9
Fotogalerie

Televizor nebo projektor? Jak na sport a filmy ve velkém

Razantně padají nejen ceny velkých televizorů, ale také Full HD projektorů pro domácí kino. Povíme vám, co je lepší, jaké jsou výhody i nevýhody projektorů, či technologií.

Přestože na nás ze všech letáků křičí stále větší, lepší a barevnější televizory, filmový zážitek blízký kinu může nabídnout jen projekce obrazu na plátno. Ještě před pár lety přitom platilo pořekadlo: když projektor na filmy, tak aspoň za 50 tisíc.

Méně náročným uživatelům bude stačit na projektor částka okolo patnácti tisíc, přidáte-li deset navíc, získáte o třídu lepší filmový zážitek. Za velmi podobné peníze lze přitom pořídit kvalitní LCD nebo plazmový televizor s úhlopříčkou 120 cm a větší. Pokud tedy nejste pro projektor skálopevně přesvědčeni, podívejte se na přednosti a nevýhody ve srovnání s televizí.

Televize: kup, zapoj, sleduj

Televize má ve srovnání s projektorem nespočet výhod. Tou nejdůležitější je skutečnost, že televizor můžete sledovat ráno, odpoledne i večer bez zhoršení kvality. Na projekci v nezatemněné místnosti během letního dne zapomeňte. I přes rostoucí světelný výkon vyžadují projektory co zatemněnou místnost. Pokud uvažujete o instalaci do místnosti, kterou nelze zatemnit, pak počítejte, že čas vhodný k promítání zúžíte na rozmezí mezi 21:30 – 4:00. Nic moc, že?

Druhou nevýhodou projektorů je jejich hlučnost a zahřívání (což v létě vadí). Lampy vyžadují velmi dobré chlazení, jsou vybaveny větrákem a především ty menší zůstávají výrazně hlučnější. Problém lze částečně eliminovat aktivací ECO režimu, který za cenu mírného snížení jasu sníží spotřebu asi o 20 % a především výrazně sníží hlučnost.

Pokračování 2 / 11

Počítejte náklady na hodinu promítání

Třetí výhodou televizoru jsou nulové dodatečné náklady. Zdroj světla projektorů, lampy, mají omezenou životnost pohybující se od dvou do čtyř tisíc hodin. Cena náhradní lampy se následně pohybuje od zhruba dvou tisíc, až po deset tisíc. S udávanou výdrží lampy navíc výrobce negaratuje stálý a maximální světelný výkon, byť zde již došlo k výraznému pokroku.

Není tomu dávno, kdy výrobce zaručoval životnost lampy maximálně půl roku, dnes garantují delší čas anebo určitý počet hodin (Benq až 2 tisíce hodin a jeden rok, narazíte i na 4 tisíce hodin). Životnosti lampy navíc nesvědčí časté přenášení projektoru, konkrétněji otřesy, a také světelný tok se postupem času snižuje. Z tohoto důvodu počítejte náklady na jednu hodinu promítání, která započítává i spotřebu projektoru.

Pokračování 3 / 11

Zeď nebo plátno?

Drahou lampou vedlejší náklady nekončí, k projektoru potřebujete promítací plátno. Méně nároční uživatelé se mohou spokojit s projekcí na bílou stěnu, nicméně po nemalé investici do projektoru by byla škoda nevyužít jeho schopností naplno.

Ceny pláten závisí především na fyzické velikosti a na tom, zda jde o plátno stativové, závěsné, s ručním vytahováním nebo motorickým pohonem. Cena kvalitních pláten přitom začíná na dvou tisících korun a roste úměrně s jejich velikostí.

Další investici si vyžádá samotná instalace projektoru. Můžete projektor samozřejmě postavit na stůl a obraz přizpůsobit, nicméně zdaleka nejlepší volbou zůstává připevnění projektoru ke stropu.

V takovém případě se nevyhnete investici do držáku (několik stokorun až několik tisíc u originálu) a dostatečně dlouhých kabelů (především kvalitní HDMI kabel stojí pár stokorun). Zatímco televizi koupíte, vybalíte a zapnete, projektor žádá nejen dodatečné investice, ale i zručnost při vrtání děr a šroubování úchytů.

Vše musíte důkladně promyslet a vyměřit: projektory sice nabízí zoom, ve většině případů však jen v malém rozsahu, a musíte proto přesně vědět, kam projektor umístit, aby jeho obraz pokryl vámi vybrané promítací plátno. Naštěstí pomůže skvělý kalkulátor na adrese www.projectorcentral.com/projection-calculator-pro.cfm, kde zvolíte svůj model projektoru, zadáte kýženou úhlopříčku obrazu a ihned zjistíte, jak daleko od plátna má být projektor nainstalován.

Pokračování 4 / 11

Tuner a video k projektoru

Abychom nezapomněli, projektory nemají DVB-T přijímač a pouze některé umí přímo přehrávat multimédia z připojeného flashdisku (zpravidla ty určené pro prezentace).Takže potřebujete počítač nebo multimediální přehrávač, DVB-T přijímač, nebo jejich kombinace, abyste mohli na projektoru sledovat i hokejové či fotbalové zápasy. To vše musíte rozumně propojit s projektorem a bojovat s několika dálkovými ovladači. A to ani neřešíme ozvučení. Některé projektory sice mají integrované reproduktory, ty však oceníte jen při promítání na chalupě nebo dovolené, kam nebudete tahat reproduktory zvlášť.

Na druhou stranu, pokud zdrojem signálu bude satelitní přijímač, který nabízí i kvalitnější obraz s nižší kompresí, tak je v podstatě jedno, zda jako zobrazovač využijete televizor nebo projektor.

Životnost lampy, její vysoké zahřívání a hlučné chlazení řeší technologie LED, která se do světa projektorů pomalu dostává. Zatím však okupuje pouze segment tzv. piko a mini projektorů určených pro převážení. Nevýhodou zůstává nízký světelný tok: zatímco námi běžné projektory dosahují hranice 2 500 ANSI, mini projektory se mohou pochlubit obvykle desetinovým výkonem.

Pokračování 5 / 11

„Kino feeling“ ničím nenahradíš

Právě jste přečetli o nevýhodách projektorů ve srovnání s televizorem a pravděpodobně si zcela po právu říkáte, proč byste měli číst dál. Zadržte. Projektory mají ve srovnání s televizory snad jedinou, o to významnější výhodu: velikost promítací plochy. I levné projektory hravě vykouzlí obraz s úhlopříčkou od dvou do čtyř metrů, ty výkonnější i víc. Hravě pokryjí celou stěnu obývacího pokoje nebo restaurace promítaným obrazem – to televizory v rozumných cenových relacích zdaleka nedokážou.

Navíc se nedíváte přímo na plochu produkující světlo, nýbrž na světlo odražené jako v kině. Pocit ze sledování filmu na velkém plátně je naprosto odlišný od sledování filmu na sebelepší televizi. Bohužel, tento zážitek vám nelze dost dobře zprostředkovat prostřednictvím písmen, musí se zažít.

Nemusíte být ani filmový fanoušek, abyste po zhlédnutí vybraného filmu promítnutého na plátno okamžitě přestali litovat nemalé investice i těch pár děr ve zdi. Zkrátka jestli chcete obraz s úhlopříčkou nad 2 metry, tak projektor je levnější, než drahé velké televizory. 

Pokračování 6 / 11

Projektor není nejlevnější záležitostí, a tak se vyplatí před koupí zvážit všechna pro a proti jednotlivých technologií. V rozumné cenové kategorii přichází do úvahu technologie dvě: DLP a 3LCD. Existuje ještě technologie LCOS, ta však zůstává doménou projektorů s cenovkou nad padesát tisíc, nicméně "kinofilům" nabídne výborný obraz.

DLP nebo LCD?

Projektory DLP jsou velmi levné, ceny začínají už pod hranicí osmi tisíc. Mezi hlavní přednosti DLP projektorů patří poměrně přesné barvy a jejich široký rozsah, neztrácí se detaily v tmavých ani světlých scénách.

DLP však má i jednu zásadní nevýhodu: jelikož světelný paprsek prochází přes rotující kolečko s barevnými segmenty, mohou vznikat za rychle se pohybujícími objekty duhové efekty. Dříve byl „DLP efekt“ pozorovatelný například u běžících titulků, současné moderní projektory ve velké míře nežádoucí vlastnost výrazně potlačily, ne však zcela eliminovaly. Například při rychlém pohybu hlavy lze probliknutí RGB barev na plátně stále pozorovat.

Nutno podotknout, že citlivostí na tyto vady trpí jen část z nás, někdo citlivěji, jiný méně nebo vůbec. Před investicí do DLP projektoru však doporučuji tento vyzkoušet. Duhovým efektem netrpí tzv. 3DLP projektory, nicméně ty se opět vyskytují až ve vyšších cenových relacích.

Duhového efektu se naopak vůbec nedočkáte u LCD projektorů, konkrétněji 3LCD projektorů, které ty „jednočipové“ již vytlačily z trhu, což je jejich nejpodstatnější výhodou. Obraz si zachovává skvělou ostrost po celé ploše a především kvalitní, velmi věrné zobrazení barev. Na druhou stranu levné LCD projektory mají také viditelnější rastrovou mřížku.

Projektory jsou obecně náchylnější na prach a prašné prostředí, proto na některé projetory disponují v prostoru nasávání vzduchu jemným prachovým filtrem, který je třeba čas od času vyčistit.

Pokračování 7 / 11

720p, nebo plné HD?

Cena projektorů v posledních letech výrazně poklesla, za nejnižší cenu kolem 7 tisíc získáte projektor s nativním rozlišením pouze 800 × 600 bodů.

Myslíte-li to se sledováním filmů vážně, rozhodně doporučujeme příplatek za projektor nabízející rozlišení 720p, tedy 1 280 × 720 obrazových bodů, které startují s cenou okolo dvanácti tisíc. Jde o projektory širokoúhlé, vhodné pro sledování filmů v tomto poměru stran, čemuž byste měli přizpůsobit i nákup promítacího plátna. Kolem 20 000 už najdete nejlevnější Full HD projektory, které jsou pro filmy ideální, zvláště, pokud máte jako zdroj obrazu Blu-ray. Na LED projektory zatím zapomeňte, pokud to myslíte s filmy vážně, kvůli nižšímu maximálnímu jasu a vysoké hlučnosti. Jsou výborné na přenášení, na statickou instalaci domů již nikoliv.

Pokračování 8 / 11

Pozor na poměr stran

Zde zůstává na vašich bedrech nelehká volba: na širokoúhlém projektoru můžete promítat starší filmy s poměrem stran 4:3, nicméně velikost obrazu bude výrazně menší (zůstanou pruhy po stranách). Koupí projektoru s klasickým rozlišením, například 1 024 × 768 bodů, zajistíte skvělé promítání filmů s poměrem stran 4:3, ale zbytečně zmenšené budou naopak širokoúhlé novinky. Kinofilmové projektory s poměrem 16:9 také nejsou příliš vhodné například pro prezentace – máte-li s projektorem takové úmysly.

Rozlišení.JPG
 

Výhradně otázkou vašich finančních možností zůstává volba mezi fyzickým rozlišením 720p a 1 080p. „Plné“ rozlišení zůstává jistotou do budoucnosti, příplatek však není malý, nabízí se tedy otázka, zda lze vůbec při běžných vzdálenostech sledování promítaného obrazu rozpoznat rozdíl v ostrosti obrazu a v detailech.

Jednoduchá odpověď zní „ano, rozdíl poznáte“. Složitější odpověď zní, „jak v čem“. Plné rozlišení se výrazněji projeví především u animáků, které jsou v plném rozlišení přímo vytvářeny a oředevším musíte mít samozřejmě zdroj obrazu ve vysokém rozlišení. U hraných filmů v reáliích, tedy počítačem nevytvořených prostředích, je již rozdíl méně patrný. Uživatelé s krátkozrakostí si z běžné pozorovací vzdálenosti rozdílů v detailech rozhodně nepovšimnou.

S vyšší cenou ale obvykle nedostanete pouze Full HD rozlišení, ale i příjemné funkce navíc. Důležité bude vertikální i horizontální polohování čočky, což eliminuje nutnost využití funkce korekce lichoběžníkového zkreslení, která snižuje fyzické rozlišení. Přestože projektory nabízí automatickou korekci, je dobré se jí vyhnout: v opačném případě zůstává kolem obrazu šedý, rušivý rám.

Po stránce softwarových funkcí se jednotlivé projektory velmi podobají. Obvykle nabízí několik scénických režimů pro různé druhy projekce, moderní je také přímá volba barevnosti stěny, na kterou promítáte. To je vhodné především při častém přenášení projektoru. Kinofilové také využijí možnost kalibrace obrazu.

