13
Fotogalerie

RHA T10: Špunty špičkové konstrukce a nabasovaného zvuku

Kapitoly článku:


Basový filtr bohužel přidává tolik basu, až se to negativně projeví na celém zvuku. Bas se stane nekontrolovaným, začne zakrývat střední pásmo a výšky se zcela ztratí v pozadí. Toto osazení si asi užije pouze opravdový milovník maximálního basu, pro ostatní bude zvuk zábavný nejspíše jen na pár minut, pak jim začne vadit přehnaný bas a chybějící čistota.

8.jpg 9.jpg

Referenční filtr navazuje na podání basového a v několika ohledech zvuk vylepšuje. Celkovému podání nadále vévodí basové pásmo, které naštěstí ubralo na kvantitě a přidalo na kvalitě. Bas se díky tomu zkrotil, stal se přesnějším a celý zvuk se stal čistším a čitelnějším. Výšky stále hrají nepříliš výrazně.

Největší změna přichází s výškovým filtrem. Ubude především nekontrolovaného nízkého basu a basové pásmo tak konečně získá rychlost a čistotu odpovídající cenové kategorii sluchátek. I nadále je ovšem bas značně zvýrazněný a do neutrálnosti má velmi daleko. Střední pásmo se pročistí a začne více vynikat, bohužel se v něm objeví ostře znějící sykavky. Výšky se konečně začínají probouzet k životu a díky nim zvuk získá na energičnosti.

Po technické stránce zvuku tak jasně vítězí výškový filtr, byl mým favoritem a pro zbytek testování jsem ho bral jako směrodatný. Někdo může upřednostnit referenční filtr, aby se zbavil mírné ostrosti výškového filtru. Basový filtr si bude posluchače hledat bohužel dost těžko.

Zvuk podrobně

RHA T10 se dají bez problému provozovat s libovolným přenosným zdrojem zvuku, jen bude nutné zvýšit hlasitost kvůli nižší citlivosti. Díky svému ladění nejsou příliš citlivá na kvalitu přehrávače a hrají dobře i z telefonu a levného mp3 přehrávače. Jsou také velmi imunní vůči šumu z přehrávače.

Sluchátka jsou osazena dynamickým měničem, který se vyrábí ručně v RHA a bohužel o něm nejsou dostupné žádné podrobné informace.

2.jpg 

Jak už jsem několikrát zmínil, T10 se zaměřují především na pořádný bas a tam také začneme. Basové pásmo i při použití výškového filtru zůstává zvýrazněné, s dobrým rozsahem až do nejhlubších frekvencí a velmi hutným podáním. Bas je stálou součástí zvuku, vždy jasně slyšitelný a dominantní. Díky důrazu na nižší bas vyniknou sluchátka především při poslechu elektronické hudby a filmových soundtracků.
Na poměry basových sluchátek mají RHA velmi povedený bas, jenž se neslévá, stíhá i při náročnějších pasážích a nabízí slušné rozlišení. Jeho nedostatky vyjdou najevo až při porovnání s neutrálnějšími a rychlejšími in-eary, například Vsonic GR07.

I u středního pásma jde především o hutné podání, ke kterému se přidává teplejší zabarvení. Středy tak znějí plně a příjemně, bohužel působí trochu zastřeně a postrádají vzdušnost a především detail. Ve vyšších středech se nalézá zvýraznění, díky němuž znějí středy více v popředí a naléhavěji. Bohužel u výškového filtru toto zvýraznění přináší nepříjemné sykavky.

3.jpg

Zaměření na neagresivní poslech se projevilo i na výškách. Ty se pořádně do popředí nedostávají ani s výškovým filtrem, zůstávají jemné a příjemné i při delším poslechu, vždy pouze zvuk nenápadně doplňují. Bohužel kvůli potlačení výšky ztrácí na detailu a celkovému zvuku ubírají na čistotě a vzdušnosti. Ovšem mnoho posluchačů takovéto neagresivní výšky hledá a T10 pro ně budou dobrou volbou.

Máme tu tedy teplejší a neagresivní zvuk se zaměřením na zvýrazněný bas. Toto podání dokáže velmi zaujmout již při prvním poslechu a většinou ho preferují méně zkušení posluchači a obyčejní konzumenti. Své fanoušky má ovšem i mezi zkušenými hi-fisty. Bohužel sluchátka se příliš nezajímají o detaily, neutrálnost či čistotu zvuku a v těchto ohledech je výrazně překonávají i levnější konkurenční in-eary.

Nejbližší konkurencí budou nejspíše Sennheiser IE80, již klasický model také zaměřený na zvýrazněný bas. T10 s referenčním filtrem nabízí o trochu méně objemný bas, ale po technické stránce lépe podaný. Velký rozdíl lze nalézt také u středů, ty na IE80 znějí možná až příliš relaxačně a v pozadí, oproti T10 tak mají znatelné zastření. Pokud vyměníme filtr za výškový, technický náskok T10 oproti IE80 se ještě zvětší, ale částečně se též ztratí příjemný hutný zvuk.

Verdikt

RHA T10 jsou v mnoha ohledech skvělými in-eary. Ať už jde o design, konstrukci, odolnost nebo pohodlí, vše je na špičkové úrovni a nelze skoro nic vytknout. Problematické je to ale se samotným zvukem. Fanoušci nabasovaného zvuku budou z T10 nadšeni a v podobné ceně asi nic lepšího nenajdou. Ostatní jejich zvuk neurazí, ale přeci jen za cenu okolo pěti tisíc už se očekává trochu vyšší kvalita.

RHA si na modelu T10 dalo opravdu záležet a jedná se o velký skok oproti nižším modelům. Doufám, že budou nadále produkovat stejně skvěle vyrobené in-eary a snad se někdy zaměří i na trochu neutrálnější podání.

RHA T10

Cena:

  • konstrukce Intra-aurální 
  • dynamický měnič s výměnnými filtry
  • frekvenční rozsah 16 – 22 000 Hz
  • impedance 16 Ohm
  • citlivost 100 dB
  • konektor 3,5 mm jack přímý
  • zapůjčil: internetový obchod a poslechové studio Audigo.cz

Určitě si přečtěte

Články odjinud