23
Fotogalerie

Panasonic TX-L42ET5: LCD LED televizor s pasivním 3D (test)

Kapitoly článku:


Kvalita 2D obrazu

Určitě musím pochválit použitý IPS LCD panel, pozorovací úhly jsou výborné a z běžných míst, odkud obraz sledujete, nedochází k poklesu kvality obrazu šednutí, či ztrátě kontrastu. Velkým kladem TV Panasonic bývá velmi kvalitní zpracování obrazu a u tohoto modelu tomu není jinak. Pro laiky následující řádky shrnu předem – obraz je velmi dobrý, nebudete mít důvod k nespokojenosti.

DSC00034.JPG 

Kvalita zpracování SD obrazu u digitálního vysílání je na dobré úrovni, u dražších modelů Panasonic „umí“ upscaling ovšem i lépe. Obraz z Blu-ray filmů či HD MKV ripy působí velmi dobře a přirozeně, to platí i pro pleťové barvy. Osobě se mi obraz velmi líbil, výrobce se dokázal zbavit pro LCD typického „plastového“ nádechu barev.

Pro ty náročnější: varianty nastavení obrazu jsou bohaté, úroveň dopočítáním mezisnímků se dá nastavit, nutno říci, že i při vypnutém nedochází k viditelně rušivému rozmazání obrazu. Počítejte s určitým neklidem obrazu – při detailním zkoumání si lze všimnout obrazového šumu, který ale nepovažuji za rušivý. I u obvykle problematického hokeje vypadá vše dobře, nedochází k „přelívání“ barev přes hrany, stejně tak nemizí ruce hráčů, jako u některé konkurence používající agresivnější vyhlazování hran.

gamut.jpg kino škála šedé.jpg 
Barevný gamut a škála šedé režimu kino
 

Obraz vypadá přirozeně, z přednastavených obrazových režimů se dá určitě vybrat, Standardní i Kino režim jsou použitelné. Kino slouží i k osobnímu nastavení obrazu, kdy se náročnější mohou povolit pokročilý režim, který umožňuje doladění odstínů jednotlivých barev, nastavení gamy atd.

Měření ukázalo, že Kinorežim je nastavený velmi dobře. Počítejte se o chlup světleji podanými odstíny šedé, než má být, na druhou stranu to vylepšuje čitelnost velmi tmavých odstínů šedé, u nočních scén zkrátka detaily nezmizí. ET5 má EDGE LED podsvícení, přičemž pro zajímavost – naměřená hodnota dynamického podsvícení byla 8 585 302:1, statického pak 1 108:1. Přes velmi vysoký rozsah obraz viditelně nedýchá, a výborně se dokáže přizpůsobit jasu scény.

Kino1.jpg 
Režim kino1 - nastavení barev 

Úroveň černé patří spíše k průměru, naměřená hodnota 0,15 cd/m2 mezi špičku nepatří. Svůj podíl ale na tom může mít celkově jasnější nastavení obrazu, přednastavený obrazový režim Kino1 byl příliš jasný (199 cd/m2), pro večerní sledování filmů můžete o 1/3 jas klidně ručně snížit. Maximální jas v dynamickém režimu (295 cd/m2) je naopak zcela dostatečný i pro jasné prostředí. Barevná teplota je v pořádku.

V grafech se můžete podívat na naměřené hodnoty režimu Kino, vidíte o chloupek světlejší škálu šedé, barevný prostor má televizor nastaven dobře, gamu také, vše jde navíc upravit.

Kvalita 3D obrazu.

Pasivní 3D jsme testovali na obvyklém Avataru ve 3D. Projevuje se výhoda pasivní 3D technologie obraz byl zcela klidný, rušivý crosstalk („duchové“) se objevoval minimálně. Panasonic u tohoto modelu navíc nabízí přepočet z 2D do 3D, výsledek je dobrý, záleží ale na kvalitě obrazu videa, čím vyšší, tím lepší výsledky.

