7
Fotogalerie

XBMC levně: Raspberry Pi nebo Android?

Jak nejlevněji dostat XBMC do obýváku? Už za tisíc korun můžete mít přehrávač filmů, připravte se ale, že bez kompromisů to nepůjde.

Ještě před pár lety bylo nejlevnějším řešením pro XBMC pořízení Apple TV za dva tisíce korun. Aktuální třetí generace Apple TV ale stále vzdoruje snahám o odemknutí, bez kterého tam XBMC nedostanete. Naštěstí existuje už více řešení pro ty, kteří chápou, že ušetřená koruna znamená trochu práce navíc.

Aktuálně se pro zájemce o nejlevnější přehrávač pro XMBC jedná o dvě platformy. Miniaturní počítač Raspberry Pi a levné Android počítače, často ve tvaru USB disku s HDMI konektorem pro přímé zapojení do televizoru.

Raspberry Pi

Samotný počítač, nebo spíše jen základní deska s procesorem, je velmi levný. Za přibližně tisíc korun získáte překvapivě schopný kousek hardwaru s HDMI výstupem, konektorem pro LAN a dvěma USB porty. Budete ale ještě potřebovat aspoň 4GB SD kartu, obal a napájení. Oceníte i bezdrátovou klávesnici s myší. I když obal poskládáte z Lega, napájení zajistíte z USB portu na televizoru a klávesnici si dočasně půjčíte od počítače, počítejte s investicí okolo dvanácti set Kč.

rpiand6.jpg

Raspberry Pi nemá WiFi, to musíte řešit dokoupením kompatibilního USB adaptéru, současně ale pak musíte výrazně posílit napájení. Ostatně, i pokud hodláte připojovat USB disky, s obyčejným USB napájením nevystačíte. Doporučuje se pak investice do USB hubu s alespoň 3A napájením, takový ale může stát stejně jako samotný počítač, navíc se zvýší počet krabiček u televizoru. Pokud ale máte k televizoru přivedený drátový Ethernet a případné USB disky mají vlastní napájení, Raspberry Pi si vystačí s normálním USB napájením.

Raspberry Pi není z pohledu hardwaru nějak extra výkonný počítač, ale díky prodejům v řádu stovek tisíc kusů je to dostatečně rozšířená jednotná platforma, aby se pro ni vyplatilo XMBC optimalizovat. Standardem je tedy přehrávání 1080p videa i na tomto slabém hardwaru.

 rpiand7.jpg rpiand8.jpg
Raspberry Pi můžete schovat do Lega, ale z obchodu dorazí jen tato základní deska.
Důležité konektory naštěstí nechybí.

Existuje několik různých variant XMBC pro RPi. Narazíte na Openelec, Raspbmc a Xbian. Rozdíly jsou ve způsobu nastavování, Raspbmc slibuje rychlejší prostředí, Xbian podporu přehrávání z HDMI i analogového výstupu současně. Nakonec jsem ale skončil u Openelec, který se „snadno“ instaluje a umí vše podstatné. Xbian mi nešel nainstalovat a Raspbmc nebyl o tolik jiný, aby se mi chtělo znovu vše nastavovat, když Openelec funguje.

Snadnost instalace jsem dal do uvozovek záměrně. Musíte si stáhnout program win32diskimager pro zapisování .img souborů na SD kartu a najít .img soubor pro instalaci XMBC. Ten není ale na oficiálním serveru Openelec.tv, ale na openelec.thestateofme.com. Jak zapíšete soubor na SD kartu, už ji stačí jen vložit do Raspberry Pi. Jak říkám, snadné.

Výhodou XMBC na Raspberry Pi je podpora ovládání přes HDMI-CEC, když to váš televizor umí (TV mladší jak dva roky to snad umí všechny). Pak směrový kříž, potvrzování, tlačítko zpět a případně i tlačítka Play/pause/stop na ovladači televizoru fungují i v prostředí XMBC. Díky tomu ušetříte za dálkové ovládání, navíc nemusí být Raspberry Pi vidět z pohovky. Do USB na Raspberry můžete klidně připojit klávesnici, když je nutné napsat nějaký delší text. Základní ovládání ale zvládnete s ovladačem pro televizor.

Android na tyčce

Počítačů s Androidem je na trhu celá řada, a to i když budeme ignorovat mobilní telefony a tablety. Typickým představitelem těchto počítačů je Rikomagic MK802, my si ale představíme Evolveo Infinity Stick X2.

Důvod je jednoduchý, Evolveo má totiž už po vybalení z krabice předinstalovaný XBMC, navíc rovnou v balení je dálkové ovládání a infra snímač na kabelu. Instalace je tak jednoduchá. Stačí jej zapojit do HDMI a USB pro napájení. Případné kabely a napájecí adaptér jsou součástí krabice, takže žádné dodatečné náklady nejsou nutné. Doporučená cena je 1 760 Kč a přibližně tak stojí i ostatní podobné Android počítače.

K síti se připojuje přes bezdrátovou síť a jediný USB port využijete nejspíš pro klávesnici a myš. Rovnou ale uvedu nejvážnější problém těchto počítačů – mizerná WiFi. Infinity Stick X2 má potíže i s routerem vzdáleným tři metry ve stejné místnosti. Připojí se, ale rychlost nestačí na přehrávání čehokoli z kategorie 720p nebo 1080p.

rpiand1.jpg rpiand2.jpg
Samotný počítač obsahuje vše podstatném v miniaturním těle velikosti většího USB disku
 

Problémy s citlivostí WiFi hlásí uživatelé i u jiných podobných počítačů, proto raději budu varovat. WiFi je slabinou a pokud na ni budete spoléhat, dejte router přehrávači co nejblíže. Drátová síť je možná jen přes dokoupitelný USB-Ethernet adaptér, který ale zabere jediný USB port a zvedne celkovou cenu. V případě Androidu existují i větší a mírně dražší počítače (přibližně 2,5 tisíce), které už LAN mají a výtku na WiFi vyřeší. Bohužel slabý příjem WiFi je tady spíše vlastnost než chyba.

rpiand3.jpg rpiand5.jpg
Dokoupit můžete bezdrátový ovladač s qwerty klávesnicí a emulací kurzoru myši, v základu dostanete jednoduchý infra ovladač.

Evolveo se u XBMC spoléhá na projekt XBMCAndroid, který zdatně maskuje základní Android a i aplikace umí spouštět z XBMC. XBMC tady může fungovat i jako launcher, takže přímo po zapnutí vidíte jen XBMC. Pro přehrávání videa se ale nepoužívá vždy přehrávač XBMC, při přehrávání z internetu nebo lokálního umístění (SD karta, USB disk) se spustí MX Player, čímž přijdete o jednotný vzhled prostředí a třeba o možnost stahování titulků z internetu.

Na normální Android můžete nainstalovat i základní XBMC, kde se vše bude přehrávat v jednom stylu, přijdete ale zase o nastavení systému z prostředí XBMC. Nakonec můžete sami sáhnout do konfiguračních souborů a zkusit ručně MX Player zablokovat, pokud si na to troufnete.

Když si odmyslím tragickou WiFi, není koncept Evolveo Infinity Stick X2 špatný. V jedné krabici dostanete vše potřebné včetně kabelů a dálkového ovládání. Bez instalace tam jede XBMC a k Androidu se případně dá dostat, když to potřebujete.

Výkon procesoru s grafikou stačí i na 3D hry, narazíte ale spíše u ovládání. Většina vyžaduje dotykový displej, který nenahradí ani ťuknutí kurzorem myši.

Raspberry Pi nebo Android?

Cenou vede Raspberry Pi a pokud chcete jen XBMC, nemá Android výhodu. Sice na Raspberry Pi můžete spustit linuxové prostředí s prohlížečem internetu a ve volných chvílích si programovat aplikace, musíte ale vypnout počítač a vyměnit SD kartu se systémem, abyste XBMC opustili. V případě Androidu můžete vedle XBMC provozovat i další aplikace pro Android včetně her nebo video aplikací jako je iVysílání nebo Netflix. Raspberry Pi je tedy univerzálnější platforma, z pohledu uživatele u televizoru ale více zaujme Android.

Pokud máte u televizoru drátovou síť a televizor podporuje HDMI-CEC, zvolte Raspberry Pi. Je to levné a funkční. S bezdrátovou sítí a chutí pro Android na televizoru zkuste Android v krabičce. Možná ale budete muset zkoušet, který z nich bude mít dostatečně silný příjem WiFi pro vaše potřeby.

Určitě si přečtěte

Články odjinud