20
Fotogalerie

Velký test domácích sluchátek - část 1.

Kapitoly článku:


Beyerdynamic DT 440

Beyerdynamic DT 440 Edition německý výrobce označil za sluchátka otevřené konstrukce a nelze s ním než souhlasit. Vnější strana mušlí, resp. černě lakovaná část vložená do stříbrné plastové schránky, má patrnou perforaci. Sluchátka jsou koncepčně podobná Kossům PRO3AA. Mezi hlavní rysy patří klasický hlavový most s možností regulace a na kloubech umístěné vidlice sloužící jako držáky mušlí. Existuje ale několik dost podstatných odlišností.

Nejprve k hlavovému mostu. Ten je na rozdíl od výše popsaného konkurenta rozdělen na tři na sebe plynule navazující části. Prostřední část nese ze spodní strany měkký koženkový polštářek za účelem dosažení vyšší pohodlnosti v oblasti temene hlavy. Zbylé dvě části jsou nenápadně připojeny k té hlavní. Proč není most z celistvého kusu? Opět výrobce myslí na komfort. Pokud má posluchač větší hlavu, je třeba více most roztáhnout. V tomto případě dojde k mírnému vychýlení částí na stranách (na ně pak navazují vidlice s mušlemi), což nezpůsobí tak velký zpětný tlak.

DSC08964.jpgDSC08967.jpgDSC08970.jpg

Chválím dobré výrobní materiály. Plasty působí pevně, kloubové spojení nevykazuje žádné nechtěné pohyby, náušníky jsou potažené velurem. Přívodní kabel – taktéž vedený do jedné mušle – má oproti „Kossáckému“ o poznání větší průměr, působí odolněji a nemá takovou tendenci k zamuchlání. Opět potěší šroubovací redukce z 3,5mm jacku na jack 6,3 mm a navíc i označení pravé + levé strany Brailovým písmem.

Názor Tomáše a Petry

Petra: Jéé, ty jsou pěkné. Barevná kombinace mi připadá povedená a logo Beyerdynamic navrchu mostu podtrhuje dojem, že nejde o laciný kousek. Super jsou hebké náušníky.

Tomáš: Sluchátka vynikají velkou pevností, nevržou, neklepou se. Poctivý výrobek. Fajn mi připadá možnost částečného složení – zmenšení rozměru.

Komfort a izolace

Stavím se k názoru, že chcete-li dostat přirozený „velký“ zvuk, otevřená konstrukce je zkrátka nutností. Existují samozřejmě i audiofilské uzavřené typy s precizním zvukem, ovšem dražší než modely na podobné kvalitativní úrovni v otevřené skupině. U otevřených typů je k uchu navíc zajištěn lepší přísun okolního vzduchu, takže nedochází k enormnímu pocení. Přese všechny výhody se ani této konstrukci nevyhne negativní stránka a tou jsou horší izolační schopnosti. Směrem ven proniká zvuk o různých intenzitách (v závislosti na poměru otevřené části oproti celkové ploše mušle) a co je horší pro nerušený a kvalitní poslech, proniká zvuk i směrem dovnitř.

Zmiňované vlastnosti platí i v případě DT 440. Zvuk proniká směrem od posluchače v daleko větší míře než u Koss PRO3AA - při jejich poslechu je v místnosti poměrně klid. Jedná se však o sluchátka určená pro domácí prostředí, takže předpokládám, že v prostředcích hromadné dopravy nikomu nadšeně vyhrávat nebudete. Směrem k posluchači také logicky proniká více zvuku než u zavřených typů. Přesto v tomto směru nepatří k propadáku, extrémně otevřené mušle jsou na tom hůře.

DSC08971.jpgDSC08975.jpgDSC08978.jpg

Sluchátka na hlavě sedí jistě, a přesto nikterak netlačí. Vyšší míra pohodlí souvisí s popisovaným pojetím hlavového mostu, velice pohyblivém uchycení mušlí v oblasti vidlic, možností jejich výkyvu do stran a na dotek příjemným velurem, který pokrývá měkké náušníky. Mušle a současně s nimi i náušníky jsou dostatečně velké, ucho tedy obepínají volně a nedotýkají se ho.

Názor Tomáše a Petry

Petra: Oproti Kossům podstatně pohodlnější kousek. Náušníky se o hlavu krásně starají a nedělají žádnou neplechu. O sluchátkách na hlavě sice vím, ale nikde nic netlačí.

Tomáš: Takhle si představuju komfort na vysoké úrovni za přijatelnou cenu. Měkké náušníky s dobrým potažením posunují pohodlí daleko od Koss PRO3AA.