U běžného vysílání to spíše obtěžuje, fotbal naopak poskytoval velmi hezké výsledky. Nižší rozlišení pasivního 3D obrazu u Full HD Blu-ray filmů není rušivé, když nevíte, na co koukat, tak si toho pravděpodobně ani nevšimnete. Proti aktivním 3D modelům pasivní 3D má problém se sledováním z nadhledu (víc než 15 stupňů nad osou obrazovky), při přímém pohledu vše bude OK.

3Drežimy.jpg 

Televizor nabízí velké množství různých obrazových 3D režimů dle signálu, více v tabulce. Znamená to, že byste neměli mít problém s jakýmkoliv zdrojem 3D obrazu, a to jako u videa, tak fotografií.

Zvuk a spotřeba

I u zvuku máte k dispozici tři přednastavené režimy, nebo můžete zvolit vlastní nastavení. Zvuk tohoto LCD televizoru patří k těm lepším, potěší nezkreslený zvuk i při nejvyšší hlasitosti.

DSC00021.JPG DSC00023.JPG
 

Při vypnutých efektech a úpravě zvuku je zvuk plošší, se slabšími, až potlačenými výškami a i basy, takže je lepší neexperimentovat a vrátit se k přednastaveným režimům. U akčního filmu vás televizor „neodfoukne“, virtuální prostorový zvuk je prakticky neznatelný, domácí kino vřele doporučuji, pro běžné seriály a pořady ale bude majitel určitě spokojen.

DSC00037.JPG 
Velmi praktické je nastavení opoždění zvuku na digitálním výstupu kvůli správnému
souběhu zvuku a obrazu při připojení domácho kina

Ekologické funkce snižující spotřebu nechybí ani zde, ale energetická třída A+, do které ET5 patří, hovoří sama za sebe, zkrátka to řešit nemusíte. O odběru 77 W u 42“ televizoru jste si mohli nechat před několika lety jen zdát.

Hodnocení

První „pasivní“ pokus Panasonicu dopadl velmi dobře. Celkově jde po všech stránkách o velmi povedený LCD LED televizor, kvalitní zpracování obrazu doplňuje široký úhel záběru, výborný HD obraz udělá radost filmovým fanoušků. Funkčně potěší pasivní 3D, velmi dobrý vestavěný multimediální přehrávač.

DSC00035.JPG 

Například pro ty, co chtějí povýšit ze staršího LCD televizoru, bude TX-L42ET5 dobrá volba, třeba právě kvůli levným 3D brýlím a příjemnému pasivnímu 3D, a i kvůli tomu má tato letošní novinka, model ET5, doporučení redakce.

Panasonic TX-L42ET5

Cena orientační 20 990 Kč

  • Velikost obrazovky (úhlopříčka) 107 cm/42"
  • Rozlišení displeje 1920 x 1080
  • TV tuner Analog/DVB-T/DVB-C/HD
  • Panel IPS LED LCD
  • Pozorovací úhel 178 stupňů
  • Filtr Clear Panel
  • Řízení panelu 300 Hz (backlight scanning)
  • Smart VIERA Engine Pro
  • Full HD 3D (Polarizované), konverze 2D/3D
  • Reproduktory 2 x 10W
  • Dolby Digital/DTS Dolby Digital Plus/DolbyPulse/DTS 2.0+Digital Out
  • Wireless LAN adaptér (zabudované)
  • Media Player podpora formátů AVCHD 3D/Progressive, SD-VIDEO/MotionJPEG (Lumix)/DivXPlusHD/WMV/MKV/AVI/MP4/MOV, MP3/AAC/WMA Pro/FLAC, JPEG/MPO
  • Senzor okolního osvětlení Ano
  • Kompletní technické údaje: Panasonic
AVmania hodnotí
design 9
obraz 9
zvuk 7
funkce 8
ovládání 9

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud