Srovnávací test 13 aktivních repro 2.0 a 2.1

Srovnávací test 13 aktivních repro 2.0 a 2.1

Chcete repro k PC na hry či na hudbu? Máte MP3 přehrávač a chcete si ozvučit pokoj či ložnici? Stáhněte si PDF verzi testu z Computeru.

Minulý týden jsme uveřejnili srovnávací test HDD přehrávačů, lépe řečeno jste si mohli stáhnout PDF verzi celého testu, který před časem vyšel v časopise Computer. Protože se tato forma osvědčila lépe než převedení testu do internetové podoby, stejný způsob jsme zvolili u dnešního testu. Velký srovnávací test malých levných reproduktorů 2.1 a 2.0 jsme opět převzali z časopisu Computer, tentokrát z čísla 4/09. A opět si ho můžete stáhnout exkluzivně zdarma v PDF verzi.

Co, jak a pro koho aneb pohled z druhé strany

O malé stereofonní reproduktory (se subwooferem i bez) v ceně do 3 000 kč je stále poměrně velký zájem. Důvodů je několik: jsou malé, laciné, občas i hezké a především řeší základní ozvučení počítače – jinými slovy za pár korun máme něco, co nějak hraje a vydává zvuk. Tato třída není určena pro náročné.

V dnešním testu naleznete zástupce v cenovém rozpětí 800 až 2 900 Kč, které poměrně dobře zastupují to, co na našem trhu můžeme koupit.

Testované reproduktory

  • Logitech Z-10 Interactive Speaker System
  • Redstar Repro RS-220
  • Creative GigaWorks T20 Series II
  • Logitech X-230
  • Trust 2.0 Speaker Set Premium SP-2697
  • Genius SW-HF2.1 3000
  • Genius SW-V2.1 1255
  • Edirol MA-7A
  • Trust SoundForce Vivo
  • Emgeton iXSOUND 11
  • Logitech Z-5
  • Creative Inspire T3200
  • Emgeton iXSOUND9

Zájemce o tyto reproduktory lze rozdělit do tří kategorií. První – koupí cokoliv, hlavně že je to levné/hezké/malé/cool (škrtněte, co se nehodí). Tito lidé si prakticky nevybírají, koupí, co jim přijde pod ruku. Zájemci z druhé kategorie nemají moc peněz (případně je nechtějí zbytečně utrácet), ale chtějí už něco, co hraje poměrně dobře, jinými slovy hledají především nejlepší poměr cena/výkon. Třetí – to jsou ti, kterým jde hlavně o kvalitu a naivně si myslí, že se stane zázrak a za malý peníz si pořídí něco opravdu kvalitního, co uspokojí jejich vysoké nároky.

Pokud patříte k těm prvním, tak vězte, žena základě našeho testu má smysl vybírat. Zástupci z druhé kategorie test uvítají možná také, neboť tak mohou zjistit, co za jaké peníze obdrží. Patříte-li do třetí kategorie, můžete si někde zkusit poslechnout vítěze dnešního testu, ale věřte mi, že pro vás levné repro opravdu není.

PC reproduktory nemohou uspokojit audiofila a jsou určeny opravdu pro nenáročné spotřebitele, kteří jsou si vědomi omezení, jenž s sebou velmi nízká cena přináší. Jen tehdy může být kupující spokojený.

Jak číst výsledky

Testování reproduktorů je velmi subjektivní záležitost, především co se zvuku týče. V tabulce naleznete vlastnosti a parametry, které výsledný test ovlivňují. Opět tabulka není samoúčelná, ale dočtete se v ní například, proč reproduktor, který má relativně hezký zvuk, skončil v testu až na chvostu. Opět případné zájemce upozorňuji, aby si pečlivě pročetli tabulku, kde nalezne váhy, na základě kterých vznikal konečný výsledek. Pokud pro vás je něco důležité a něco naopak rádi opomenete, pak si výsledky upravte sami. Pouze to je zárukou, že nakonec budete spokojeni.

celkové výsledky.jpg

Osobně doporučuji si před koupí vybrané reproduktory vždy poslechnout. Pokud tuto možnost nemáte, zkuste se zeptat prodejce na možnost je později vyměnit za jiné. Na zkoušku si vyberte vaše oblíbené skladby, u kterých víte, jak mají znít. Zde vězte, že to co se líbí vám, je správně. Pokud vám někdo tvrdí, že právě „tyto“ jsou fakt „super“ a že je mají všichni, co tomu rozumí, ale vám se reprodukce nelíbí, pak ho klidně ignorujte. Poslouchat to budete vy, jsou to vaše uši, vaše peníze, zkrátka každý jsme jiný (a tak to má být).

Dalším faktem, který může ovlivnit váš výběr, je kolísavá kvalita některých levných výrobků. Zatímco ve zvuku některých se může vyskytovat nežádoucí brum, jiný kus může být zcela v pořádku. Stejně tak záleží na naladění (výšky, hloubky) a vyvážení zvuku, na tom, jaký žánr posloucháte (či zda chcete bedničky používat jen při sledování filmů), zkrátka nedejte na jen první dojem.

Přeji vám tedy hezké počtení a spolu s redakcí Computeru doufám, že vám test pomůže k výběru takových bedýnek, s kterými budete spokojeni. A pokud chcete za málo peněz hodně kvalitní muziky, zkuste raději třeba sluchátka. V tom případě za stejné peníze můžete dostat daleko vyšší kvalitu zvuku.

Srovnávací test 13 levných aktivních repro 2.0 a 2.1 si můžete stáhnout zde.

náhled.jpg 

Určitě si přečtěte

Články odjinud