Zvukový rozbor

Beyerdynamic rozhodně umí vyrobit sluchátka s precizní reprodukcí. Tato levnější varianta je zdařilým odrazem letitých zkušeností a má blízko i k vyšším modelům. Mezi největší slabiny reprodukčních vlastností patří zvýrazněné vyšší střední a výškové pásmo, které inklinuje k ostrosti. Méně důrazu na tato pásma by přednesu jednoznačně prospěla. Více ale není co vytknout. Zvuk je celistvý, elektrodynamický měnič se až na výraznější část pásma žádných excesů nedopouští. Posluchači dokáže podat jednoznačně více detailů než konkurent od Koss.

Oproti HD 800 nabídnou větší porci basů, ale rozhodně ne v takové míře jako Koss (možná lépe Bass) PRO3AA. Spodní pásmo je dostatečně důrazné a stejně se dokáže držet na uzdě. Nezasahuje nijak výrazně tam, kam nemá a dokáže posluchače poměrně snadno probudit ke kývavým pohybům hlavou.

Hlasy na středech zvládají relativně snadno a příliš nebarví jejich charakter. Zvukový přednes není tak přiblížen v hlavě, snahu o širší a hlubší podání odhalíte oproti americkému konkurentovi ihned. Vyšší hlasitost „čtyřistačtyřítkám“ nečiní zvláštní potíže, výrazně se zkreslení projeví až při neposlouchatelné hladině.

Názor Tomáše a Petry

Petra: Zvuk DT440 mi připadá celkem přirozený. Basů je méně, přesto o nich rozhodně vím. Pro mě ideální „nastavení“. Ke zbylým pásmům nemám výhrady.

Tomáš: Charakterově odlišné od toho, na co jsem zvyklý. Čistá reprodukce, ničím nezanesená, všeho je přítomno tak nějak normálně. Poslech mě moc nebaví a ne a ne přijít na to, čím to je způsobeno.


Audio-Technica ATH-AD500 – japonec na konec

Audio-Technica ATH-AD500 bez okolků zařadím k otevřeným typům a to hned v momentě prvního setkání. Mušle jsou z vnějšku pokryty kovem s četnými otvory ve tvaru šestiúhelníků. Nemohu se tedy vyvarovat připodobnění k včelím plástvím. Pokud jsem v kontextu s předchozími modely hovořil o klasické jednoduché koncepci, zde bych toto označení za žádných okolností nepoužil. Obrovské mušle nejsou uchyceny na vidlici, ale na kovovém otočném zaobleném trnu, který navazuje na „hlavový most“.

DSC09013.jpgDSC09021.jpgDSC09016.jpg

Specialita téměř všech domácích modelů vyšší třídy od japonského výrobce Audio-Technica spočívá v provedení mostu. Namísto běžného zakřiveného mostu, do kterého se zasouvá část nesoucí vidlice s mušlemi, jsou použity dvě opěrná místa a trubičky držící sluchátka pohromadě. Důmyslná opěrná místa se po nasazení sluchátek perfektně přizpůsobí každé hlavě, protože umí vykonávat pohyby do všech směrů. V reálu to probíhá následovně. Stačí mírně roztáhnout mušle od sebe, což vzhledem ke dvěma samostatným trubičkám není žádný problém, sluchátka nasadit na hlavu a opěrná místa na pružině se prakticky sama postarají o správné a především neuvěřitelně pohodlné usazení.

Materiály působí s ohledem na cenu opravdu exkluzivně. Překvapily mě kovové části, které osvěžují plastový design a pocitově posílají model do vyšší třídy. Přívodně kabel je veden do jedné mušle, má přibližně stejný průměr jako DT 440, ale o něco vyšší ohebnost. Oproti kolegům jsou „pětistovky“ o poznání větší.

Názor Tomáše a Petry

Petra: Vysoce přitažlivý design. Krásné detaily jako např. kovová část připomínající lískový oříšek, kovová mřížka na mušli s pěkným logem. Trochu mi ale vadí velké rozměry.

Tomáš: Sluchátka podle mého gusta. Pro někoho budou mít možná trochu kontroverzní vzhled, ale mně se opravdu líbí. Výborné jsou materiály a velikost mušlí.

