9
Fotogalerie

UE metro.fi 2 vs. JVC HA-FXC50: duel špuntů

V první části velkého testu špuntů se utká sluchátkový specialista UE proti u nás nezvyklému výrobci na poli sluchátek JVC.

Kapitoly článku:


Před týdnem úvodní článek ze série Velký test špuntů informoval o metodice testování a představil celkem dvanáct špuntových modelů (číslo se pravděpodobně ještě změní), které se rozsáhlého projektu zúčastní. Dnes nabízíme srovnání prvních dvou. Záměrně jsem vybral IEM metro fi.2 od výrobce Ultimate Ears, jenž má za sebou celou řadu kvalitních i špičkových špuntových modelů viz např. Ultimate Ears triple.fi 10 a postavil ho proti HA-FXC50 od sluchátkového producenta středního proudu JVC.

Tak sluchátka nebo náušnice?

Konstrukce špuntů od JVC je výrazně odlišná od ostatních modelů více či méně dodržujících určitou špuntovou konvenci. Na první pohled zaujme titěrné tělo připomínající roztažené písmeno L. Z jedné strany je plastový výlisek těla zakončen zaoblením a na straně druhé pak přechází v perforovaný kovový váleček, který trochu nezvykle ukrývá měnící ústrojí, o tom ale až později. Barva plastu je černá. Z vnější části výrobce vsadil ozdobný prvek v podobě stříbrné imitace kovu s vcelku výrazným logem. Pokud máte nasazená sluchátka v uších, v místě ušního prostoru boltce oči okamžitě upoutá právě tento lesknoucí se prvek. Pro někoho by mohly být tázavé výrazy (co to má ten kluk proboha za divné náušnice?) okolí nepříjemné.

DSC04337.jpg DSC04341.jpg

Přibližně v místě „zlomu“ těla vchází kolmo do útrob obou sluchátek tenká žilka přívodního kabelu. Kabel nemá na můj vkus příliš velký průměr, obával bych se tedy nechtěného zlomení či přetržení. Na druhou stranu oplývá výbornou flexibilitou, takže při poslechu nijak neobtěžuje a netahá při nešťastném pohybu hlavou, kdy se část zachytne o oděv, sluchátko ven z ucha. Špunty ke zdroji zvuku připojíte standardním rovným 3,5mm jack konektorem.

Protivník z vyšší váhové kategorie

Ultimate Ears u modelu metro.fi 2 vsadila na tradičnější konstrukci špuntového těla. To je tvořeno ze dvou do sebe vsazených plastových výlisků, při čemž většinu soudkovitého těla zaujímá tmavě šedý plast s mírně pogumovaným povrchem. Druhá část, která přechází do zvukového vyústění kanálku, dostala stříbrný nástřik. Po bocích lze spatřit šedé logo společnosti Ultimate Ears ve zkrácené podobě, tedy písmena UE.

DSC04324.jpg DSC04329.jpg

Přívodní kabel vstupuje běžným způsobem do spodní (a zadní) části sluchátek. Na první pohled upoutá masivní přechod ze sluchátka v samotnou žilku, kde naleznete žebrování známé např. z jack konektorů. Kabel má více než dostatečný průměr, nebojím se ho ve špuntové sféře nazvat po této stránce nadprůměrným. Jenže všechno má svá ale, takže i v tomto případě jedno existuje. Větší průměr kabelu způsobuje snížení ohebnosti, což má za následek horší manipulaci a nepříjemné momenty, kdy kablík trčí v prostoru a o něco se zachytne. Zakončení je provedeno v klasické 3,5mm podobě, ale tvar těla konektoru ze standardu mírně vybočuje.

Konfrontace konstrukce

Oba modely jsou vyrobeny z kvalitních materiálů. Luxusnějším ale výrazně křehčím dojmem působí HA-FXC50. U nich bych se obával poškození přívodního kabelu v nejnáchylnějších místech – tedy u konektoru a v místě vstupu do sluchátka. V případě metro.fi 2 je obava mnohem menší. Problém by mohl nastat u „elkového“ konektoru, pokud by byl připojen do přenosného přehrávače umístěném v kapse ve svislé poloze. I pouhé uchopení do ruky okamžitě prozradí vyšší hmotnost špuntů od UE, přesto se pořád jedná o lehká (přenosná) sluchátka.

DSC04330.jpg DSC04338.jpg

Názor Tomáše a Petry

Osobně bych preferoval model od UE. Často sportuji, proto oceňuji odolnější konstrukci vytvořenou s ohledem na vysokou funkčnost. Líbí se mi kvalitně provedený přívodní kabel. Pokud bych měl vybírat jen pouhým okem bez možnosti poslechu, měl bych jasno ihned.

Já s panem kolegou Tomášem nemohu souhlasit. I přesto, že mají sluchátka od JVC horší přívodní kabel (dle mého pořád ještě dostatečně pevný), zcela jednoznačně vedou v celkové atraktivnosti. V uchu budou vypadat výborně a kabílek, který od nich vede, nebude u ucha tolik vidět.

(Ne)komfortní špunty?

Smíšené pocity nad konstrukcí JVC se v okamžicích nasazování proměnily ve slušnou salvu expresivních výrazů na účet konstruktérů. Přesto jsem se nedal a pokusil se na nezvyklé pocity zvyknout a až poté si utvořit obrázek. K částečnému návyku došlo, a nyní již s výraznější objektivitou. Po nasazení, zdůrazňuji pro správném nasazení, sluchátka v uchu sedí s překvapivou jistotou. Část s logem (z odvrácené strany pokryta pryžovou pokličkou) se vnitřní částí opírá o ucho, a poskytuje tak celkově vyšší stabilitu.

Při tahání za kablík kolmým směrem právě díky opěrné části nedochází ke snadnému vytažení. Nešťastně působí uchycení nástavců, které mají tendenci při nasazování sklouzávat, takže kovový váleček jakoby protáhnete skrz a cítíte hrany a chlad kovu ve zvukovodu. Opačným směrem to již tak snadno stáhnout nejde, nestalo se, že by nástavec zůstal v uchu.

Daleko běžnější konstrukce u UE mi dle předpokladu nepřichystala žádné nepříjemné překvapení. Právě naopak. Sluchátka lze velice snadno nasadit i najednou, to znamená, jedno do jedné ruky, druhé do druhé a pak souběžně do uší. V případě JVC to tak snadné nebylo. V uchu velmi dobře drží (je to samozřejmě přímo závislé na volbě nástavce) a i přes větší rozměry nedochází k žádným nepříjemným pocitům.

Nástavec sedí přesvědčivě, dokonce je při výměně nutno vynaložit patřičnou sílu, aby šel sejmout a opět nasadit. Tak by to mělo fungovat u všech sluchátek špuntové konstrukce, jelikož k výměně v běžném provozu zase tak často nedochází. Zatahání za kablík působí vypadnutí špuntu ven mnohem snadněji než u kolegy.

Konfrontace pohodlí

V případě rozsouzení sporu o vyšší pohodlí se mé ucho kloní k metro.fi 2. Je snazší je nasadit a v uchu nepůsobí nepříjemné pocity. Naopak HA-FXC50 doplácí na svoji konstrukci, protože ty již tak příjemné v uchu nejsou. Pravděpodobně to bude pouze otázkou dlouhodobějšího procesu zvykání.

Názor Tomáše a Petry

Dlouho jsem se nemohl rozhodnout, který model je pro mě pohodlnější. Asi se ale možná trochu nečekaně přikloním k JVC. Při běhu subjektivně držely lépe a kablík se tolik nezachytával o části oblečení. V uchu nemám problémy ani s jedním typem.

Oceňuji menší rozměry u JVC, přesto mne trochu tlačila vystouplá část. Když jsem použila nejmenší nástavec, sluchátka nedržela, při středním už mne zase trochu tlačila a s velkým jsem je ani do zvukovodu řádně nedostala. V případě UE šlo všechno snadněji a nejmenší nástavec mi sedl perfektně.

Určitě si přečtěte

Články odjinud