17
Fotogalerie

Samsung HT-E6750W: dvě elektronky a sedm kanálů pro kino

Novinka Samsungu nabízí plnohodnotný sedmikanálový zvuk, jehož základem je elektronkový předzesilovač – jak si vede při poslechu hudby a filmů?

Kapitoly článku:


Při prvním pohledu vás možná zarazí počet reproduktorů a označení systému jako sedmikanálového (respektive 7.1. systému). Pravda je taková, že zde najdete celkem pět reprosoustav a subwoofer, přičemž přední reprosoustavy mají měniče pro čtyři zvukové kanály.

Samotné složení domácího kina je tedy následující: hlavní jednotka se zesilovačem, předzesilovačem, BD přehrávačem a FM tunerem, dále je zde dvojice prostorových reproduktorů (zadní kanály) a dvojice reproduktorů, která kombinuje přední a přední horní kanál, středový reproduktor pro dialogy, subwoofer.

celek1.jpg 

Dále najdete v balení bezdrátový modul SWA-500, bezdrátovou kartu, kabely pro připojení reproduktorů, FM anténu, video kabel, sadu šroubů a dálkové ovládání. Součástí balení je také cívka s feritovým jádrem, kterou doporučuje výrobce připojit k napájecímu kabelu hlavní jednotky, mikrofon pro automatickou kalibraci zvuku, dok pro iPod a měkký čistící hadřík

Montáž a zapojení

V balení najdete krom výše popsaných komponent, také čtyři stojany pro reproduktory, které jsou složeny z plastové „prodlužovací nohy“ reproduktoru a kovové základy s plastovým krytem, která dodává potřebnou stabilitu. Všechny součásti domácího kina jsou vyvedeny v lesklém černém plastu, takže si užijete leštění a čištění od otisků prstů a prachu, který se na větších plochách velmi rád usazuje.

DSC03109.jpg
 Přední a zadní repro

Ke každému ze čtveřice reproduktorů je tedy třeba nejprve připevnit šroubem prodloužení – u předních reproduktorů je součástí stojanu i dvojice kontaktů, zakončených kabelem ve spodní části, zadní reproduktory mají samostatné kabely a klasické reprosvorky, které neprocházejí stojanem. V dalším kroku pak připevňujete trojicí šroubů kovovou základnu.

DSC03111.jpg DSC03113.jpg 
Přední a zadní strana předních reprobeden
 

Přední reproduktory, subwoofer a středový reproduktor se připojují přímo k hlavní jednotce, dvojice zadních prostorových reproduktorů se připojuje k bezdrátovému modulu, což je značná výhoda v případě rozsáhlejších poslechových místností, kde si nemusíte dělat starosti s délkou kabelů a jejich vedením od zesilovače k satelitům. Ty můžete umístit do ideálního postavení a bezdrátovou jednotku skrýt třeba za sedací soupravou.

DSC03105.jpg DSC03107.jpg 
 

Přední reproduktory jsou osazeny třemi středopásmovými měniči a jedním vysokofrekvenčním, prostorové nabídnou o jeden středopásmový měnič méně. Středový reproduktor je osazen taktéž dvojicí středopásmových a jedním vysokofrekvenčním měničem. Subwoofer je pasivní s jedním 6,5“ basovým reproduktorem a jedním 10“ pasivním zářičem, který by měl přispět k čistšímu zvuku v oblasti nízkých kmitočtů.

Bezdrátový modul

Připojení bezdrátového modulu je velmi snadné, stačí pouze zasunout dodávanou bezdrátovou kartu do patřičného konektoru na zadní straně hlavní jednotky a obě dvě zařízení se spolu automaticky spárují.

DSC03094.jpg DSC03095.jpg
 

Na samotné hlavní jednotce najdete pouze dvojici fyzických tlačítek, sloužící k nastavení hlasitosti, všechny ostatní ovládací prvky jsou dostupné pouze na dálkovém ovládání.

DSC03101.jpg 

Pod tlačítky hlasitosti je ukrytá dvojice konektorů pro připojení USB zdroje dat a vstup pro mikrofon sloužící k automatické kalibraci zvuku. Displej, umístěný vedle dvířek BD jednotky zobrazuje pouze základní informace (čas přehrávání) a vedle něj je pak pětice dotykových tlačítek – výběr funkce, stop, přehrávání/pauza, potvrzení volby a otevření/zavření BD mechaniky.

DSC03098.jpg 

Elektronkový zesilovač je situován do pravé horní části jednotky, dvojici elektronek je vyhrazena kruhová oblast nad/za ovladačem hlasitosti. Viditelné jsou z horní strany jednotky, kde je průhledný plast. Při několikahodinovém testování byla celá část teplejší než zbytek přístroje, nicméně teplota nebal nijak vysoká a bez problémů jste mohli na kryt elektronek položit ruku.

Dálkové ovládání

Dálkové ovládání je alfou a omegou celého systému, bez něj budete domácí kino moci ovládat pouze několika tlačítky přímo na hlavní jednotce, což je velmi zdlouhavé a k některým funkcím se vůbec nedostanete. Samotné ovládání má poměrně dobrou ergonomii, i když uživatelé s menšíma rukama budou mít problém dosáhnout palcem na všechna tlačítka. Celkem zde najdete třiapadesát tlačítek, jejich stisk je jistý a nejsou příliš tvrdá ani příliš měkká.

DSC03092.jpg 

Rozdělení ovládacích prvků je poměrně dobré v horní části najdete hlavní vypínač, volbu zdroje, otevření mechaniky a číselník. Následuje blok ovládacích prvků pro přehrávání společně s hlasitostí a přepínáním/laděním televizních stanic. Ve spodní části pak najdete navigační klávesy a tlačítka přímého přístupu k některým funkcím. Ačkoliv se výrobce vyhnul zdvojování funkcí, mírně matoucí je různý popis funkcí – u některých tlačítek přímo na nich u jiných pak nad nimi na těle ovládání.

Připojení k síti, dostupné funkce

Zadní strana hlavní jednotky je vybavena dostatkem konektorů pro připojení dalších zařízení. Všechny reproduktory mají jednotné plastové koncovky se zalisovanými kontakty, provedení koncovek znemožňuje nesprávné zapojení jednak svým tvarem (eliminace prohození kanálů) a jednak barevným provedením, kdy má každý reproduktor/výstup svoji barvu. Na opačném konci, kde se kabely připojují do reprosvorek, je polarita odlišena samostatným barevným páskem na každém kabelu.

DSC03097.jpg DSC03104.jpg
 

Vedle konektorů pro reproduktory je umístěno rozhraní pro dokovací stanici iPodu, dále síťová zásuvka RJ45, zásuvka pro dodávanou bezdrátovou kartu, HDMI výstup, dvojice HDMI vstupů, vstup AUX/Linkový vstup, video výstup, vstup optického audia a konektor pro FM anténu. Ventilátor je zcela vlevo a točí se stále, je však neslyšitelný, otázka je jak tomu bude po pár letech provozu.

Cesta k internetu

Připojení k síti je možné jednak pomocí standardního síťového kabelu do zásuvky RJ45 anebo bezdrátově, kdy je možné se připojit k síti pomocí standardu 802.11a/b/g/n se zabezpečením WEP, WPA a WPA2 -problém může nastat v případě připojení pouze přes 802.11n v kombinaci s konkrétním typem zabezpečení, na což je uživatel upozorněn v návodu. Zajímavá je možnost vytvořit z přístroje samostatný přístupový bod, který poskytuje připojení k internetu dalším zařízením. Pomocí funkce Wi-Fi Direct se můžete připojit přímo ke kompatibilním zařízením a sdílet tak jejich obsah na televizní obrazovce.

DSC03102.jpg 

Připojení k síti je jedním z kroků počátečního nastavení systému. Nastavení vás proveden jednak výběrem jazyka, dále nastavením sítě (drátové či bezdrátové), možností aktualizovat software systému, výběrem poměru stran pro sledování videa a končí automatickou kalibrací zvuku. Kalibrace trvá přibližně 10-15 minut a není nijak hlasitá, automaticky nastavené hodnoty zesílení/zeslabení jednotlivých kanálů jsou relativně dobře zvolené a rozhodně jsou dobrým základem pro dodatečné individuální doladění konkrétních zvukových vlastností a charakteristik.

Domovská stránka po dokončení nastavení zobrazuje hlavní nabídku, kde můžete volit mezi čtyřmi hlavními celky – Smart Hub pro přístup k síťovému obsahu, AllShare Play slouží k procházení obsahu CD/DVD/BD/flash disku/počítače/mobilu, zbývající dva celky (Funkce a Nastavení) slouží k uživatelskému doladění chování domácího kina.

Přehrávání obsahu

Pomocí AllShare je možné velmi jednoduše přehrávat obsah ze všech dostupných zdrojů – bohužel stejně, jako většina podobných zařízení zde najdete dělení obsahu pouze podle typu (video, zvuk, fotografie), dělení obsahu podle jeho zdroje není k dispozici, takže se musíte neustále vracet k výchozí obrazovce a poté volit typ obsahu, se kterým chcete pracovat, i když jej čtete z jednoho zařízení.

Dostupná je také funkce DLNA pro jednoduché sdílení obsahu v rámci domácí sítě, pro její zprovoznění stačí nainstalovat příslušný software. Máte-li navíc telefon značky Samsung, který podporuje funkci AllShare, můžete vzdáleně ovládat přehrávané soubory.

Funkce Smart Hub je určena pro přehrávání a stahování obsahu dostupného na internetu. V závislosti na lokalitě, kde je přístroj připojen k internetu, je dostupný různý obsah. Nicméně vždy se zde setkáte s přístupem k YouTube, k vyhledávání na internetu, k obsahu, který jste si sami uložili, k instalovaným aplikacím a k aplikacím, dostupným v rámci nabídky Samsungu. Práce je vcelku intuitivní avšak velmi zdlouhavá, jelikož veškeré texty (např. název hledané skladby apod.) je nutné vypisovat za pomocí abecedy na obrazovce a navigačních tlačítek na dálkovém ovládání. Možnost připojit malou klávesnici, případně dodávka přímo do výrobce, by v tomto případě celkové ergonomii v mnohém prospěla.

Určitě si přečtěte

Články odjinud