18
Fotogalerie

Sennheiser IE 6: test IEM sluchátek

Sennheiser nedávno rozšířil nabídku sluchátek o další špunty. Kromě vylepšené populární CX řady můžete obdivovat také novou řadu IE.

Sennheiser CX 300 mohu beze strachu z veřejné ostudy označit za jedny z nejoblíbenějších intraaurálních sluchátek vyšší kvalitativní třídy. Pokud je také budeme považovat za určitý vstupní špuntový model do sféry pro náročné, pak dnes testované „ie šestky“ musíme v pomyslném žebříčku kvality posunout o několik příček výše a v žebříčku množství kompromisů zase níže.

ie.jpgDSC06879.jpgss.png

Společnost Sennheiser již řadu let přesvědčuje, že sluchátka prostě umí. Nemusí mít proto ani strach trochu experimentovat a přijít na trh s něčím netradičním. Všechny tři modely (IE 6, IE 7 a IE 8) přinášejí neokoukané a rozhodně přitažlivé tvary, což lze s ohledem na jednotvárnost některých špuntů jedině pochválit. Asi není třeba zdůrazňovat, že primární funkcí sluchátek není budit údiv ostatních, ale správně reprodukovat zvuk. Jak se se zvukem poperou měniče Sennheiserů IE 6?

Inspirace v přírodě nebo v automobilismu?

Při prvním setkání mne napadly hned dvě varianty, kde se mohl nechat výrobce při navrhování finální podoby inspirovat. Variantou číslo jedna je při troše fantazie ulita hlemýždě zahradního minimálně vnějším tvarem schránky (mimochodem výrobce reprosoustav Bowers&Wilkins využil tvaru ulity loděnky při výrobě „Nautilů“). Druhou variantou a možná ještě pravděpodobnější je turbodmychadlo automobilu.

0706dp_15_z+turbocharger_tech+water_cooled_turbo.jpg sennheiser_ie678_ears-on_4.jpgnautilus2.jpg
Vlevo turbodmychadlo do automobilu, uprostřed Sennheiser IE 6 a vpravo Bowers&Wilkins Nautilus.

Úvahu, zdali tomu tak opravdu mohlo být či ne, nechám na vás. Jisté je, že konstrukci schránky tvoří jedna hlavní plastová celistvá část, ze které vystupuje mohutný zvukovod. Konec výstupku pak tradičně slouží jako držák výměnných ušních nástavců. Vnější stranu (tedy tu směrem od ucha) pokrývá vsazený lesklý plast s logem výrobce uprostřed. Osobně bych volil konzervativnější možnost, tedy např. stříbřitý povrch bez lesku. Tato úprava na mě totiž působí zbytečně laciným, budu-li nevybíravý, pouťovým dojmem. IE 7 a IE 8 vypadají luxusněji a věrohodněji.

DSC06892.jpgDSC06887.jpgimg_130972_sennheiser-ie6.jpg

Sluchátka se mohou pochlubit výborným přívodním kabelem. Působí pevným a odolným dojmem, přesto vyniká ohebností. Kvalitně provedena vypadají místa nejčastějších závad tedy oblast hned za konektorem (3, 5mm L zploštělý jack) a oblasti vstupu kabelu do těla sluchátek. Relativně potlačen je i nepříjemný mikrofonní efekt.

Tomáš je zpět

Sennheiser IE 6 mě po designové stránce prostě dostaly! Jsem zvyklý na obyčejný kulatý tvar a tenhle neokoukaný a elegantní špunt vypadá v uchu výborně. Hned bych svá stará sluchátka po stránce vzhledu za IE 6 vyměnil. Co ty na to, Jirko? (pozn. redakce: smích)

Otázka komfortu a izolace

Někomu by mohly při pohledu na tvar vstávat boltce hrůzou. Není se ale třeba obávat, sluchátko v uchu žádnou neplechu nepůsobí. Rozměry nejsou tak velké, aby schránka tlačila na vnější straně ušního zvukovodu, zároveň ani tak malé, aby v uchu vykonávala nepatřičný pohyb. Komu by byly střední nástavce těsné, může samozřejmě vyměnit za menší, popř. v opačném případě za větší. Oba páry jsou součástí balení. Osobní zkušenost je taková, že střední nástavce Sennheiser sedí drtivé většině posluchačů, někteří sahají po menších a minoritní skupinu tvoří ti, co preferují největší.

DSC06895.jpg DSC06904.jpg

Koncepce IE 6 (stejně tak IE 7, IE8) je podobná jako u většiny špuntů společnosti Ultimate ears. Tím mám na mysli vedení kabelu za horní částí ucha. Rozdíl spočívá v absenci paměťového efektu části kabelu za vstupem do sluchátka, což snadněji umožňuje Sennheisery nasadit (i když značně nepohodlně) také standardním způsobem. Měkký kabel zároveň umožňuje rychlejší nasazení způsobem „za ucho“ a posluchač o něm prakticky neví. Paměťový efekt má na druhou stranu výhodu v jistějším držení správné polohy, klasický kablík měl při rychlé chůzi a běhu tendenci občas sklouznout přes boltec.

Co se poslouchalo

Dan Bárta - Entropicture, Animage: Živý, Městem, Dech, Jesus Online

J.S.Bach (Aleš Bárta) - Organ Works: Toccata a fuga d moll

Candy Dulfer - Live in Amsterdam: Sax a go go

Norah Jones - The greatest hits: Come away with me

In flames - Reroute to remain: Free fall

Uvedeny jen některé skladby.

Po izolační stránce excelují. Když píšu excelují, mám na mysli opravdu excelují. V přímém porovnání s CX 300, Altec Lansing UHP336 (dvojník UE super.fi 3) a UE triple.fi 10 totiž poskytují subjektivně lepší odhlučnění od okolí. To přisuzuji především právě kulovitému tvaru těla, které působí jako pasivní izolátor lépe než schránky modelů ostatních. Ten rozdíl není velký, přesto jsem pocit lepší izolace především v hodně hlučném prostředí měl.

Názor Tomáše

Líbí se mi typ sluchátek, která mají kablík za uchem. Dobře to vypadá, ale především si myslím, že to napomáhá lepšímu držení v uchu. Ohledně pohodlí a izolace nemám výhrady.

Reprodukční analýza

Sluchátka jsem podrobil důkladnému testu zvukové kvality. Zvědavost, jak se Sennheiser zhostil vnitřního dynamického ústrojí, byla poměrně silná, neboť špunty Sennheiser dosud vyráběl spíše v nižších cenových relacích. První fází testu byl poslech bez jakéhokoli přímého srovnání. To abych si udělal nezávazný obecný názor, který se mi následně buď potvrdí nebo vyvrátí. Úvodní dojem z reprodukce byl výborný a dlouho přemýšlet o tom, zdali reprodukci řadit do vyšší třídy, nebylo ani třeba. Zaujalo mě dobré vykreslení prostoru a preciznost vyšších pásem.

K druhé fázi testu zvuku tedy kritickému srovnání pomohly Sennheiser CX 300, referenční Ultimate ears triple.fi 10, Sennheiser HD 600, Vincent KHV- 1 a Cowon D2. Bohužel nepřipadal v úvahu slepý test, protože jsem i naslepo bezpečně poznal, která sluchátka mám právě v uchu. Nezbylo než se snahou o co největší objektivitu zkoušet, zkoušet a zase zkoušet i s otevřenýma očima. V domácím prostředí je vždy daleko jednodušší utvořit závěr o zvukové podobě, samozřejmě ale vzhledem k povaze sluchátek není dobré testovat jen na domácí aparatuře. Proto jsem vzal IE 6 i do terénu.

Na čem se testovalo

zdroj zvuku Onkyo DX-7333, CD/SACD přehrávač Denon DCD-1500AE, Cowon D2

zesilovací zařízení Vincent KHV-1

sluchátka Sennheiser HD600, Ultimate Ears triple.fi 10, Altec Lansing UHP336, Sennheiser CX 300/ IE 6

vinc.jpg

Potvrdil se mi původní dojem. Reprodukce opravdu obsahuje co do objemu i kvality dostatečné výškové a středové pásmo. Především v oblasti středů sluchátka předvádí, že dobře udělaný dynamický systém má v intraaurální sféře své místo. Středy jsou přirozené, žádným způsobem nenutí k pocitu - takhle by to být nemělo, takhle něco není v pořádku. Basová část mi zprvu připadala nevýrazná a mírně utopená. Ten pocit byl na místě v případě přímé konfrontace s basovým bombardérem UE triple.fi 10. Samostatné měniče pro basovou sekci jednoznačně poskytují správnou podporu v nízké oblasti, kdežto „šestkám“ mohutnost basů chybí. Bez podobného srovnání člověk ale zvuku přivykne a po čase už ani důraz basů nechybí.

dd.jpg

Líbí se mi jakási samozřejmost reprodukce. Ať pustíte jakýkoli žánr, sluchátka ho prostě zahrají, aniž by nějak urazila. Je zřejmé, že některý žánr neutrálnímu přednesu sedne více, jiný méně. Basofilové si asi moc užívat nebudou, naopak posluchači, kteří hledají vyrovnanost, detailnost budou jásat. Posun oproti modelům cenově blízkým CX 300 je patrný ihned a po navyknutí návrat zpět už prakticky nemožný.

Názor Tomáše

Pecka! Super! Bomba! Mám pokračovat? Osobně jsem jimi opravdu uchvácen, protože jsem v hudbě objevil nové momenty, o nichž nebylo dosud ani tucha. Reprodukce výrazně převyšuje CX 300. Jen ta cena.

Sennheiser IE 6

Cena internet: cca 2 800 Kč
 
  • konstrukce intraaurální, uzavřená
  • typ měniče dynamický
  • frekvenční rozsah 10 – 18 000 Hz
  • zkreslení < 0,1 %
  • citlivost 115 dB (1 kHz/1 Vrms)
  • impedance 16 Ohm
  • přívodní kabel 1,2 m symetrický 
  • konektor jack 3,5 mm L

Zapůjčil

AVmania hodnotí
designHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.png7/10
zvukHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.png10/10
provedeníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.png10/10
komfortHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.png9/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_0,5_tmavsi.png9/10

Určitě si přečtěte

Články odjinud