33
Fotogalerie

Velký srovnávací test přenosných sluchátek

Kapitoly článku:


4. místo Koss sportaPro

Cena 1390 Kč

Bramborová medaile pro uzavřená skládací sluchátka konstrukčně i zvukově velice podobná jejich známějším protějškům. Postrádají ComfortZone, jsou levnější a méně nápadné, chuť k živé reprodukce jim přesto neschází

DSC09217.jpg DSC09220.jpg
Zvuk: Zvukový přednes se dá zjednodušeně označit jako o něco méně detailní a více zkreslená reprodukce Koss portaPro. Basy se chovají stejně, převažují nad ostatními kmitočty. Výšky a středy na mě působí více synteticky a občas dochází k nepříjemné ostrosti. Neprojevuje se tolik diskutované ( u uzavřených sluchátek) plastové zabarvení zvuku. Hlavní vliv na to má konstrukce, kterou bych já zcela uzavřenou nenazýval. Plastová schránka, ve které je uložen měnič, má na straně směrem ven perforaci umožňující dýchání. Přízvisko polouzavřená by bylo možná vhodnější. Budu-li ale respektovat označení výrobce, z uzavřených modelů mají naprosto nejhorší izolační vlastnosti a to směrem ven i opačně.

sportaPro.png 

Pohodlí: Komfortního pobytu otevřených portaPro nedosahují. Oblast pro spánkovou oblast má menší rozměry a navíc nedisponuje systémem ComfortZone. Pokud byla přímo porovnána Koss portaPro s komfortní zónou se sportaPro, která touto nadstandardní funkcí nedisponují, zjistil jsem obrovské rozdíly. ComfortZone má nediskutovatelný pozitivní vliv na pohodlí. Koss sportaPro kromě umístění za pomoci hlavového mostu v oblasti temene umožňují také posun mostu do týla. V tomto případě dojde ke ztrátě stability a pohodlí se rapidně snižuje.

DSC09222.jpg

Provedení: Z hlediska provedení jsou sluchátka v testu bezpečně nejhorší. Levné materiály použité při výrobě mající navíc vzhled plastové hračky vysloveně zamrzí. Nezachraňuje to ani stříbrný nástřik, který nese název společnosti Koss.

Jaromír Puk: Pohodlí je spíše průměrné. Zvuk celkově posunutý k basům, veškeré vokály mají zvýrazněnou spodní část spektra a působí zastřeně. Na středech chybí potřebná čistota, stejně tak se nedostává čistých výšek. Basy jsou hutné a poměrně příjemné, nikoliv však přesné. Poslechový prostor působí hodně úzce. Kladem je, že horší nahrávky netrhají uši.

Názor laika: Koss sportaPro vypadají jako laciný výrobek, čemuž ale cena rozhodně neodpovídá. Považuji je za vzhledově nejméně povedená sluchátka v testu a nezachraňuje to ani možnost složit most do týla. Zvukově jsou však překvapivě dobrá. Koženková brašnička na přenášení je sympatickým dárkem, jenomže dostat sluchátka dovnitř vyžaduje chvíli tréninku (pozn. redakce: hrdlo, resp. celá taštička by mohla být opravdu o něco málo větší). Líbí se mi také redukce na 6,3mm jack a samozřejmě nemohu zapomenout na doživotní záruku.

AVmania.cz hodnotí
zvukHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
pohodlíHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.png7/10
provedeníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.pngHvezda_0.png6/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_0,5_tmavsi.pngHvezda_0_tmavsi.png7/10

Bronzová medaile pro Grado iGrado

Cena 1990 Kč

Na třetí místo se probojovala novinka americké firmy Grado. Otevřená iGrado jsou konstrukčně nejvíce odlišná od ostatních sluchátek v testu. Místo temenního hlavového mostu mají týlní a z toho plyne nemožnost skládání.

gr1.jpg gr3.jpg
Zvuk: Po zvukové stránce není mnoho k vytknutí. Basy doplňují nahrávku v nižší míře než Koss portaPro, ale je jich více než u Sennheiser PX100. Nesetkal jsem se s žádným zaváhání v tomto ohledu. Sluchátka hrají detailně, přesto je tu ale. Reprodukce má tlumený charakter, hezky to vyjadřuje tvrzení, že hrají jako pod dekou. Kde bylo u portaPro nebo PX100 zřetelně slyšet cinknutí činelu nebo jemné drnknutí o strunu kytary, u iGrado to bylo mírně tlumené a postrádalo zdravou naléhavost. Grado iGrado propouští zvuk až přespříliš ven, takže nejsou vhodná pro posluchače, kteří mají rádi hlasitý poslech, ale zároveň neradi ruší ostatní. Izolace od okolí patří k těm horším, opět se potvrzuje hlavní neduh otevřených sluchátek na ven.

gr4.jpg

Pohodlí: K nošení sluchátek nebudete potřebovat hlavu. Uznávám, to byl hloupý vtip. Hlavu samozřejmě potřebovat budete, na rozdíl od ostatních modelů však nenasadíte sluchátka za pomoci hlavového mostu. Grado iGrado se posadí za uši podobně jako brýle a týlní most je veden za hlavou. Tento systém překvapivě poskytuje velmi dobrou oporu a není nikterak výrazně nepohodlný. Někomu by možná nemusel úplně vyhovovat opěr plastové nožky v místě nad uchem, mně to ale problémy nečinilo.

Provedení: Ruční výrobu jako u všech ostatních a bezpochyby luxusnějších sluchátek firmy Grado neočekávejte. Prohlídnete-li si iGrado zdálky, nezklamou tak, jako při bližším zkoumání. Lacině působící plast (navíc nepřesně vylisován) mi nepřípadá moc pevný. Do určité míry je týlní most pružný, při větším vychýlení pružnost ztrácí. Větší pootevření jsem si s obavou o prasknutí raději rychle rozmyslel.

Jaromír Puk: Zadní most si nerozumí s nasazenými brýlemi. Překvapily mne dobré, poměrně čisté vokály, výšky opět nepatří mezi nejčistější. Středy jsou zvláštní - zní čistě, nicméně chvílemi se vyskytnou agresivnější frekvence, které jsou nepřirozené a ruší. Basy nejsou nijak hutné a přesné, možná ale právě proto dokáží sluchátka vytvořit poměrně dobrý dojem širšího otevřeného zvukového prostoru. Sluchátkům některé nahrávky chutnají, jiné ne. Nohavicův Babylon zněl například hezky.

Názor laika: Bílá barva vypadá atraktivně a konstrukce s týlním mostem je přátelská k pracně tvořenému účesu. Z profilu je vzhled únosný, jenže ze předu člověk vypadá jakoby měl velké plastové uši. Odrazuje mě také jejich velikost, která se nedá žádným způsobem zredukovat. Tahle sluchátka bych si dovedla představit pro sportování, na běžné nošení se daji vybrat vhodnější.

AVmania.cz hodnotí
zvukHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.png9/10
pohodlíHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
provedeníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.pngHvezda_0.png6/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_0_tmavsi.png8/10

Stříbrná medaile pro Koss portaPro

Cena 1790 Kč

Na druhé příčce se ocitla legendární přenosná sluchátka Koss portaPro otevřené konstrukce. Jen málokterý člověk pohybující se v audio oblasti o nich neslyšel nebo alespoň nezaslechl. Již od roku 1984, kdy poprvé spatřila světlo světa, odměňují své majitele opravdu výtečným zvukem a pohodlím.

1.jpg6.jpg

Zvuk: Reprodukce je detailní, překvapivě živá a relativně nezkreslená. Výšky a středy zaujmou přesvědčivostí a detailností. Zpěv bohužel místy zaniká v důsledku pověstné basové přemíře. Na druhou stranu nelze říci, že by se jednalo o vysloveně obtížné dunění. V prvním momentě poslechu nevěříte, že je tolik basů schopný reprodukovat jeden jediný měnič (pro jeden kanál), ale druhý opravdu nehledejte, byla by to zbytečně vynaložená námaha. Směrem od posluchače je intenzita zvuku poměrně vysoká, vyšší už byla jen u Grado iGrado. Izolační schopnosti k posluchači nejsou ideální, dokonce mi připadají jedny z nejhorších u otevřených modelů.

portaPro.png

Pohodlí: Promyšlená konstrukce se spánkovým opěrem a regulací přítlaku (ComfortZone) dělá z lehoučkých Koss portaPro bezkonkurenčně nejpohodlnější sluchátka v testu. Nikde nedochází k nepříjemnému tlaku, ale zároveň bezpečně drží na svém místě. Máte-li nestandardní rozměr či tvar hlavy, s největší pravděpodobnostní kombinací velkého rozpětí nastavení mostu a jednoho ze tří možných intenzit přítlaku spánkové opěrky dosáhnete pohodlí také.

3.jpg

Provedení: Propracování jednotlivých částí by mohlo být provedeno s mnohem větším důrazem na kvalitu a vzhled. Materiály jsou sice pevnostně v pořádku a vydrží i dost nehezké zacházení, připomínají však plasty z let dávno minulých. I přes jistou chatrnost celé konstrukce především v místě napojení hlavového mostu na ComfortZone, se neobávám nečekané závady např. prasknutí některé části (samozřejmě při běžném používání).

Jaromír Puk: Velmi pohodlná sluchátka. Důraz na basy je sice efektní, má ale tendence přehlušit jemnější detaily v hudbě. S tím asi také souvisí užší prostor ve skladbách nežli jsem zvyklý a zastřenější vokály. Jinak hudba je podána velmi líbivě, ale s věrností je to už horší. Na sluchátkách zní poměrně pěkně skoro všechno co jim pošlete. Přesto se přiznám, že jsem vzhledem k pověsti sluchátek očekával o dost více.

Názor laika: Tohle bych si na hlavu dobrovolně nedala. Samozřejmě je to věcí vkusu každého člověka, ale já nemám ráda retro-futuristické věci. Zvukově se mi líbí ze všech nejvíce, v prvním momentě poslechu mě velice příjemně překvapilo množství basů. Oceňuji přítomnost taštičky na přenášení, 6,3mm jacku a doživotní záruku.

AVmania.cz hodnotí
zvukHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.png9/10
pohodlíHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.png10/10
provedeníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_0,5_tmavsi.png9/10

Absolutní vítěz testu Sennheiser PX100

Cena 1250 Kč

Absolutním vítězem testu se stávají přenosná skládací otevřená sluchátka Sennheiser PX100. Výtečný zvuk, který se kloubí s komfortní péčí o hlavu a vynikajícím provedením – tolik v jedné větě charakterizován nejlepší přenosný model v cenové kategorii do 2 000 Kč.

1.jpg 3.jpg

Zvuk: Kvalita reprodukce o malý krůček překonala zřejmě největšího a nejznámějšího rivala Koss portaPro. Výhoda oproti němu spočívá především v neutralitě frekvenčního pásma a precizním, detailním přednesem výšek. Srozumitelné střední pásmo, barvy nástrojů a hlasů zpěváků vkusně doplněné na první poslech možná méně obsáhlými, za to však přesnými a neobtěžujícími basy - tak si představuji ideální reprodukci s ohledem na konstrukci a pořizovací cenu sluchátek. Směrem k posluchači propustí dost hluku. Opačně jsou na tom z „otevřenců“ nejlépe.

PX100.png

Pohodlí: Platí podobné výroky jako o uzavřeném protějšku PX200. V oblasti náušníku však vlivem měkčích molitanů ucho tolik netrpí. Dají se tedy označit za pohodlnější, přes to však bych ocenil menší tlak v oblasti mušlí.

9.jpg

Provedení: Konstrukce a materiály jsou až na náušníky mušlí identické jako u Sennheiser PX200. Firma Sennheiser si dává na kvalitu svých výrobků opravdu záležet. Oceňuji, že klouby ramének, které umožňují složení do přenosných rozměrů, navrhl v kovovém provedení.

Jaromír Puk: Sedí lépe, otevřená konstrukce je slyšet i subjektivně na čistějším zvuku. Japonské bubny jsou čitelné a rychlé. Vokály působí příjemně, u černošských spirituálů pěkný sólový zpěv, sbor se už trochu sléval. Rocková hudba podána s odpovídající energií, za klasiku mají pochvalu. Přes analytickou charakteristiku sluchátek jsem někdy zvláště na vyšších středech směrem k výškám postrádal očekávanou čistotu. Jinak poskytují příjemný neunavující zvuk.

Názor laika: Design sluchátek na mne působí velice milým dojmem, rozhodně bych se za ně v běžném provozu nestyděla. Po zvukové stránce bych přivítala o něco málo více basů (pozn. redakce: není problém ekvalizací mírně napomoci). Oceňuji praktickou krabičku pro přenášení, do kabelky jako stvořená.

Pro zvědavce: Dozajista vás zajímá, jak si takový vítěz kategorie přenosných sluchátek poradí se zástupcem kategorie těžké váhy. Ne, opravdu jsem se nezbláznil. Proti Sennheiser PX100 jsem ze zajímavosti postavil Sennheiser HD600, otevřená sluchátka audiofilské třídy, vítěze několika zahraničních testů v domácí kategorii. A jak si několikrát levnější sluchátka vedla? Nebylo možné čekat žádné zázraky a žádné se také nekonaly. Kde HD600 krásně odděleně vybarvila jednotlivé nástroje, PX100 jakoby zaspaly. Výšky přenosných sluchátek působily o mnoho agresivněji a méně jistě, v detailnosti překvapivě příliš nezaostávaly. Basové pásmo zvládla sluchátka domácí kategorie bravurně, přesně dávkované a mohutné basy nezasahovaly do zbytku nahrávky a s gracií ho doplnila. PX100 působily v tomto ohledu jako ochuzený sourozenec. Kvalitám audiofilských „šestistovek“ se nepřiblížily, i přes to jsou PX100 velmi dobrou vstupenkou do světa vysoké věrnosti.

AVmania.cz hodnotí
zvukHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.png10/10
pohodlíHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
provedeníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.png9/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_0,5_tmavsi.png9/10

Test se příbližil svému závěru a já bych měl, jak se sluší a patří, poděkovat všem, kteří se na něm nějakým způsobem podíleli. Slova díků přísluší firmě: Panter s.r.o. a panu Petru Hejtmánkovi z firmy Gothic. Šéfredaktorovi AVmanie Jaromíru Pukovi, který obětoval část svého drahocenného času a poskytl do testu své názory a samozřejmě také laikovi něžného pohlaví Martině (foto a tel. číslo k dispozici v redakci).

Sluchátka zapůjčily:

Koss sportaPro, AKG K27i, AKG K412P, Grado iGrado: firma GOTHIC Rokycanova 40, 615 00 Brno, tel. 548 53 10 49, http://headphones.cz/

Sennheiser PX100, Sennheiser PX200: Panter s.r.o., Praha, 241 040 940, www.panter-praha.cz

Určitě si přečtěte

Články odjinud