29
Fotogalerie

Sony Bravia KDL-40V5500: test LCD TV

Plné vysoké rozlišení, možnost příjmu pozemního digitálního HD vysílání a připojení k internetu s nabídkou služeb, tzv. AppliCast.

Spolu s novou řadou LCD televizorů Sony přichází nové funkce, vylepšené menu, černějšíčerná, nižší spotřeba a v neposlední řadě systém zpracování obrazu Bravia Engine dosáhl již čísla 3. Full HD televizor s vestavěný tunerem pro příjem HD vysílání Sony nabízí za necelých 30 tisíc.

Design

Ani letos se nekoná žádná revoluce, černé lesklé plasty zůstávají dál v módě. Sony není také výjimkou, a tak vzhled se dá označit již za standardní, i když dílenské zpracování je standardně výborné. Model 40V5500 nepatří k superštíhlým novinkám (má 93 mm), stejně tak černý rám okolo obrazovky není nejmenší. Mezi 40“ LCD televizory tento patří mezi ty dostupnější, a tak nečekejte žádné exkluzivní výstřelky. Základní ovládání klasickými tlačítky je umístěno na pravém boku, a vzhledem k tomu, že není za hranou, snadno se k němu dostanete. Stojan není pevný a televizor se dá natočit, což usnadní přístup k bohaté boční konektorové výbavě, za kterou chválím.

DSC07307.jpgDSC07306.jpgDSC07310.jpg

Vedle obligátního videovstupu a sluchátkového výstupu udělá radost hned dvojice HDMI vstupů, kterou doplňuje USB 2.0 konektor. Jak už začíná být pravidlem, i zde naleznete konektor RJ45 pro připojení televizoru k počítačové síti či internetu – osobně bych ho ale raději viděl vzadu, neboť kabel na boku zavazí a uživatel ho stejně připojí jen při prvotní instalaci a pak už o něm nechce vědět. Zadní konektory již překvapení neskýtají, naleznete zejména dvojice SCARTů a HDMI konektorů. Majiteli AV přijímače udělá pro změnu radost optický digitální výstup prostorového zvuku.

DSC07316.jpgDSC07325.jpgDSC07323.jpg

K povedenému dálkovému ovládání nemám větší výhradu, snad jen trochu logičtější (a intuitivnější) rozmístění některých tlačítek by neškodilo, navíc zůstal opět nevyužitý kurzor, který pro přepínání programů nelze využít.

Ovládání a funkce

Loňské modely již měly nové menu převzaté s herní konzole PS3, a tak letos Sony jen dokončila úpravu grafiky a již vše sladila do stejného „kabátku“. Do menu se propracujete až po prvotním nastavení a automatickém naladění televizoru, které většinu věcí udělá za vás, včetně korektního seřazení programů dle místních zvyklostí. Díky MPEG4 dekodéru vám nezůstávají u Sony již delší čas zapovězeny ani programy ve vysokém rozlišení, digitální kabelový příjem zvládá standardně Sony také (a UPC to podporuje od listopadu 2008).

DSC07225.jpg DSC07232.jpg DSC07233.jpg

DSC07240.jpg DSC07246.jpg DSC07276.jpg 

Jak jsem předeslal, menu již má stejnou grafiku i při nastavení jednotlivých položek, stejně tak je přehlednější zrychlený přístup k nejdůležitějším nastavení. Co se ovšem nezměnilo je nutnost vertikálního pohybu v menu, aby se vám zobrazily popisky jednotlivých ikon či položek – to u PS3 bohudík není. Další drobnou změnou, kterou nepochválím je například přepínání hodnot u zvolené položky (například teplota obrazu), kdy vidíte jen aktuálně zvolenou, nikoliv všechny možnosti, jak tomu bylo dříve. Menu je tak možná hezké, ale méně intuitivní a přehledné, než tomu bylo dříve. Ale možná je to daň za rostoucí množství funkcí a položek v menu, navíc většinou majitel nemá možnost srovnání, a tak si na způsob práce s menu velmi rychle přivykne a nepřijde mu nestandardní.

DSC07238.jpg DSC07236.jpg DSC07248.jpg
Jednotlivé vstupy můžete přejmenovat a označit ikonou, která více odpovídá připojenému zařízení.

Právě rostoucí množství funkcí je to, co vás na nových televizorech možná zaujme. Už dávno nejsou pouhými zobrazovači. Sony opět nabízí připojení k internetu a lokální síti a využití tzv. widgetů (neboli miniaplikací), zde se funkce jmenuje AppliCast. U testované 40V5500 byla v nabídce například možnost čtení RSS zpráv vybraných zdrojů, zobrazení hodin či kalendáře. Stejně tak je možno ze sítě přehrávat fotografie, hudbu či videa. DivX nebo MKV ovšem testovaný televizor nepřehrál, výrobce zmiňuje jen MPEG1 soubory, takže využitelnost přehrávače videí je malá.

DSC07255.jpg DSC07260.jpg DSC07267.jpg
Jednotlivé položky jsou přehledé a velmi dobře čitelné. Na rozdíl od staršího řešení je více využita plocha obrazovky.

Novinku při nastavení obrazu a zvuku představuje výběr pomocí tzv. volby scény, kdy si divák může vybrat některou z šesti scén (Kino/Hra/Hudba/Fotografie/Sport/Grafika a Automatický). Televizor upraví nastavení obrazu i zvuku tak, aby byla vhodná pro daný žánr. To jednoduchá nastavení, kdy je vše znázorněno i graficky, musím pochválit. Odvrácenou stranou ale je, že pokud chcete ještě obraz doladit, tak vám některé možnosti zůstanou odepřeny a vy zprvu nemusíte ani vědět proč. Teprve po přepnutí na jinou scénu (či jejím vypnutí) se vám zpřístupní některá nastavení.

Přednastavené obrazové režimy jsou standardní, stejně tak nechybí ani speciální režim pro večerní sledování domácího kina. Pokročilejší uživatelé si s nastavením obrazu vyhrají, nicméně některé změny se v praxi projeví zcela minimálně, případně vůbec.

DSC07286.jpg DSC07292.jpg DSC07283.jpg
Uprostřed vidíte nastavení scén, kdy ikona dává najevo i změnu nastavení zvuku.

K dispozici je i jasová automatika, která ovšem není příliš výrazná a obraz tzv. nedýchá. Výrobce se také chlubí nízkou spotřebou a dává uživateli na výběr z dvou úrovní – nízké a maximální (zde postrádám střední, která byla u dřívějších modelů – velká škoda, že zmizela). Naměřenou spotřebu uvádím v tabulce, měření bylo prováděno při fotbale na ČT Sport. Zde se nemohu nezmínit, že při maximální úspoře se obraz subjektivně jevil již příliš tmavý (naměřeno 66 cd/m2).

Úspora

standardní režim

živý

kino a Theatre

Vypnuta

153 W

187 W

131W

Nízká

130 W

156 W

109 W

Maximální

53 W

55 W

54 W

EPG je u Sony standardně výborné, české znaky jsou zobrazeny korektně. Vše je přehledné, vybraný program televizor v určenou dobu automaticky zapne.

Obraz a zvuk

Televizor nabízí 8bitové zpracování barev – v praxi to znamená u některých animovaných filmů viditelné proužky na barevných přechodech, nicméně u běžných filmů se již neprojevuje. I když 100 Hz technologii proti rozmazání obrazu televizor nemá, výsledky jsou dobré, dokonalou stabilitu u rychlých pohybů kamerou tento televizor nemá (hlavně ve srovnání s 200 Hz modelem), stejně tak velmi rychle běžící text je již nad jeho síly. Nutno ale dodat, že u převážné většiny scén bylo vše v pořádku a u digitální televize samozřejmě také.

Digitální tuner má standardně velmi dobou kvalitu a i na 40“ obrazovce standardní digitální vysílání vypadá koukatelně, nicméně HD vysílání působí samozřejmě daleko lépe. Full HD filmy z našeho redakčního Blu-ray přehrávače PlayStation3 vypadaly samozřejmě nejlépe, a teprve tehdy televizor ukáže, co v něm je.

gamut kino.pnggama kino.png
Režim kino: gamut a gama

Ale zpět k obrazu. Podání černé je opravu výborné a domnívám se, že televizor předvádí maximum, co LCD s klasickým podsvícením dokáže (pro odborníky: naměřená úroveň černé v režimu kino byla 0,03 cd/m2). Za výbornou černou ale dle nastavení zaplatíte daň ve formě horší čitelnosti nejtmavších odstínů šedé, které se pak slévají. Zde mám také drobnou poznámku k pozorovacím úhlům. Pokud sedíte přímo před obrazovkou, tak je vše v pořádku, jakmile ale vstanete a opustíte ideální pozici před televizorem, tak jsou viditelné drobné změny barev (právě tmavého časti). Především při pohledu mimo osu k změnám dochází poměrně rychle.

Podání barev je velmi dobré, zde opět pro večerní sledování mohu jen doporučit režim Kino, který je dobře přednastavený, Živému režimu obrazu se naopak raději obloukem vyhněte (je příliš světlý, přesaturovaný a studený). Pleťové barvy jsou vcelku věrné, celkový dojem z fotografie je výborný.

Nastavení televizoru je dobré, ale pro dosažení optimálního jasu je třeba trochu ručně zasáhnout, neboť jinak má televizor pro večerní sledování filmů příliš vysoký jas (režim Kino s nízkou úsporou: jas 221 cd/m2, černá 0,08 cd/m2).

DSC07300.jpg

Zvuk má televizor vcelku dobrý, velký obraz si ale opět říká o mohutnější ozvučení, než jsou vestavěné reproduktory schopny poskytnout. Prostorový efekt je znatelný, zvuk je poměrně vyrovnaný a to i při vyšších hlasitostech.

Verdikt

Přes některé drobnější výtky je nutno říct, že Sony opět ukazuje, proč je úspěšným výrobcem LCD televizorů a proč jsou televizory Bravia tak populární. Televizor je po všech stránkách povedený – od bohaté výbavy, slušného ovládání, až po velmi dobrý obraz. Ten sice nedosahuje kvalit nedávno testovaného 200 Hz modelu, nicméně 40V5500 má cenu více než poloviční.

Cena je zajímavá, otázkou zůstává využitelnost funkcí přehrávače videí, či internetových aplikací. Na zvážení kupujícího už zůstává, zda je využije. Full HD rozlišení, které televizor nabízí je také lákavé, zvláště v kombinaci s dobře působícím obrazem, u kterého zejména filmový fanoušek pár chybiček objeví (slabší podání tmavých scén, které je i přes velmi dobrou černou zcela typické pro LCD technologii). I přes tyto drobnosti televizor rád zájemcům doporučím.

Sony Bravia KDL-40V5500

Cena orientační 28 000 Kč

  • úhlopříčka 102 cm (40“)
  • zobrazovací technologie LCD
  • rozlišení 1920 × 1080
  • pozorovací úhly 178°
  • kontrastní poměr dynamický 60 000:1
  • obrazové formáty 16:9, 4:3, Smart, Zoom
  • vylepšení obrazu Bravia Engine 3, Advanced Contrast Enhancer
  • režim obrazu Živý/Standardní/Vlastní/Kino/Fotografie/Sport/Hra/Grafika
  • automatické nastavení obrazu (s HDMI) Hra/Fotografie/Grafika
  • výběr scény Automatický/Kino/Hra/Hudba/Fotografie/Sport/Grafika
  • normy PAL/SECAM, NTSC na AV
  • počet tunerů 1, analogový, DVB-T, DVB-C, MPEG4-H.264
  • PIP, PAP ano
  • teletext ano, 2000 stran
  • česká nabídka ano
  • reproduktory 2× 10 W
  • vylepšení zvuku Dolby Digital, S-Force Front Surround
  • režim zvuku Dynamický/Standardní/Clear Voice
  • prostorový režim Kino/Hudba/Sport/Hra
  • konektory 4× HDMI v1.3, 2× SCART (2× RGB), S-Video, komponent, kompozitní video + stereo, VGA + stereo, sluchátka, digitální výstup zvuku optický, CI slot, RJ 45, digitální média port
  • další funkcerežim 24p, světelný senzor, režim fotorámečku, BRAVIA Sync
  • podstavec otočný, 20° do stran
  • spotřeba 137 W, 0,17W standby
  • rozměry bez stojanu (v × š × h) 630 × 987 × 93 mm
  • hmotnost 20,5 kg
  • příslušenství dálkový ovladač, návod

Zapůjčil

AVmania.cz hodnotí
designHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.png9/10
obrazHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
zvukHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.png7/10
funkceHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
ovládáníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_0_tmavsi.png8/10

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud