37
Fotogalerie

Philips 55PFT6510/12: Android televizor v akci [test]

Kapitoly článku:


Problémem pro někoho může být provázání, kdy se v jedné položce přenáší do jiné části interních sekcí televizoru. Kupříkladu potvrzením „Nastavení systému Android“ již dále nepokračujete v řádkové struktuře, ale dostáváte se do zcela jiné části, kde se využívá systém karet. Takovýto skok naznačuje chybějící šipka za provolbou. Sám operační systém tak, jak bylo napsáno, využívá pro nastavení odlišnou formu, která neznalého zaskočí. Vše záleží na zvyku a orientaci uživatele/obsluhy. Kdo nemá rád zásadní složitost a přehršel nastavení, určitě nechť přemýšlí nad televizorem s konzervativním systémem. Dle mého názoru OS Android spadá do těch složitějších a méně přehledných. Jeho výhodou však jest navázání na mobilní telefony, kde pokročilý uživatel rychleji získá přehled.

Home 1.JPG Home 2.JPG

HOME část s aplikacemi, nastaveními...

No a aby toho nebylo mále ještě skočíme do HOME části, kde nacházíme základní doporučovaná videa, nainstalované aplikace, ale znovu také alternativní vstup do rozměrných nastavení. A jestliže se rádi vrtáte v čemkoliv, spustíte aplikaci – třeba pro přehrávání médií – a v ní najdete dalších „tisíc“ nastavení. Pro jednoho starost, pro druhého nadšení a radost. Kam spadáte právě vy? Máte raději „karty“ nebo „řádky“ v nabídce. Čím se raději proklikáváte?

KODI - Videa nastavení.JPG KODI - Videa nastavení 2.JPG

Prostředí KODI. Nekonečné úpravy pro náročného.

Obraz

Pro své oči vybírejte z osmi obrazových profilů (Osobní/Jasný/Přirozený/Standard/Film/Fotografie/ISF Den/ISF Noc), které lze využít pro osobní nastavení obrazu v různých chvílích, pro různé typy a kvalitu signálů. Dva z nich navíc nesou přívlastek ISF, pro pokročilou obrazovou kalibraci nejlépe s využitím kalibrátora se sondou.

A jaký obraz Philips 55PFT6510 předvádí? První zapnutí znamenalo zklamání. Defaultně navolený profil – pro mě subjektivně nevhodný – a také zvláštní podání televizoru hlavně u SD pořadů, bylo trochu odpuzující. Významný rozdíl přišel s dalším firmwarem. Zde mohu spekulovat, jestli za proměnou k lepšímu obrazovému podání byl skutečně nový firmware, nebo aktualizací pouze došlo k nějakému „umoudření“ přístroje.

Obraz - režimy.JPG

Původně velmi svérázný a surový obraz se vydal směrem k vyšší disciplinovanosti a obrazovému klidu. Nyní panuje vyšší čistota, které přidáme ještě nasazení případných filtrů, pro potlačení MPEG artefaktů a snížení šumu. Nutno podotknout – hlavně u SD. HD tolik úprav nevyžaduje.

Co mě nenadchlo ani po aktualizaci - podání barev. Barvy bych subjektivně ještě hodně vylepšil kalibrací. Zdají se občasně příliš rozpustilé, bez ochoty se podvolit svému jednoznačnému zařazení. Pleťové chybí více grácie a prokreslení, zelená trochu září a přijal bych její vyšší čistotu, barva nebe pro mé oko zajíždí do studenějšího výrazu, kdy chybí onen filmový přídech. Černá dává hutnost a určitě s ní obsluha dokáže pracovat.

Obraz - nastavení.JPG Obraz - kalibrace barev - Barevný tón.JPG Obraz - kalibrace barev - Sytost.JPG

Kalibrace snad přinese do obrazu kýžený klid a barevnou vyrovnanost.

Moderně a taktéž díky osazení Ambilightu, bývá u Philipsu běžnější, nastavení do trochu více „světlejšího“ pojetí. Kdo miluje prokreslení tmavých scén, chtěl by zajásat. My však jásat nebudeme. Prokreslení tmavých oblastí chybí a konkrétně mně přijde, že strmost nejtmavších odstínů bude příliš vysoká. Měřící sonda ukáže pravdu. U tmavých celků si tak nelze nevšimnout zvýšeného množství hrubých přechodů.

Pozorovací úhly jsou průměrné. Při horizontálním, nebo vertikálním odklonu od kolmice na panel, přichází snížení kontrastu, nástup mírného oparu a také nárůst růžového přídechu. Kromě toho zaznamenáte zvýšený sklon k přepalům, který „bolí“ hlavně u pleťových odstínů.

Co nelze PFT6510 upřít – navázání na staré dobré časy, co se týká „Filipova“ pohybu. Jestliže se budeme bavit o pohybových dějích v obraze zobrazených při přehrávání videí z USB flešky, nebo při televizním vysílání, tak plynulost pohybu a jeho pomyslná ostrost jest na dobré úrovni. Zcela mimořádně se objeví cuknutí v obraze – zvláště ve chvíli výrazné, nahodilé a nepředpokládané změny pohybu, či jeho nového protisměrného výskytu. Zmíněné negativum ale není běžné, valná většina uživatelstva ho nepocítí.

Obraz - Perfect Natural Motion.JPG Formát obrazu - rozšířené možnosti nastavení.JPG

Perfect Natural Motion a Clear LCD - lépe než popisovat, bude vyzkoušet. Další fotka zachycuje individuální variantu pro nastavení formátu obrazu, která ale nemusí být dostupná v každé aplikaci.

Při přehrávání multimédií přes síť přicházíme do složitější situace a řešíme nastavení, hlavně u alternativních přehrávačů.

Celistvý a jednobarevný obraz znamená zviditelnění nesouladu podsvícení, které ale dosahuje rozumné míry. Obdobně lze popsat špinavý efekt u posunu světlé scény (například při sledování hokejového zápasu).  

3D obraz

Přikoupitelné stereoskopické brýle nebyly pro testování dodány, a tak se na aktivní 3D technologii nepodíváme. Neboť se jedná o více-méně odcházející vlastnost, která již není „na pořadu dne“, snad tento fakt nebude vadit. Obecně nepředpokládáme výrazný odklon od běžného standardu výrobce při prezentaci 3D videí.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud