AVmania.e15.cz

Toshiba SBM1W: v malém těle velký bezdrátový zvuk

Japonská Toshiba nově nabízí malý soundbar, který lze využít u televizoru, notebooku, počítače a přidává navíc bezdrátový poslech hudby.

Spolu s rostoucí popularitou mobilních zařízení, jako jsou tablety, notebooky, či smartphony, se prosazují různá zařízení na reprodukci zvuku. Podmínkou jsou menší rozměry, bezdrátové připojení a snadná obsluha.

Klepněte pro větší obrázek 
 

Novinka od Toshiby, soundbar SBM1W se snaží nabídnout řešení nejen majitelům televizorů, ale i počítačovým hráčům, či posluchačům hudby, kteří nechtějí vše propojovat drátem. Malé rozměry jak beprobedny, tak subwooferu, velmi slušný zvuk, dobrá cena a především bezdrátové připojení určitě představuje lákavou nabídku.

Bezdrátová základna s dráty

Základem systému je soundbar, který doplňuje samostatný subwoofer. Soundbar připomíná oválný centrální reproduktor domácího kina, přičemž zde na horní straně najdete pětici ovládacích prvků. Symetrický vzhled působí sympaticky, použitý černý matný plast sice nenadchne, ale na rozdíl od lesklých „rádoby luxusních“ provedení alespoň nebudete pořád čistit povrch od prachu a otisků prstů.

Klepněte pro větší obrázek 
 

Čtveřici širokopásmových měničů o průměru 5,2 cm skrývá černá průzvučná tkanina. Skrze ni na čelní straně prosvítá zelená/červená dioda indikující provoz, nechybí informační modrá dioda sloužící při bezdrátovém připojení pomocí Bluetooth.

Klepněte pro větší obrázek

Na zadní straně kromě dvojice malých basreflexových otvorů najdete potřebná přípojná místa. Analogové linkové vstupy máte dva (RCA a 3,5mm Jack), digitální vstupy jsou také dva – koaxiální a optický. Kdy k tomu přičteme Bluetooth, tak máte celkem pět způsobů, jak připojit své zařízení, což je více než dost. K přepínání vstupů lze využít jednoduché dálkové ovládání, které přes levný vzhled svou službu splní a kromě základních funkcí přidává také nastavení charakteru zvuku a aktivaci 3D režimu.

Klepněte pro větší obrázek
Mezi čtyřmi konektory nechybí žádný, dva analogové vstupy doplňují dva digitální,
které lze využít například při propojení s počítačem.

Subwoofer vám zavazet nebude, malou 22cm kostku musíte připojit kabelem k centrální jednotce, zhruba dvoumetrová délka kabelu je zcela dostačující, neboť kvůli celistvému vnímání zvuku v tomto případě je lepší mít „hrombednu“ co nejblíže soundbaru. Důvodem je naladění malé bedny směrem k vyšším kmitočtům, a tak byste vnímali, že zvuk nejde z jednoho místa. O basy se totiž stará malý, 10,2 cm basový měnič s dlouhým chodem, kterému s hlubokými kmitočty pomáhá basrefexový otvor na zadní straně.Na první pohled vypadá malý měnič až směšně, na druhý pohled i poslech to má logiku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Dřevěná „bednička“ se stěnami o tloušťce 8 mm se naštěstí nesnaží o příliš hluboké basy, na které nemá, takže nežádoucí pazvuky, dunění a další obvyklé nectnosti, se naštěstí nekonají. Nesetkal jsem se s nežádoucím nečitelným duněním, obvyklý tehdy, když se výrobce snaží z malé „hrombedny“ vymáčknout více, než je vůbec schopna. Ač na první pohled subwoofer nebudí důvěru, vězte, že funguje překvapivě dobře.

Klepněte pro větší obrázek
Ovladač hlasitosti je nutný pro nastavení zvukových režimů,
případně pro rychlé vypnutí zvuku.

Překvapivý prostor pro hudbu i film

Přes papírově nízký celkový výkon 60 W a malé rozměry systém zvukově mile překvapil. Zejména 3D režim, o který se stará technologie Absoute 3D od Sonic Emotion, má zde skutečně smysl a po jeho aktivaci se zvukový projev vylepší, zvukový prosto se rozšíří, ztratí se počáteční agresivita středních kmitočtů, zvuk subwooferu i soundbaru bude plynule navazovat. A to vše při velmi dobré čitelnosti filmových dialogů.

Klepněte pro větší obrázek

Pokud zvolíte 2D režim, objeví se náznak agresivity, dialogy se přiostří, zvuky začnou vycházet jen z jednoho místa, objeví se horší zvukové provázání obou jednotek – z toho důvodu bych doporučoval 3D režim zapnutý neustále. Zkreslení se dočkáte až při maximální hlasitosti, která bude vskutku dostatečná. Nejsilnější stránkou Toshiby bude zvukový doprovod filmů, či počítačových her. Vybrat si můžete ze tří zvukových režimů (film, hudba, hry), ty se odlišují zejména bohatostí basů a podáním středů, dobře poslouchatelné jsou všechny. Jak sem již zmínil – deaktivovat 3D režim můžete, ale zvuk pak bude kvalitativně poloviční a zbytečně agresivní.

Klepněte pro větší obrázek 

Kupodivu velmi dobře zní i hudba, filmové soundtracky jsou to pravé ořechové, běžný pop, dokonce akustická hudba, jazz či klasická hudba jsou dobře poslouchatelné, zejména při střední hlasitosti (hovořím samozřejmě o nárocích běžného majitele PC, nebo diváka televize, který nemá doma dospělý a dražší HiFi stereosystém). Systém hezky dokáže vytvořit atmosféru, nezvládne až agresivnější rockovou, rychlou hudbu, limity uslyšíte u skladeb, kde už se vyskytuje mnoho nástrojů – zde už je poznat, že systém neví, který zvuk má zahrát dříve, a poznáte, že jste koupili malý, relativně levný systém.

Zkuste to bez drátu

Připojení pomocí Bluetooth funguje velmi dobře, pokles kvality zvuku proti drátovému propojení sice občas uslyšíte, ale za pohodlí to stojí. Celkově se Toshibě 3D soundbar SBM1W překvapivě povedl, nejde o zvukové „šidítko“, ale o malý, povedený zvukový projektor, který lze určitě doporučit. Cena sice není úplně nejnižší a navyšuje ji Bluetooth, díky však tomu budete mít doma zařízení, které nejen ozvučí film, hry, dokáže dobře nahradit levný mikrosystém či laciné domácí kino, přidává i pohodlný bezdrát. A to vše při malých rozměrech.

Klady

- Velmi dobrý 3D zvuk
- Malé rozměry
- Bluetooth

Zápory

- Nižší výkon
- Průměrný 2D zvuk
- Jasná červená dioda při vypnutí

Toshiba SBM1W

 • mini 3D soundbar
 • Toshiba a.s., www.toshiba-czech.com
 • cena: 3 490 Kč
 • počet pásem: 2
 • reproduktory: 4× 5,2 cm, 1× 10,2"
 • udávaný výkon (RMS): 4× 10 W + 20 W
 • vstupy: 1× cinch, 1× jack 3,5 mm, 1× digital koaxialní, 1× digitální optický, bluetooth
 • rozměry sound bar (š × v × h): 290 × 72 × 100 mm
 • rozměry subwoofer (š × v × h): 220 × 246 × 220
 • spotřeba (off/normální /maximální): 0/4/20 W
 • hmotnost (kg) 0,85 kg + 2,83 kg
 • příslušenství dálkové ovládání, 1× propojovací kabel, 1× napájecí kabel
AVmania hodnotí
zvuk 7
výbava 9
ergonomie a design 7
cena 9
Další článek
celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

Spis jsem myslel zda to neni na nejaky akumu… Martin Vrba 14. 2. 2013, 13:48
MInimálne potrebuješ rotoped, aby si vyrábal… Radiki 14. 2. 2013, 12:06
Asi zeptam hloupe, ale jak moc jsou bezdrato… Martin Vrba 14. 2. 2013, 09:38

Další podobné články

Xiaomi Mi Box: Android TV v dostupné verzi

Xiaomi Mi Box: Android TV v dostupné verzi

Je jen o málo dražší než tradiční Chromecast, přitom k jeho schopnostem přidává funkce běžného přehrávače a oficiální podpory Netflixu.

SteelSeries Siberia 200: facelift dostupné herní klasiky

SteelSeries Siberia 200: facelift dostupné herní klasiky

Herní headsety SteelSeries Siberia mají výbornou pověst. Model Siberia 200 je evolucí oblíbeného modelu V2. Nabídne za dostupnou cenu kvalitní zvuk?

Arcam Solo Movie 2.1: High-End domácí kino "vše v jednom" [test]

Arcam Solo Movie 2.1: High-End domácí kino "vše v jednom" [test]

Chcete AV přijímač, Blu-ray přehrávač, síťový přehrávač s Bluetooth i WiFi v jedné krabici? Arcam to umí, dokonce ve třech variantách a ve výborné kvalitě.

Samsung: nové soundbary můžete vylepšit o zadní bezdrátové reprobedny

Samsung: nové soundbary můžete vylepšit o zadní bezdrátové reprobedny

V roce 2017 Samsung nabídne rovnou osm soundbarů, kterými si můžete vylepšit zvuk televizoru. Novinkou je možnost rozšíření o zadní bedny a mít tak plnohodnotné domácí kino.

Creative Sound BlasterX Kratos S3: malé aktivní reprobedny 2.1 [test]

Creative Sound BlasterX Kratos S3: malé aktivní reprobedny 2.1 [test]

Sestavy reproduktorů 2.1, které jsou primárně určené k počítači, bývají zajímavé. Nestojí moc, zaberou málo místa, přitom poskytují velký zvuk. Jak je na tom sestava Kratos S3?

Lamax Beat Prime P-1: bezdrátové kovové stylovky [test]

Lamax Beat Prime P-1: bezdrátové kovové stylovky [test]

Kovové provedení bluetooth sluchátek zatím není až tak časté, i když značně přidává na trvanlivosti a odolnosti ve srovnání s běžně používaným plastem. Lamax P-1 mají navíc i zajímavý minimalistický design.

Bose SoundLink Mini II Limited Edition: výborný BT reproduktor v limitované verzi

Bose SoundLink Mini II Limited Edition: výborný BT reproduktor v limitované verzi

Scansonic A200: malý, stylový, digitální Hi-Fi zesilovač [test]

Scansonic A200: malý, stylový, digitální Hi-Fi zesilovač [test]

Dostupné, designově velmi pěkné, uživatelsky jednoduché a poslechově nekonfliktní lifestylové řešení pro toho, kdo chce ozvučit počítač, televizi či přehrávač.