Pokračování 9 / 11

Složitý výběr

Investice do projektoru není zanedbatelná, rozhodně se nevyplatí koupit přístroj jen podle technické specifikace na internetu. Pokud zatím nemáte s projektory zkušenosti, doporučujeme v praxi a nejlépe po dobu několika hodin vyzkoušet, zda nejste příliš citliví na klíčovou nectnost DLP projektorů – duhový efekt. Pokud ne, není důvod se této dříve často zatracované technologii vyhýbat, nabízí dobrý kontrast i podání barev. V opačném případě pro vás zůstává jedinou volbou 3LCD technologie, která se vám odvděčí jinými přednostmi.

Doporučili bychom investici do projektoru s Full HD rozlišením, nicméně máte-li omezený rozpočet, zvolte rozlišení 720p. Dbejte na nízkou hlučnost a nezapomínejte ani na doplňující nevyhnutelné náklady.

Pokračování 10 / 11

Jak funguje DLP

Nejdůležitější součástí DLP projektorů je čip DMD (Digital Mirror Display, nebo Digital Micro-mirror Device). Představte si jej jako malou plochu posetou statisícem miniaturních zrcátek, která se naklání přes tisíckrát za vteřinu. Světlo z lampy dopadá na zrcátko, a to jej buď odrazí skrze optiku na plátno (bílý bod), nebo dovnitř projektoru (černý bod). Odstíny šedé vzniknou nepravidelným náklonem zrcátka. Pokud střelí zrcátko víckrát světlo ven, než dovnitř, vznikne světlejší odstín šedé, pokud víckrát dovnitř, vznikne odstín tmavší a tak dále. Potud funkce černobílého projektoru.

DLP  technologie.JPG 

Barevnost obrazu zajišťuje rychle rotující kolečko, na němž jsou umístěny barevné segmenty RGB plus segment průhledný pro zvýšení jasu. Rotace kolečka je s náklonem sklíček naprosto přesně synchronizována (teď přijde modrá barva, dané zrcátko se natočí ven nebo dovnitř), čímž lze vytvořit širokou škálu barevných odstínů. DLP stejně jako jiné technologie spoléhají na nedokonalost zraku, který rychlé změny v obraze nevnímá. Citlivější uživatelé si však mohou všimnout duhového efektu vznikající na hranách rychle se pohybujících obrazců. Některé projektory toto řeší přidáváním dalších barevných segmentů do kotoučku, nebo jeho zrychlenou rotací. Duhový efekt také nespatříte u projektorů typu 3DLP, kdy se každý zrcátkový čip stará o zobrazení jedné barvy. Nicméně tyto projektory jsou již velmi drahé. Vysoký kontrast DLP je dán skutečností, že na černý bod nedopadá žádné světlo – zrcátka jej odrazí dovnitř.

+ Nízká cena
+ Stálost barev
+ Prokreslení tmavých odstínů
+ Málo viditelný rastr
+ Dobrý kontrast

- Duhový efekt
- Vyšší zahřívání projektorů

Pokračování 11 / 11

Jak funguje LCD

Světlo nejprve putuje přes tzv. dichroická zrcadla, která odráží a propouští světlo jen o určité vlnové délce. Tím se oddělí trojice barevných světelných toků RGB, které následně prochází trojicí LCD. Tyto displeje otvírají a zavírají body, které se mají anebo nemají na výsledném obraze svou měrou podílet.

LCD technologie.JPG

Požadujete-li například zcela vlevo nahoře bílý bod, všechny tři LCD tento bod otevřou, aby barvy prošly. Barevné toky se následně na hranolu spojí a vytvoří výsledný obraz procházející optikou směrem na plátno. Nevýhodou technologie zůstává viditelnější rastr mezi jednotlivými body a také postupné „vypalování“ obrazu s tím, jak jednotlivé LCD stárnou. Nižší kontrast LCD projektoru je dán tím, že černou barvu zaručí uzavřené body LCD ve všech třech barvách, čehož se daří dosáhnout jen stěží.

+ Netrpí duhovým efektem
+ Obecně tišší

- Viditelnější rastr
- Hrozba mrtvých bodů
- Citlivé na prach

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud