47
Fotogalerie

Samsung UE46F7000: zamávejte na svůj LED televizor [test]

Kapitoly článku:


Menu a nastavení

A znovu a znovu stejně – stejně dobře. Osvědčené, časem prověřené a uživateli oblíbené menu s řazením položek opravdu není třeba měnit. Softwaroví inženýři Samsungu vědí své a tak zachovávají stejné menu a tzv. smart menu v nižším modelu.

Menu nepostrádá přehlednost a logické členění jednotlivých kategorií. Obrovské variace sestresují ani technicky neznalé, směr stále vhodně ukazuje kontextová nápověda. Svižný pohyb v menu nenechává odezvou čekat. Z naditého menu vyzdvihneme ty nejzajímavější.

K dispozici pro každý zdroj signálu jsou čtyři uživatelské předvolby obrazu (Dynamický/Standardní/Přirozené/Film). Obsluha sama vybere, jestli korekce budou platit pro všechny zdroje obrazu nebo ten aktuální. V doplňkové nabídce „Pokročilých nastavení“ a „Obrazových možností“ lze korigovat barvy (Vyvážení bílé, Vyvážení bílé v 10b.), přidat na plynulosti pohybu (Motion Plus) a to s vlastním rozsahem redukce vibrací a rozostření. Každý, byť sebevíce citlivý jedinec, si tak zkoriguje plynulost obrazu bez/s nižším/s vyšším nástupem pro mnohé negativního telenovelového jevu. Uživatelstvo si prostým a jednoduchým zásahem vytvoří vlastní pohybovou plynulost.

Obraz.JPG Obraz-profily.JPG

V právě popisované části aktivujete LED Clear Motion (řízení podsvícení LED). Přátelé černočerné tmy odzkoušejí navýšení „Černého tónu“ a „Filmové tmy“. Pomoci k ještě lepšímu výsledku, za jistých okolností, může ekologická funkce světelného čidla.

Volte formát obrazu – Automatický/16:9/Široký zoom/Zvětšený obraz/4:3/Přizpůsobit obrazovce/Smart obraz 1/Smart obraz 2. Aby toho nebylo málo, přidává výrobce primární způsob zobrazení děl s obrazem ve dříve využívaném stranovém dělení 4:3 (16:9/Široký zoom/Zvětšený obraz/4:3).

Obraz - Pokročilá nastavení.JPG

Vybereme-li změny ve zvukové části, obdržíme pohled na šest uživatelských profilů (Standardní/Hudba/Film/Jasný hlas/Zesílení/Stadion). Kromě běžných úprav a nastavení zvukových efektů s navýšením prostorovosti, objevujeme pětipásmový ekvalizér. Pozor! Jako bonbónek byla taktéž u „sedmitisícovky“ přidána kalibrace zvuku pro příslušnou místnost, určitého uživatele. Za pomoci různorodých „pípacích“ zvuků si uzpůsobíte zvuk svým uším a prostředí, ve kterém se výrobek nachází. S uloženými kalibračními profily, které volně pojmenujete, jde dále pracovat – upravovat a mazat.

Z dalších položek „settingu“ zviditelníme třebas EKO funkce – aktivace světelného čidla, úspora energie, časové vypnutí a vypnutí bez signálu. Využitelnou „fíčurou“ jistě bude „Potlačení blikání“ nastavitelné ve dvou krocích (50/60Hz). Ve zbytku třebas změňte PIN, rozsviťte nápis logo Samsung, pusťte „Datové funkce“ (HbbTV – moderní hybridní teletext, který využívá připojení k internetu), nastavte připojenou klávesnici, myš anebo standardně dodávaný ovladač se Smart Touch Control (citlivost, velikost obrazového ovladače, spuštění kurzu). Nároční vyhledají sdílení AllShare, Wi-Fi Direct. Na funkcí zkrátka šetřeno rozhodně nebylo.

EKO.JPG

Obraz

Pozorovací úhly lesklého panelu jsou nadstandardní, nikoliv špičkové. Při větším odklonu od kolmice přichází narůžovělý nádech do světlých tónů a u temných a černých pak možno zaznamenat sklon k fialovění/šednutí – zřejmě spojitost s osazenou filtrací odlesků.

Plošný, jednobarevný pohled dává obvykle vyniknout cloudingu. Ten u testovaného kusu nebyl zřetelný, pouze u testovacích obrazů byla viditelnější světlejší pruh podsvětelení kolem rámu. Obraz je dobrý hlavně při totální tmě v místnosti, více u vypnutých obrazových „vylepšovátek“ vztahujících se k obrazové temnotě, a to zároveň při jednolité ploše. V rámci právě sledovaného děje zaznamenán není.

Barevné hrátky při defaultním nastavení konkrétně mým očím přišly s jemným nádechem umělosti (část odzkoušených firmwarů). Rozsah úprav však dává možnosti nastavit obrazové rozložení pro oko každého. Nebojíme se tedy vyslovit myšlenku, že to své nastavení v pohodě nalezne 99 % uživatelů.

Obraz - Vyvážení bílé.JPG

Pleťová působí korektně. Kontrastní černá při nočním sledování nepostrádá věrohodnost. Plošná nás trochu zaskočila při oblíbeném režimu FILM. Pro oči přišla více „prosvětlená“. Výrobce zjevně klade důraz na potřebu prokreslit tmavší scény. Korekcemi jsme ji následně usměrnili. Ovšem u F7000 se okem poměrně těžce hodnotí kvalita černé. Na vině jsou zřejmě antireflexní filtry, které při odklonu přidávají jinakost. A tak zrak uživatele může mít pocit jisté nedokonalosti, ač skutečnost (nebo měřicí přístroj) bude hovořit jinak.

Méně přírodními subjektivně, hlavně u SD, přišla část modrých a zelených tónů. No, a když už jsme zmínili SD. Nižší kvalita SD vysílání (zvláště u HDMI) a nasazené korekce mohou při sledování obrazu z kratší vzdálenosti dát vyniknout negativnímu jevu. Jevu, který u úprav fotografií je znám pod pojmenováním olejomalba. Zjistitelný byl skutečně u velmi blízkého sledování. Z korektní vzdálenosti pak takový objekt působí čistě. Bez nadbytečného kostečkování. Divák bude hledat opět vhodný kompromis pro nejvyšší možný zážitek.

Oproti tomu poskytuje osazený panel s elektronikou znatelnou pohybovou ostrost. Variace úprav jsme popsali výše – viz Motion Plus. U méně kvalitních videí ale občas elektronika zmatkuje a vytvoří drobné zaškubnutí - nebo „rozfázování“ objektu. Typicky u velmi rychlé změny pohybu. Vysoce nadstandardním bych nazval obrazovou hloubku. Zde nutno připomenout – jestliže uživatel necitlivě navolí část korekcí (ostrost, vyhlazování atp.) může se dočkat pocitu, jakoby obraz měl pouze dvě po sobě plynoucí roviny/plochy. Plynulost přechodu chybí.

Obraz možnosti - Motion Plus.JPG

HD pak nabídne slušnou pokoukanou s úbytkem popsaných negativ. Opět sáhneme možná k jinému nastavení pro černou, a to více při nočním sledování za úplné tmy. Pohybová ostrost a obrazová hloubka přináleží k tomu lepšímu.

V subjektivní rovině a celkovém shrnutí se dá uvést, že u denního sledování obraz vyniká, při nočním snese zásah obsluhy.

A opět měříme

Obraz testovaného kusu byl poměrně dobře nastaven, ale měření potvrdilo vizuální pocit, kdy tmavou šedou podává televizor světleji. Což přispívá čitelnosti tmavých scén, ale nepůsobí to občas přirozeně. Pokud tovární nastavení upravíte, subjektivně se podání vylepší, ale měření ukazuje, že se od správného podání tmavé šedé ještě více vzdálíte. Subjektivně to však nevadí.

 Kino.JPGKino - hlubší černá střed.JPG
První obrázek ukazuje naměřené nastavení barev režimu Kino bez vylepšení černé.
I když zvolíte střední vylepšení černé, zhorší se její přesnost i podání některých barev. 
 

Černá byla u testovaného televizoru výborná (v rámci LCD panelů), hodnota černé byla 0,10 cd/m2. A to jak v dynamickém, tak ve statickém režimu. Pokud vás zajímá kontrast, tak ve filmovém režimu jsme naměřili na LCD velmi dobrých 2 499:1, dynamický samozřejmě vykázal hodnotu z říše pohádek: 13 354 944:1. Měření jsme prováděli s vypnutými šetřícími funkcemi, kdy jsme maximální jas obrazu naměřili 249 cd/m2. Pokud tedy obraz upravíte (uberete jas) podání se zlepši.

Gama.jpg Gamut.jpg RGB.jpg šedá.jpg Teplota.jpg 
Tovární nastavení režimu Kino

Pokud jde o nastavení barev, ani to není zcela přesné, nicméně na rozdíl pod ostatních režimů je Kino bližší tomu, co známe z kina a na co je divák zvyklý. I tak jsou barvy o něco studenější (7 379 K místo 6 500 K) a potvrdilo se posunutí barevného prostoru směrem, kdy zelená a modrá je už mimo požadovanou oblast (tudíž bude jásavější).

Celkově ale měření potvrdilo, že použitý LCD panel patří mezi ty kvalitnější a většina zájemců bude spokojena jak ve dne, tak večer při sledování filmů. Až ti náročnější najdou chybky. 

Upozornění

Dovolíme si upozornit na důležitý fakt. Za dobu testování bylo vydáno několik firmwarů. Firmware může ovlivnit a často také ovlivňuje kvalitu obrazu. Výrobce stále vylepšuje funkce a kvalitu nastavení. Samozřejmostí bylo, že po provedené aktualizaci se vyvolal reset do továrního nastavení. Občasně se totiž neprovedení resetu, negativně projevilo na nárůstu některých anomálií. Subjektivně mně u některých firmwarů přišel obraz barevně „hrubější“. Ona „hrubost“ u části z nich vymizela právě po uskutečněném návratu do firemního nastavení.

Nezapomínejme na možnost zálohování, které urychlí opětovné nastavení TV právě po provedeném resetu.

Ne vždy, ale hodně často může mít aktuální softwarová výbava vašeho technického miláčka na svědomí více „klidu“ při jeho provozu.

Aktualizace softwaru.JPG Auto-diagnostika - obnovení továrního nastavení.JPG

 

 

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud