Satelitní tuner: interní v televizoru nebo externí?

Satelitní tuner: interní v televizoru nebo externí?

Stále častěji můžete koupit televizor s DVB-S2 tunerem. V televizoru máte pak tunery tři: pozemní, kabelový, satelitní. Podívejme se na výhody i nevýhody v praxi.

Výrobci se snaží v poslední době do televizorů dávat kde co. Jak by občasně obyčejný člověk napsal – to, co tam vlastně ani být nemusí. Jistě se s většinou uživatelů shodneme v tom, že tunery zařadíme do kategorie součástí TV, které v přístroji očekáváme.

LG.jpg

Když přišli výrobci s třemi tunery (DVB-T/DVB-C/DVB-S2) v televizorech – část uživatelů využívající kabelový příjem, nebo příjem ze satelitu zajásala. Nebudeme mít externí krabičky, satelitní DVB-S2 tunery, využijeme jeden dálkový ovladač. Jaká je ale realita? Kde jsou „problémy“?

Externě či interně?

Externí tuner je vždy přístroj navíc. Někdo uvede, že zbytečný žrout elektřiny, pro dalšího představuje lapač prachu. Jenže – menu i běžných levnějších DVB-S2 settopboxů je povětšinou propracováno k uživatelově radosti. Ne vše musí fungovat podle potřeb každého, nebo dokonce dle jeho představ, ale nakonec si člověk řekne – dá se, zvyknu si. U televizních, neboli interních, tunerů DVB-S2 je stav jiný. Zatím bohužel ano.

Sat.jpg

Podívejme se tedy na DVB-S2 tunery v TV - pěkně popořádku.

Pokud si sednete a chcete ladit má nastavení jednoduchý charakter – málo možností. To se může primárně zdát jako výhodné pro uživatele začátečníka. Jenže, už po naladění zjistí i on, jak mnohdy nemůže stanice jednoduchým způsobem přeskupovat, editovat, mazat. I on bude tušit, jak by pomohla varianta s počáteční filtrací laděného obsahu.

O hromadných přesunech ani nemluvím. Při procházení stanic zjistím, že jich část je kódována – tudíž nepřístupná. Nechci takové v nabídce. Ale nemám možnost výmazu. Takže mohu využít jen jejich tzv. skrytí. Ne, to není úplně šťastné řešení, ale chtěl bych tedy alespoň skrývání provést hromadně. A zase ne, lze jen po jednom, opět narážím.

OK, bolestivě se prohrabu tím, co nejede a přecházím k přesunu jednotlivých programů na požadované programové místo (např. ČT1 na pozici 1, ČT2 pozice 2…). Ale stanice mám možnost přehazovat jen výměnou, nebo – v lepším případě - skutečným přesunem, a opět po jedné. Nekonečný příběh plný negativních emocí pokračuje. Konečně seřazeno. Uf.

Vyberete si pár desítek oblíbených

Teď bych rád ještě pár stanic nasázel do tzv. favoritních nabídek. Přece jen pár stovek dostupných satelitních stanic je dobré si zpřehlednit. K dispozici mám jednu? Jinde tři, nebo pět – pro mne zoufalý počet. Minimum by z mých zkušeností mohlo začínat u čísla deset. Tam totiž začíná hranice spokojenosti – moje ano.

philisp.jpg

V externích satelitních DVB-S2 tunerech se pohybujeme právě na počtu desíti a více (netvrdím, že někde nemůže být stav nižší, ale běžné to není). Hudba, Film, Pro děti, Zajímavé, Pro dospělé, Sport a fitness, Zprávy a informace… a mnoho dalších názvů mě napadá. Názvů, kterými opatřím jednotlivé favoritní podskupiny. Označím tam, kde označit mohu a kde je jich dostatek.

Uděláno – využil jsem alespoň nabízené málo. Nyní musím doufat, že se nic nestane a nebudu muset znovu ladit, někdy… a třeba všechno. Mnoho výrobců u vyráběných modelů TV se satelitním tunerem nenabízí uživatelsky přívětivou variantu, kdy se naladěné stanice, jejich pořadí, stav ve favoritních skupinách atd. zapíše – třeba – na zapojenou USB flash kartu (čest výjimkám, situace se zlepšuje). Jednoduše řečeno – chybí záloha. V případě následných případných problémů se systémem by pak totiž stačilo jen zálohu vyvolat a nahrát zpět.

samsung.jpg

Ano, existují i výrobky, které výše zmíněnou zálohu nabídnou – není to však běžný standard… a měl by být. Jinde se tato nabídka objeví až po vstupu do jakéhosi „skrytého“ menu, které není popsáno v návodu. Proč?

Část z potencionálních kupujících se může ptát taktéž na množství přípojných míst. Ne, zde bych si jednoznačně netroufl tvrdit, že vždy je výhodnější externí řešení. Stav bude jiný u konkrétních modelů v různých cenových kategoriích.

Klady a zápory u interních DVB-S2 tunerů

+ integrované řešení
+ možnost použít originální ovladač k TV (jeden ovladač)
+ nemáme na starost další „krabičku“ (na niž usedá prach, zavazí ...)
+ jednotné menu

- nedotaženost softwarových částí
- nedostatečné možnosti pokročilých nastavení
- nemožnost jednoduchým způsobem vymazat nechtěné stanice
- nedostatečné množství favoritních nabídek
- nepřítomnost možnosti zálohy stanic (nebo neuvedení v návodu)

In nebo Out?

Zmíněné zkušenosti mám z testů několika televizorů se satelitním tunerem, přičemž jsem dlouholetý uživatel externího satelitního tuneru. Takže ano, přiznávám, že můj pohled může být tímto ovlivněn. Pokud si kupujete televizor s vestavěným DVB-S2 tunerem a zatím jste satelitní příjem nevyužívali, možná, že nároky budete mít nižší.

Co napsat závěrem? Uživatel byl a je často zklamán. Otázkou zůstává, zda bude zklamán i u nových modelů, které se postupně dostanou na náš trh. „User friendly“ přístup vypadá jinak. Přičemž mnohdy nejde o „vady“ hardwarové části, ale jen o pouhou softwarovou nedostatečnost. Zkrátka to vypadá, že jen někdo neměl čas dotáhnout firmware do konce. Škoda. Nebo máte zkušenosti jiné?

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud