19
Fotogalerie

Yamada DTR-1000HX: test DVD/HDD rekordéru

Chcete nahrávat pořady ze současného analogového televizního vysílání, ale zároveň být připraveni na digitální budoucnost?

Obyčejné DVD rekordéry s omezeným využitím a množstvím funkcí naštěstí již téměř vymizely a trh obsadily rekordéry s pevným diskem. Testovaný rekordér Yamada DTR-1000HX je určen především těm, které více zajímá množství funkcí a výbava přístroje, než jeho vzhled.

předek1.jpg

Ten je totiž hodně jednoduchý a nepříliš zajímavý – velkou část z přední strany pokrývá stříbrná zrcadlová plocha, z níž vystupují jen dvířka mechaniky, tlačítko pro jejich otevření a tlačítko pro zapnutí přístroje. Zdánlivě nevyužitý prostor v pravé části vyplňuje stavový displej, informující o nahrávání a o přehrávaných médiích.

detail.jpgovládání.jpg
Tlačítka ovládání jsou snadno přístupná

Horní hranu rekordéru osadil výrobce šesticí tlačítek pro základní ovládání – je zde klasické Play, Stop, Record, ale také tlačítko pro přepnutí obrazového vstupu a dvě pro přepnutí mezi pevným diskem a DVD. Na levém dolním okraji rekordéru najdete ještě dvířka ukrývající čtveřici standardních konektorů – vstupy stereo zvuku a kompozitního videa pro analogovou kameru, USB a FireWire pro připojení DV kamery.

Přehraje, co mu podstrčíte

Uvnitř přístroj naleznete disk s kapacitou 250 GB, slibující kapacitu až 204 hodin nahraného videa, případně 34 hodin v nejlepší kvalitě. Trochu omezené jsou možnosti optické mechaniky, zvládající nahrávat pouze na média DVD+R/RW. To však neznamená, že by nedokázala přehrávat i ostatní média – s DVD-R/RW i s disky nahranými v několika dalších rekordérech si poradila bez problémů a přehrála vše potřebné.

vnitřek.jpg
Při pohledu dovnitř dobře vidíte samostatný digitální modul

Nabídka vstupů a výstupů na zadní straně je klasická a najdete zde vše, co potřebujete – zde dva konektory SCART, vstup i výstup S-Videa a kompozitního signálu, digitální výstup zvuku v optické i koaxiální podobě nebo také, u rekordérů bohužel nepříliš rozšířený, analogový výstup pro soustavu reproduktorů 5.1. Zajímavostí jsou dvě dvojice anténních konektorů (pro analogovou televizi i DVB-T), díky nimž můžete rekordér umístit na půli cesty mezi anténou a televizorem.

zadek.jpg
Velmi potěší výstup dekódovaného zvuku 5.1. Majitelé velkých LCD a plazmových televizorů budou ale určitě zklamáni nepřítomností konektoru HDMI a upscalingu

Stejně jako vzhled přístroje není příliš okouzlující ani vzhled plně počeštěných nabídek, to však rozhodně není na úkor jejich funkcí nebo přehlednosti nastavení. Po prvním zapojení rekordéru je potřeba spustit automatické ladění televizních stanic. Yamada bez problémů našla všechny dostupné, u analogu navíc můžete použít i jemné doladění jednotlivých stanic. Dálkovým ovladačem se jednoduše dostanete jak do hlavního menu s nastavením rekordéru, tak pomocí tlačítka Navigation do nabídky jednotlivých funkcí – přehrávání DVD, televize, obrázků a hudby, správce souborů na pevném disku nebo plánovače nahrávání.

screen02.jpg screen03.jpg
Menu je velmi přehledné a srozumitelné

V něm můžete nahrávání jednotlivých pořadů nastavit jen ručně, zjednodušené nastavení nahrávání ShowView Yamada nepodporuje, takže nahrávání v době nepřítomnosti je třeba vždy nastavit kompletně ručně, kódy VPS a PDC přístroj rozpoznává. U ručního nastavování nabízí rekordér i dostatečné množství voleb pro nastavení opakování pořadu. Seznam pořadů k nahrávání bohužel může obsahovat pouze 8 položek, což třeba při delším pobytu mimo domov nemusí postačovat. Kromě nahrávání z televize můžete vybrat jako zdroj SCART, S-Video, vstup kompozitního videa nebo DV a automaticky tak nahrávat video z externího zařízení.

screen10.jpgscreen13.jpg 
EPG je sice přehledné, počeštění ale není úplné

Při nahrávání dokáže Yamada automaticky po stanovené době (5, 10, 20 nebo 30 minut) vytvářet nové kapitoly, při editaci záznamu je samozřejmě můžete v libovolném množství a délce vytvářet ručně. Se šesti stupni kvality dokáže na DVD zaznamenat maximálně 6 hodin videa, což je oproti jiným rekordérům méně, v maximální kvalitě se na DVD vejde jedna hodina záznamu. Co velmi postrádám, tak je automatické nastavení kvality nahrávky podle volného místa na DVD.

EPG jen k prohlížení

U digitální televize máte k dispozici i přehledného průvodce EPG zobrazujícího časovou osu jednotlivých stanic v multiplexu, informace o pořadech a malé okno s aktuálním kanálem. K čemu však EPG nelze využít, je nastavování pořadů k nahrávání. Překvapivé jsou možnosti funkce timeshift, dovolující pozastavení obrazu nejen z DVB-T, ale i z dalších obrazových vstupů. Současné nahrávání i posun v čase lze označit za samozřejmost, délku posunu pak můžete nastavit na maximálně 60, 180 nebo 360 minut.

screen15.jpg screen16.jpg
Práce se soubory je velmi přehledná

Přehrávání videí ve formátu DivX a XviD nedělá Yamadě problémy, kromě toho podporuje také formáty MPEG-1 a OggVorbis, případně nepříliš rozšířený FLAC pro hudbu. I přes certifikaci DivX Ultra si však rekordér neporadí s rozšířeními QPel a GMC. Externí textové titulky k videu jsou samozřejmě podporovány, češtinu v nich zvládá Yamada bez problémů a dokonce se titulky mohou jmenovat úplně jinak než soubor s videem – prostě si je před přehráváním v souborovém správci vyberete a pak spustíte film samotný. Prohlížení fotografií je i u velkých snímků až neobvykle rychlé a při prohlížení vám může na pozadí hrát hudba.

screen18.jpg screen21.jpg
Zobrazení ID3 popisek MP3 hudby je zcela bezproblémové

Při přehrávání se nevyhnete práci ve správci souborů, který je velice přehledný, zobrazuje i dlouhé názvy souborů s českými znaky a při přehrávání hudby i informace o ní – čas přehrávání i ID3 tady u formátu MP3. Soubory na disku můžete ve správci souborů libovolně kopírovat, přesouvat, mazat, vytvářet nové adresáře atd. Rekordér Yamada také dovoluje zkopírovat cokoliv z DVD nebo USB vstupu na pevný disk či přehrávat přímo z připojeného USB disku. A pokud se budete nudit, můžete si zahrát třeba tetris.

dálka.jpg
Ovládání dálkovým ovladačem bylo velice pohodlné, jelikož dobře padne do ruky, tlačítka má rozmístěna velice přehledně, některé navíc barevně odlišené. Na rozdíl od některých jiných rekordérů s ním můžete také bez problémů ovládat i hlasitost zvuku

S kvalitou obrazu jsme nezaznamenali žádné problémy, pouze při sledování digitální televize se občas projevovalo mírné trhání obrazu. Co nám však vadilo více, byla vysoká aerodynamická hlučnost malého zadního větráku, způsobená především špatným tvarem mřížky.

+ digitální tuner DVB-T
+ dálkový ovladač
+ rychlé prohlížení fotografií
+ velké množství funkcí

- hlučnost
- podpora pouze DVD+R/RW
- nelze nastavit nahrávání pomocí EPG
- pouze 8 pořadů v seznamu nahrávek
- nemá HDMI a upscaling

Yamada DTR-1000HX

Cena 7 205 Kč (verze s 250GB diskem 7 992 Kč)

  • pevný disk 160 GB
  • kvalita záznamu HQ (34 hod. HDD, 1 hod. DVD), SP (68 hod. HDD, 2 hod. DVD), SP+ (85 hod. HDD, 2,5 hod. DVD), EP (102 hod. HDD, 3 hod. DVD), LP (136 hod. HDD, 4 hod. DVD), SLP (204 hod. HDD, 6 hod. DVD)
  • formát záznamu MPEG-2
  • podporovaná média DVD+R/RW
  • dekodéry zvuku Dolby Digital, PCM
  • TV tuner digitální DVB-T, analogový
  • vstupy RF, SCART, 2× S-Video, kompozitní, 2× stereo, DV
  • výstupy RF, SCART, S-Video, komponentní a kompozitní video, optický a koaxiální digitální audio výstup, 5.1/stereo
  • čelní panel DV, USB, stereo (2× cinch), kompozitní video
  • podporované formáty DVD, DivX, XviD, MPEG-1, OggVorbis, MP3, WMA, FLAC, JPG
  • odstup signál-šum 90 dB
  • příkon normální/standby: 40/3 W
  • rozměry (v × š × h) 48 × 430 × 308 mm
  • hmotnost 4,7 kg
  • příslušenství napájecí kabel, 2× kabel stereo audio (2× cinch), kabel stereo audio + kompozitní video (3× cinch), dálkový ovladač, manuál

Zapůjčil

Ycnega Technologies, Brno
kontakt 533 440 100, www.ycnega.cz
záruka
2 roky

AVmania.cz hodnotí
nahráváníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.pngHvezda_0.png6/10
přehráváníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.png9/10
kompatibilitaHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.png9/10
výbavaHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.png7/10
ovládáníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_0_tmavsi.png8/10

Určitě si přečtěte

Články odjinud