42
Fotogalerie

Sony KDL 46W905A: špičkový televizor, který se chlubí barvami

Kapitoly článku:


3D obraz

A máme tu další rozdíl. „Osmsetpětka“ předvedla pasivní 3D, „devětsetpětka“ aktivní variantu. Aktivní stereoskopie vytváří příjemný prostor, který korigujeme. Stereoskopie zvláště ve světlejších částech scény kmitá a občasně vytváří lehčí formu obrazových přeslechů. Nastavte – odzkoušejte – uvidíte. Ležící diváci mají smůlu – obraz tmavne. Elektronika nabízí vytvoření 3D z klasického 2D obrazu, což se daří.

Dodávaná čtveřice brýlí vypadá vzhledně a moderně. Příjemnější posazení na nos vytvoří silikonový díl. Brýle nejsou těžké a při koukání neobtěžují. „Mikroverdikt“v části „3D obraz“ zní – nižší model W805 pro naše oči vítězí, a to především svým klidem.

3D.JPG

Zvuk

Zvukový projev 905tky možno nazvat neutrálním, srozumitelným a v části zvukového spektra vysoce nadstandardním. Nastavením zvýšíme srozumitelnost mluveného slova (nad běžný rámec), a když sáhneme do připraveného sedmipásmového ekvalizéru, povýšíme taktéž basový projev. Právě testovaný borec o krok převyšuje nižší model. Jednoznačně méně „technickým“ nádechem, vylepšenou dynamikou a hloubkou. Zvýšená hlasitost znamená trochu více slyšitelných neduhů, nicméně stále jsme o krok před W805.

Zvuk.JPG

Multimediální funkce

V multimédiích panuje více – méně shoda. Platí informace z předchozího článku.

Jen pro připomenutí. Nahráváme na HDD s minimální velikostí 32GB. HDD nutno zaregistrovat a naformátovat v televizoru, čímž dojde k totálnímu výmazu všeho uloženého. Nahrávky, jak již známe, nejsou využitelné kdekoliv jinde. Připojení HDD k PC (Windows) proběhne. Lze procházet složky – nic víc. Při pohledu na nahrávky prostřednictvím domácího TV panuje radost nad přehledností, členěním a možnou filtrací. Přes upozornění výrobce nad nemožností nahrávat kódovaný obsah, u testovaného přístroje toto šlo (satelitního kódované vysílání). Pozastavení živého vysílání, nebo nahrávání přes časovač vidíme.

Nahrávky.JPG

Přehrávání neumožní prostřednictvím USB flešky (HDD) přehrát část videí s koncovkou AVI – kódování DivX. XviD problémy nemá. Prezentaci síly výkonu vidíme u některých náročných videí, které bez problémů fungují. Bohužel občasně vyskočí nesmyslná hláška, která oznamuje nepodporovaný formát, přičemž nejde vypnout/časově omezit. Zvuk v DTS slyšíme, vložené titulky čteme s českou diakritikou. Korektní českou diakritiku při kódování UTF-8, Windows CP150 a ISO 8859-2 Latin 2 nelze přehlédnout. Kódování jednoduše pozměníte v „Option“, kde stejně tak přepnete multijazyčný titulkový doprovod.

Napojení na DLNA server probíhá bezproblémově. Použitelné (někdy lépe než DLNA v OS Windows 7) jsou taktéž alternativní utility, které DLNA zprostředkují. Přehled kompletně podporovaných kodeků naleznete na webu výrobce.

Smart menu pod označením SEN (Sony Entertainment Networt) se základem v podobě internetového prohlížeče, kterým je klon z PC známé Opery. Prohlížeč, bohužel, nepodporuje technologii flash. Nepřehrajete část videoarchivů (typicky iVysílání ČT). Množství aplikací, jejich rozdělení a zpracování, stejně tak občasně problematičtější rychlost načítání některých z nich bylo shodné.

Prohlížeč flash.JPG SEN.JPG
bez podpory flash technologie a SEN - prostředí s aplikacemi.

Při chuti využít Skype chybí nedodávaná web kamera. V této kategorii jednoznačná chyba. Dá se naštěstí dokoupit. Část konkurence ji ale přidává - integrovanou nebo s volným uchycením na přístroj v základní výbavě.

INFO.JPG EPG.JPG EPG filtr.JPG
Dobře zpracované INFO a EPG neumlčí obraz, ni zvuk a poskytne filtraci pořadů.

HbbTV funguje korektně, včetně naší mateřštiny. Tápající se chytne elektronického návodu, který usnadní obsluhu „Sonky“. Nepostrádá přehlednost, navíc předloží aktivaci záložek v hodně navštěvovaných kapitolách. iManutál máme stejně tak přístupný na webu výrobce.

HbbTV.JPG iManual.JPG

LCDčko ovládáme přes „chytrý“ telefon/tablet. Stejně tak zrcadlíme multimediální obsah, dokonce jednodotykově – přes NFC čip v přiloženém dálkovém ovladači. Asi je zbytečné upozorňovat, že mobilní telefonu musí taktéž obsahovat NFC čip. „Uživatelstvo“ stále využívající teletext jej vyvolá tlačítkem na „dálce“.

Teletext.JPG
Teletext nemusí překrýt obraz - P&T (Picture and Text).

Hráči odzkouší korektnost zobrazení akčních her. Orientačně naměřený input lag dosahuje až pod hranici 20ms. Není problémem vidět hodnoty kolem 15ms. Jednoznačně doporučujeme individuální odzkoušení výše uvedeného, a to v rámci konkrétního napojení a skutečného reálného hraní příslušného typu her.

INFO Gracenote.JPG
Informační přehled v jiném stylu - Powered by Gracenote.

Závěr

Nyní by mělo padnout definitivní rozhodnutí, které určí adekvátnost nákupu vyššího modelu. Cenový skok a jeho případnou „bolestivost“ necháme na vás. My, jakožto posuzující, musíme jednoznačně přisoudit vítězství testovanému modelu Sony KDL46W905A. Nižšího „bratra“ výrazně poráží ve 2D obrazu a zvuku. V 3D pak pro část očí ztrácí. Zbytek zůstává podobný - nerozhodný.

Sony KDL 46W905A stejně jako ochutnávka dobrého jídla vyvolává příjemné pocity postupně, i zde postupně přicházíte k lepší a lepší „chuti“. Obraz vyvolává pocit dobře odvedené práce. Divák vidí ocení dokonalost „nedokonalého“ zobrazení SD a korektnost u HD.

Subjektivně vnímané barvy jsou příjemně plné, korektní s puncem přirozenosti. Pleťová anebo puritány stále rozebíraná černá (zvláště kontrastní) nemají chybu. Plošná černá při vhodných korekcích oko potěší, okouzlení přichází se zářivou červenou. Jak jsem zmínili, zde je vidět, že Triluminos nabízí více a jasnější barvy. Slušná gradace barev, přesvědčivá pohybová ostrost a prokreslení tmavých scén. Škoda pouze nadstandardního pozorovacího úhlu a části režimů při pocitově zelenějším nádechu. Rozsah nastavení barev mohl být ještě detailnější.

Vše doplňuje příjemný zvukový doprovod, rozsáhlé menu s obrovským množstvím korekcí, slušná podpora přehrávání z USB a dva dálkové ovladače (jeden s NFC čipem). V dalším firmwaru snad výrobce přikročí k omezení nevypnutelné, časově nevymezené hlášky, která se zobrazí při údajně nepodporovaných audio-vizuálních formátech.

Testovaný 46W905A jednoznačně doporučujeme vaší pozornosti k nákupu.

Klady

+ Korektně působící obraz s přirozeným barevným spektrem
+ Vynikající SD obraz s mimořádnou hloubkou scény
+ Možnosti nastavení s výbornými nápady
+ Množství uživatelských profilů pro obraz a zvuk, včetně tzv. Volby scény
+ Varianta resetu po jednom uživatelském profilu
+ Možnosti editace programů (mazání nechtěných, kombinace z různých tunerů pro „FAV“)
+ Styl skokového přepínání programů
+ Přehrávání náročných videí přes USB
+ Dálkový ovladač s NFC čipem
+ Nízká odezva - input lag
+ Design
 

Zápory

- Nevypnutelná hláška oznamující nepodporovaný formát
- Pro někoho nepřirozený barevný prostor
- Jen 4 družice pro DVB-S(S2)
- Zavádějící informace u ladění satelitu
- Chybějící web kamera
- Jen nadprůměrné pozorovací úhly

Sony KDL 46W905A

Cena orientační: 49 990 Kč

Sony KDL 46W905A
design 9
obraz SD 9
obraz HD 9
zvuk 8
funkce 9
ovládání 9

 

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud