Sencor Imperial HP800ME: Levná designová sluchátka

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Looke 11. 6. 2014 14:23

Sencor IMPERIAL HP800ME: Levná designová sluchátka (uživatelská recenze)

Před otevřením krabice

Společnost Sencor je známým výrobcem spotřební elektroniky, přičemž slovo „spotřební“ je tu nutno podtrhnout. Firma sází především na nízkou cenu a přijatelnou užitnou hodnotu, žádný high-end či luxusní zboží tudíž nenabízí.

Přesto asi před rokem překvapila novou řadou sluchátek „IMPERIAL“. Sluchátka z této řady na první pohled zaujmou použitím ebenového dřeva na mušlích, což údajně spolu s vysokou kvalitou všech ostatních komponent zaručuje „nezapomenutelný zážitek z poslechu hudby“.

Nevím, na koho výrobcovo básnění na webových stránkách i v návodu přiloženému ke sluchátkům zapůsobí. Na mě osobně zapůsobilo dost trapně, poněvadž se jedná o výrobky v ceně do 1000,- Kč a nikdo příčetný tedy nebude čekat špičkový zvuk.

Tento test se zaměří na druhý nejvyšší model řady, na přenosná sluchátka s typovým označením HP800ME, u kterých cenovka ve většině e-shopů ukazuje 949,- Kč.

Krabice je papírová s celuloidovým oknem, kterým poprvé spatříme designově jistě mimořádný výrobek vyvedený z hliníku a dřeva.

Před jejím otevřením si neodpustím malou perličku: Sencor na krabici na různých místech uvádí „headphones for discriminationg listener“. Patrně to má znamenat „sluchátka pro vybíravého posluchače“. Naneštěstí, angličtina zná pouze slovo „discriminating“, výraz „discriminationg“ mi nenabídnul žádný slovník a ani stručná konzultace s učitelem angličtiny záhadu neosvětlila.

Jako nejpravděpodobnější se tak jeví domněnka, že jeden soudruh z Čínské lidové republiky vyrobil překlep a druhý to slavně poslal do tiskárny.

Inu což, chybička se vloudí a na krabici tolik nezabolí. Nás přece jen bude více zajímat, co se skrývá uvnitř.

Co najdeme v krabici?

Krabice obsahuje sluchátka v celuloidovém vnitřním obalu a přiložený sáček s odpojitelným sluchátkovým kabelem a redukcí na velký jack průměru 6,3 mm. Kabel má délku 1,2 m a do každé mušle se připojí malým jackem 2,5 mm, mušle stranově označeny nejsou, ale na konektorech naštěstí najdeme vyryto L a R. Všechny konektory jsou pozlacené, jejich zpracování však zcela špičkovým dojmem nepůsobí – zkrátka standard.

Po připojení do mušlí malé jacky řádně zacvaknou a vytvoří spoj, jenž působí dojmem pevnosti a trvanlivosti. Určitě se nestane, že by se jack ze sluchátka odpojil při menším zatáhnutí za kabel. O dost horší je ovšem pocit z onoho kabelu, ten je tenoučký a o své trvanlivosti uživatele rozhodně nepřesvědčí. Abych nezapomněl: Samozřejmě i kabel ke sluchátkům výrobce jaksepatří vychvaluje.

Co zaslouží chválu objektivní, je přítomnost odpojitelného kabelu. Právě kabel je totiž nejchoulostivější částí většiny sluchátek a možnost jeho výměny je tedy jistě pozitivem tohoto modelu. Aby té chvály nebylo příliš: Horší to bude s dostupností kabelu, který má na jedné straně dva samce jack 2,5 mm a na druhé straně jednoho samce jack 3,5 mm. Tohle opravdu není zrovna nejpoužívanější sluchátkový kabel.

Jaká Sencor IMPERIAL HP800ME tedy jsou?

S výjimkou tenkého kabelu zaslouží po designové stránce HP osmistovky především chválu.

Výjimečně elegantního vzhledu bylo dosaženo použitím hliníkového hlavového mostu a přípojných ramen mušlí a mušlí samotných, které na první pohled zaujmou lakovaným dřevem (údajně ebenovým) na vnější straně. Vnější strana mušlí má tedy jasnou strukturu tmavého dřeva a je opatřena gravírovaným nápisem „Imperial“ (není to tiskací, nýbrž zdobné psací písmo).

Mušle mají vejčitý průřez, kolem obvodu běží pásek z leštěného hliníku ( je to vysoce lesklý hliník, na rozdíl od ramen, která mají matnější povrch broušeného hliníku). Mušle jsou na vnitřní straně opatřeny náušníky z umělé kůže, které mají podobu poměrně silně polstrovaného okruží. Polstrování uvnitř je však měkké a dobře přilne k uchu.

Hliníkový hlavový most polstrovaný není, pouze z vnitřní strany je pokrytý tenkou vrstvou gumy. Nepřítomnost polstrování však v praxi pohodlí nijak nesnižuje, naopak přispívá k lehkosti a přenosnosti modelu.

Přípojný prvek hlavového mostu a ramen mušlí má tvar zaobleného trojúhelníku. Na vnější straně je opatřen stříbřitým logem, to však není natištěno dokonale rovnoměrně a při bližším prozkoumání je tedy nepodstatnou, leč zjistitelnou vadou na kráse celého výrobku.

Po konstrukční stránce se jedná o uzavřená supraaurální sluchátka, tedy taková, jejichž ozvučnice je zcela uzavřená a zvuk se ven z ní šíří pouze směrem k uchu.
Označení „supraaurální“ zase znamená, že mušle přilne k uchu a zakryje ho, ale neobemkne a neuzavře do sebe.

Jak uvidíme dále, taková konstrukce má své výhody i nevýhody.

Na přenosný typ jsou Sencory HP800ME sice docela velká, ale jinak lehká sluchátka, na hlavě nejsou příliš cítit a jsou dostatečně pohodlná. Ramena mušlí jsou výškově stavitelná, mušle samotné jsou částečně otočné ve vertikální ose, což nadále přispívá k dosažení lepšího tvaru pro každého posluchače.

Při pohybech hlavy sluchátka maličko vržou, jak uvidíme dále, při poslechu tento jev místy negativně ovlivnil zvuk. Při prudších pohybech se sluchátka na hlavě mohou posunout, ale většinou drží docela dobře. Přítlak na uši má střední až vyšší hodnotu. Spolu s poměrně málo otočnými mušlemi je tak jediným důvodem, proč mají sluchátka v pohodlí určité rezervy, na které si patrně většina lidí zvykne, ale nelze vyloučit výjimky.

Výrobek působí velmi esteticky až luxusně a až na zmíněný kabel také docela trvanlivě. Konstrukční materiály jsou kvalitní, výrobní tolerance a slícování dílů jsou provedeny velmi dobře, ač ne zcela ukázkově.

Sluchátka si však nekupujeme proto, abychom se na ně dívali ve vitríně, že ano?

Jak to hraje?

Uzavřená konstrukce sluchátek má obecně jednu výhodu a jednu nevýhodu:

Výhoda spočívá ve skutečnosti, že se zvuk nešíří ze sluchátek ven a posluchač tedy neruší svoje okolí, zároveň do uzavřených sluchátek také proniká jen minimum zvuku zvenčí a proto posluchače dobře izolují například od ruchu ulice.

A nevýhoda? Ta spočívá v dutém, kelímkovém zvuku, tento efekt dokážou dražší typy zvládnout, ale ty levnější na něj velmi trpí.

Obecně se tvrdí, že ve stejné ceně prakticky vždy hrají lépe sluchátka otevřeného typu a v ceně do jednoho tisíce korun to platí dvojnásob.

Co tedy lze čekat od designových uzavřených sluchátek za 949,- Kč?

Každým sluchátkům pomůže, když se rozehrají. Profesionálové doporučují dobu rozehrání až sto hodin, většinou však stačí podstatně méně.

Sencory byly rozehrávány asi třicet hodin a můžu prohlásit, že s tak silným pozitivním efektem rozehrání jsem se zatím nesetkal. Razantní zlepšení nastalo v nepatrném ústupu příliš zvýrazněných basů, a především v nástupu výšek, detailů a prostoru. Zvuk se tedy po rozehrání skutečně probudil, usadil a z reprodukce na pomezí zklamání a podprůměru se stalo cosi lepšího.

Basy

Nízké kmitočty před rozehráním i po něm dominují celému přednesu HP osmistovek a ihned posluchače ujistí, že si koupil výrobek vyladěný spíše na módní, zábavní zvuk, než na věrnou a nepřibarvenou reprodukci. To nemusí být nutně mínus, řadě posluchačů to vyhovuje a jeden a tentýž posluchač může mít také různé nálady.

Basy jsou tedy výrazné, silné, v údernosti a rychlosti však zaostávají. Přece jen jsou to sluchátka za méně než tisícovku. Na basový zvuk těchto Sencorů se však dá lehce zvyknout a ze sluchátek má posluchač postupně pocit, že se jedná o jeden z mála basově založených modelů, ze kterých basy tak výrazně a nepříjemně netrčí.

Středy a výšky

Jsou slabší než hloubky, ale mají objemovou rovnováhu, snad s nepatrným poklesem ve vyšších středech. To je trošku výjimka, protože většina sluchátek se zvýrazněnými basy právě na střední kmitočty rezignuje a naopak silně zvýrazní výšky.

Zpěv tedy zní hezky, měkce a přirozeně, není ošizen, stejně jako nástroje patřící doprostřed spektra. Občas zpěv zaduní, je však prostý nepříjemně ostrých sykavek. Dobře je prezentován klavír a podobné nástroje – mají výrazný, znělý zvuk.

Výšky jsou decentní, ale dostatečné, posluchač je nemusí ze zvuku lovit. Činely zní pěkně, sice krystalicky čistě nezvoní, ale také nesyčí jako sypoucí se písek. Chybět budou patrně jen absolutně nejvyšší frekvence, ty model nedokáže dostatečně vykreslit.

Detailů je průměrné množství, stereo a prostor jsou vykresleny dostatečně, ač ne perfektně. Chválím docela dobré oddělení jednotlivých nástrojů, a zároveň také spojitý přednes celého spektra bez výrazných propadů ve frekvenční charakteristice.

Velkou pochvalu rozhodně zaslouží dobrá pasivní izolace od okolních zvuků, na ulici nebo do vlaku jsou sluchátka touto vlastností jako stvořená.

Co se zvuku týče, jsou zde však i dost špatné zprávy. Tou zásadní je onen kelímkový, dutý efekt uzavřených sluchátek, který je tu výrazný. Ruku v ruce s ním jde celkově zastřený, neprůbojný a jaksi „nahluchlý“ zvuk – opět klasický neduh levných uzavřených typů.
Špatné zprávy se však týkají i tohoto konkrétního modelu sluchátek, bez ohledu na typ konstrukce.

Tou první je občasné slabé vrznutí mušlí při pohybech hlavou nebo když se mušle třou například o ramena. Vrzání se přenáší lebkou a je tedy i tlumeně slyšet.

Druhou špatnou zprávou je celková čistota reprodukce: Při soustředěném domácím poslechu je velmi výjimečně postřehnutelné slabé prasknutí, šelest či zachrastění na hranici slyšitelnosti, což nesvědčí o dokonalé kvalitě měničů či jejich zasazení do ozvučnice.

Dobrou zprávou je, že ani po delším čase používání se žádná z vad nevyskytuje častěji.

Tyto dvě negativní vlastnosti sluchátek je třeba brát relativně. Recenze na ně upozornit musí, ale v praxi nepředstavují problém, při používání sluchátek venku se uvedené vady sotva slyšitelně projeví a projeví-li se doma, lze je s ohledem na kategorii a cenu sluchátek tolerovat.

Na zvuk HP osmistovek je tedy třeba si zvyknout. Mně osobně nyní jejich projev připadá příjemný. Zvukově totiž nenudí ani neunavují a přes všechny mínusy je zvuk pohodový a až na silnější basy se blíží přirozenému podání.

Obecně Sencory hrají lépe při středních a vyšších hlasitostech, při tichém poslechu je jejich zvuk málo výrazný a čitelný. Extrémní hlasitosti zvládnou také, ale přibývá tu zkreslení a zesiluje se nevítaná dutost zvuku. Pochopitelně, nikdo, kdo si váží svého zdraví si nebude sluch takovými hlasitostmi ničit.

S čím je srovnat?

K porovnání jsem si vzal sluchátka Fischer Audio Saturn, v ceně kolem 1600 - 1700,- Kč. Mají také uzavřenou konstrukci na pomezí domácích a venkovních sluchátek a vyznačují se módně vyladěným zvukem se zvýrazněnými hloubkami a výškami.

Zvukově se přesto jedná o zcela odlišná sluchátka: Fischer Audio hrají podstatně živěji, detailněji, s lepším prostorem. Tato sluchátka také pouští méně basů a více výšek, středy však oproti Sencorům ochuzuje.

Je tu však jedno výrazné ale: Zatímco Fischery mají celkově syntetický až ostrý, neupřímný zvuk, u Sencorů je to pravý opak a jejich zvuk je přirozenější a uvěřitelnější.

Je těžké určit, která sluchátka hrají lépe. V absolutním hodnocení jistě zvítězí dražší Fischer Audio pro čitelnější, čistější reprodukci s lépe redukovaným „kelímkovým efektem“.
Subjektivně však mohou leckoho více potěšit Sencory svým příjemným a přirozeným zvukem.

Krátkou chvíli jsem věnoval také poslechu Sencorů HP800ME a otevřeného hi-fi modelu Beyerdynamic DT 860, který používám jako svá hlavní sluchátka. Pochopitelně zde nemá smysl srovnávat jejich zvuk, oboje sluchátka mají jinou konstrukci a především se kvalitativně liší nejméně o dvě třídy. Při zvážení zvuku těchto dvou a Fischer Audio Saturn však opět s překvapením konstatuji, že co se přirozenosti zvuku týče, obsazují Sencory hezké druhé místo.

Na čem se testovalo?

Sencory Imperial HP800ME jsou sluchátka určená spíše na ven a na cesty, než na doma, jejich doménou tedy budou mp3 přehrávače, hudební mobily, tablety a podobné přístroje.

Mají nízkou impedanci 32 Ohmů, což se hodí právě pro přenosné přístroje. Je tak možné dosáhnout dostatečné hlasitosti a sluchátka těchto parametrů také příliš neždímají baterie.
Z přenosných zařízení jsem vyzkoušel zvuk z mobilu Nokia 5230 a mp3 přehrávače Energy Sistem 1408 Stick. Oba přístroje oživily sluchátka dostatečně hlasitě a nevyskytly se žádné problémy, ač na vybuzení jsou Sencory o maličko náročnější než některá jiná sluchátka o stejné impedanci.

Ze stolní techniky prověřil sluchátka řetězec cd přehrávače Yamaha CDC-600, kabelů Profigold a sluchátkového zesilovače BV Audio Headamp.

Jak se dalo čekat, při poslechu stejných skladeb a ze stejného zdroje (míněn tedy stejný mp3 soubor z paměťového média, ne stejná skladba, ale z audio CD) jako z přenosných přehrávačů je na domácích přístrojích zvuk podstatně lepší. Zlepší se všechny charakteristiky zvuku, kvalitnější je především podání basů a zpěvu, ve výškách a detailech kupodivu výrazné zlepšení nenastává – zde již Sencor dosahuje svých limitů.

Je zřejmé, že sluchátka této třídy mohou být důstojným partnerem mp3 přehrávačům, ale ne CD přehrávači a sluchátkovému zesilovači.

Závěrem

Sencor Imperial HP800ME jsou levná sluchátka nadprůměrných estetických kvalit.

Budou se hodit člověku, kterému se zalíbí jejich design a vyžaduje uzavřený typ, který však vždy znamená zastřenější, krabicový zvuk. Sencory jsou tedy v dané kategorii po rozehrání průměrné až lehce nadprůměrné a určeny posluchačům, kterým bude vyhovovat výraznější basové pásmo.

Předpokládám, že zavedené sluchátkové značky nabídnou v dané ceně zvukově o něco lepší modely, každý posluchač však musí zhodnotit svoje požadavky na sluchátka individuálně a nezaměřovat se pouze na kvalitu zvuku.

Neznačkové Sencor HP800ME tedy v testu nepropadly. Mají své chyby, ale ty zásadní se jim většinou vyhýbají a za cenu 949,- lze sluchátka po zvážení výše uvedeného doporučit.



Celkové hodnocení

Design: 8/10
Pohodlí: 7/10
Izolace: 8/10
Zvuk: 6/10 – zbytečně ztrácí bod za výše popsané vady
Celkem: 7/10


Pod čarou:
Kdo hledá, ten najde: Na stránkách společnosti Fischer Audio jsem našel model nazvaný „Con Brio“ s prakticky shodným designem jako mají tato sluchátka Sencor. Ta shoda přímo praští do očí!

Kdo je tedy autorem tohoto designu a technického řešení, to netuším, ale je zřejmé, kterým firmám ho prodal … anebo se nabízí otázka, která firma design té druhé ukradla.

Ale ne, nebudeme si nic nalhávat. Na jedné lince čínské továrny se zkrátka kompletují modely určené pro Sencor, na druhé pro Fischer Audio. Obě firmy si poté rozdělí světové trhy tak, aby se na nich oba výrobky pokud možno nesetkaly. Taková je prostě dnešní realita.
Looke
Junior

Odeslat příspěvekod šeďour 12. 6. 2014 07:41

Pěkně napsaná recenze :tleskani

Jen mi tu chybí alespoň jeden obrázek.
Doma: Ultimativní audio miniPC, DAC + zesilovač HEGEL, třípásma LSM (geniálně navrhl Kocour)
Sluchátka: AKG K812, AKG K701,Beyer 770, 990, planární SDR wood.DAC + zes. TEAC
Na ven: FiiO X5, Trinity Delta II, Oriveti Primacy, FiiO X1, Sony MH1, atd.
šeďour
Pokročilý

Odeslat příspěvekod zatycz 12. 6. 2014 18:09

Recenze fajna. Sluchatka jsem jen okukoval a vzhledem k cene a designu, ktery na me pusobil hodnotne (dokonce lepe nez Sonacke MDR-1R :) ) jsem cekal, ze ten zvuk bude tragicky, ale podle vseho to neni takovy hruza.

Jinak k tomu, kdo koho okopiroval: vzhledem k tomu, ze Sencor uz davno nic nevyrabi, znacku vlastni Planeo elektro a jen na OEM vyrobky lepi svuj brand, tak si tipnu ze design vymyslel nejaky cinsky vyrobce a nabizi to ruznym "vyrobcum" s tim, ze jim na to nalepi/vyreze/vylepta jejich brand a doda jim to v retail baleni na prodej v supermarketech. Je to bezna praxe, napriklad cinske Takstary se prodavaji ve svete pod nekolika ruznymi brandy a sluchatka se lisi jen v baleni a v logu na sluchatkach.
A asi to neni poprve, co si Fischer nechal neco vyrobit OEM, viz Maxell RetroDJ vs FA-004 a podle všeho hrajou stejne, ale FA k tomu dodava hromadu doplnku navic.

S temi zavedenymi znackami bych to nevidel moc ruzove. Ono v cene kolem 1000 se u uzavrenych sluchatek nedaji cekat zazraky a to drevo a kov se na cene taky projevi. A jak ukazuji vyrobci jako Superlux a Takstar, casto jsou lepsi sluchatka primo od cinskeho vyrobce, nez nejaky lowend od zavedene znacky.
zatycz
Mírně pokročilý


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků