchat déle než pár minut. Také výkonové kabely spolu se signálním od firmy Krautwire byly oproti těm původním, dodaným s komponenty, ohromným přínosem.

Ne nadarmo se říká, že sestava hraje tak dobře, jak jí to dovolí její nejslabší článek. Kvalitní napájení (filtrace, příp. regenerace sinusoidy) a kabeláž jsou důležitou součástí řetězce, i když jejich význam vždy závisí na místním stavu rozvodné sítě a odolnosti jednotlivých přístrojů vůči různým druhům rušení.

Možná rýpnu do audiofilního hnízda, ale nedá mi to a zeptám se. Jak se stavíš k dnešnímu fenoménu ztrátových formátů, MP3 přehrávačů, mobilních telefonů jako přenosných zařízení k poslechu hudby atp.

 
I málo kvalitní reprodukce má samozřejmě něco do sebe; „oddechové“ nahrávky např. popu, rocku nebo metalu sám občas používám např. pro krátké odreagování při práci na počítači. Bohužel je dnes ale téměř pravidlem, že kvůli levné elektronice znají posluchači hudbu jen jako kulisu. Náročnější žánry, které vyžadují soustředěný poslech a kterým bez kvalitního zvuku schází to hlavní, tak zůstávají zcela mimo jejich obzor. A to je vzhledem k tomu, co umělecky hodnotná hudba nabízí, rozhodně velká škoda.
 

Petře, děkuji za rozhovor a přínosné odpovědi. Ať ti Hi-Fi nadále dělá radost.

Máte doma zajímavou sestavu na poslech hudby nebo sledování filmů? Chcete se prostřednictvím AVmanie pochlubit a být inspirací? Stačí mne kontaktovat na e-mailové adrese J.Rokosky@seznam.cz a my „navštívíme“ i vás.

Určitě si přečtěte

Články odjinud