11
Fotogalerie

Sony PHA-3: High-end přenosný zesilovač s D/A převodníkem [test]

Kapitoly článku:


U hodně citlivých in-earů velmi záleží na kvalitě provedení analogové sekce zesilovače a zde PHA-3 opravdu září. Na pozadí při normální hlasitosti není žádný slyšitelný šum, se souběhem kanálů není problém ani při velmi tichém poslechu a výkon není nijak přehnaný, pro in-eary tak lze využít široký rozsah potenciometru. Výkon stačí i na libovolná klasická přenosná a méně náročná domácí sluchátka; pro většinu domácích sluchátek s vyššími nároky PHA-3 bohužel nestačí.

Zesilovač hraje čistě a neutrálně bez znatelného zabarvení, jasně ukáže kvalitu použitého zdroje i sluchátek, nelze ho tedy využít jako maskování některých nedostatků. Při použití s in-eary z nich dostane jejich plný potenciál, oproti horším zesilovačům PHA-3 přidá především na dynamice, čistotě zvuku a kontrole nad basem. Zesilovač zde tvoří skvělého společníka pro použitý převodník a předpokládám, že při symetrickém zapojení lze zvuk posunout ještě o kus dál.

y_PHA-3_005.jpg

PHA-3 používá D/A převodník ESS Sabre 9018. V současnosti jeden z nejpopulárnějších čipů najdeme v široké škále zařízení, a to v cenách od čtyř do sto dvaceti tisíc Kč. Samotný čip ovšem není vším, záleží na konkrétním osazení, a to se zde Sony opravdu povedlo. Zvuk skvěle kombinuje vysoké rozlišení a množství drobných detailů s mírně teplejším zabarvením a příjemnými neotravujícími výškami. Hlavními přednostmi jsou výborné oddělení nástrojů a lokalizace v prostoru, díky tomu bude skladba se sebevětším množstvím nástrojů neustále dobře přehledná.

Sony se tak nevydalo cestou romanticky znějícího zabarveného zvuku, ani se nehoní za co největší detailností s chladným neosobním podáním – zvolilo cestu někde uprostřed, s podáním, které dokáže zaujmout, přenese všechny informace v nahrávce a přitom neunavuje ani při delším poslechu.

Porovnával jsem převodník PHA-3 s přenosným iBassem DX50, používajícím čip Wolfson WM8740. Tento přehrávač má sice podprůměrný zesilovač, ale velmi dobrou D/A sekci. Zvuk iBassa má výrazně zabarvenější a teplejší podání, to se projevuje méně detailním zvukem, zastřenými výškami a středy a výraznějším basem, který je ale mnohem hůře definovaný.

Do porovnání jsem přibral také velmi populární Objective DAC, konkrétně verzi od JDS Labs. Zde najdeme také převodník od ESS, ale nižší řadu ES9023. Ta si zachovává některé z předností ES9018, konkrétně dobrou čistotu a vysokou detailnost. Bohužel ale ztrácí na celkovém podání, zvuk je ostřejší, méně příjemný a podivně zabarvený především na středech.

Převodník v PHA-3 z obou porovnání vychází jako naprosto jasný vítěz, a to s obrovským náskokem, který ovšem plně odpovídá i rozdílu v ceně zařízení. I tak se ale stále jedná o přenosné zařízení. K tomu se nevyhnutelně poutá určité množství námi popsaných ústupků, nepočítejte tedy s tím, že by dokázal nahradit domácí převodník v podobné ceně.

Nakonec zmíním funkci DSEE, kterou Sony vybavilo už několik svých zařízení včetně tabletu, telefonu, Walkmanu a Wireless reproduktorů. Zjednodušeně: funkce má obnovovat ztracené vysoké frekvence u MP3 souborů a ztracenou „jemnou složku“ u souborů v CD kvalitě. Při testování jsem u CD kvality žádný rozdíl nezaznamenal, u MP3 jsem měl pocit, že to jenom drobně zvyšuje hlasitost.

Verdikt

Sony PHA-3 není vůbec levnou záležitostí, ve své kategorii dokonce patří k nejdražších – naštěstí vysoké ceně odpovídá výbava a především kvalitní zvuk.

Pokud jste ochotni s sebou takové zařízení tahat a dokážete se smířit s jediným výrazným problémem v podobě nízké výdrže, poslouží vám PHA-3 jako opravdu skvělý zdroj. Ten bude rovnocenným partnerem i pro ty nejlepší přenosná sluchátka a in-eary. A své uplatnění najde i při poslechu doma ve spojení s klasickým zesilovačem či aktivními reproduktory. A pro majitele kompatibilních sluchátek Sony se určitě jedná o ještě lepší volbu díky možnosti symetrického propojení.

Sony PHA-3
design 5
konstrukce 8
zvuk 10
konektivita 9
výdrž 2

 

Sony PHA-3

Cena orientační 21 699 Kč

  • Rozměry 80 x 29 x 140 mm
  • Váha přibližně 250 g
  • Vstup PC, Android, Toslink, Analog, iOS, iPod
  • Výstupní výkon normální výstup 2 x 100 mW při 32Ω, symetrický výstup 2 x 320 mW při 32Ω
  • Výdrž Digitální propojení 5 hodin, analogové 17 hodin

Určitě si přečtěte

Články odjinud