Velká otevřenost, malá izolace

Tento model patří k více otevřeným modelům, s čímž souvisí popisované přednosti a zápory v ještě o něco větší míře než u DT 440. Izolace je tedy standardně na nízké úrovni. Do venkovního prostředí proniká velká porce zvuku z měničů, současně je ke správnému a nerušenému poslechu potřeba nízká intenzita hluku v místnosti. Izolaci rozhodně neprospívá menší přítlak v oblasti spánku. Mezi náušník a hlavu na tomto místě bez problému strčím i malíček.

Horší izolační schopnosti zastoupí vynikající pohodlí. Systém mostu a opěrných míst s automatickým přizpůsobením spolu s rozměrnými sametovými náušníky na hlavě vytvoří nepopsatelně příjemný pocit. Ani po opravdu dlouhé době poslechu se sluchátka v tomto směru nijak negativně neprojeví, prakticky je ani neucítíte. Bezpečně v tomto ohledu poráží model od Koss i Beyerdynamic a patří k nejpohodlnějším typu v celém megatestu!

Názor Tomáše a Petry

Petra: V prvním momentě po nasazení mě napadlo jen. To je síla! Jako kdybych měla na hlavě jen pírko. Oproti ostatním ani nevím, že je mám na hlavě!

Tomáš: Zalíbila se mi fáze, kdy sluchátka doslova sklouznou směrem na uši. Je to dáno těma odpruženými pacičkami. Těžko popsatelný komfort. Jsem unesen.

Tradiční zvuk

Výrobce Audio-Technica si u mě získává čím dál větší sympatie. Kromě výborné konstrukce, jež umožňuje dlouhý komfortní poslech, umí také vyrobit povedený elektrodynamický měnič. Už při nastavení nižší hlasitosti odhalí v přednesu detailní linky. Basů je v reprodukci obsaženo z testovaných modelů nejméně. Množstvím se blíží k DT 440, od PRO3AA jsou na hony vzdáleny.

DSC09027.jpgDSC09026.jpgDSC09018.jpg

Při pečlivějším poslechu rozhodně zaujme snaha o vyrovnaný přednes. Basové, středové i výškové pásmo mají kvalitativní rovnováhu. Středy a výšky disponují přesvědčivostí, životem a snahou o přirozenost. Přesto především v oblasti vyšší polohy zpěvu cítím ještě značné rezervy.

Z testovaných modelů patří první příčka v prostorovém podání právě japonskému modelu. Nástroje jsou bohatě rozprostřeny, lokalizace pohybujícího se zpěváka nečiní žádné problémy a hudební díla s přesunujícími se tóny z jednoho kanálu přes střed do druhého nepůsobí rozbitě. Ve vyšších hlasitostech se chovají prakticky stejně jako Beyerdynamic DT 440, dojde jim dech až při enormní intenzitě.

Názor Tomáše a Petry

Petra: Reprodukčně asi nejlepší z trojky. Basů dostatek, líbí se mi přednes hlasů.

Tomáš: Snadno se člověk zaposlouchá a zapomene na okolí (to je dáno i tou parádní pohodlností). V reprodukci mi nic nechybí, není tam ani nic navíc.

Zapůjčil

  • Internetový a kamenný obchod www.headphones.cz
  • Rokycanova 40, 615 00 Brno, tel.: 548 53 10 49

Koss PRO3AA

Cena internet: cca 2 400 Kč

  • konstrukce circumaruální, uzavřená
  • typ měniče dynamický
  • frekvenční rozsah 15 – 20 000 Hz
  • zkreslení < 0,1 %
  • citlivost 100 dB SPL (1 mW)
  • impedance 60 Ohm
  • hmotnost 300 g
  • přívodní kabel 2,5 m do jedné mušle 
  • konektor jack 3,5 mm, šroubovací 6,3 mm

Beyerdynamic DT 440

Cena internet: cca 3 300 Kč

  • konstrukce circumaruální, otevřená
  • typ měniče dynamický
  • frekvenční rozsah 5 – 35 000 Hz
  • zkreslení < 0,1 %
  • citlivost 95 dB SPL
  • impedance 32 Ohm
  • hmotnost 320 g
  • přívodní kabel 3 m do jedné mušle
  • konektor jack 3,5 mm, šroubovací 6,3 mm

Audio-Technica ATH-AD500

Cena internet: cca 2 500 Kč

  • konstrukce circumaruální, otevřená
  • typ měniče dynamický
  • frekvenční rozsah 10 – 30 000 Hz
  • zkreslení < 0,1 %
  • citlivost 99 dB/mW
  • impedance 66 Ohm
  • hmotnost 260 g
  • přívodní kabel 3 m do jedné mušle
  • konektor jack 3,5 mm, redukce 6,3 mm

Určitě si přečtěte

Články odjinud