27
Fotogalerie

Reflector Audio Bespoke P18: High-End reprosoustavy za milion [test]

Jen pár výrobců řeší konstrukcí reprosoustav radikálně a z receptu na dobrý zvuk jednoduše problematickou ozvučnici zcela vynechají.

Kapitoly článku:


Co potřebujete ke konstrukci high-end reprosoustav? Špičkové měniče, rozumně navrženou a spočítanou výhybku a ozvučnici, která všem součástkám dá nerušené prostředí pro odvedení optimálního výkonu. 

interior.jpg

Nejčastěji se výrobci snaží vytvořit ozvučnici tak tuhou, aby vibrace nepřecházely do zmíněných základních a důležitých součástek. Jen pár výrobců to ale řeší radikálně jiným způsobem - z receptu na dobrý zvuk jednoduše problematickou ozvučnici zcela vynechají.

3.jpg4.jpg

Jednou za takových firem je i Reflector Audio, společnost založená v lotyšské Rize tak nedávno, že razítka na firemních patentech (ano, jejich řešení jsou skutečně patentovaná) ještě nezaschla a v čele jejíhož konstrukčního týmu stojí člověk s letitou zkušeností s konstrukcemi PA systémů. Ačkoliv v jejich až překvapivě rozsáhlém portfoliu najdete i konzervativně pojaté pasivní reprosoustavy, zdaleka nejvýraznější jsou modely s typovým označením Bespoke, koncipované jednak podle vzoru "bez ozvučnice", jednak jako plně aktivní a navíc kontrolované digitálním signálovým procesorem.

Design a konstrukce

Do redakčních prostor zavítal na pár týdnů model P18, kde číslo značí průměr použitých wooferů v palcích. Už od pohledu je jasné, že Bespoke P18 jsou extrémně neobvyklé a atypické. Co si ale na fotografiích neuvědomíte, to je fakt, že jsou i dost prostorově výrazné - s výškou 135 cm, šířkou 88 cm a hloubkou 37 cm je v místnosti jednoduše nepřehlédnete. Přestože reprosoustavy netíží žádná ozvučnice a měniče jsou usazeny jen na skutečně minimalistické nosné konstrukci, váží tento model nezanedbatelných 45 kg, z čehož většina připadá na čtyři dozadu mířící woofery, připomínající svým rozložením čtyřlístek.

2016-08-19-TST-Reflector-Audio-Bespoke-B18-16.JPG 2016-08-19-TST-Reflector-Audio-Bespoke-B18-2.JPG2016-08-19-TST-Reflector-Audio-Bespoke-B18-20.JPG

Přes osmnáct palců průměru papírových membrán, masivní lité koše a možnost vidět téměř jednu každou součástku je nejvýraznějším optickým prvkem model P18 mohutná polymerová horna (kterou lze v případě zájmu ještě zdůraznit efektní křiklavou barvou), skrývající třípalcovou titanovou kopulku, pokrytou vrstvičkou nitridu titanu (sloučenina titanu s dusíkem, patřící k nejtvrdším známým materiálům). Pět měničů je spojeno do dvou pásem, která krotí "věž" koncového zesilovače, určená k volnému postavení pod reprosoustavy.

2016-08-19-TST-Reflector-Audio-Bespoke-B18-21.JPG2016-08-19-TST-Reflector-Audio-Bespoke-B18-5.JPG

V těchto koncových modulech se skrývá také DSP - to je jedna z velkých výhod těchto reprosoustav, protože součástí dodávky je i návštěva samotného konstruktéra, který s vámi poctivě stráví celý den, dokud za pomoci měření a poslouchání nenastaví optimální průběh frekvenční odezvy. Po šesti měsících pak tým přijede znovu, vše znovu změří a doladí dle vašeho přání charakter reprodukce. To je poměrně sympatický servis, který navíc snadno kompenzuje i nedostatky domácí akustiky a činí z Bespoke P18 jedny z nejnenáročněji provozovatelných reprosoustav v dané třídě.

2016-08-19-TST-Reflector-Audio-Bespoke-B18-10.JPG2016-08-19-TST-Reflector-Audio-Bespoke-B18-11.JPG

Ono vůbec podle výrobce stála za myšlenkou pojmout reprosoustavy právě takto právě snaha o co nejnižší nároky na prostor. Pomineme-li totiž korekci v zesilovačích, samotné odrážení zvuku o zadní stěnu prý ideálně eliminuje vliv podlahy, stropu a bočních stěn, takže reprosoustavy lze poslouchat i v prostorách, kde by obdobně frekvenčně obdařené modely už narážely na výrazné problém s rezonancemi, respektive lze je provozovat ve výrazně méně akusticky upravených poslechovkách při zachování linearity.

2016-08-19-TST-Reflector-Audio-Bespoke-B18-9.JPG5.jpg6.jpg

Imponující jsou pak hodnoty technických parametrů. Jednak je to citlivost - v horně uložený měnič dosahuje dokonce 112 dB / W / m, i woofery mají ale hodně atypických 100 dB / W / m. Fascinující je schopnost vytvořit maximální trvalý akustický tlak 105 dB (a to na 25 Hz - v pásmu 60 - 20 000 Hz je to dokonce 130 dB), takže pokud hodláte účinně ohluchnout či dokonce spáchat sebevraždu hlukem, jsou k tomu Bespoke P18 dokonalým nástrojem. Působivý udávaný frekvenční rozsah 25 - 20 000 Hz bohužel neprovází udaná tolerance, i tak jsou to ale neostýchavé hodnoty. V Reflector Audio si také dávají záležet na udržení co nejdokonalejší akustické fáze - od 100 do 20 000 Hz se pohybuje P18 v pásmu pouhých +/- 30 stupňů.

Měření

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m ve výšce mezi tweeterem a středotónovým měničem, v uzavřeném semireverberantním prostoru o výměře podlahové plochy 50 metrů čtverečních. Prostor je standardně zatlumen, ovšem bez rozsáhlých akustických úprav, a proto jsou naměřené hodnoty interpretovatelné jako 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 – 200 Hz ovlivněné akustickými parametry prostoru – konkrétně mírným zdvihem na basech.

Měřeno bylo pomocí software ATB PC Pro vždy v pěti cyklech v různou denní dobu (kvůli rušení z exteriéru), vybrána byla střední křivka. Všechna měření probíhala na OPPO BDP-105D s vždy stejně nastavenou úrovní hlasitosti. Měřeno pomocí PCM stopy o vzorkovací frekvenci 48 kHz s 1/3 oktávovým vyhlazováním.

2016-08-19-TST-Reflector-Audio-Bespoke-B18-m1.png

Výhodou modelu Bespoke P18 je možnost aktivní korekce jejich projevu pomocí DSP, v našem prostoru nebyly kvůli nedostatku času "dotaženy" na 100%. Hodnotit tak vlastně nelze až tak úplně reprosoustavy jako takové, ale spíše aktuální nastavení - jak je každopádně patrné, tweeter je velmi rovný, zatímco středobasové mohutné měniče jsou schopné se solidní vyrovnaností zahrát od hranice 20 Hz. Přes absenci ozvučnice jsou tedy Bespoke P18 naprosto plnorozsahové reprosoustavy a odstranění (nebo třeba i přidání - to podle vkusu) peaků a propadů je jen na trpělivosti vaší a technika Reflector Audio.

Určitě si přečtěte

Články odjinud