54
Fotogalerie

Velký srovnávací test sluchátek s mikrofonem aneb herní headsety

Kapitoly článku:


Jak jsme testovali

Sluchátka jsme testovali pomocí interní herní zvukové karty Sound Blaster X-Fi. USB headsety pak byly napojeny přímo k portu počítače. Pokud se objevil problém například s rušením, vyzkoušeli jsme headset s několika dalšími počítači pro potvrzení chyby na straně sluchátek.

Jako první jsme zhodnotili celkové zpracování headsetu, jeho polohovatelnost a rozsah přizpůsobení. Kladné body si headset odnášel za bohaté polstrování a kvalitní materiály. Po nasazení se ihned objevily první neduhy v konstrukčním zpracování a ergonomii, nicméně tato položka byla otevřená po celou dobu testu. Některá na první pocit komfortní sluchátka totiž začala během testování všech charakteristik vadit, například kvůli velkému přítlaku nebo vysoké hmotnosti. Celkový komfort jsme tedy vyhodnotili nakonec. V první části jsme zhodnotili i úroveň utlumení okolních ruchů a pronikání zvuků do okolí, dále polohovatelnost mikrofonu a dodávané příslušenství.

Hledejte kompromis

Následoval nejdůležitější poslechový test. Zde jsme kvality sluchátek hodnotili ve dvou oddělených kategoriích – film/hry a hudba. Testování reprodukce jak filmů, tak hudby probíhalo při stereofonním poslechu všech sluchátek. Záměrně jsme zvolili stereofonní poslech, aby nedošlo k znevýhodnění klasických stereofonních headsetů. V prvním případě nám pro test posloužilo několik typicky efektových trailerů z akčních filmů, kdy jsme sledovali především hutnost efektů a to, jak sluchátka dokázala vtáhnout doprostřed dění. Trailer spíše povídkového filmu pak posloužil k hodnocení dialogů a jejich zkreslení.

gaming_headsets.jpg 

Pro testy ve hrách jsme vyzkoušeli hned několik různých žánrů. Akci Crysis a multiplayerový Team Fortress 2, závodní Need for Speed: Hot Pursuit a letecký simulátor Lock On. Důležitou testovanou oblastí představovalo podání prostoru. Body navíc samozřejmě získala sluchátka s reálným prostorovým zvukem. Protože se jedná o herní headsety, výkon ve hrách představoval hlavní váhu testu.

Jak jsme se přesvědčili na vlastní uši, (ne)úspěch v této kategorii pak nezaručoval úspěch i v poslechových testech. Hudební přednes a vyrovnanost jsme testovali na několika kvalitních hudebních nahrávkách nejrůznějších žánrů. Od čistokrevného rocku ze šedesátých let přes metal, elektronickou hudbu, na přednes specificky náročný jazz, až po klasickou hudbu. Při poslechu jsme požadovali hutné, ale neúnavné a přesné basy, zřetelné středy, které se bohužel často utápí a ztrácí na pozadí, a shora neořezané výšky.

Kvalitu mikrofonu jsme prověřili pomocí testovacího hovoru na Skype a přímo pro vyzkoušení v krutých bojích posloužil multiplayerový zápas v Team Fortress 2.

Nakonec zbývalo zhodnocení dálkového ovládání: pouze korekce hlasitosti znamenala zisk čtyř bodů, vypnutí mikrofonu body dva, stejně jako vypnutí reproduktorů. Další přednosti anebo nedostatky ovladače jsme zohlednili připsáním anebo stržením dalších bodů. Pouze malým rozptylem byla obodována délka kabelu.


Typy sluchátek

Konstrukce sluchátek má velký vliv na konečnou celkový projev sluchátek i na pohodlí, které headset nabídne. Další rady pro výběr sluchátek naleznete v článku  Svět sluchátek: vybíráme si ta pravá. Zde si povězme něco málo o konstrukcích.

Intraaurální sluchátka se vkládají přímo do ucha co nejblíže vyústění sluchovodu. Tato sluchátka se dále dělí na tzv. pecky a špunty. Pecky mají klasickou kruhovou plochu překrytou obvykle molitanem. Vzhledem k rozměrům a špatným izolačním schopnostem obvykle nenabízí příliš kvalitní zvukový přednes. Válcové špunty se vkládají až do zvukovodu a díky gumovému pružnému okraji perfektně izolují hluky okolí.

Supraaurální sluchátka doléhají přímo na ušní boltec, náušník tedy nepřesahuje rozměr ucha. Na tato sluchátka jsou kladeny největší ergonomické požadavky. Povrchový materiál musí být příjemný a sluchátka musí mít ideální tlak. Vzhledem k tomu, že naše uši nejsou ve svislém směru rovnoběžné, mají tato sluchátka tendence sjíždět směrem dopředu. Zde se tedy projevuje polohovatelnost a celkový komfort sluchátek. Tato sluchátka najdeme mezi těmi nejlevnějšími a nekvalitními, až po ty nejdražší a velmi kvalitní.

Circumaurální sluchátka obepínají celé ucho, díky čemuž nabízí vysoký komfort a velmi dobrý útlum okolních hluků. Dostatečné rozměry umožňují vyrobit skutečně precizní měnič s výbornou reprodukcí. Pozor ale, tato konstrukce automaticky neznamená kvalitní reprodukci, čehož zneužívají neznámí výrobci. Mezi hlavní nevýhody patří vyšší hmotnost, díky izolaci se také některým uživatelům mohou uši potit.


Hlavní parametry sluchátek

Frekvenční rozsah v hertzích [Hz] udává interval při určité toleranci (útlumu [dB]), který obvykle určuje pokles hlasitosti na okrajích kmitočtového pásma. Udává se, že zdravý člověk slyší frekvenční rozsah 20 Hz až 20 kHz. Sluchátka s tímto frekvenčním rozsahem by měla všechny frekvence zahrát s co nejmenším útlumem a všechny slyšitelné tóny stejně hlasitě.

Impedance udává odpor sluchátek, jednotkou je Ohm [W]. Impedance by měla být stejná nebo podobná impedanci zesilovače. Platí jednoduchý vztah: čím vyšší je impedance sluchátek, tím tišeji budou na určitém zesilovači hrát. Pro počítačové headsety se ustálila hodnota 32 W.

Citlivost vyjadřuje prakticky akustický tlak zvuku v ose reproduktoru ve vzdálenosti jeden metr při vybuzení reproduktoru elektrickým výkonem jeden watt. Vyšší hodnota tedy znamená především vyšší hlasitost, hodnoty nad 100 dB jsou považovány za velmi dobré.

Podrobnější informace na co si dát pozor a co je pro vás důležité najdete v článku Slovníček: technické parametry sluchátek.

Určitě si přečtěte

Články odjinud