40
Fotogalerie

Philips 46PFL8008S/12: obrazem i zvukem stále na špici [test]

Kapitoly článku:


Úspěšně ukončený proces získávání stanic není posledním počinem nutným ke kompletnímu nastavení. Nutno ještě přidat externí zařízení s autodetekcí (nebo ručním přidáním). U nich nastavte typ připojeného zařízení a externí pak pojmenujte. Na výběr máte ze standardních připravených názvů, či si sami vymyslíte své. Zde jsme s připojenými zařízeními zaznamenali drobný zádrhel.

Televizor po čase (někdy po vypnutí) zahlásil, že na příslušném HDMI není přítomen signál, ať překontrolujeme stav kabelů. Nakonec pomohlo vypnutí EasyLink (HDMI-CEC) funkce. Následně se hláška nezopakovala – vše fungovalo. Nutno dodat – příslušná zařízení, o kterých nyní píšeme, nemají podporu zmíněné funkce. Vše tedy vypadá na drobnou odchylku u firmwaru, který namísto nekonání a „běžného“ připojení externích zařízení vyvolá jejich blokaci s následnou hláškou.

S textovým průvodcem korigujeme jas, kontrast, sytost barev, ostrost (vždy dvě možnosti – snížit/zvýšit). Textového průvodce samozřejmě doplňují nezbytné obrazce pro ověření korekcí. Zvuk s průvodcem předloží A/B/C možnost, z které si vyberete, u Ambilightu upravíte barvu stěny za TV pro nejvyšší možný zážitek. Závěrem ještě zvolíte síť (kabel/bezdrát) a můžete připravit HDD pro nahrávání. Minimální, výrobcem udávaná kapacita je 250GB. Pro pozastavení vysílání postačí ale USB fleška se 4GB volného místa. Samozřejmě bude HDD omezen pro využití jen pro příslušný televizor. Nahrávky běžným způsobem nepřehrajete v jiné TV, ani počítači.

Menu a nastavení

Pohyb v menu je rychlý, bez zpožďování. Jen zcela mimořádně, se nám podařilo systém přehltit příkazy s následným nástupem lehkého zpoždění. Většinou ihned po startu. Philipsovo menu vypadá jednoduše a položky mají logický sled. Drobnou pihou na kráse pro hnidopicha může být nemožnost vracet se po kroku zpět. Někdy to prostě nejde a vyskočíte úplně do „prázdné“ obrazovky.

Hlavní menu.JPG Nastavení.JPG Možnosti - Ikonové menu.JPG

Obrazové předvolby nabídnou rozsah změn, kterýžto ocení zvláště náročný uživatel „technoid“. Kromě „standardních“ sedmi profilů Osobní /Jasné /Přirozený  /Standard /Film /Fotografie /Úspora energie, zde nacházíme dvě zcela jinak pojaté kategorie pro náročné.

Obrazové profily.JPG

Den a Noc – obě s přívlastkem ISF (Imaging Science Foundation) s možností podrobnějšího nastavení, třeba za pomoci kalibrační sondy. Samozřejmostí zůstává volba nastavit vše pouze „na oči“. V submenu „Odborná nastavení ISF“ – vyzkoušejte položku „Řízení barev“ a v ní předvolbu „Barevný tón“ (úprava v šesti krocích – červená, žlutá, zelená, azurová, modrá, purpurová a položku Saturace (šest kroků – červená, žlutá, zelená, azurová, modrá, purpurová). Nabídka tímto, samozřejmě nekončí. Můžeme navíc například nechat zobrazit jen spektrum odfiltrované na červenou, zelenou, nebo modrou barvu.

Odborná nastavení ISF.JPG

V případě negativního rozladění, které vám vyhovovat nebude, vše rychle obnovíte k původním továrním hodnotám, a to červeným tlačítkem na dálkovém ovladači – Obnovit styl. PC napojení na TV má vyhrazenu svoji část v menu. Obrazové parametry následně automatika přizpůsobí právě připojení počítače. Kdo má zájem, odzkouší.

Formát obrazovky pozměníme v následujícím rozsahu - Automatické doplnění obrazu, Automatický zoom, Rozšířený obraz 16:9, Velké zvětšení (Super Zoom), Nepřepočítaný, Širokoúhlá obrazovka.

Zvukové profily.JPG Obecná nastavení - časovač.JPG

Zvukových profilů je šest - Osobní, Původní, Film, Hudba, Hra, Zprávy. Dále zde lze upravovat basy a výšky, aktivovat ARC (zpětný audio kanál) u HDMI, nastavit zpoždění audio výstupu, zapnout prostorové efekty. Potěší možnost samostatně nastavit hlasitost sluchátkového výstupu.

Obraz

Jakmile naskočil první obraz na testovaném přijímači, napadlo nás, zda u SD nedošlo k nárůstu kvality. Nemáme k dispozici přímé porovnání s modely minulého roku, ale myšlenky se derou tímto směrem. SD obraz ve vyšší kvalitě s dostatečným datovým tokem předkládá Philips s mimořádnou dávkou lehkosti.

Barevnost posuzovaná subjektivně (bez měřících přístrojů) nesnese kritiku. Čistota, přirozenost. Anomálii občasně způsobí hodně nekvalitní zdroj signálu a chybně nastavená „vylepšovátka“ obrazu (příliš silný „Perfect Motion“ efekt, přeostření, silné potlačení šumu a MPEG artefaktů). Obsluha pak může vidět skokové zdvojení hran s obrazovými přeslechy. To jsme ale u skutečného extrému, který byl snadno upravitelný.

HD obraz má až éterickou něžnost s jemným prolínáním barev v uživatelsky mimořádně rozsáhlé regulaci jejich sytosti. I přes chuť mít obraz barevně sytější, nedochází k plastovému nádechu a významnému odklonu od přirozenosti. Černá má svoji důstojnost a hrdě se hlásí ke svému jménu. Pleťová nese požadovaný přirozený nádech s velkou rozmanitostí a členitostí. Kdo nechápe, o čem píšeme – musí udělat jediné. Navštivte prodejnu a podívejte se sami. Bílá krásně a čistě září. Sledování pořadu o přírodě v HD kvalitě vyvolává pocit, že se nedíváme na TV, ale z jakéhosi „magického“ okna.

Perfect Pixel HD.JPG

Submenu Perfect Pixel HD

2D obraz poskytuje divákovi nadlimitní prostorovou podívanou blížící se reálnému pohledu na svět. Vše bylo tvořeno v neskutečném klidu, bez agrese – řekl bych – pro radost diváka. Tento zážitek stojí za to vychutnat. Hlavním nedostatkem pro náročného se jeví „jen“ nadstandardní pozorovací úhly. Pohled z ostřejšího úhlu snižuje barevnou krásu a vyvolává mírný, narůžovělý nádech. Kdo následně při hodně dramatických, pohybově náročných scénách zaznamená neostrost, nechť nasadí Perfect Natural Motion funkci. Více viditelného „telenovelového“ jevu se u ní dočká až u nejsilnějšího stupně a jen u některých pořadů/scén.

Clouding není při běžném sledování jakéhokoliv vysílání, pořadu, typu scény viditelný. Pro zobrazení nutno nechat na obrazovce jednolitou tmavou, nejlépe černou plochu. Všimnou si ho můžete při přepínání programů. Pak spatříme lehký nesoulad – zvláště ve spodních partiích TV, jejich rozích. Jestliže chcete clouding zcela odstranit (nebo velmi výrazně potlačit), sáhněte k aktivaci lokálního stmívání obrazu (Dynamické podsvícení – nejlepší kvalita obrazu).

Měření

Měření pomocí optické sondy potvrdila, že přednastavené režimy nabízí opravdu širokou škálu různých voleb, a to opomíjíme individuální obraz, který si majitel nastaví pomocí několika testovacích obrazců individuálně, přesně dle vlastní chuti.

Pochválit musíme vysoký jas, který Philips nabízí, kdy i Přirozený obrazový režim nabídl velmi vysoký jas vhodný pro sledování TV ve velmi jasné místnosti (naměřeno 432 cd/m2). Vysoký jas ale televizor má i při filmovém režimu a nočním ISF režimu – naměřili jsme 225 cd/m2, přičemž typická hodnota bývá kolem 90 cd/m2. To připisujeme sladěním s funkcí Ambilight, která osvětluje pozadí televizoru a nemusíte mít tudíž tak tmavý obraz, jak je obvyklé. I přes vysoký jas obrazu je kvalita černé velmi dobrá; naměřeno bylo 0,11 cd/m2.

ISF den.JPG 
Nastavení barev v režimu ISF Den 

Zajímavě Philips pracuje s nastavením kontrastu, který patří k průměru. Statický se dle režimu pohybuje v pro LCD typických hodnotách od 1 600:1 do 2 300:1, ten dynamický i v přirozeném režimu má rozumných 14 000:1. V praxi to znamená, že obraz téměř „nedýchá“ při rychlých změnách jasu filmu, jinými slovy - výrobce se nežene za zbytečnými hodnotami, které snižují divácký zážitek.

ISF den barvy.jpg ISF den gamut.jpg 
ISF den šedá.jpg ISF den teplota.jpg
ISF režim Den: barvy, gamut, zobrazení šedé a teplota barev

Pro sledování filmů si můžete v klidu vybírat mezi režimy Kino, ISF Den a ISF Noc. Všechny jsou velmi dobře nastavené, gama je ideálních 2,2, škála šedé je zobrazena výborně a věrně, barevné odchylky barev jsou minimální a barevný prosto téměř dokonale odpovídá normě, čili tomu, co je potřeba, abyste viděli barvy tak, jak je znáte z kina. Obrazově nároční diváci vyžadující naprosto přesné podání barev získají lepší hodnoty už jen časově náročnou kalibrací za pomoci optické sondy a softwaru, a i tak pochybuji, že dosáhnou výrazněji lepšího výsledku, než nabízí výrobce. Takže zde Philips opět chválíme.

 

 

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud